Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 21.01.2012, 10:39:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Spuneam că e momentul tău, dar uite că l-ai ratat! În loc să-mi explici pedagogic ce și cum, îmi pui iarăși trei întrebări. Asta cu liberul arbitru am înțeles-o, iar aceea cu "fantasma" (nu cu ”duhul”) credeam că ai înțeles-o tu. O fantasmă (fantomă, strigoi, arătare) este la fel de "ființă" reală precum balaurul cu șapte capete. Rămâne să ne luminezi ce înțelegi tu prin duhuri (spirite) necurate. Să nu-mi spui iarăși că sunt suflete, că-mi iau jucăriile și mă mut pe topicul celălalt. Cu papagali cu tot!
Pai nu trebuie sa-ti explic eu nimic.Tu trebuie sa-ti raspunzi singur la intrebari.
Cat priveste minciuna aia cu fantasma aia sa i-o spui lu mutu.Nici macar in codexul ala nu scrie fantasma acolo unde Iisus scrie Pipaiti-ma sa vedeti ca nu sant un duh, scrie tot pneuma.Dar asa esti tu ai copiat alt verset si ni l-ai servit ca pe un adevar.Si mai zici ca vrei sa "dezbati" cu altcineva.Pai ramai in minciuna ta si crezi ce vrei si despre ingeri si despre draci. Momentul tau a trecut de mult.
  #292  
Vechi 21.01.2012, 11:38:50
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile Raspuns:

[quote=grasu77;422777]Chiar acum am in mana o carte a martorilor lui Iehova, despre Domnul Iisus Hristos (intitulata "Cel mai mare Om care a trait vreodata"). Nici in aceasta carte si nici in alte invataturi ale martorilor lui Iehova nu am gasit ceea ce sustineti dvs. Tind sa cred ca dumneata ai aruncat o minciuna pentru a-i denigra pe adventistii de ziua a saptea (prin asocierea lor cu martorii lui Iehova).



Inseamna ca dvs nu cunoasteti invatatura Martorilor lui Iehova.....cititi cartea "Sa aducem Argumente din Scripturi" editata de catre ei si va ve-ti convinge.De asemenea exista si f multe brosuri ale lor in care spun clar ca Arhanghelul Mihail este Domnul Iisus Hristos.....mai documentati-va!!!
  #293  
Vechi 21.01.2012, 14:26:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu trebuie sa-ti explic eu nimic.Tu trebuie sa-ti raspunzi singur la intrebari.
E și asta o metodă de a da explicații cand nu le ai: punând întrebări...

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cat priveste minciuna aia cu fantasma aia sa i-o spui lu mutu.Nici macar in codexul ala nu scrie fantasma acolo unde Iisus scrie Pipaiti-ma sa vedeti ca nu sant un duh, scrie tot pneuma.
N-au trecut decât 10 zile și ai uitat. Ți-am dat atunci dovada concretă că în Codex nu scrie nimic de duh, în schimb scrie de fantasma. În tot pasajul, nu doar în versetul pe care-l agiți în disperare de cauză. Ghici cine-i mincinosul?

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar asa esti tu ai copiat alt verset si ni l-ai servit ca pe un adevar.Si mai zici ca vrei sa "dezbati" cu altcineva.Pai ramai in minciuna ta
Am copiat trei versete, nu unul, chiar și în versiunea latină, care la fel zice de fantasmă și nu de duh. Minciuna are picioare scurte!

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Momentul tau a trecut de mult.
Acum e momentul tău să-ți ceri scuze pentru dezinformare. Nu mie, ci întregului forum pentru că ai încercat să-i prostești pe toți.
  #294  
Vechi 21.01.2012, 16:02:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

99 acolo scrie Pneuma si uite o sa-ti dovedesc :



Acolo unde este semnul si in greceste si in latina este prescurtarea cuvantului pneuma.
Uite aici din Marcu cap I doar putin mai jos : (versetele 10-12)

  #295  
Vechi 21.01.2012, 17:14:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
99 acolo scrie Pneuma si uite o sa-ti dovedesc :



Acolo unde este semnul si in greceste si in latina este prescurtarea cuvantului pneuma.
Uite aici din Marcu cap I doar putin mai jos : (versetele 10-12)

Am înțeles, nu vrei să-ți ceri scuze de la userii forumului. Dar te rog, nu mai îngroșa minciuna! N-ai scris care e sursa facsimilelor, însă este evident faptul că e vorba de un document mult mai târziu (există despărțire între cuvinte și despărțire între versete, nemaiamintind faptul că textul e tipărit).
Eu ți-am postat un document cel puțin cu un mileniu mai vechi. Nu ne lăsăm prostiți chiar așa de ușor de încercările acestea penibile de a apăra... ce? În definitiv o erezie!
  #296  
Vechi 21.01.2012, 18:06:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Back on topic. Pentru poveștile nemuritoare despre sufletul muritor aveți alt topic.

Topicul acesta este despre povestea nemuritoare despre "arhanghelul Iisus".
  #297  
Vechi 21.01.2012, 18:34:05
Tudor Alexandru Tudor Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Câți dintre voi știau că adventiștii de ziua a șaptea au susținut, asemenea Martorilor lui Jehova, că Iisus Hristos ar fi nici mai mult nici mai puțin decât.... Arhanghelul Mihail ?!
Am discutat si eu cu ei insa acest lucru nu l-am auzit.



CU MULTUMIRI,
Alexandru TUDOR,
INSPECTOR DE SPECIALITATE

PATRIARHIA ROMANA
CENTRUL DE PELERINAJ “SF.AP.PAVEL”
Romanian Patriarchate Pilgrimage Center
Calea Victoriei nr. 45 (lânga Magazinul Muzica)
Tel (+4) 021.313.37.45 / 021.313.37.46
(+4) 0724.393.888
www.pelerinaj.ro
  #298  
Vechi 21.01.2012, 18:38:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am înțeles, nu vrei să-ți ceri scuze de la userii forumului. Dar te rog, nu mai îngroșa minciuna! N-ai scris care e sursa facsimilelor, însă este evident faptul că e vorba de un document mult mai târziu (există despărțire între cuvinte și despărțire între versete, nemaiamintind faptul că textul e tipărit).
Eu ți-am postat un document cel puțin cu un mileniu mai vechi. Nu ne lăsăm prostiți chiar așa de ușor de încercările acestea penibile de a apăra... ce? În definitiv o erezie!
Care document vechi de cel putin 1000 de ani mai 99 ? ce tu mi-ai spus sursa materialului ?ce tu mi-ai spus unde pot gasi chestia aia ? ce eu stiu elineste sa citesc ce scrie acolo ?
Dar spre deosebire de tine eu m-am documentat dupa ce ai facut tu "marea descoperire" ca intr-un codex nu exista un anumit cuvant.si am cautat sa vad despre ce-i vorba.Am luat de bun ce mi-ai zis tu dar am vrut sa verific.Si adevarul este ca chiar si acolo in codexul ala al tau este scris cuvantul dar sub forma aratata de mine.Ti-am dat si un punct de referinta,Puteai citi ce scrie in Marcu 1:10-12.Scrie acolo pneuma ? Sau scrie la fel ca in "documentul pe care ti l-am aratat eu ?
Cine anume minte ? Cine a mintit tot timpul asta ? Eu macar mi-am cerut scuze cand am gresit dar tu nu ...ai descoperit pe dracu-n patru si o sa te duci cu el pana in iad.Nu te mai lepezi de minciuna.

Uite aici cartea de unde am luat capturile :

http://books.google.ro/books?id=Hgg-...ro&output=html
  #299  
Vechi 21.01.2012, 19:10:20
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Inseamna ca dvs nu cunoasteti invatatura Martorilor lui Iehova.....cititi cartea "Sa aducem Argumente din Scripturi" editata de catre ei si va ve-ti convinge.De asemenea exista si f multe brosuri ale lor in care spun clar ca Arhanghelul Mihail este Domnul Iisus Hristos.....mai documentati-va!!!
Cunosc destul de bine invatatura martorilor lui Iehova, dar nu in totalitate (cum este cazul cu invatatura despre Mihail). Mi-am recunoscut greseala si mi-am cerut scuze.

Ceea ce vroiam de fapt nu era sa discut despre martorii lui Iehova. Voiam sa evit total nepotrivita asociere, pe care d-l Erethorn a incercat sa o faca intre adventisti de ziua a saptea si martorii lui Iehova (in scopul de a ne denigra).
  #300  
Vechi 21.01.2012, 19:11:01
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Care document vechi de cel putin 1000 de ani mai 99 ? ce tu mi-ai spus sursa materialului ?ce tu mi-ai spus unde pot gasi chestia aia ? ce eu stiu elineste sa citesc ce scrie acolo ?
Dar spre deosebire de tine eu m-am documentat dupa ce ai facut tu "marea descoperire" ca intr-un codex nu exista un anumit cuvant.si am cautat sa vad despre ce-i vorba.Am luat de bun ce mi-ai zis tu dar am vrut sa verific.Si adevarul este ca chiar si acolo in codexul ala al tau este scris cuvantul dar sub forma aratata de mine.Ti-am dat si un punct de referinta,Puteai citi ce scrie in Marcu 1:10-12.Scrie acolo pneuma ? Sau scrie la fel ca in "documentul pe care ti l-am aratat eu ?
Cine anume minte ? Cine a mintit tot timpul asta ? Eu macar mi-am cerut scuze cand am gresit dar tu nu ...ai descoperit pe dracu-n patru si o sa te duci cu el pana in iad.Nu te mai lepezi de minciuna.

Uite aici cartea de unde am luat capturile :

http://books.google.ro/books?id=Hgg-...ro&output=html
Mda... 1864
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 08:20:07
Acuzatii incredibile impotriva IPS Bartolomeu Anania andrei_im Stiri, actualitati, anunturi 87 10.04.2014 21:10:48
De ce multe persoane devin celebre, cunoscute in lume numai dupa moartea lor? Bast-et Generalitati 9 21.09.2010 12:54:49
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 15:32:12