Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 22.02.2012, 17:12:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate o vară pentrecută pe rîul Bedford unde să văd cu propriii ochi rezultatele experimentelor sau niște documente competente care să vrea să demonstreze modelul PS heliocentrist sau PP sau PS geocentrist...
De ce oare nu vreți să pricepeți voi că modelul PS helio sau geo centrist cât și modelul PP , farfurie în spațiu sau că stă pe elefanți sau ce știu eu mai ce este fals...

Vă rog citiți cartea Facerii, primele pagini și veți înțelege, căci e simplu de tot pentru cei ce citesc textul cinstit, cu condiția să crezi... uscatul numit pământ este plat denivelat la suprafață și rond în adâncul apelor de jos, de sub cer, care-l înconjoară și-l mărginesc și numai sub cer ele se adună spre jos undeva la mijloc între nord și sud formând mările, iar în adâncime este rond căci așa era la început, o bilă de ape, un nor dens sferic, fără lumină și pe deasupra se purta Duhul lui Dumnezeu.

Deci partea fără mări și oceane are forma semisferică unde partea plată poartă în ea, munții și văile, dovada cum s-au despărțit la început apele de ape, căci din apele de jos s-a format și apoi apele s-au scurs ca să se arate pământul.

Nu există răsărit și apus ci sunt efecte ale refracției luminii prin medii, razele solare prin păturile atmosferice fac un unghi de tipul \_/, iar luna este luminată de oglinda plană a pământului. Eclipsa de lună se datorează luminarea lunii din oglinda pământului dintr-o parte ca apoi din pricina mișcărilor soarelui și a lunii să se ajungă să fie luminată din partea cealaltă, ca argument este menținerea constantă a strălucirii părții luminate, a intensității luminoase, a luminanței. Fazele lunii sunt poziții la marginea oglinzii, adică razele soalare din oglinda pământului luminează luna total sau parțial.

Frumos, simplu și foarte interesant, iar aurorele boreale contrazic modelul PS și ne arată că soarele este întotdeauna sus și luminează norii de acolo prin reflexiile multiple la nivelul păturilor plane de pe suprafața pământului.

Pe de altă parte încercările de a explica prin modelul eliptic cu două focare apropiate cu soarele în focar și cu sistem planetar și cu legea atracției universale și cu gravitație și forțe centrifuge și centripete electromagnetice și gravitaționale, conduc toate la o mișcare absurdă, instabilă ce se complică și care nu poate exista și care nu poate explica anotimpurile, egalitatea zilelor cu nopțile într-un an, per ansamblu, deci cine caută să priceapă va ajunge la demonstrația imposibilității și absurdității acestor teorii fantasmagorice întreținute de explicaționiștii gLumii.

Creația este o inimă ca un cort în care există un ochi drept la o treime de bază și două treimi de vârf, iar baza este o semisferă mai tare înconjurată și umplută de apele de jos. Nu există miez fierbinte, vulcanii sunt altceva, și temperaturile fierbinți se datorează soarelui iar cele scăzute lunii iar stelele și vânturile răspândesc aceste puteri de încălzire și răcire în toată creația strălucind și împrăștiind lumina, frigul și căldura, și toate se înnoiesc și se supun Domnului prin Cuvânt mai devreme sau mai târziu.

Este casa cea mare pe care Dumnezeu a creat-o pentru omul îndumnezeit și îngerificat prin ascultare de El, ca s-o iubească și s-o stăpânească. Cât este sub sfera soare-lună atât este deasupra ca și volum de apă din care s-a format, aproximativ căci cine a stat s-o măsoare.

Și toate acestea se mântuiesc și se înnoiesc prin Cuvântul lui Dumnezeu care pe toate le face noi, din om, prin pocăința și umilința și dorul și așteptarea Domnului a oricărui om ce se lasă născut de sus, din Dumnezeu prin ascultare și iubire curată.

Omul și îngerașul alb locuiesc creația și Domnul se va odihni cândva întru ei și peste ei și între ei și raiul și fericirea și veșnicia vor fi redăruite omului, căci el va părăsi păcatul și mândria pentru Dumnezeu.
  #332  
Vechi 22.02.2012, 17:50:43
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Minune !

Intr-adevar, se pare ca Pamantul este plat, haleluja!!

http://tundratabloids.com/wp-content...flat-earth.jpg

Toti astia de la NASA si ESA si rusii cu ale lor misiuni Soyuz si Yuri Gagarin si ISS si si si ....

Bine zic astia ca "In the modern era, belief in a flat Earth has been expressed by isolated individuals and groups, but no scientists of note."

Mah, voi nu aveti problema cu Pamantul ca e plat, ci cu capul vostru, ala e plat, cu certitudine!!!
  #333  
Vechi 23.02.2012, 16:43:19
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Intr-adevar, se pare ca Pamantul este plat, haleluja!!

http://tundratabloids.com/wp-content...flat-earth.jpg

Toti astia de la NASA si ESA si rusii cu ale lor misiuni Soyuz si Yuri Gagarin si ISS si si si ....

Bine zic astia ca "In the modern era, belief in a flat Earth has been expressed by isolated individuals and groups, but no scientists of note."

Mah, voi nu aveti problema cu Pamantul ca e plat, ci cu capul vostru, ala e plat, cu certitudine!!!

Hă hă... bună poanta, hai că ești tare... naiv.
Tu crezi că dacă ei e mulți atunci ei musai că au dreptate? N-au și propriile lor dovezi și interpretări dovedesc cât de absurzi sunt, nici nu trebuie să-i contrazic... ei singuri se dovedesc absurzi, eu doar am susținut științific Creația așa cum este descrisă în scriptură, căci știinața este a lui Dumnezeu și nicidecum a smintiților... celor mulți și grozavi și aventurieri care vin... câtă frunză și iarbă.

Însă voi nu vedeți de partea cui e Adevărul căci n-aveți minte, nu pricepeți că nu vă folosiți de ea și dacă nu aveți credință atunci nici nu vă folosește la nimic orice și oricât ați ști.

Capul meu este de asemenea plat denivelat la suprafață și rond în adâncul apelor încât pot să-mi așez pe el paharul cu a-bere când mă uit la tembelizor pe posturile alea care prezintă filmele științifice în care credeți voi, însă nu vreau. Și oricum dacă ceva e plat nu înseamnă că e fals sau prost ci că pe el poate merge Dumnezeu ca pe pământ, deci este un compliment să ai cap plat, pentru cei înțelepți și creștini. Pentru voi însă e o batjocură și ironie atât de ieftină încât nici voi nu pricepeți defapt de ce anume râdeți și care-i poanta... căci voi râdeți de prostia voastră și vi se pare că e a celor de care râdeți. Eu vă urez să vă fie de bine căci nu m-am supărat pe voi ci vă mulțumesc că mi-ați dat atenție, și mă bucur că voi aveți un cap cubic sau rotund sferic exact ca o planetă. (nu există planete)

Last edited by vsovivi; 23.02.2012 at 16:47:04.
  #334  
Vechi 24.02.2012, 10:23:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar ce spun eu?! Conform minutului 4:18, Pămîntul este concav, clar!

Meditație

Dacă linia orizontului ar fi în realitate convexă, ar fi posibil ca o cameră să distorsioneze atît de mult imaginea încît imaginea să apară concavă, invers decît ar fi de fapt? Greu de crezut. Pe cînd dacă linia orizontului ar fi dreaptă, mai degrabă imaginea de mai sus ar fi posibilă.

Imaginați-vă că fotografiați un obiect sferic de dimensiuni relativ mari, de aproape. Să spunem un rezervor de apă rotund. Ar fi posibil ca, din cauza lentilelor imperfecte, să rezulte o imagine concavă (suprafața care ține apă, pentru înțelegere) a marginii sferei respective? Nu prea văd cum.

Merită totuși să facem un experiment pe tema asta. Timp să fie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #335  
Vechi 24.02.2012, 17:18:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Frate drag,aceste discutii in contradictoriu nu imi aduc absolut niciun folos duhovnicest,ba dimpotriva. Asa ca ma voi opri aici,fiecare e liber sa fie adeptul oricarei "teorii",orice cuvant in plus care il voi spune e in van...

Dumnezeu sa ne lumineze pe toti.


Iar fata de dvs. imi cer scuze public pentru tot ce v-am gresit si pentru fiecare data cand v-am suparat sau v-am atacat prin cuvinte poate prea dure. E spre folosul meu si a manturii sa fiu in pace cu toti fratii mei. E fara niciun folos acest forum daca il folosesc spre a ma otravi.

Doamne-ajuta!

În speranța că cearta noastră a fost constructivă te iert pentru ironii și ridiculizări și te rog să mă ierți și dumneata dacă te-am supărat și că era să uit să-ți răspund. Sincer nu mă așteptam la o astfel de împăcare și la un astfel de mesaj... atât de frumos și înălțător, mai ales pentru tine, căci pe mine m-a uns la suflet cu unt căci încă e voie.

Cu siguranța numai Doamne ajută! Ceilalți se autoamăgesc... așa că rămânem prieteni, sper.

Last edited by vsovivi; 24.02.2012 at 17:21:09.
  #336  
Vechi 25.02.2012, 22:36:14
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Invitatie

Sincer, sunt revoltat ca mai sunt oameni care cred ca Pamantul este plat, in secolul XXI. Eu va doresc si va invit sa iesiti in Spatiu si sa va convingeti cu ochii vostri ca Pamantul este rotund - Planeta Albastra, aceasta minune unde suntem si noi. Eu incerc prin toate actiunile mele sa fac onoare numelui de crestin si va invit si pe voi sa faceti la fel!

Deasemenea va mai invit sa mergeti la Polul Nord si la Polul Sud, unde intre timp s-au infiintat multe baze stiintifice de cercetare, sa va convingeti cu ochii vostri ca nu este nici un zid ci numai o intindere mare de gheata si ca nu exista nici un risc sa cadeti de pe marginea Pamantului, hahaha!!!

In final va mai invit sa vedeti un filmulet, sper sa va placa :) !
http://www.wimp.com/imagetaken/

Last edited by androneo; 25.02.2012 at 23:34:14.
  #337  
Vechi 27.02.2012, 06:50:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Sincer, sunt revoltat ca mai sunt oameni care cred ca Pamantul este plat, in secolul XXI.
De ce n-ar mai fi?

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Eu va doresc si va invit sa iesiti in Spatiu si sa va convingeti cu ochii vostri ca Pamantul este rotund - Planeta Albastra, aceasta minune unde suntem si noi.
Da, și eu mi-aș dori. Sau măcar să văd fotografiile reale luate din spațiu.

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Eu incerc prin toate actiunile mele sa fac onoare numelui de crestin si va invit si pe voi sa faceti la fel!
Onoarea și creștinismul nu au nimic în comun. Nu la ortodocși cel puțin.

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Deasemenea va mai invit sa mergeti la Polul Nord si la Polul Sud, unde intre timp s-au infiintat multe baze stiintifice de cercetare, sa va convingeti cu ochii vostri ca nu este nici un zid ci numai o intindere mare de gheata si ca nu exista nici un risc sa cadeti de pe marginea Pamantului, hahaha!!!
Dacă te uiți cu atenție pe harta din prima postare, trebuie să observi că ceea ce numești "Polul Nord" este în mijlocul ei. Deci o călătorie acolo nu demonstrează nimic.

Cu "Polul Sud" e altă poveste. În modelul PP, în orice direcție radială spre "sud" călătorești, ajungi pe un continent înghețat circular, dar acesta nu este nu zid de gheață de 50 de metri care se ridică brusc înaintea ta cînd ajungi acolo cu vaporul. Este un spațiu destul de lat, unde este posibil să-ți faci și baze științifice dacă ai chef (pe marginea interioară, accesibilă). Călătoria spre exterior este imposibilă chiar cu mijloacele moderne, indiferent că vrei să mergi pe jos, cu motorul sau să zbori. Cu toate acestea au existat oameni dornici să se convingă cu ochii lor cum arată acel loc, au cheltuit bani serioși pentru expediție, dar au fost împiedicați să meargă acolo. De ce? Tu să-mi spui.

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
In final va mai invit sa vedeti un filmulet, sper sa va placa :) !
http://www.wimp.com/imagetaken/
Din categoria "Copii, haideți să vă mai spălăm creierele puțin", vă prezentăm acest minunat film care abundă în compilații de imagini randate, artificiale și toate trucate. Și cu o voce de fundal de-mi amintește de parodiile din serialul "Familia Simpson"...

Dacă vrei un film demn de încredere, ia o cameră profesională, agaț-o de balon și trimite-o sus să facă poze. După care invită cîțiva experți în fotografie să analizeze imaginile și să-ți spună ce concluzii trag despre forma obiectului Pămînt văzut de la limita spațiului cosmic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #338  
Vechi 27.02.2012, 12:29:21
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Sincer, sunt revoltat ca mai sunt oameni care cred ca Pamantul este plat, in secolul XXI. Eu va doresc si va invit sa iesiti in Spatiu si sa va convingeti cu ochii vostri ca Pamantul este rotund - Planeta Albastra, aceasta minune unde suntem si noi. Eu incerc prin toate actiunile mele sa fac onoare numelui de crestin si va invit si pe voi sa faceti la fel!

Deasemenea va mai invit sa mergeti la Polul Nord si la Polul Sud, unde intre timp s-au infiintat multe baze stiintifice de cercetare, sa va convingeti cu ochii vostri ca nu este nici un zid ci numai o intindere mare de gheata si ca nu exista nici un risc sa cadeti de pe marginea Pamantului, hahaha!!!

In final va mai invit sa vedeti un filmulet, sper sa va placa :) !
http://www.wimp.com/imagetaken/
E trist faptul că te revoltă Adevărul și crezi că el expiră și se perimează odată cu trecerea secolelor.

Și spui că tu încerci să faci onoare numelui de creștin... adică cum?

Ne inviți sau ne trimiți în spațiu de parcă tu ai fi fost acolo sau la poli de parcă tu ai fi făcut astfel de expediții ca să vezi marginile pământului, și iată că noi suntem înnapoiați sau absurzi sau rudimentri ori crescuți în peșteră de parcă n-am știi toate filmele științifice sau SiFi și parcă n-am fi făcut o facultate tehnică sau n-am știi ce se predă pe acolo.

Numelui de creștin îi faci onoare când mărturisești pe Adevărul, anume: că nu vei găsi ziduri și margini, căci pe nimicul și necreatul pe care nu-l poți vedea sau închipui nu ai cum să pui mâna sau să-i vezi marginea căci dacă ai vedea înseamnă că dincolo ar mai fi ceva creat... deci nu eu am susținut existența marginilor văzute ci ele se constată din faptul că deși mergi mereu pe deasupra pământului și mărilor tot drept, deci nu curb ci drept, iată că ajungi de unde ai plecat și explicația e faptul nu că pământul e musai glob ci că ne aflăm într-o creație finită și mică ce se poate modela la nivelul unui CUB în absența Creatorului sau a sfinților Săi creatori căci Creatorul locuiește în ei. Norocul nostru este că Dumnezeu nu-și părăsește creația căci atunci lacomii și nesătuii ar putea modela toată creația ca pe o pușcărie, tot așa cum unora nu le este de ajuns un singur trup sau o singură soție ci vor mereu mai mult, tot mai mult... spunând că altfel ei se simt prizonieri și nedreptățiți.

Poate e trist pentru iubitorii de SiFi listați prin filme ca și mari creatori de artă modernă și intuitivă și interesantă și vizionară sau pentru marii consumatori ai genului dar trebuie să le mărturisesc cum stau lucrurile chiar dacă se vor supăra:

Cât e sub soare și lună tot atâta e deasupra printre stele ca volum de apă din care s-au format doar că deasupra cerului dintre soare și lună ele sunt întinse ca un cort și de aceea există mai mult spațiu deasupra soarelui așa încât avem mai mult cer deasupra pământului ieșit din apele de jos atunci când s-au retras apele ca să se arate uscatul pe care Domnul l-a numit pământ, față de momentul rotund și inițial când firmamentul nu era întins.

Nimic din scripturi nu se innapoiază sau devine perimat sau expirat ci tot Cuvântul lui Dumnezeu va avea ziua lui în care se va împlini și apoi v-a dăinui căci la început Dumnezeu era Cuvântul și apoi prin Cuvânt s-au făcut s-au nu s-au făcut toate cele care s-au făcut s-au nu s-au făcut.

Iar numele de creștin este onorat atunci când el îl reprezintă prin viața dusă pe autorul Creștinismului de la întemeierea lumii și până azi și mâine, până acum căci Dumnezeu este mereu acum cu noi oamenii.

Last edited by vsovivi; 27.02.2012 at 12:43:44.
  #339  
Vechi 27.02.2012, 22:44:41
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Comentarii ...

"E trist faptul că te revoltă Adevărul și crezi că el expiră și se perimează odată cu trecerea secolelor."

Adevarul nu ma revolta, ma revolta prostia, care este, asa cum se spune, nemarginita.

"Și spui că tu încerci să faci onoare numelui de creștin... adică cum?"

Adica imi folosesc inteligenta, discernamantul, logica, ratiunea pe care mi le-a dat Dumnezeu.

"Ne inviți sau ne trimiți în spațiu de parcă tu ai fi fost acolo sau la poli de parcă tu ai fi făcut astfel de expediții ca să vezi marginile pământului, și iată că noi suntem înnapoiați sau absurzi sau rudimentri ori crescuți în peșteră de parcă n-am știi toate filmele științifice sau SiFi și parcă n-am fi făcut o facultate tehnică sau n-am știi ce se predă pe acolo."

Da, eu am fost in spatiu, si multi alti oameni au fost - toti ne-am uitat la Pamant si am vazut ca este rotund. Deasemenea am calatorit cu avionul din Canada in Rusia si nu m-am lovit de nici un zid (deasupra Oceanului Arctic, ai auzit de el? ).

"Numelui de creștin îi faci onoare când mărturisești pe Adevărul, anume: că nu vei găsi ziduri și margini, căci pe nimicul și necreatul pe care nu-l poți vedea sau închipui nu ai cum să pui mâna sau să-i vezi marginea căci dacă ai vedea înseamnă că dincolo ar mai fi ceva creat... deci nu eu am susținut existența marginilor văzute ci ele se constată din faptul că deși mergi mereu pe deasupra pământului și mărilor tot drept, deci nu curb ci drept, iată că ajungi de unde ai plecat și explicația e faptul nu că pământul e musai glob ci că ne aflăm într-o creație finită și mică ce se poate modela la nivelul unui CUB în absența Creatorului sau a sfinților Săi creatori căci Creatorul locuiește în ei. Norocul nostru este că Dumnezeu nu-și părăsește creația căci atunci lacomii și nesătuii ar putea modela toată creația ca pe o pușcărie, tot așa cum unora nu le este de ajuns un singur trup sau o singură soție ci vor mereu mai mult, tot mai mult... spunând că altfel ei se simt prizonieri și nedreptățiți."

Amesteci realitatea fizica concreta, reala, palbabila cu tot felul de notiuni care tin mai degraba de o realitate duhovniceasca, care insa este vazuta de tine intr-un mod aberant sau nici nu stiu cum sa ma exprim. Adevarul este ca Pamantul este rotund - toti oamenii care au zburat cu masinariile alea ciudate care se numesc avioane, rachete etc. suficient de sus au vazut asta. Da, inclusiv eu.

"Poate e trist pentru iubitorii de SiFi listați prin filme ca și mari creatori de artă modernă și intuitivă și interesantă și vizionară sau pentru marii consumatori ai genului dar trebuie să le mărturisesc cum stau lucrurile chiar dacă se vor supăra:
Cât e sub soare și lună tot atâta e deasupra printre stele ca volum de apă din care s-au format doar că deasupra cerului dintre soare și lună ele sunt întinse ca un cort și de aceea există mai mult spațiu deasupra soarelui așa încât avem mai mult cer deasupra pământului ieșit din apele de jos atunci când s-au retras apele ca să se arate uscatul pe care Domnul l-a numit pământ, față de momentul rotund și inițial când firmamentul nu era întins.
Nimic din scripturi nu se innapoiază sau devine perimat sau expirat ci tot Cuvântul lui Dumnezeu va avea ziua lui în care se va împlini și apoi v-a dăinui căci la început Dumnezeu era Cuvântul și apoi prin Cuvânt s-au făcut s-au nu s-au făcut toate cele care s-au făcut s-au nu s-au făcut"

Cu sinceritate iti spun ca nu inteleg mai nimic din aberatiile pe care le indrugi mai sus, cu exceptia ca da, intr-adevar Sfanta Scriptura nu se perimeaza niciodata. Nu mai incerca sa legi aceste aspecte, Sfanta Scriptura cu Pamantul care e plat, pentru ca aberezi la greu.
Mai citeste Sfanta Scriptura, stii doar, de exemplu, daca ai 36 de ani e bine sa fi citit Sfanta Scriptura de 36 de ori. Tu de cate ori ai citit-o? Mai citeste-o!

"Iar numele de creștin este onorat atunci când el îl reprezintă prin viața dusă pe autorul Creștinismului de la întemeierea lumii și până azi și mâine, până acum căci Dumnezeu este mereu acum cu noi oamenii."

Aaaaa?
Si vezi ca verbele a se inapoia, a fii inapoiat in limba romana se scriu cu un singur n, nu cu 2, cum scrii tu.
  #340  
Vechi 27.02.2012, 23:13:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Gramatică pe PP :)

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Aaaaa?
Si vezi ca verbele a se inapoia, a fii inapoiat in limba romana se scriu cu un singur n, nu cu 2, cum scrii tu.
În limba "romana" verbul "a fi" la infinitiv este "a fii"? De ce-i așa de greu cu i-ii ăștia, copi?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43