Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2007, 11:14:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
mi se pare ca se face o prea mare separatie intre crestini.totusi,suntem crestini,credem in Iisus.El a spus ,,Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai. Si oricine traieste, si crede în Mine, nu va muri niciodată".toti incercam sa traim in El,toti incercam sa-i urmam exemplul.Eu cred ca la Dumnezeu conteaza mai putin doctrinele.ma intreb care din cei doi se va mantui?un ortodox care ajunge la biserica de Paste si se roaga la Dumnezeu cand l-a/o parasit(o) prietenul(a) sau un crestin de o alta confesiune care impartaseste iubire si traieste in rugaciune si comuniune cu Dumnezeu?
nu credeti ca Dumnezeu i-a lasat sa fie in aceasta credinta?adevarul nu-ti apare noaptea in somn,asa ca ce vina are acela ca s-a nascut intr-o alta confesiune sau ca destinul si sansa l-a dus spre alt drum decat ortodoxia?
pai daca ar judeca si calugarii cum judecam noi,ar putea sa spuna si ei de asemenea ca noi nu ne vom mantui,pentru ca ,cred eu,suntem departe de cum ar trebui sa fim.
Tocmai ca acesti sectanti nu sunt in comuniune cu Dumnezeu ,pe ei altcineva ii conduce ,si simplul fapt ca ei nu cred in puterea crucii si nu o cinstesc pe Maica Domnului dovedeste ca nu se vor mantui. Chiar Domnul Iisus ii numeste lupi in haina de oaie.
In Evanghelie Domnul Iisus Hristos zice ca va avea viata vesnica cel care va bea singele meu siva manca trupul meu
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.09.2007, 11:51:53
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu prin a bea sangele si a manca trupul Mantuitorului inteleg in primul rand a suferi precum El,a te impartasi o poate face oricine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.09.2007, 12:49:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
eu prin a bea sangele si a manca trupul Mantuitorului inteleg in primul rand a suferi precum El,a te impartasi o poate face oricine.
Ca sa suferi trebuie sa ajungi la un anumit nivel duhovnicesc ,sa te spovedesti des si sa duci o viata curata asa incat sa iti poti duce crucea cu ajutorul Lui ,care a zis "Cine Ma iubeste sa isi ia crucea si sa vina dupa Mine"
Si tocmai aici este paradoxul ,ca nimeni nu constientizeaza ca oricate necazuri ar avea nu va avea parte de suferinta Lui ,noua Dumnezeu ne da cat putem duce fiecare ,nu mai mult.
Nu oricine se poate impartasi ,pentru cei cu pacate grele sf.Impartasanie e chiar daunatoare ,am inteles ca unii chiar au murit.
Deoarece cineva care este foarte pacatos nu poate primi in sine ceva ce este desavarsit.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.09.2007, 13:44:43
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?
ortodox nepracticant nu exista... decat oficial.
practic, ortodox e cel care "cu cuvantul, cu lucrul si cu gandul" e ortodox... sau tinde spre fapte, ganduri, trairi cat mai ortodoxe. cel caruia ii pasa de ortodoxie.
sper ca m-am facut inteleasa...

ca amic poti accepta pe oricine, indiferent de confesiunea din care face parte sau chiar de-ar fi ateu... numai ca limitele sunt mai stranse (sau ar trebui sa fie... in functie de cat de mult iei in serios ortodoxia).
personal, accept pe oricine pana la un punct... in momentul in care conceptiile lui contravin ortodoxiei, bat in retragere. deobicei nu-si da seama... ma comport firesc, refuz frumos pt a evita alte neplaceri.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.09.2007, 17:53:29
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

nu vad care e promlema atita timp cit imi e respectata religia.Dar cei care tin simbata sunt si evreii,deci care e problema?cu oricine esti prieten pina la un anumit punct pe care nu are voie sa-l treaca,in caz contrar...mi-a parut bine ,o viata frumoasa!:thumbsup:
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2007, 05:39:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

va multumesc pentru raspunsuri si pentru sfaturi. din pacate, nu mai am 14 ani ca sa pot spune ca pot lega prietenie cu oricine, fara sa vreau trec totul printr-un filtru mult mai des si nu ma pot atasa de cineva cu care nu ma aseman in profunzime.
dar... vom trai si vom vedea, viata are multe surprize. de fapt, mi-a placut intotdeauna sa cunosc oameni noi, imi place sa invat cate ceva de la fiecare. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2007, 14:57:28
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, m-a invatat o maica batrana, ca atunci cand am "ceva impotriva cuiva" sa fac trei metanii mari la icoana Maicii Domnului si sa o rog sa imi descopere cum stie Ea...cele ce ne sunt de folos. Si pentru mine si pentru el/ea. Cred eu, ca e singura care Nu greseste:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.10.2007, 19:14:22
bate_vantul bate_vantul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2007
Mesaje: 9
Implicit

Nu pot sa stea in calea prietenie, de exemplu, eu am o prietena satanista, si ne intelegem de minune....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.11.2009, 13:24:37
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
mi se pare ca se face o prea mare separatie intre crestini.totusi,suntem crestini,credem in Iisus.El a spus ,,Cine crede in Mine, chiar daca ar fi murit, va trai. Si oricine traieste, si crede în Mine, nu va muri niciodată".toti incercam sa traim in El,toti incercam sa-i urmam exemplul.Eu cred ca la Dumnezeu conteaza mai putin doctrinele.ma intreb care din cei doi se va mantui?un ortodox care ajunge la biserica de Paste si se roaga la Dumnezeu cand l-a/o parasit(o) prietenul(a) sau un crestin de o alta confesiune care impartaseste iubire si traieste in rugaciune si comuniune cu Dumnezeu?
nu credeti ca Dumnezeu i-a lasat sa fie in aceasta credinta?adevarul nu-ti apare noaptea in somn,asa ca ce vina are acela ca s-a nascut intr-o alta confesiune sau ca destinul si sansa l-a dus spre alt drum decat ortodoxia?
pai daca ar judeca si calugarii cum judecam noi,ar putea sa spuna si ei de asemenea ca noi nu ne vom mantui,pentru ca ,cred eu,suntem departe de cum ar trebui sa fim.
Alexandra,
Sa-mi fie ingaduite cateva remarci la punctul tau de vedere, in aparenta conciliant, cu dragoste pentru cei din jur, cu acceptarea tuturor confesiunilor crestine, etc.
Nimic mai neadevarat decat toate acestea !
Crestinii mai sus prezentati, nu sunt cu adevarat crestini, nu au adevarata traire crestina, si totusi, o sansa de mantuire are cel ortodox.
Sa ne explicam:
Cei care au urmat cuvantul Evangheliei Domnului Iisus Hristos, au fost numiti crestini, inca din prima jumatate a sec -I- dupa Hristos.
Indata dupa inaltarea Mântuitorului se contureaza Biserica Crestina.
Ne spune insusi Mântuitorul ca Biserica Sa va dainui pana la sfarsitul veacurilor.
Aceasta este ADEVARATA BISERICA CRESTINA !
Crestinii acestei Biserici sunt cu adevarat drept slavitori si se roaga in Adevar.
Iisus Hristos ne-a lasat mostenire O SINGURA BISERICA !
Aparitia altor confesiuni crestine este o mare inselatorie !
Sa mi se explice de ce a fost necesara aparitia cultelor protestante, adventiste, evangheliste, ect.
Rautatea diavolului ce lucreaza prin oameni impotriva dumnezeirii, este radacina acestor culte asa zise crestine.
Ne spune Mantuitorul ca Biserica Sa va dainui pana la sfarsitul veacurilor, ca puterile iadului nu o vor birui, dar iata ca omul in nebunia lui luciferica, face alte biserici !!!
La ce bune acestea cand avem BISERICA MANTUITORULUI , cea cu adevarat mantuitoare !?
Cei care sustin aceste culte, sau fac chiar parte din ele, sa nu uite ca doar timpul sub care s-au nascut le-a intins aceasta capcana a pierzarii !
Dupa lovitura data de Luther Bisericii Catolice, apar toate ciupercile asa zise crestine !
Iar dupa ele, au crescut altele mai noi !
Pot fi aceste confesiuni Biserica lasata de Mantuitorul Hristos !?
Pot fi aceste confesiuni mantuitoare !?
Nicidecum, ele sunt rodul nebuniei omului, ratacirii sale, in pasii lui spre slujirea diavolului.
Cine s-a nascut acum 200 sau 500 de ani putea fi adventist, evanghelist, baptist, protestant sau alte nebunii......!? NICIDECUM !
Dumnezeu ne-a daruit multa intelepciune, si aceasta trebuie folosita in cautarea adevarului, si nu spre pierzare.
Sa nu se creada ca toti calugarii se vor mantui, sau sa traim intrebandu-ne ce spun ei despre mireni.
Calugari sau mireni, trebiue sa traim in Biserica Mântuitorului, sa ne rugam in adevar, iar prin credinta noastra, cu faptele cele bune, si darul lui Dumnezeu sa putem nadajdui la mantirea sufletului.
Dumnezeu este UNUL, BISERICA SA CEA MANTUITOARE, UNA.
Ce vedem in afara Ortodoxiei, nu este de la Dumnezeu.
Multi chemati, putini alesi, si nu toti cei ce spun Doamne Doamne se vor mantui.
Fie ca intelepciunea din noi sa ne lumineze.
Cele bune Alexandra
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.11.2009, 13:57:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
poate orientarea religioasa sa stea in calea prieteniei?

ce ati prefera, intre un ortodox nepracticant si un credincios, dar care tine sambata?
Nu prefer pe nici unul, imi sunt la fel de frati trupesti si de distanti sufleteste.
Hristos ne invata clar ce si cum sa facem cu aproapele nostru : sa il iubim, sa il hranim cind este in nevoie, sa-l imbracam tot la nevoie ,sa-l gazduim cind este calator ,sa-l invatam credinta(avem datoria sa i-o asducem la cunostinta nu sa il constringem si sa faca, face doar daca vrea)sa il cercetam cind este bolnav ,sa il cercetam cind este in temnita etc,etc. Asta se face cu orice frate trupesc din lume : mic sau mare, negru sau alb, tinar sau batrin ,ortodox, catolic, reformat sau neoprotestant .
Dar cind vine timpul sa-l marturisim impreuna pe D.zeu ,care este cu totul altceva decit managementul logistic, atunci il prefer doar pe cel care il marturiseste drept pe Hristos. Atit si nimic mai mult .Cea mai curenta si la indemina baza pt. spusele mele este par. Cleopa , dar incepind cu sf. ap. Pavel toata biserica ortodoxa invata aceasta.
Ortodoxul nepracticant este o ironie a diavolului. Cum este copilul scolar care invatind teoria la matematica nu face exercitii si probleme pt. a trai matematica. Este bun la ceva ?Stie doar povesti ! Doamnele inginere ,cind v-ati pregatit pentru treptele din liceu ati invatat doar teoria ? sau si mai serios ,cind ati dat la facultate v-ati limitat doar la teorie?
Cum este o tinara sotie care fiind tinuta in puf de mama ei cit a fost copila nu este invatata cu viata de familie stie sa gateasca bine, sa calce bine ,sa faca... bine tot menajul casei ? Ce sa va spun ca ma indoiesc ca se vede de la o posta adevarul .
Lucifer sufla in urechile oamenilor ,in punctele lor slabe, tot ce vor ei sa auda . Asa cum fac si subalternii uzurpatori cu sefii exigenti dar fraieri... si dupa aceea traiesc in lumea lor pt. care ar fi instare sa ,,ucida" numai sa nu le-o strici : sa-si ucida propriul suflet, pe al apropiatilor, duhovnicilor imbunatatiti si exigenti...s.a.m.d.
Despre partasia, sau sa zicem iubitor :asocierea iubitoare, cu simbetistii ...pe curind !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am un prieten fotograf mirelat Stiri, actualitati, anunturi 105 28.03.2012 15:07:11
O problema cu un prieten . Templier Knight Generalitati 3 12.03.2012 14:01:38
Parerea unui prieten ! ionion Resurse ortodoxe on-line 0 19.10.2010 22:49:48
Am un caine si un prieten, om eodor nastasa Generalitati 26 25.07.2010 14:10:14
Televizorul, dusman sau prieten? amatyyy Generalitati 35 31.12.2009 02:11:57