Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.03.2012, 00:10:27
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

dupa cate inteleg postarea nu este daca exista sau nu dragoste adevarata ci de ce nu ai intalnit persoana potrivita care sa te iubeasca.
Eu personal consider ca este mai important sa iubesti decat sa fi iubit.
In schimb imi aduc aminte de cineva care spunea ca fete bune se gasesc doar la biserica sau la biblioteca si este valabil si in cazul barbatilor...si intradevar idilele de biblioteca sunt de neiuitat.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.03.2012, 00:15:50
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Tautologie, ne-tautologie, nu putem absolutiza fiecare notiune doar pentru ca asa ar trebui. Ci mult mai degraba sa ne smerim si sa vorbim pe limba fiecaruia.


Pe undeva prin vreun film cu Dany de vito am vazut/auzit/ambele/ba chiar am si citit un citat dragut despre dragostea de cuplu, cea adevarata, in care Dany, ca actor, zicea ceva in genul ca : sotul atunci cand isi da seama cat de prost e fata de nevasta lui, atunci o iubeste cu adevarat ( un citat foooooooarte aproximativ, titlul filmului mi-e neclar).
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.03.2012, 02:08:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
iubirea aia adevarata de care se face atata caz,trebuie supusa testului Timp si Distanta.Abia dupa aia mai vb!!!
Mda... si abia ma tin sa nu rad...iarta-ma...:)
Pai, draga Yasmina, oare bebelusul sau copilul de gradi, sau scolarul, sau adolescentul trebuie sa ajunga bosorog pentru a cunoaste iubirea de: mama, tata, frate, sora, jucarie, prieteni, catel si pisica, calut, testoasa, Dumnezeu?
Daca iubirea ar fi atat de inaccesibila, si atat de sever conditionata, nu ar mai iubi nimeni... Din fericire iubeste mai toata fiinta. In trepte, forme, feluri, intensitati variate, miliardisime... Doar omul se incurca in cuvinte si idei si neaga ca iubeste, cand de fapt iubeste si sta pe pietroi cu destu-n cap, intrebindu-se pe frunza de salcam: iubesc sau nu iubesc? Aceasta-i intrebarea...

Dragostea de Dumnezeu e un caz particular al dragostei, care e pretutindeni, chiar si in inima celor mai fiorosi oameni. Desigur, dragostea lui Dumnezeu este cel mai inalt, tragic si sublim, sentiment omenesc. Si se prezinta de obicei sub forma de dor... Dorul de Dumnezeu....
Ducem cu totii Dorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.03.2012, 02:25:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
dupa cate inteleg postarea nu este daca exista sau nu dragoste adevarata ci de ce nu ai intalnit persoana potrivita care sa te iubeasca.
Eu personal consider ca este mai important sa iubesti decat sa fi iubit.
In schimb imi aduc aminte de cineva care spunea ca fete bune se gasesc doar la biserica sau la biblioteca si este valabil si in cazul barbatilor...si intradevar idilele de biblioteca sunt de neiuitat.
Este o confuzie foarte comuna.
"Mai exista dragoste?" = "Pe mine cine ma iubeste?".

Prea putini isi pun problema "Oare sunt in stare sa iubesc?"
"Pana unde merge iubirea mea"?
"Ce as putea face pentru cel iubit si fiind motivat de ce anume?".

Niste intrebari de incalzire asa..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.03.2012, 09:23:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu am ajuns la concluzia ca nu exista,insa vb din experienta personala!
Cred ca problema se pune in felul urmator: exista pt unii si nu exista pt altii,sau pt toti; nu poate fi o experienta trasa la xerox si distribuita tuturor.
Deoarece suntem diferiti,actionam diferit si traim iubirea diferit.

As prefera sa aud parerea unor subiecti care sunt casatoriti de vreo 55 de ani,decat parerea subiectiva a unor tineri de 20 de ani,deoarece iubirea aia adevarata de care se face atata caz,trebuie supusa testului Timp si Distanta.Abia dupa aia mai vb!!!
Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie. (Facere 1:26-27)
Chipul lui Dumnezeu in om: Ratiune, Vointa libera si Sentiment (IUBIRE)
Daca omul are chipul lui Dumnezeu in el, are si iubirea in interiorul lui, nu? Depinde numai sa-si gasesca persoana potrivita cu care sa impartaseasca acest sentiment (IUBIREA). Cei (cele) care zic ca nu exista iubire adevarata, nu au intalnit persoana potrivita cu care sa traiasca (impartasesca) acest divin sentiment. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.03.2012, 14:09:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ș
Chipul lui Dumnezeu in om: Ratiune, Vointa libera si Sentiment (IUBIRE)
Daca omul are chipul lui Dumnezeu in el, are si iubirea in interiorul lui, nu?
Nu.
Nu neaparat.
O presupunere f. gresita de altfel si cu consecinte din cele mai nefaste de regula.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.03.2012, 14:59:27
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu.
Nu neaparat.
O presupunere f. gresita de altfel si cu consecinte din cele mai nefaste de regula.
Pentru ca tu nu crezi in Dumnezeu, asta nu inseamna ca El nu este iubire, si nu Se afla in noi ca chip al Sau, asa cum a zis Stefan -> adica sunt lucruri diferite, care... ne privesc in mod diferit, iti dai seama, mai ales daca nu esti ortodox, si noi suntem.

Si te rog sa si explici de ce e o presupunere gresita? Pentru ca asa crezi tu? Si care sunt astfel de "cele mai nefaste" consecinte "de regula"? Si care este regula, in primul rand?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.03.2012, 15:55:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu.
Nu neaparat.
O presupunere f. gresita de altfel si cu consecinte din cele mai nefaste de regula.
pe ce te bazezi cand zici asta?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.03.2012, 18:44:36
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Dragostea nu este un dat genetic.

Este un simtamant care trebuie cultivat cu atentie si maiestrie.

Este stiinta stiintelor.

Nu exista o alta forma de cognitie mai presus de aceasta cunoastere dumnezeiasca.

Dumnezeu nu poate fi cunoscut decat prin poarta iubirii. Nu exista cai ocolitoare.

Fiecare dintre noi primeste o anumita zestre in acest sens.

Cei care au 'norocul' de parinti iubitori, surori sau frati afectuosi primesc un bonus mai consistent in aceasta lume, decat altii care sunt mai mult sau mai putin privati de afectiune.

Deci 'se va cere' de la ei si rezultate mai consistente.

Crestinilor li cere sa iubeasca, dar nu li se explica clar algoritmul acestei stiinte supreme.

Asa ca fiecare intelege ce poate - se agata de fraze, dogme, expresii - functie de afinitate si capacitatea individuala de validare al anumitor forme de rationament logic sau scriptural.

Cei daruiti cu har, instinctiv zboara spre Dumnezeu. Dar acestia sunt putini.

In trecut si eu credeam ca ar fi fost normal sa iubesc oamenii in mod natural fara o pregatire intelectuala - si ma miram ca nu puteam genera spontan fata de semeni acest simtamant plin de caldura.

Dar ca sa raspund la intrebarea thread-ului;

Da, exista dragoste adevarata, dar numai atunci cand este unita cu Adevarul.
Pana la aceasta perfectiune toate celelalte forme de iubire sunt amestecate minciuna, in doze mai mici sau mai mari.
__________________

Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.03.2012, 19:15:30
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Dragostea nu este un dat genetic.
- adica nu poate fi determinata biologic, determinata stiintific justificand astfel pozitia cuiva in societate, lume, gandirea etc. -> sufletul cuiva nu poate fi cunoscut, ce simte; felicitari pentru aceasta propozitie frumoasa.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cei care au 'norocul' de parinti iubitori, surori sau frati afectuosi primesc un bonus mai consistent in aceasta lume, decat altii care sunt mai mult sau mai putin privati de afectiune.
Nu prea cred, sunt persoane si persoane. Iar fiecare persoana se manifesta cat se poate de diferit in familii de parinti iubitori....

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Crestinilor li cere sa iubeasca, dar nu li se explica clar algoritmul acestei stiinte supreme.
:D, ai uitat de Sfintii Parinti (in continuare editat:), de Dumnezeu, de Sfanta Traditie, de Sf. Scriptura (sf. ed.)

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Asa ca fiecare intelege ce poate - se agata de fraze, dogme, expresii - functie de afinitate si capacitatea individuala de validare al anumitor forme de rationament logic sau scriptural.

Cei daruiti cu har, instinctiv zboara spre Dumnezeu. Dar acestia sunt putini.

In trecut si eu credeam ca ar fi fost normal sa iubesc oamenii in mod natural fara o pregatire intelectuala - si ma miram ca nu puteam genera spontan fata de semeni acest simtamant plin de caldura.
Eu ma gandesc mai degraba ca fiecare persoana are harul sau... nu cred ca exista ceva care sa fie cerut cu smerenie si cererea sa sa nu poata fi indeplinita de mila lui Dumnezeu.

"Cere si ti se va da, bate si ti se va deschide"... s.a.m.d.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.

Last edited by xanixade; 06.03.2012 at 23:59:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29