Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.03.2012, 20:07:07
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu sunt de acord cu profetul. Nu generalizez cum nici el nu a generalizat. Prin natura profesiei mele, am contact zilnic cu tineri. 8 din 10 fete viseaza sa aiba un iubit sau sot bogat care sa le satisfaca toate capriciile. Asta e realitatea sau mai bine spus "educatia" pe care acesti tineri au primit-o de la societate prin televizor. Doamne ajuta!
Acest lucru a existat dintotdeauna, nu numai de acum si nu televizorul ci in familie s-a invatat acest lucru.
  #102  
Vechi 22.03.2012, 23:07:10
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
domnisoara Aurelia1984, nu vreau sa fac o aluzie la dumneavoastra pentru ca nu va cunosc, insa toate domnisoarele pe care le stiu, au ramas asa (adica au trecut de 30 de ani fara sa se marite) nu pentru ca nu au avut pretendenti, ci pentru ca erau nemultumite de starea materiala a viitorului sot.
:) Nu am facut niciodata din bani o intaietate, chiar deloc, dar cunosc si persoane care afirma cu toata sinceritatea ca fac din asta un criteriu. Va multumesc.
  #103  
Vechi 23.03.2012, 00:05:38
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Un exemplu din zilele noastre : in carticica ,,Antonel" a lui Vasile Marcu este prezentata viata unui om care nu a avut ,,noroc" lumesc absolut deloc in viata sa : nici parinti nu a avut nici o data , nu a facut nici o scoala, a fost dat afara din monahism, din facultatea de teologie , s-a casatorit cu o fata care garanta pt. ea preotul bisericii la care aceasta era luminareasa, si pina la urma s-a ales praful... nu a realizat nimic, nimic, in lumea aceasta trecatoare . Dar a realizat cel mai greu obiectiv pt. un pamintean : mintuirea ! Si nu oricum ! Daca Hristos ne spune : ,,... in casa tatalui meu multe locuri sunt !" pai inseamna ca pt. viata plina de infrinari, lipsuri , indurari, renuntari , etc, pe care a dus-o , a cistigat un loc de frunte la tronul lui Dumnezeu !
Va recomand carticica !
Va multumesc mult, o sa caut carticica. Abia astept sa o gasesc!
  #104  
Vechi 23.03.2012, 00:14:22
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Situatia ta seamana oarecum cu a elevilor constiinciosi care invata, iau note mari, sunt indemnati de parinti sa invete in scoala, ca si cum scoala si numai scoala te ajuta sa "devii om". Dupa ce se trezesc salariati pe 10 milioane de lei vechi si vad ca niste fosti colegi mai boemi au ajuns mai bine financiar, se intreaba, unde au gresit? Ei au invatat si au luat scoala in serios. Asta e o mentalitate de dinainte de 1989, cand intr-adevar scoala si nota mare la absolvire iti asigurau o repartitie buna.

Am impresia ca tu crezi ca ceea ce ai scris despre tine (cuminte, nu mergi in discoteca, nu te machezi) sunt valorile care ti s-au imprimat de catre parinti ca te-ar face solvabila pentru casatorie, iar tu ai impresia ca ai facut tot ce trebuie ca sa te incadrezi, iar acum te intrebi de ce nu primesti rasplata.
Ai dreptate, nu zic nu.. pana la urma nici un barbat nu vrea o sotie curva.
Dar... mare dar .. valorile tale, dupa parerea mea, sunt gresite. Daca ti se pare ca cel mai important lucru de spus despre tine ca nu te machezi si nu mergi in discoteci, tii cu dintii de niste principii gresite. Si eu cunosc oameni care nu merg in cluburi si femei care nu se macheaza. Dar o fac din motive concrete: nu suporta fumul de tigara, trebuie sa se trezeasca zilnic foarte devreme, o noapte pierduta le da peste cap somnul pentru inca vreo cateva zile. Sunt alergice la substante din cosmetice. Deci, motive concrete. Nu iti prezenta cateva caracteristici ca virtuti, totusi, pana nu le analizezi. Si mai ales, nu tine de ele daca nu ai un motiv serios. Pana una alta, ca sa te mariti, trebuie sa fii agreabil si sa socializezi. Si sa fii placut. Multor oameni nu le place o companie care se ia prea mult in serios.

Inca o chestie. Nu stiu la ce te referi cand spui ca stii ca trebuie sa ai rabdare. Sper doar sa nu crezi in dictoane mioritice ca "ce-i al tau e pus deoparte". Sa nu fie o scuza pentru faptul ca - de exemplu, ca nu te cunosc - nu iesi din casa decat cu familia si astepti vreun print sa vina dupa tine sa iti bata la usa.
Ruxa, ai foarte multa dreptate cand vorbesti de parintii care-ti promit ca notele mari iti aduc lumea la picioare. M-am ciocnit si eu, copil fiind, de mentalitatea asta.

Cat priveste partea cu "nu ma machiez, nu merg in discoteci"... aici am incercat sa fiu un pic autoironica. Foloseam niste stereotipuri verbale ca sa sugerez faptul ca sunt o persoana cat de cat decenta "la vorba si la port".
  #105  
Vechi 23.03.2012, 00:16:57
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Smile

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Vad ca nici tu nu ti-ai declarat religia.
Ai primit multe sfaturi. De toate felurile. As zice ca unele sunt chiar foarte bune, temeinice.
Revin la o vorba spusa mai demult: uita-te intai cine vorbeste si apoi ce vorbeste...De la cine-ti vine sfatul...
Buna, Adriana. Sunt ortodoxa. :)
  #106  
Vechi 23.03.2012, 00:27:14
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ar trebui sa depasiti preconceptiile legate de „machiaj si discoteca”, doar nu ele sunt impedimentul in fata gasirii unui partener, a largirii sferei de cunostinte.
Chiar am glumit cu machiajul si discoteca.

:)
  #107  
Vechi 23.03.2012, 00:30:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu sunt de acord cu profetul. Nu generalizez cum nici el nu a generalizat. Prin natura profesiei mele, am contact zilnic cu tineri. 8 din 10 fete viseaza sa aiba un iubit sau sot bogat care sa le satisfaca toate capriciile. Asta e realitatea sau mai bine spus "educatia" pe care acesti tineri au primit-o de la societate prin televizor. Doamne ajuta!
Depinde de natura profesiei si categoria de tineri, mediul din care vin, etc.
Ca stam prost cu educatia nu e nici o indoiala, dar o statistica exacta e greu de facut.
Nu stiu in ce masura este si relevanta.
  #108  
Vechi 23.03.2012, 00:32:13
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e nimic rau in a recunoaste ca ti-ai gresit prioritatile in viata.
Ba mai mult, faptul de a fi in stare sa recunosti asta duce spre o re-aranjare a lor.

La extrema auto-compatimirii si a vaicarelilor exista o alta extrema la fel de rea - cea a autojustificarii si a indreptatirii a ceea ce, existential vorbind, este totusi o eroare.
Dumneavoastra v-ati facut macar o secunda autocritica pe forumul acesta? Ca vad ca imperfetiunile altora le ochiti cu maxima precizie... chiar si acolo unde nu sunt (in cazul domnisoarei de fata care a incercat doar sa dea un exemplu).
  #109  
Vechi 23.03.2012, 00:52:29
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De casatorie cred ca esti absolvit daca nu poti face copii, dar nu e neaparat o interdictie.
Oare cum iti dai seama ca nu poti face copii inainte sa te casatoresti si sa incerci?
  #110  
Vechi 23.03.2012, 11:52:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Chiar am glumit cu machiajul si discoteca.

:)
si totusi canoanele bisericii nu glumesc cu machiajul sau mersul la disco! am dreptate?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19