Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2010, 12:00:40
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
E adevarat ce spui insa daca citesc la pr Ilarion Argatu care a descoperit asemenea situatii inseamna ca raul exista si bineinteles ca ce se intampla e spre mantuirea celui in cauza. Si consider ca de este gandul la asta, pai asa o tinem.
Adevarat!
Pr.Arsenie Papacioc spune la un moment dat ca "diavolul este ca un caine in lant, daca tu nu te duci in raza lui de actiune, el nu are cum sa te muste"...deci, parerea mea este sa nu alimentam gandurile si raul din jurul nostru...din contra, facem Sf. Cruce, rugaciune, credinta in Hristos ca EL este cel care ne sta alaturi la bine si la rau....si absolut nimic rau care sa ne afecteze viata nu se poate intampla...si daca se intampla, sa zicem, gandul nostru trebuie sa mearga catre Hristos: a fost voia Lui sa ni se intample pentru mantuire, pentru iertarea pacatelor noastre....nu pentru ca m-a blestemat baba X sau ca mi-a trecut pisica neagra in cale...etc
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.11.2011, 00:01:08
nicoletutza nicoletutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 1
Post ierurgii

Doamne ajuta!

Imi poate spune cineva care sunt ierurgiile legate de casatorie?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.11.2011, 11:53:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletutza Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Imi poate spune cineva care sunt ierurgiile legate de casatorie?
Ierurgiile sunt oranduite de Biserica si au un camp de inraurire mai larg, spre deosebire de taine, privind nu numai viata omului, ci si natura (firea) si fapturile necuvantatoare. De aceea unele se si savarsesc in afara locasului bisericesc, in case si in sanul naturii.

Daca sfintele taine ale Bisericii dunt 7, ierurgiile sunt mult mai multe.(Cele 7 laude, sfestania, randuiala ptr femeia lauza la 1 si 8 zile, sfintirea apei, inmormantarea, panihida mare si mica etc).
Majoritatea ierurgiilor sunt legate de viata familiei crestine.

Nu am inteles prea bine intrebarea ta, ce anume ai vrut sa afli?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.11.2011, 12:01:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Nu exista asa ceva...totul exista doar in mintea noastra.
Toate astea sunt niste superstitii, inventii omenesti specifice fiecarui popor. Ele daca ar fi reale ar fi valabile peste tot, nu doar intr-un anumit spatiu geografic.
Din pacate aceste "prostii din popor" se numesc vraji si ele exista. Si se prind mai ales de cei care nu se roaga, nu se spovedesc si nu se impartasesc regulat.
A afirma ca vraji nu exista, e ca si cum ai afirma ca diavol nu exista. Or suntem amandoua de acord ca este o mare amagire.

Puterea diavolului e mare, dar nu atat de mare pe cat ar vrea el si atat cat ii ingaduie Domnul. Si el are puterea sa savarseasca minuni si chiar sa faca vindecari(chiar daca aparente).

E o diferenta foarte mare intre superstitii si intre vraji. Daca primele sunt niste credinte eronate, bazate pe o falsa evlavie, cele de-a doua sunt niste lucrari infricosatoare, facute cu ajutor demonic.

De aceea: rugati-va, spovediti-va, impartasiti-va, insemnati cu semnul sfintei cruci tot ceea ce consumati, rugati-va inainte de a manaca. Si atunci, nu aveti motiv sa va temeti de facaturi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.11.2011, 12:06:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
E adevarat ce spui insa daca citesc la pr Ilarion Argatu care a descoperit asemenea situatii inseamna ca raul exista si bineinteles ca ce se intampla e spre mantuirea celui in cauza. Si consider ca de este gandul la asta, pai asa o tinem.
Da, cel mai rau e ca ajungi sa dai in paranoia.
Am intalnit persoane care considerau ca toate lumea le uraste, toti vecinii le fac vraji.
Daca era presul un pic miscat: gata le-au facut vraji, daca era o urma de degete sau murdarie pe intrerupator: gata, alte vraji. E rau cand ajungi asa!
Domnul sa ne intareasca pe toti si sa ne pastreze mintea treaza!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2012, 16:05:20
ioanioani ioanioani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2012
Mesaje: 6
Implicit ?

daca sotia a mai fost casatorita, sotul mai poate primi Taina Hirotoniei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta taina a casatoriei DAMIAN Nunta 6 20.10.2010 19:21:19
Sfanta taina a spovedaniei DAMIAN Pocainta 12 20.10.2010 16:33:28
Taina Cununiei - Casatoria multiscan Intrebari utilizatori 0 18.08.2010 22:08:06