Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 17.04.2012, 01:12:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ce mai incolo si incoace, vocile sunt,dupa inflexiunile lor inconfundabile,perfect reale si autentice !
Singura "dovada" de autenticitate?

Cam subtire domnule, pentru asa poveste ..

De ce n-a aparut atunci cand a fost facuta, adica multi ani in urma se pare?
Oare sa aiba asta legatura cu evolutia tehnicii de calcul si a softurile de prelucrare a vocii?

De ce nu vine cel care a facut inregistrarea sa ateste autenticitatea ei?
De ce a aparut asa.. "deodata si de niciunde"?

Last edited by AlinB; 17.04.2012 at 01:14:56.
  #142  
Vechi 17.04.2012, 10:50:11
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Barfa barfa si iar barfa.
Pentru retractorii parintelui Arsenie: daca pentru voi viata si minunile parintelui nu sunt suficiente, atunci nici Hristos, daca ar veni la voi n-ar putea sa va convinga ca El e Dumnezeu.
  #143  
Vechi 17.04.2012, 13:22:24
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă faci cumva referire la părintele Arsenie Boca...te înșeli. Îți aduc un simplu argument: Pictura bisericii de la Draganescu. De alte daruri pe care le-a avut părintele cred că le știi și tu și nu are sens să le mai repetăm.

Nu ai să vezi Sfinți Părinți care au aceste daruri ale înainte-vederii sau tămăduitori scriindu-și mare pe frunte ca au aceste daruri. Logica ta e un pic cam trunchiată.
Ca sa spun mai direct !
Sunt inselati cand credeti in asemenea daruri ...
nici macar Sf Apostoli nu stiau gandurile oamenilor ci
Hristos le spunea lor !

Va recomand carte "Despre vise si vedenii" a Pr. Cleopa
si "Inselarea de sine" a Sf. Ep. Ignatie Brancianinov
si fiti mai cu luare aminte !

Iisus Hristos ne-a invatat El Insusi sa nu cautam minuni ci sa avem dragoste unii fata de altii !
Crestinismul, si mai ales cel ortodox, este religia dragostei si a dreptei socotelii ! Nu va lasati amagiti de cuvinte mincinoase ... legate de tot felul de minuni ...

Eu nu consider ca pr. Arsenie Boca ca o persoana care sa fi avut "daruri" din astea.... !
Pace si Hristos a inviat !
Nu va lasati dusi de amagiri .... si false minuni ... dar treaba voastra .... Sanatate multa !
  #144  
Vechi 17.04.2012, 13:27:14
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Barfa barfa si iar barfa.
Pentru retractorii parintelui Arsenie: daca pentru voi viata si minunile parintelui nu sunt suficiente, atunci nici Hristos, daca ar veni la voi n-ar putea sa va convinga ca El e Dumnezeu.
Prea mare comparatie ... Totusi pr Arsenie e om iar Domnul Iisus Hristos era Fiul lui Dumnezeu intrupat !

Nu va lasati dusi de amagire ca fariseii din vechiul testament care ziceau ca ei sunt fii lui Avraam si ca ai ca invatator pe Moise .... stiti ce le-a raspuns Hristos !

Nu va suparati ... stiu ca poate sunt cuvinte cam dure si ar putea sa va enervati ... dar ganditi-va ca poate totusi gresiti ! Poate totusi sunteti in inselare ! In fine e loc pt toata lumea pe pamant ... Dar cand vine vorba in a face propaganda publica asupra unor fapte si lucruri dubioase ... e alta treaba
Pace si Hristos a inviat
  #145  
Vechi 17.04.2012, 13:41:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Ca sa spun mai direct !
Sunt inselati cand credeti in asemenea daruri ...
nici macar Sf Apostoli nu stiau gandurile oamenilor ci
Hristos le spunea lor !
Ai dreptul să crezi ce vrei. Asta ar însemna că toți părinții care au avut daruri - harisme au fost înșelați. Din nou o logică trunchiată.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Va recomand carte "Despre vise si vedenii" a Pr. Cleopa
si "Inselarea de sine" a Sf. Ep. Ignatie Brancianinov
si fiti mai cu luare aminte !
Ce legătură au visele cu părintele Arsenie Boca? Ia pune mâna și citește tu "Cărarea Împărăției" și hai să vedem unde este înșelarea părintelui.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Eu nu consider ca pr. Arsenie Boca ca o persoana care sa fi avut "daruri" din astea.... !
Pace si Hristos a inviat !
Nu va lasati dusi de amagiri .... si false minuni ... dar treaba voastra .... Sanatate multa !
Dragule minunea a facut-o cu mine și cu mii, zeci de mii de oameni - mai documentează-te înainte de a veni cu afirmații dinastea mărunte. Apropo sunt zeci de preoți, călugări care care l-au cunoscut pe părintele și care spune despre minunile părintelui.

Uite aici câteva mărturii: Filme documentare. Se pare că nu știi nimic despre părintele.

Last edited by ovidiu b.; 17.04.2012 at 13:44:52.
  #146  
Vechi 17.04.2012, 13:47:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Nu va lasati dusi de amagire ca fariseii din vechiul testament care ziceau ca ei sunt fii lui Avraam si ca ai ca invatator pe Moise .... stiti ce le-a raspuns Hristos !
Prietene îniante de a judeca un părinte (mare duhovnic) - mai bine judecă-te pe tine. Informează-te - habar nu ai ce vorbești.
  #147  
Vechi 17.04.2012, 13:57:29
gomtoo gomtoo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Aveti,permiteti-mi sa va spun, o interpretare simplista, prea bruta si lipsita de nuante !!!

1). dupa parerea mea, autenticitatea inregistrarii nu poate fi pusa la indoiala decat ca artificiu sofistic,din partea celor ce resimt o puternica afectare pe plan personal si tind astfel sa se auto-insele, prin teza unei masinatiuni oculte ce a premeditat si regizat falsul inregistrarii !
ce mai incolo si incoace, vocile sunt,dupa inflexiunile lor inconfundabile,perfect reale si autentice !
numai daca vrem sa ne mintim, pentru confortul nostru personal, nu admitem acest adevar flagrant !!!
2).un alt aspect central, de data asta ideologico-filosofic,e ca,nu trebuie sa privin, inregistrarea buclucasa ca pe o tentativa de daramare a unor statui de pe piedestale.
greutatea acestor statui,e cu siguranta mai mare, si mai solida ,prin toata opera certificata a vietii lor intregi, decat ne lasa sa ne indoim asupra lor, o boare de vant ce aduce a slabicine si vulnerabilitate omeneasca !!!
3).chiar daca venerabilii parinti,protagonistii inconstienti si sinceri ai inregistrarii buclucase,ar fi fost,asa cum i-a calificat cineva, drept barfitori si carcotasi-ce e asta mai mult decat o dovada de umanitate si pacatosenie,ce-i asemana cu noi ???- chiar daca parintele Arsenie,ar fi facut macar a zecea parte din aluziile aduse ca invinuiri (macar de demonul mandriei sa se fi facut vinovat candva !),nu-l face asta mai aproape de noi, pacatosii,si mai frate cu noi,si mai frate cu insusi Mantuitorul,care si el a avut un moment de ezitare in gradina Ghetsimani ???!!!

In concluzie, pe mine personal, inregistrarea m-a facut ,dimportiva, sa-i iubesc mai mult pe toti protagonistii ei,deoarece s-au dezvaluit in latura lor umana, apropiata de noi cei pacatosi,si nu au aparut ca niste statui rigide ,inflexibile,intangibile si inerte,ci ca niste oameni imbunatatiti psiritual in care pulseaza viata, insa au tins sa se plaseze cat mai dincolo de ea !!!
Nu e asta minunat !
Ar trebui sa pretuim inregistrarea,si sa o interpretam astfel,in mod pozitiv !!!
In primul rand va contraziceti spunand ca am o "interpretare simplista" apoi ca interpretarea mea este un "artificiu sofistic". Nu te supara, dar cele doua afirmatii nu se impaca.
In al doilea rand nici nu trebuie sa ne gandim la aparatura sofisticata de modificare a vocilor ca sa explicam un posibil fals. Daca nu ma credeti priviti la emisiunile de divertisment. Este deajuns, pentru ca cei doi nu au voci chiar asa de inconfundabile sau greu de imitat. Daca sunt unii care reusesc sa il imite si pe Adrian Paunesc (Dumnezeu sa-l odihneasca) sau pe alti oameni cu voci mult mai greu de imitat, nu este asa de absurd sa ne indoim de autenticitatea inregistrarii, respectiv sa cerem dovezi suplimentare, mai ales ca inregistrarea este doar audio. Daca era o inregistrare video era alta poveste.
In al treilea rand ai un fel de gandi deloc duhovnicesc si se pare ca habar nu ai de lupta ce o da calugarul, in primul rand cu sine insusi. Ma refer la paza mintii, a inimi, cercetarea gandurilor, spovedania lor. Ori cei care vorbesc ne dau impresia ca au uitat de tot de acestea. Celor care vorbesc le scapa pasarele pe gura una dupa alta, ca si cum mintea lor s-ar asemana cu vacuta care scapa in cucuruz. Pana si cel mai incepator monah nu si-ar permite o asemenea lipsa totala de control a vorbelor si gandurilor.
Bine vad ca tu nu prea iubesti sfintenia. Iti face placere ca oamenii duhovnicesti sa fie asa... cat mai "umani". Am pus ghilimele pentru ca om adevarat esti atunci cand tu esti stapanul propriilor ganduri si vorbe, nu cand te conduc ele pe tine. Iti face placere cand numele unui duhovnic este murdarit, il iubiti mai mult ca nu mai are apoi autoritatea si puterea de a mustra si indrepta. Apoi puteti spune: "Ce imi spui parinte sa nu barfesc ca doar si tu barfesti. Lasa parinte, hai mai bine sa fim prieteni si sa stam si noi la o barfa si la o tuica". Gresesc? Nu zic ca eu nu barfesc, dar ma lupt cu aceasta patima rea si sper ca pana la 80 de ani, cu ajutorul Bunului Dumnezeu si a duhovnicului sa si reusesc.
In al patrulea rand eu am analizat inregistrare cu argumente simple, recunosc. Simple pentru ca asa ne invata Sfanta Scriptura: dupa roade cunosti pomul, pentru ca pomul rau nu poate aduce roade bune (la final tot rele se dovedesc chiar daca la inceput par bune) si nici pomul bun nu va aduce roade rele, respectiv izvorul bun nu va da apa amara nici cel amar nu va da apa dulce. Simplitatea si sinceritatea cu tine insuti si cu cei din jur este iubita de Dumnezeu. Vrasmasii binelui iubesc lucrurile complicate pentru ca sa poata strecura viclenii, sa poata sa pacaleasca, sa poata sa insele, le place amestecatura intre rau si bine ca sa se poata justifica si ei cumva.
In al cincilea rand nu-i vorba de "teza unei masinatiuni oculte". Pur si simplu am vazut eu insumi oameni care sunt in stare sa lanseze povesti total neadevarate. Nu mici minciunele ca sa se scoata. Ci adevarate povesti a caror inventie nu se poate, cel mai adesea, explica rational, ci fie ca o placere diabolica de a vedea pe altii cum se lupta intre ei, fie ca sa vada ce spune unul si altu, fie ca sa se simta ei superiori ca sunt detinatorii adevarului si ceilalti sunt niste orbi lipsiti de inteligenta, fie pur si simplu din rautate interesata sau chiar irationala. Chiar in jurul meu am astfel de oameni, colegi la locul de munca. Eu nu reusesc sa-i inteleg, dar din pacate totusi exista si sunt printre noi si de aceea trebuie sa te inveti sa ceri totdeauna dovezi.
In al saselea rand eu nu am vorbit de conspiratii cum incerci tu sa ma ironizezi pentru ca ceea ce am comentat eu sa para ridicol. Am si eu dreptul sa ma indoiesc si sa cer dovezi clare. De ce imi contesti acest drept? De ce trebuie sa gandim toti cum vrei tu? De ce sa fim toti atat de siguri ca si tine?

Last edited by gomtoo; 17.04.2012 at 14:16:23.
  #148  
Vechi 17.04.2012, 14:10:29
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit ?????

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Autenticitatea inregistrarilor nu poate fi pusa la indoiala ! Si,in alta ordine de idei,acolo,totusi,nu vorbesc niste simpli clerici si mireni,ci niste oameni,niste monahi cu o anumita greutate,daca pot spune asa,in biserica Ortodoxa !!!
Cum mai poate fi monahul Arsenie boca, considerat "sfant" , daca gravele acuze,sau hai sa le zicem mai bine,insinuari, ar fi fost adevarate ???
Vai cat de sigur/a esti pe tine! Cu tehnologia de azi iti pot arata si poze cu tine si cu Elvis la o bere si arata de parca ar fi autentice 100%.
Lasa rautatile astea si nu mai judeca tu. Cu ce drept spui asa ceva despre parintele?
Nu aduci deca sminteala prin asta, indiferent daca sunt adevarate sau nu acuzele si iti vei lua pedeapsa de la Domnul.
Chiar daca nu l-am cunoscut personal, parintele mi-a indurmat viata si m-a ajutat prin rugaciunile sale catre Domnul sa am o minune de baietel.
Imi pare rau pentru tine, dar esti departe mult de adevar... Chiar si dupa adormirea parintelui nu il lasati in pace...
  #149  
Vechi 17.04.2012, 14:17:53
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit minunile parintelui

Si nu cred ca doar mie mi s-au intamplat lucruri minunate datorita harului si iubirii pe care parintele o are fata de Domnul.
Iar marii "duhovnici" inca nu au facut minunile pe care Domnul le-a savarsit prin parintele Arsenie Boca.
Mereu au gasit nod in papura ca sa nu fie canonizat insa mormantul parintelui este plin cu flori in plina iarna, mii de credinciosi vin si se roaga lui pentru ca are indrazneala catre Domnul.
Daca nu era un om al lui Dumnezeu era demult uitat.
  #150  
Vechi 17.04.2012, 15:06:12
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai dreptul sa crezi ce vrei. Asta ar însemna ca toti parintii care au avut daruri - harisme au fost înselati. Din nou o logica trunchiata.



Ce legatura au visele cu parintele Arsenie Boca? Ia pune mâna si citeste tu "Cararea Împaratiei" si hai sa vedem unde este înselarea parintelui.



Dragule minunea a facut-o cu mine si cu mii, zeci de mii de oameni - mai documenteaza-te înainte de a veni cu afirmatii dinastea marunte. Apropo sunt zeci de preoti, calugari care care l-au cunoscut pe parintele si care spune despre minunile parintelui.

Uite aici câteva marturii: Filme documentare. Se pare ca nu stii nimic despre parintele.
Vezi ca tu citesti din postarile mele numai ce iti convine tie !
Am spus ca am citit cartea in 2002-2003 si am ramas cu sechele din cauza ei ...
Eu unul as arunca'o pe foc ... O completa ratacire careia ii cad des prada tinerii !
Daca tu vrei sa crezi ca parintele era sfant e treaba ta !
Da nu e dreptul tau sa impui altora ... lucrul acesta !

Si da ! au legatura cartile "Despre Vise si Vedenii"/"Inselarea de sine" cu cazul acesta, pt ca in ele se vorbeste despre falsi evlaviosi povatuitori, despre mandrie, despre slava-desarta, despre pareri gresite, despre minuni mincinoase, despre vedenii mincinoase, despre calugari care si-au pierdut si viata din cauza vedeniilor mincinoase,
despre motivele neputreziirii si despre adevaratele moaste,
despre ascultarea la modul de om normal de Biserica,
despre prea multa postire ....


Cea ce tu nu recunosti esti ca tu pentru ca tii la parintele Arsenie esti gata sa ii iei apararea prin orice mijloc, chiar daca s-ar putea sa gresesti .

Nu poti sa iei drept adevarat orice cuvant din popor ... aduti aminte
de povestea lui Ion Creanga cu Nora si soacra care plangeau ca vai doamne o sa-i cada in cap copilasului nu stiu ce, cu omul care se straduia sa duca in casa lumina cu oborocul, cu bietele nuci pe care le silea altul bietul de el sa le urce in pod cu protzapul !

Fii cu pace !
Nu ma astept sa te vindeci prea devreme de boala asta si probabil ca imi vei zice din nou trunchiat ... daca-i asa sa stii ca trunchiate sunt raspunsurile tale .... pt ca nu vrei sa acepti nici cea mai mica injosire !
Si eu gresesc ... toata lumea mai greseste ... e lucru omenesc ...
si de foarte multe ori gresim in ceea ce credem ! Din acest motiv nici parinti mai batrani din biserica nu spun lucrurile dintr-o data ... ca si cum ar fi certi pentru ca ei lasa lucrurile sa se aseze, judeca dintr-o parte si din alta .... asteapta, cugeta cu indelunga rabdare ....
Pace !

-----------------
Sa aveti grija !
Ca puteti sa distrugeti vietile unori tineri cu cuvintele voastre
de evlavie-inselata ...
si sa le faceti viata amara !
Si s-ai faceti sa renunte la facultate zicand ca oamenii n-au nevoie sa invete, ca stiinta din ziua de azi aduce NUMAI rele !
Si s-ai faceti sa creda ca casatoria e doar o ingaduita [spurcata] si ca numai monahismul e viata adevarata pt ORICE om de pe pamant !
S-ai faceti sa fie plin de ura pt orice om care nu e ortodox, si sai faceti
sai judece pe cei de alta credinta ca si cum ar fi ei Dumnezeu !
S-ai faceti sa priveasca tehnologia din ziua de azi ca pe o intrupare a diavolului ... si sa le interziceti orice legatura cu orice !
S-ai faceti sa creada ca a rade, a fi vesel in limitele bunului simt e un mare pacat !
S-ai faceti ultra rigoristi dogmatici .... in asa fel incat daca ar fi grav bolnavi si ar fi vineri si ar avea nevoie sa manance lapte sa inoculati in cap ca e cel mai mare pacat sa mananci lapte chiar daca esti bolnav si ca mai bine ai murii !
S-ai faceti sa creada ca vine sfarsitul lumii chiar acum !


Si sa nu ziceti ca nu am dreptate ca asa ganditi pt ca am marturiile voastre scrise .... si in multe pseudo carti din librariile ortodoxe scrise de uni dintre mirenii "virtuosi" !
Eu chiar am un prieten care sufera din cauza unor asfel de carti !
Bavati-va mintea in cap !
Numai chinuiti oameni cu tot felul de porunci omenestii [zicand ca daca lea zis un popa gata lea zis Dumnezeu] .... Dumnezeu a hranit oamenii in pustie, a vindecat slabonogii, schiopii ciungii, a facut bine celor neputniciosi, a incercat sa le faca inima mai calda fariseilor dogmatisti !
Daca o fapta nu face rau vietii si vietii sufletului atunci de ce voi o tagaduiti !
De ce nu vedeti scopul poruncilor lui Hristos !
De ce nu vedeti dragostea, viata, bucuria, minunilele lui Dumnezeu din zidiri ?!
De ce va ganditi numai la tristete ?

Sa stii ca sunt foarte suparat pe asemenea ratacirii si sper ca intr-o zi sa va luminze Doamne Doamne si pe voi !

Am spus ca sunt suparat pe prostii nu pe oamenii .... Lasati prostiile si fiti sanatosi si cu dreapta socoteala !

Last edited by mbarboi; 17.04.2012 at 15:23:43.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27