Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.05.2012, 18:16:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
Bun si toate aceste povestiri cu timpul probabil au fost modificate,amestecate,dezvoltate si asa au aparut tot felul de povesti cu si despre Dumnezeu, precum o idee de imbunatatii productia intr-o afacere,cineva vine cu o idee,mai vine cineva si uite asa se combina,se dezvolta si ajung dupa sa creeze acel ceva.

Dincolo de aceste povestiri, exista insa realitatea pe care o puteti cunoaste raspunzand la intrebarea “de ce?” si la “cum?”. Intrebarea “de ce?” va cupleaza la realitatea nevazuta, intrebarea “cum?” la oglindirea acesteia in lumea vazuta.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.05.2012, 18:31:26
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

"De ce" ce si "cum" ce?
Demulte ori mi-am pus intrebari simple ca acestea si nu am gasit raspunsuri la ele.
Sunt asa multe superstitii ca nici nu stiu ce sa mai cred,povesti cu fantome (sufletele care nu-si gasesc linistea),strigoi (care defapt nu exista),extraterestrii in care oamenii de religie zic ca nu exista (iar aici eu zic asa de ce existenta acestor fiinte terestre ar fi imposibila din moment ce este posibila existenta unei forte marete precum a lui Dumnezeu,dc extraterestrii n-ar exista daca Dumnezeu exista?)

Last edited by Arktinen Susi; 07.05.2012 at 18:37:48.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.05.2012, 18:54:54
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
"De ce" ce si "cum" ce?
Demulte ori mi-am pus intrebari simple ca acestea si nu am gasit raspunsuri la ele.
Sunt asa multe superstitii ca nici nu stiu ce sa mai cred,povesti cu fantome (sufletele care nu-si gasesc linistea),strigoi (care defapt nu exista),extraterestrii in care oamenii de religie zic ca nu exista (iar aici eu zic asa de ce existenta acestor fiinte terestre ar fi imposibila din moment ce este posibila existenta unei forte marete precum a lui Dumnezeu,dc extraterestrii n-ar exista daca Dumnezeu exista?)
Dar v-ați pus întrebările care nu trebuie, și probabil că și răspunsurile le-ați căutat unde nu trebuie.

Ce vă privesc pe d-vs, din punct de vedere religios, problemele strigoilor, fantomelor, extratereștrilor ?

Ar trebui să vă întrebați alte chestiuni, mai simple, mai clare și infinit mai importante - ce sunt eu ? ce trebuie să fac eu ? fac eu ce trebuie să fac ? sunt răspunzător în fața cuiva ? datorez ceva cuiva ? aștept ceva de undeva, și dacă da, ce anume și de unde (de la cine) anume ?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.05.2012, 20:16:10
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

In c ema privesc toate aceste "creaturi" este pentru ca ii aud pe multi ca ba au trait expriente cua sa ceva si demutle ori ma contraziceam ca ori baga vrajeli ori le juca iamginatia feste,cat despre extraterestrii am zis doar daca este posibila existenta lui Dumnezeu de ce ar fi imposibila existenta a unor fiinte din afara planetei,la urma urmei universul este infinit,voi chiar credeti ca am fi singurii din univers?

Cat despre intrebarile cine sunt,de unde vin si care e scopul meu? exact acest tip de intrebari mi le-am tot pus.
Si simplu sunt om,vin din doua persoane care raspund al numele de tata si mama asa cum venim toti chiar si animalele au acest proces de inmultire si aici am sa fac o mica paranteza (de ce toate fiintele se inmultesc si sunt nascute asemanator cu procesul notru,al oamenilor?Dumnezeu parca poruncise nasterea in chinuri doar femeii nu si animalelor), scopul meu este acela de a nu fi ca toti ceilalti si de datorat nu cred ca datorez nimic nimanui, decat parintilor mei care si-au indeplinit sarcina de adevarati parinti.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.05.2012, 20:24:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arktinen Susi Vezi mesajul
scopul meu este acela de a nu fi ca toti ceilalti si de datorat nu cred ca datorez nimic nimanui, decat parintilor mei care si-au indeplinit sarcina de adevarati parinti.
Foarte bine. Dar sper că sunteți atunci de acord că nici alții nu vă datorează ceva dumneavoastră, corect ?

De exemplu, dacă ar fi să ne întâlnim pe stradă, iar eu m-aș hotărî să vă scuip în față, să vă dau cu spray lacrimogen, și să plec cu banii dumneavoastră (sau, poate, să vă rup un deget de la mână, ca să mă distrez), ați putea să fiți supărat ? Doar nu datorez nimic nimănui, nici aproapelui iubire, nici legii respect...
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.05.2012, 20:59:46
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

Daca m-ai injura probabil as trece cu vederea depinde de starea care o am,daca mi-ai rupe un deget poate as fi nervos si te-ash lua la fuga :)),daca m-ai scuipa probabil tot te-ash lua la fuga dar nu ti-ash face nimic poate doar cere o explicatie-doua,iar in ce priveste sa urasc,eu nu pot sa urasc,poate urasc pe cineva pe moment dar nu-s genul sa poarte pica pe cineva,vezi fiecare gandeste si actioneaza dupa mentalitatea lui e in ADN asta,fiecare mosteneste pe cineva,daca tatal meu ar fi fost un criminal probabil as fi avut si eu tentative de genul pentru ca asta e adn-ul,unele persoane se nasc cu temperament agresiv altele pasnic,altele sutn prinse la mijloc.
Asa e si cu relatia de cuplu,degeaba ziceti voi ca a zis Dumenzeu sa ne casatorim sa facem copii si ca e rau sa divortzezi,va-ti gandit defapt ce este iubirea?de unde vine?nu din inima ci din creier,iubirea e un sentiment,mie azi imi place o persoana dar maine poate nu voi mai simti nimic pentru ea,pentru ca dragoste cu sila nu se poate asa ca nu are rost sa incerci sa simti ceva pentru ea daca corpul tau nu se simte atras de acea persoana si sa ma corectati daca gresesc,dar totul pleaca din creier.(frica,iubire,frig,caldura etc).
Cum se face ca pe lumea asta exista virusi,bacterii,cu ce scop au fost create de Dumnezeu?totul duce intr-un fel la o pura intamplare si o evolutie.
Poate da e posibil sa ma insel si sa scap anumite amanunte deoarece este adevarat nu am cum sa demonstrez inexistenta lui Dumnezeu poate exista, dar nici voi nu-i puteti dovedi existenta, poate ambele tabere gresim sau ambele avem un gram de adevar in ce zicem.Oricum ar fi eu va multumesc pentru efortul vostru de a-mi raspunde la intrebari,pentru mine inseamna enorm si va multumesc.

P.S. puteti sa va adresati cu pronume personal la adresa persoanei mele daca doriti,depinde cum va este mai usor :P

Last edited by Arktinen Susi; 07.05.2012 at 21:07:27.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.05.2012, 00:23:28
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

intr-adevar esti pe o cale buna ,a cautarilor, a framantarilor si ceea ce e important vorbesti sincer, deshis si vei capata raspunsuri si credinta adica capacitatea de a le crede.imi amintesc ca inainte de a-L crede pe Dumnezeu ma suiam pe acoperis si stateam cu ochii la stele si vorbeam cu cineva ziceam nu mai stiu exact cum dar vroiam sa mi-i se descopere cum ar veni seful extraterestrilor.eram convins ca exista o ratiune mai superioara omului care ne ghideaza sau doar ne observa macar.cautam raspunsuri.si credeam ca ma poate auzi acea fiinta sau fiinte.mii au vazut ozn-uri si sa crezi, sa stii realitatea e un mare privilegiu.pe timpul lui Ceausescu la stiri ne arata daca va amintiti ce greu o duceau copiii din Africa asta ca sa vedem ce bine o duceam noi fata de ei.plangeam cand vedeam si ziceam ca un Dumnezeu Atotputernic daca ar fi existat n-ar fi ingaduit aceste chinuri.cand l-am cunoscut pe Dumnezeu, curios ca m-am cunoscut pe mine si atunci a inceput aventura adavarata a credintei ,o viata noua
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.05.2012, 10:51:40
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

Tu cum l-ai cunoscut pe Dumnezeu,sau cum iti dai seama ca ai ajuns sa-l cunosti si ca exista?
uite daca e imi poti da add arktinen_susi@yahoo.com sa vbim mai amanuntit asta daca ai timp,chiar imi place felul tau de a explica,e plin de logica si sens.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.05.2012, 11:14:27
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

multumesc de adresa .e ciudat si interesant totodata .sincer sa zic erau multe in capul meu atunci cugetarile studiile,framantarile,nu mai credeam in sfintenia nimanui(mai ales a fetelor)si probabil toate au avut partea lor de orientare.dar cel mai mult cred ca a fost urm.fapt:vroiam sa-mi iau viata...dar de ce? de nebun. imi dau lacrimile acum cand ma gandesc..unii se omoara pt o iubita sau iubit cei mai multi de fapt,altii pt ca le-au esuat afacerile dar eu pt ca nu mai vroiam sa muncesc.era o injosire pt mine.am avut mari probleme.si in armata nu m-am omorat doar pt faptul ca eram hotarat sa mai omor cativa inaintea sinuciderii...dar nebunia s-a mai ameliorat .....m-am gandit, deci rationam ca oricum o sa mor intr-o zi, e singurul lucru de care orice om e foarte sigur ca se va intampla, numai nu stie cand si cum si gandul sau frica poate la ce e dupa viata asta m-a facut sa caut sa stiu intai si dupaia sa ma omor sa vad daca ajung bine dincolo...si am inceput cautarile ...lipsa informatiei exacte te poate face sa crezi eronat despre cineva...in armata venise un misionar la un coleg si m-a vazut pe mine si a intrebat cine sunt?colegu i-a zis lasa-l ca-i nebun....dar misionaru a zis ca nebunii sunt specialitatea lui si pot sa afirm ca atunci in urma dialogului am crezut in existenta istorica a celui ce-si zice Isus despre care vorbeau toti in slujbe sarbatori.desi eram contrariat cum ??daca asta a fost asa bun de ce urmasii Lui sunt asa de rai?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.05.2012, 12:47:25
Arktinen Susi Arktinen Susi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2012
Locație: Terra
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Arktinen Susi Send a message via Skype™ to Arktinen Susi
Implicit

Da,mai toti au probleme din iubire si eu am patit sa iubesc mult o persoana si acum o iubesc cu toate ca am mai injurato de nervi ca m'a lasat pt altul,eram chiar foarte nervos si suparat si am stat si m-am gandit ca nu e sfarsitul,n-are rost sa fiu trist o viata intreaga din cauza unei persoane pentru ca defapt nu m-am nascut sa stau dupa fundul uneia si nici alta nu s-a nascut sa stea dupa fundul meu si am stat si m-am gandit chiar foarte bine de ce sa fiu trist cand am prieteni si familie care chiar tin la mine dar cel mai mult m-a linistit gandul acela c ain lume unii n-au maini,picioare,sau probabil au parintii morti dar in ciuda acestor tragedii ei totusi stius a zambeasca iar asta m-a facut mai puternic si desi nu cred asa mult in lumea de apoi totusi asta nu ma opreste sa nu ma gandesc la cei din jur si sa doresc sa-i ajut.
Am observat ca atunci cand intrebi pe cineva daca e credincios el zice ca da,dar cand vine vorba de moarte nu stie pe unde sa mai fuga sa nu moara,iar pe lang asta am mai observat ca cei credinciosi pacatuiesc de 2x mai mult decat ateii si/sau rockerii etc,deoarece acesti"credinciosi" nu fac nimic altceva decat sa ii judece pe cei ce nu cred sau pe cei ce asculta rock facandu'i satanisti si toate cele si ma enerveaza ca nu'si vad de ale lor si nu dau bun exemplu de credincios aa poate ne'ar face si pe noi sa credem.
Eu recunosc pacatuiesc ca orice om dar deoarece nu am credinta mare tot ce fac eu nu consider pacat si daca ar fi sa consider pacat ceva din ceea ce fac atunci probabil as fi lipsit de pacat deoarece pentru mine pacatul inseamna sa vrei sa faci rau cuiva,sa faci rau cu intentie asta e pacatul pentru mine nu ceea ce scrie in biblie,ce facem noi facem cu un scop,pana si criminalii omoara cu un scop.
Vezi tu aici e ca la scoala,fiecare "profesor" isi sustine doar ideea lui principala ii pasa doar de "materia" lui nu si de altele,adica medicii merg pe principiul lor,preotii pe a lor,oamenii de stiinta pe a lor si asa mai departe,fiecare tinde sa aiba dreptate fie ca e sau nu asa. :P
Daca ar fi dupa religie ar trebui sa ne inchinam doar lui Dumnezeu si sa ascultam numai muzica bisericeasca asta din punctul lor de vedere,dar suntem fel si fel de oameni cu ganduri si gusturi diferite,poate unul e mai fericit sa creada si sa se inchine lui Dumnezeu,pe mine ma incanta mai mult faptul de a calatori si de a-mi face prieteni in toata lumea,de la nativi americani pana la japonezi sunt fel si fel de scopuri pe lume,dac anu le facem acum,atunci cand,visurile nu sunt degeaba,fiecare are o dorinta iar viata e prea scurta ca sa nu le traim,vedeti nu doar religia conteaza pe lumea asta,asta se intampal cand nu vezi dincolo de deceptii sunt fel si fel de lucruri la care nu stam sa ne gandim si nu le luam in calcul,Dumnezeu poate da este bun,dar de ce vede pacat aproape in tot in ceea ce facem?de la fapte pana la gand,repet pacatul ar trebui sa fie acele fapte care le faci cu rea intentie,de exemplu vine unu peste tine in casa cu un pistol tu te panichezi si de frica ii arunci cu ceva in cap si-l omori atunci cazul asat devine pacat,dar tu ai omorat fara sa vrei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suntem nematurizati, cei ce credem in Dumnezeu? daniel_iordache Teologie si Stiinta 55 26.09.2008 18:58:54