![]() |
![]() |
|
|
#1
|
|||
|
|||
![]() |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Îți mulțumesc, Ekaterina, pentru răspunsuri! Voi studia link-urile postate de tine.
Ref la Alexandra și munca, aș vrea să specific faptul că nu am auzit-o vreodată că nu vrea să muncească, ci faptul că nu își găsește... Vom vedea... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ai o finuta tare draguta, sa fie sanatoasa, sa-i ajute Dumnezeu sa traiasca aceasta viata pentru El! Nu am crezut pana acum ca este atat de greu sa-ti gasesti un loc de munca, mai ales daca nu ai pretentii, dar am vazut ca realitatea este extrem de dura. Manuela a cautat foarte mult si fara rezultat, isi dorea sa gaseasca o scara sa mature sau sa se angajeze ca femeie de serviciu. Faptul ca a reusit sa gaseasca de lucru la o croitorie (calca rufe) o considera o mare minune.
Nu o judec pe Alexandra, sunt convinsa ca ii este imposibil sa-si gaseasca acum de munca cu bebita mica (din punctul meu de vedere fetita are mare nevoie de ea). Daca este atat de mica si o alapteaza ideal ar fi sa reuseasca la un Centru si sa stea acolo pana depaseste aceasta perioada de criza. Fetita o sa creasca, o va putea duce la o cresa sau la gradinita iar apoi se va putea angaja. Imi este tare mila de mamicile cu copilasi mici, le inteleg perfect, esti legata de maini si de picioare, nu poti sa faci nimic, mai ales sa te angajezi. Poate reuseste la un Centru "Mama si Copilul". Are buletin de Bucuresti? Daca da, sa incerce si la sectorul de care apartine. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Bună ziua,
nu știu în ce măsură mă puteți ajuta, aștept însă părerile dvs. asupra următoarelor aspecte: După ce s-au certat și s-au împăcat de câteva ori în ultimele luni, Alexandra și Erika fiind o perioadă la un centru de ajutor din sectorul 1, "familia" s-a reunit pentru câteva săptămâni, după care Tiberiu a plecat de acasă, lăsând-o pe Alexandra cu cei doi copii și fără bani. El nu o mai lăsa pe Alexandra să vorbească cu mine, fiind supărat ca într-o perioadă nu le-am mai răspuns la apeluri. Explicația pentru plecarea lui Tiberiu a fost că se duce "la muncă" în Franța, cu niște prieteni. Se pare că s-a săturat să nu aibă bani (deși muncea, dar pe bani puțini) și are planuri dubioase. Am înțeles că a pecat din București la niște prieteni la Suceava, urmând ca de acolo să plece în Franța. Eu am fost pe la Alexandra și pe la copii în ultimele două săptămâni, i-am mai ajutat cu ce aveau nevoie. Ieri am aflat că proprietarul locuinței unde stau îi dă afară, iar Alexandra vrea să plece cu copiii la țară, în județul Suceava, unde zice că ar avea rude din partea tatălui. Plecarea este programată pentru miercuri. Acum nu prea știu ce să cred. Am aterizat și eu în mijlocul evenimentelor și nu știu ce să cred și ce să fac. Cea mai simplă alternativă ar fi să nu fac nimic. Dar vorbind cu o colegă, mi-a trecut prin cap ideea că Alexandra mă minte și nu are rude la Suceava, ci merge să se reunească cu Tiberiu. Poate sunt paranoică, dar mi se pare prea mare coincidența asta cu Suceava. Scenariul cel mai prost ar fi ca Alexandra sau copiii să fie abuzați... Nu am nicio dovadă, în afara faptului că Tiberiu i-a lăsat singuri și fără bani. El și-a crescut totuși băiețelul până acum. Sper să nu fi fost total incoerentă, povestea are un înțeles dacă citiți și postările anterioare. Întrebarea ar fi dacă vi se pare oportun să sesizez vreo autoritate sau le fac mai mult rău. Voi încerca în seara asta să vorbesc cu Alexandra, să îi cer mai multe detalii. Aștept părerile dvs. Mulțumesc Last edited by Annyta; 10.12.2012 at 14:28:49. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Știu că sună a telenovelă, dar îmi fac griji. Vi se par întemeiate?
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
N-ai ce sa faci.
"autoritatile" nu isi fac atatea griji cate iti faci tu. Fara sa existe o infractiune evidenta, nu vor misca un deget. Tine legatura cu ei..vezi ce o sa se mai intample, adica de fapt ce sunt dispusi sa-ti zica. Oricum, este problematic..daca te implici prea mult, s-ar putea la un moment dat sa-ti ceara bani sub diferite pretexte pe care tu nu le mai poti verifica, fiind in alt oras, bani care s-ar putea sa serveasca de fapt altor scopuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
M-am implicat in chestii de binefacere... si chiar se intampla asa cum spui tu in peste 50% din cazuri (procentele le dau cu indulgenta... s-ar putea sa fie in peste 80%)!
|
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Apel umanitar | Joulie | Umanitare | 3 | 05.09.2012 20:26:17 |
Apel umanitar | petre uta | Umanitare | 0 | 29.04.2010 14:32:46 |
apel umanitar | monicalivia81 | Umanitare | 0 | 21.11.2009 13:19:14 |
apel umanitar | fratica | Umanitare | 0 | 14.04.2008 20:55:41 |
|