![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
La Mănăstirea Nicula din județul Cluj se va desfășura, în perioada 24-26 septembrie 2012, cel de-al V-lea Congres național al Facultăților de Teologie Ortodoxă din Patriarhia Română. Tema acestei ediții este „Formare, calitate, competivitate în învățământul teologic universitar contemporan”. Delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la eveniment va fi Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, informează TRINITAS TV. Pe 26 septembrie va avea loc și consfătuirea decanilor facultăților de teologie ortodoxă din Patriarhia Română. Congresul facultăților de teologie ortodoxă din Patriarhia Română este organizat o dată la doi ani.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Credincioșii din Capitală se vor putea închina, zilele următoare, la moaștele Sfântului Antonie de la Iezerul-Vâlcea. Acestea vor fi aduse mâine seară, 20 septembrie 2012, la Biserica „Sfântul Antonie cel Mare” - Titan, de preoții slujitori ai lăcașului și de un grup de credincioși.
Până pe 26 septembrie, când moaștele vor fi duse înapoi la Schitul Iezerul-Vâlcea, programul liturgic de la Biserica „Sfântul Antonie cel Mare” - Titan va fi unul special. 'Vom avea în fiecare zi un program liturgic adecvat Sfântului care a fost călugăr. Va începe de dimineață cu Acatistul sfântului, Sfânta Liturghie, apoi, în perioada zilei, un preot va fi tot timpul în biserică, lângă sfintele moaște. Seara se va săvârși slujbă de Priveghere, Vecernie și Litie, cu Taina Sfintei Spovedanii și vom săvârși și Taina Sfântului Maslu. Totodată, în această perioadă, în fiecare seară vor avea loc ore de cateheză', a declarat pentru TRINITAS TV, Părintele Daniel Goga, parohul Bisericii „Sfântul Antonie cel Mare” - Titan. Sfântul Cuvios Antonie de la Iezerul-Vâlcea este prăznuit de Biserica noastră la 23 noiembrie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Citat:
Dar nu imi da link cu strazile, zi-mi cum se ajunge de la statia de metro Titan, poftim.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Citat:
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#5
|
||||
|
||||
|
La o săptămână de la apariția pe piață a unui film amatoristic și blasfem despre islam în Statele Unite, numărul celor uciși din cauza protestelor violente ale musulmanilor a trecut de 50, informează agenția Russia Today.
Ultimele victime sunt mai mult de 10 persoane în Kabul, Afghanistan, uciși pe loc după ce un atacator sinucigaș a detonat o mașină plină cu explozibil într-un microbus. Flacăra violenței și a crimei pe motive religioase s-a întins și în Thailanda, acolo unde poliția ține cu greu câteva sute de protestatari violenți să nu intre în Ambasada Statelor Unite. Protestatarii poartă pancarte cu inscripția „Îl iubim pe Mohammed”, ard steaguri americane și cer răzbunare pentru blasfemia la adresa religiei lor. Protestele s-au întins în peste 30 de țări într-o săptămână. Episoadele violente în care peste 50 de oameni au fost uciși sunt atunci când în mulțimea furioasă pătrund elemente teroriste care capitalizează furia populară. Demonstrații masive au loc și în Iran, Liban și în țările arabe din Orientul Mijlociu. Sursa: http://europenews.dk
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Un cleric musulman numit Ahmed Abdullah, cunoscut și ca Abu Islam, a rupt, profanat și ars o Biblie în fața Ambasadei Statelor Unite din Cairo, conform relatății Agenției de știri Assyrian International News.
Referindu-se la pastorul protestant din Florida ca a ars un Coran, Abdullah a spus: „Aceasta este cartea în care câinele Terry crede, așa cum cred toți creștinii egipteni din America”. El a chemat manifestanții să calce în picioare Biblia, strigând „Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte”. El a continuat: „Dacă cineva a făcut ceva, toți poartă vina pe umerii lor. Nu toți musulmanii poartă durerea după ce a făcut Osama bin Laden? Acum să guste din cupa mâniei pe care islamul a băut-o”. Activiștii creștini copți au făcut o plângere la adresa acestui cleric. Ei au spus: „Până acum nu am auzit nicio condamnare din partea niciunei organizații musulmane a filmului ofensator, însă Biserica noastră a făcut această condamanre”. Protestele, deseori violente ale musulmanilor împotriva filmului blasfem despre islam, tind acum să se întindă de la occidentali și americani, la religia creștină, ceea ce ar fi dezastruos pentru creștinii din Orientul Mijlociu și din așa numita lume arabă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Între 25 pi 26 octombrie 2012 se va desfășura la Manchester, Regatul Unit al Marii Britanii, Colocviul universitar internațional „Religie și teritoriu”.
În cadrul dezbaterilor, atelierelor și conferințelor din cadrul colocviului, vor fi prezentate principalele aspecte ale geografiei religioase din prismă juridică, teologică și sociologică. De asemenea o altă temă tratată va fi dimensiunea spațială în studiul religiilor și analiza spațială a tradițiilor și metodelor religioase. Diversitatea religioasă în creștere în Europa creează noi provocări sociale și instituționale. Migrația și demografia sunt factori fundamantali ai acestor schimbări culturale. Astfel, bioetica, statutul minorităților religioase, școlile confesionale, învățământul religios, separația dintre Biserică și Stat, religia în spațiul public și instituțiile juridice specifice vor fi câteva aspecte tratate în cadrul evenimentului academic. Sursa: http://eurel.sciencesconf.org
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie. (Părintele Alexander Schmemann) |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Citat:
|
![]() |
|
Subiecte asemănătoare
|
||||
| Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
| O hotararea noua publicata pe www.basilica.ro | mihailt | Generalitati | 6 | 14.01.2011 23:11:54 |
| Activitatile saptamanii la Centrul de Formare si Consiliere | fragmente | Stiri, actualitati, anunturi | 0 | 13.09.2010 10:25:35 |
| Centrul Academic International Eminescu ( 121 de ani in eternitate ) | cristiboss56 | Resurse ortodoxe on-line | 0 | 14.06.2010 18:59:31 |
| Am noutati: cred ca stiu cine e NOI | mq | Generalitati | 19 | 02.09.2009 14:54:01 |
| Noutati uimitoare la Altermedia!Tesla a fost roman!Parol! | mihailt | Generalitati | 3 | 21.05.2009 22:43:39 |
|
|