Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2012, 03:35:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Pomelnic

Recent am asistat la o discutie dintre o maica si o credincioasa.
Credincioasa"Maica e ok daca trec pe pomelnic pe cineva de alta religie?
Maica "Draga mea ingerul sterge de pe lista numele celui care nu e de religie ortodoxa.
Hm si ma gandeam eu Doamne chiar asa, si eu trec pe pomelnic pe unii de alta religie.
Voi ce stiti despre asta?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2012, 12:17:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Recent am asistat la o discutie dintre o maica si o credincioasa.
Credincioasa"Maica e ok daca trec pe pomelnic pe cineva de alta religie?
Maica "Draga mea ingerul sterge de pe lista numele celui care nu e de religie ortodoxa.
Hm si ma gandeam eu Doamne chiar asa, si eu trec pe pomelnic pe unii de alta religie.
Voi ce stiti despre asta?
Eu stiu ca omul propune, iar Dumnezeu dispune...:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2012, 16:36:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.252
Implicit

Eu sper din toată inima ca cei care citesc atât de strâmb niște mesaje cu un număr redus de cuvinte, să nu procedeze astfel și cu "celelate cărți ale ortodoxiei" în procesul de "învârtire conexă" după criterii convenabile cititorului în cauză. Mie teamă că sper degeaba, dar am de gând să nu renunț.
Sigur, putem să vorbim orice pe internet, chiar și de la zece etaje mai sus decât ne permite propria statură duhovnicească, atâta timp cât argumentele sunt omise sistematic, printr-un procedeu sofistic ce trimite la orgoliul dascălului care, chipurile, își cruță competența din motive de lipsă de chef, adică lene, sau criză de timp, adică împrăștiere. Asta, desigur, nu-l lipsește pe "dascălul" improvizat de plăcerea de a produce un text aproape integral cantitativ și prolix, în rândurile căruia nu reușește să demonstreze decât faptul că vrea neapărat să imite modul de exprimare a adevăraților trăitori din vechime, fără să aibă nicio câtime din tactul și credibilitatea acelora. Poate că într-o bună zi, dascălul nostru va pricepe, printre multe altele, că "cel ce se vede așa cum este și și-a cunoscut păcatul este mai mare decât cel care învie morții" (Sf. Isaac Sirul) și că iscusința duhovnicească nu se măsoară nepărat în show-uri taumaturgice, chiar dacă și minunile au rostul lor în economia credinței.
Dacă vorbim de registrul "modern, actual, contemporan" nu pot să nu mă gândesc la o situație posibilă ca în Biserica luptătoare din zilele noastre să apară un Părinte de talia Sfântului Grigorie Palama . Probabil că unul ca acesta va fi considerat un modernist, inovator, dușman al Tradiției din moment ce nu se blochează în trecut ci ia în serios darul Duhului Sfânt care produce în toată vremea, cel puțin până Parusie, valoare bisericească complementară celei dinaintea lui. Ar mai fi multe de spus dar cred că nu-s nici eu străin de lene și împrăștiere, ba chiar am făcut ceva performanță în apucăturile astea, prin urmare mă opresc aici, rugându-l pe Domnul nostru să ne vindece de bolile duhului, știute sau neștiute, pentru a nu mai vorbi în mod ipocrit altora despre sănătate din poziția de slăbănogi și neputincioși.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2012, 23:27:01
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru atentionare, Mihail.
Voi fi mai atent. Iarta-ma, te rog...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22