Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.11.2012, 23:53:01
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Perfect, am fost botezat (cand am fost mic) ortodox, deci sunt ortodox?
In cazul in care ai fost botezat ortodox - si nu numai botezat, ci si miruns si cuminecat -, gasesti aici randuiala reprimirii tale in Biserica Ortodoxa:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html


Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Iar a numi un sacrificiu si ca raman in continuare baptist, discutia trebuie pentru balanta sa fie pusa in ambele directii (adica sotia poate sa se boteze baptista si sa ramana in continuare ortodoxa, nu ti se pare la fel?
Eh, daca ai ajuns sa-ti pui o astfel de intrebare... E ca dupa caderea in pacat a lui Adam care se justifica: "Femeia pe care Tu mi-ai dat-o..." Nu mi se pare bine pusa problema.
In particular fie spus si dogmatic-ortodox, botezul neoprotestant nu e nimic si, ca urmare nu are efecte: o recunoasteti chiar voi cand il decadeti din Taina sfanta intr-un simplu simbol. De aceea, la voi botezul nu este impediment la casatorie pentru ca l-ati degradat. In schimb, BO i-a mentinut statutul de Taina si a ramas impediment la casatorie.
Din moment ce ai fost botezat ortodox cand erai mic, eu consider ca tot zbuciumul tau sufletesc si cautarile tale se datoreaza botezului tau ortodox si nu celui baptist.

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Mai ales ca botezul baptist e prin scufundare si intrebarea ce ti se pune la botez e in a oferi o marturie de credinta, nu de a fi "membru al bisericii Baptiste pana la sfarsitul vietii", nu-i asa?).
A accepta Taina Cununiei poate fi facuta sub ideea de casatorie si de respect. Nu cred ca inseamna ca trebuie sa accept toate traditiile.
"casatorie si respect" Toate Tainele Bisericii sunt administrate din iubirea lui Dumnezeu pentru oameni, nu doar din respect. Acceptand cununia religioasa va trebui sa te spovedesti si, daca primesti binecuvantare, sa te si impartasesti. Cam asa e traditia si Slava Domnului ca e asa! Credinciosul sincer ce se impartaseste de o Sf.Taina va simti un dor si dupa celelalte Taine. Impartasirea cu o Sf.Taina readuce mereu vie in inima omului si impartasirea cu celelalte Taine: Spovedania e actualizarea Botezului, Impartasania e, de aesemenea o actualizare a Botezului, dar si a Mirungerii si Cununiei s.a.m.d.

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Ortodocsii botezati si credinciosi nu accepta si respecta toate traditiile (spune-mi cate familii le vezi cu 6-10 copii azi), deci cu atat mai putin mi se pare din partea mea ca aceasta cerinta in timpurile astea e atat de necesara.
Bine, dar asta e din cauza neputintei oamenilor, pacatele noastre ni le stim. Dar daca ne-ai judecat pe noi inseamna ca si tu pacatuiesti intr-un exact acelasi mod.
Moda vremurilor - care, din nefericire devine tot mai pacatoasa - nu poate sa schimbe invatatura BO stabilita inca din primele veacuri crestine, pentru ca Biserica a fost zidita de Insusi Hristos prin scump Sangele Sau. Crezi ca poate o minciuna sa o strice?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.11.2012, 03:07:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
- depinde ce nu intelegi la crestini. Ti-ai pus intrebarea daca intr-adevar esti un crestin? Nu doar unul care aproba intelectual niste dogme sau traditii. Crestinismul se traieste si, mai important, se manifesta ca urmare a unei transformari interioare nu exterioare.
Si cine este judecatorul impartial al acestei transformari?
Ca neoprotestantul exclude orice interventie externa intre relatia personala si semi-imaginara cu Dumnezeu.

Iar daca judecatul si judecatorul e una si aceeasi persoana, vorbim clar de un caz de coruptie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.11.2012, 14:16:47
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul

P.S.: pot sa ofer mai multe detalii la e-mail si ID: ixlucian@yahoo.com

detalii? cu privire la ce?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.11.2012, 14:45:26
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cine este judecatorul impartial al acestei transformari?
Ca neoprotestantul exclude orice interventie externa intre relatia personala si semi-imaginara cu Dumnezeu.
La prima afirmatie raspunsul este mai simplu decat crezi: Sfanta Scriptura (citesti ce scrie acolo, in diferite pasaje si vezi cum traieste acel om, pe o perioada, nu punctual, apoi vezi care sunt diferentele sau asemanarile si, mai ales, daca ce spune, aplica si in practica). Cel mai bun test (sau judecata) este cel al adevarului.

La a doua afirmatie subscriu intr-o anumita masura. Corect!


Citat:
bizantina
detalii? cu privire la ce?
Optiunea ii era adresata lui Ciprian M. si nu face obiectul dezbaterii actuale...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.11.2012, 18:32:50
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Din moment ce ai fost botezat ortodox cand erai mic, eu consider ca tot zbuciumul tau sufletesc si cautarile tale se datoreaza botezului tau ortodox si nu celui baptist.
Deci nu este nici un zbucium sufletesc ce m-a pus sa pun intrebarile pe acest forum, si nici a botezului, ci a pozitiei BOR ca sa ne stim toate optiunile. Iti respect credinta ca asta o face, dar nu e in dorinta de a deveni nici unuia dintre mine si sotia mea de a deveni altceva.
Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Bine, dar asta e din cauza neputintei oamenilor, pacatele noastre ni le stim. Dar daca ne-ai judecat pe noi inseamna ca si tu pacatuiesti intr-un exact acelasi mod.
Cred ca asa cum ti-ai dat seama, nu judec nici ortodocsii, si cred ca foarte multi ortodocsi sunt crestini. Cred in aceeasi masura dintre ei sunt multi crestini de foarte buna calitate, intre care intra sotia mea sau dumneavoastra.
Pe de alta parte, fara a judeca, nu pot sa nu remarc ca anumte afirmatii sunt false si trebuie cateodata ca multi dintre cei ce le fac trebuie sa le corecteze, cel putin in masura in care considera despre ei insisi ca sunt in Adevar. De exemplu: am discutat - si am pus premiza ca sa nu fiu numit sectant, ca nu se potriveste numele - si cineva a continuat sa zica ca inca sunt. Indiferent de pozitia BOR, unii trebuie sa creasca in cunoastere si chiar sa foloseasca partile din Scriptura cu folos, de genul "sa vorbeasca cu grecul greaca, si cu evreul evreeasca".

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Moda vremurilor - care, din nefericire devine tot mai pacatoasa - nu poate sa schimbe invatatura BO stabilita inca din primele veacuri crestine, pentru ca Biserica a fost zidita de Insusi Hristos prin scump Sangele Sau. Crezi ca poate o minciuna sa o strice?
Fara a discuta ortodoxia ca enoriasi, ortodoxia cu siguranta s-a schimbat in ultimele 1500 de ani. Tocmai s-a discutat problema calendarului, a sclaviei, faptul ca azi putem citi Scriptura (sau unii ortodocsi o pot face), stilul Bizantin, cum ortodocsii isi fac cruce si simbolul crucii in crestinatate. Cei mai multi istorici considera ca iconclasmul in ortodoxie a fost datorita influentei Islamului. Crezi ca de la aparitia teoriei evolutiei ortodoxia nu s-a schimbat deloc?
Iti recomand aici: http://orthodoxwiki.org/Evolution
Citat:
In general Orthodox responses can be grouped into two large categories, which we might label Compatibilism and Incompatibilism.

Last edited by Ciprian Mustiata; 25.11.2012 at 19:06:39.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.11.2012, 19:15:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Icono ce? Cum era aia cu ' iar cu sectarii...'?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.11.2012, 20:20:20
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Casatoria mixta

Buna seara. Intervin si eu cu o intrebare despre acest subiect: eu nu sunt casatorita, dar, din cate stiu, cele doua persoane care vor sa se casatoreasca in BO trebuie mai intai sa se spovedeasca si sa se impartaseasca. Intrebarea mea este: daca nu esti crestin-ortodox, botezat, cum poti sa te impartasesti? La Sf. Liturghie ''cei chemati'', adica cei nebotezati, sunt invitati sa iasa din biserica, nu-i asa? Va multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.11.2012, 00:33:15
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Icono ce? Cum era aia cu ' iar cu sectarii...'?
Zi-le frate!
Om bun, eu unul nu te cunosc si nu te judec. Fii absolut sigur ca am mai auzit cuvinte mult mai ofensive insa tot ce pot zice in ceea ce conta in discutie nu este ca tu, sau oricine altcineva mi-ar da nume sau nu. Insa folosirea lor schimba atitudinea unei discutii. Daca - ipotetic vornind - un catolic ar veni pe un forum protestant cu intrebarea mea, si i s-ar zice "idolatrule" sau alte nume, eu unul as fi foarte revoltat. Si asta nu are absolut nimic cu faptul ca sunt de acord cu statuile in BC. Dava mi-ar spune ca Luther nu a inteles Doctrina Catolica cu Sola Fidae si mi-ar da o sursa, trebuie sa ii dau dreptate, ca imi place sau nu. Daca insa eu zic lucruri rele de catolicism precum Inchizitia, si zic ca ea a omorat 10000000 protestanti, si el imi arata ca au murit 2000 oameni in 300 ani, trebuie sa accept asta. Imi place sau nu.
Asta e tot, de ce te-ar ofensa ca Iconoclasmul e considerat ca e Islamic? Cred ca oricum crezi ca era o erezie.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.11.2012, 08:40:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Zi-le frate!
Om bun, eu unul nu te cunosc si nu te judec.
Dacă te judecă cineva, nu eu sunt acela.
Dar dacă ție așa ți se pare..
Citat:
Asta e tot,
Sper.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.11.2012, 12:26:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
La prima afirmatie raspunsul este mai simplu decat crezi: Sfanta Scriptura (citesti ce scrie acolo, in diferite pasaje si vezi cum traieste acel om, pe o perioada, nu punctual, apoi vezi care sunt diferentele sau asemanarile si, mai ales, daca ce spune, aplica si in practica). Cel mai bun test (sau judecata) este cel al adevarului.
Din pacate, Sfanta Scriptura este un ghid moral, nu judecatorul personal al fiecarui individ in parte.

Pentru asta este nevoie, cum ziceam, ca cel judecat sa fie asisteant de un martor impartial, pe care neoprotestantul in exclude din start, deci ramane la mana propriei judecati pacatoase, pentru ca avand in vedere caracterul vicios al pacatului (corupe inclusiv gandirea) este putin probabil sa dea rezultatele corecte.

Exemplu:

Zaheu neoprotestant: aude ca Hristos e in trecere prin oras, isi zice: "Ce sa ma imbulezesc eu cu prostimea, stiu ca Dumnezeu este acolo unde il chem, deci daca ma rog in camaruta mea, eventual iau nevasta si inca o sluga (ca sa implinim si cuvantul "unde sunt doi sau trei..") nu mai trebuie sa ma las calcat in picioare cu toti gura casca care binenteles ca au o evlavie doar formala altfel nu si-ar da coate ca sa-l vada sau culmea, sa-l atinga (ce idolatrie!).

Si incepe rugaciunea: "Doamne, imi pare rau ca am furat si nedreptatit, dar uite, o sa dau un ban in plus la colecta de saptamana viitoare de la templu. Stiu ca tu imi asculti rugaciunea, asadar iti multumesc ca mi-a iertat pacatele. Amin"

Si gata, se ridica fericit de "relatia personala" cu Dumnezeu, curatat, chipurile, de pacat si gata de treaba (murdara) in continuare.

Sa mai zicem?

Tanarul cel bogat (neoprotestant si el).
Pana sa se confrunte efectiv cu Hristos in persoana, era f. multumit de viata lui "spirituala" combinata cu averea pe care o detinea, nu-i lipsea parca nimic.
Fara doar si poate ca in felul lui si dupa normele lui avea o viata spirituala (spune-i "relatia cu Dumnezeu" daca vrei), insa era incapabil sa vada viermele viciului (dragostea de avere) care ii submina intreaga pretentie de traire spirituala.

Spun unii ca de fapt intrebarea pe care i-a adresat-o totusi lui Hristos nici macar n-a fost dintr-o dorinta sincera de perfectionare ci pentru a se fuduli cu ceea ce isi inchipuia el ca realizase dpdv spiritual.

Rezultatul -cand s-a confruntat cu adevarat cu un martor obiectiv - il stim: a plecat cu coada intre picioare.

Vezi, de asta Sf. Scriptura spune ca pacatele trebuiesc marturisite altora - pasaj ignorant grosier de traditia neoprotestanta (macar cu asta esti de acord?).

Last edited by AlinB; 26.11.2012 at 12:48:07.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
nunta mixta monicaelena Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 286 22.09.2014 09:52:40
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48