Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 03.11.2007, 18:49:44
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

explicatia este urmatoarea: comparatia ta (dintre mesajul transmis de mine si faptul ca arunc cu noroi) e la fel de eronata ca si comparatia lui Arie... desi aparent ar avea dreptate.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.11.2007, 23:32:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
BISERICA Ortodoxa de Rasarit e mai ortodoxa decat BOR intrucat a pastrat intr-insa toate cele predanisite fara a modifica nicio cirta.
CRESTINII care apartin de BORasarit sunt mai putin ortodocsi decat ultimul pagan din punct de vedere al FAPTELOR... cel putin eu.

astept pietre si noroi
eu nu prea inteleg ,caci ROMANIA ESTE IN RASARIT SI DECI BISERICILE ORTODOXE SINT TOATE IN RASARIT CU EXTINDERE SPRE APUS PRIN PLECAREA RASARITENILOR ACOLO.Deci care e problema de ce vb in parabole!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.11.2007, 00:32:47
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Romania este in estul Europei insa politica conducerii tarii noastre din ultimele decenii a fost de a ignora istoria si dorintele inaintasilor nostri. Cum intotdeauna organismul cu cea mai mare credibilitate a fost Biserica, statul a cautat dirijarea Bisericii pamantene in interesul propriu si astfel oamenii de rand in loc sa auda cuvant bun din gurile preotilor Bisericii noastre aud cuvantul pe care noua Biserica pamanteana are voie sa il rosteasca.
Biserica Ortodoxa Romana a facut parte din Biserica Ortodoxa de Rasarit pana ce si-a asumat autocefalia. Celelalte biserici nu au primit cu caldura aceasta schimbare din Biserica noastra pastrand mult timp biserica noastra izolata in estul Europei.
In timp insa, din interese politice, coliturghisirea a fost dobandita prin diverse metode si astfel BOR si-a castigat in timp pana azi numele atat de biserica autonoma cat si de biserica in comuniune cu celelalte biserici ortodoxe nationale.
Pastrati in sufletul vostru astfel de cuvinte http://orthodoxos.net/?p=30 pentru ca in cativa ani ele vor putea disparea, vor ajunge sa fie interzise. Vechii parinti vor disparea (toti murim), vor fi desconsiderati, considerati nebuni si rostitori de cuvinte fara rost sau ni se va spune despre ei doar ce trebuie sa auzim, cenzurat, nu intreaga lor parere.
Dumnezeu sa ne deschida ochii si sufletul!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.11.2007, 13:58:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

toate bisericile ortodoxe sint autocefale si BOR nu face nici o exceptie.Deci de ce sa fi fost izolata de celelalte biserici care si ele sint tot autocefale. Chiar ca nu te inteleg ca dai explicatii la lucruri f.f.clare si le interpretezi ca BOR afost izolata .Eu nu am citit nicaieri asta in istori bisericii.:thumbsup:
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.11.2007, 18:22:45
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

Daca punem mana pe o Istorie Bisericeasca Universala e usor de observat faptul ca niciodata in cursul istoriei declararea autocefaliei sau autonomiei unei Biserici nu a fost primita cu mare bucurie de Biserica sub a carei obladuire se afla din pricina intereselor jurisdictionale... asa s a intamplat si cu BOR... i a cazut greu la stomac autocefalia noastra Patriarhiei Ecumenice...:)... asta nu insemana ca dupa ce am dobandit autocefalia (care a fost un act nu de acordare a ei, ci, de recunoastere a unei stari de fapt din Principatele Romane)nu am mai facut parte din Biserica Ortodoxa de Rasarit...cum am citit mai sus... faptul ca "si a castigat in timp numele de B autocefala"etc... cu tot respectul e o aberatie ... inseamna ca toate BO autocefale in momentul dobandirii acestui drept au fost pentru un timp anume in afara comuniunii cu celelate B Ortodoxe...! Nu prea cred... Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.11.2007, 18:58:49
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Imi fac mea culpa. Am scris "autocefalia" dar in minte aveam "Patriarhia". Stiu ca administrativ este bine astfel insa cred ca e crestineste (daca tot esti in comuniune cu celelalte biserici) sa faci orice pas nu prin autodeclarare ci tot in comuniune.
Manualele de Istorie Bisericeasca din tara noastra vor evita sa prezinte anumite aspecte cum ca mult timp Biserica Rusa ne-a vazut doar ca Mitropolie, nerecunoscand autointitularea de Patriarhie sau ca Bisericile din Sf Munte Athos si nu numai s-au intristat mult de inovatiile din BOR.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.11.2007, 19:04:15
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

mister Nobody, ieri ti-ai luat jucariile si ai plecat... acum ai revenit? parca te vad cum bati iar retragere
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.11.2007, 19:16:24
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

domnisoara, va rog frumos sa ma ignorati si sa nu mai intrati in polemica cu mine asa cum fac si eu cu dumneavoastra...am ajuns la concluzia ca nu mertita ostenela... vedeti va de treaba dumnavoastra si de Biserica dumneavostra... ironiile nu cad bine unei tinere ortodoxe... sunteti inca mica... mai aveti mult de invatat de net... asa ca va urez spor... Multumesc pentru intelegere! Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.11.2007, 19:22:57
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

de fapt nu evita... e stiut faptul ca a durat ceva timp pana sa recunoasca toate Patriarhiile pe cea Romana... in ceea ce priveste comuniunea: sa inteleg ca trebuia sa asteptam pana ne invitau altii sa ne declaram autocefali? Pai asa asteptam mult si bine... si in anul 2007 primeam Sfantul si Marele Mir tot de la Constantinopol...! Nici o Biserica nu a asteptat ca cineva sa o declare automat autocefala..nici cea Rusa nici oricare alta...fiecare si a cerut un drep care ii apartine...sau inca trebuia sa fim si acum sub jurisdicita Patriarhiei Ecumenice?! imi pare rau dar nu va pot da dreptate! Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.11.2007, 21:20:11
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ortodoxul este si antifascist. Deci poate fi anti_x.
Ecumenismul modern, de care vorbim, constituie un pericol pentru ortodoxie, chiar pentru omenire, in drumul ei spre mantuire. Si atunci cum sa te aliezi cu un pericol?
Ce ?
Tu auzi ce vorbesti ?
De cind credinta are treaba cu lumea asta, si mai ales cu treburile politice ?
Daca nu gasesc credinta, voi parasi acest forum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57