Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2013, 23:38:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Petre sa stii ca exista cel putin un om pe acest forum,pe care il cunosc,si care sincer s-a gandit la tine si la situatia ta si sunt convins ca este un om al carui suflet nu ezita sa raspunda la durerile altora desi poate si el le are pe ale lui.Gandul lui cu privire la tine,desi eu nu as fi putut fi vrednic sa-l indeplinesc,sper sa se indeplineasca prin voia si dragostea lui Dumnezeu care randuieste mereu ce este mai bine pentru fiecare,peste neputintele noastre.Dumnezeu sa-ti lumineze inima si gandul asa cum deja o face.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2013, 01:41:44
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

"Bucura-te de Domnul Dumnezeu, caci Dumnezeul tau este Dumnezeul Mare, Vesnic, Nemuritor, Atottiitor,, Atotputernic. Dumnezeu este marinimos, milostiv, drept, iubitor de oameni si preamilostiv, este Dumnezeul marinimiilor, Dumnezeul a toata magaierea. Ale Lui sunt cerul si pamantul, muntii si vaile, padurile si crangurile. Ale Lui sunt toata suflarea si toata faptura, vazuta si nevazuta care este in cer si pe pamant. Ale Lui sunt soarele si luna si toate stihiile. Ale Lui sunt apele si raurile, marile si lacurile, izvoarele si adancurile, grindina si zapada, ploile si vanturile, tunetele si fulgerele. Ale Lui sunt oamenii si toate vietuitoarele pamantului. Ai Lui sunt Ingerii, Arhanghelii, Scaunele, Domniile, Heruvimii, Serafimii si toate Puterile Ceresti. La El sunt adevarul, judecata nefatarnica, insusi binele si iubirea de oameni, intelepciunea si izvorul cunostiintei. La El sunt linistea si pacea, netemerea si nemahnirea. La El sunt Slava, bogatia, comorile, si vesnica indulcire. La El sunt veselia, lumina, insufletirea,, frumusetea, stralucirea si toata mangaierea. La El sunt slobozenia,, nestingherirea, indestularea si veacul neclatit. La El sunt toate cate iubesc oamenii. Numai sa te alipesti de Domnul Dumnezeul tau cu tot sufletul tau si doar de El Unul sa te bucuri cu bucurie si sa te veselesti cu veselie.
Bucura-te de Domnul si adu-i multumire ca El te-a facut pe tine dupa chipul si asemanarea Sa. (Fac. 1:26) te-a adus din nefiinta la fiinta, te-a incununat cu slava si cu cinste. Nu te-a facut fiara sau chit sau orice alta vietuitoare, ci te-a facut om, faptura cugetatoare, a inzestrat sufletul tau cu nemurire si voire sloboda. Chiar daca noi murim cu trupul trecator, cu sufletul petrecem vesnic. Nu o mie, sau doua sau trei mii de ani ci in vecii vecilor, care nu au sfarsit.
Bucura-te de Domnul si adu-I multumire ca El a zidit toate de dragul tau. Pentru tine a facut cerul si pamantul, soarele si luna si stelele - toata podoaba cereasca. Pentru tine sunt fiarele, pasarile si toate vietuitoarele. Pentru tine sunt marile, izvoarele , lacurile, pestii feluriti, marile balene. Pentru tine sunt padurile, crangurile, pustiurile. Pentru tine sunt facute toate cele vazute si nevazute.
Bucura-te de Unul Dumnezeu si adu-i multumire pentru ca El toate pentru tine le-a randuit drept si milostiv, si neincetat cugeta la sufletul tau: te apara, te pazeste, te acopera, te ocroteste, iti daruieste tarie, sanatate, te intareste, te intelepteste, te lumineaza, catre toata fapta cea buna. Toate pentru tine le face cu dreptate si cu milostivire.
Bucura-te de Unul Dumnezeu, si adu-i multumire, pentru ca El, Domnul atotputernic si preabogat, pentru tine a saracit, pentru tine S-a facut om, ca sa te uneasca intru una cu El. Nu S-a scarbit sa ia firea noastra, tocmai pentru ca sa ni se daruiasca noua in intregime. Pentru tine a fost pus in iesle, pentru tine a fost infasat in scutece Cela ce imbraca cerul cu nori. pentru tine a fost taiat imprejur a opta zi. pentru tine a fugit in Egipt, pentru tine S-a botezat in Iordan, pentru tine a plecat capul in fata lui Ioan Botezatorul - ca sa ridice de la tine necazul. Neavand trebuinta de Botez, S-a Botezat ca sa-ti daruiasca prin Botez curatire.

Bucura-te si adu-I multumire pentru ca pentru tine a fost batut, necinstit, scuipat , batjocorit, legat, incununat cu cununa de spini. Pentru tine I-au fost batute mainile in cuie, a baut otet si fiere, a fost impuns cu sulita ij preacurata coasta Sa. Pentru tine a varsat preacurat sangele Sau, te-a rascumparat cu sangele Sau. pentru tine a fost asezat in mormant., pentru tine a inviata a treia zi din morti ca sa ne daruiasca noua tuturor Inviere.
Bucura-te de Unul Dumnezeu si adu-I multumire, pentru faptul ca desi savarsesti adanc de pacate inaintea lui Dumnezeu El te primeste intru pocainta. Nu te leapata. Nu se intoarce de la tine. El te inoieste, indelung rabda si asteapta intoarcerea ta. El tia- dat lege si aratare a voii Sale, nu te-a lipsit de Botez, nu te-a lasat cufundat in necredinta si erezie pagubitoare.
Slava milostivirii Sale negraite! Slava iconomiei Sale preaintelepte! Slava negraitei si de nepatruns bunatatii si iubirii Sale de oameni! Caci Lui i se cuvine toata slava , cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Tatal cel fara de inceput si cu PreaSfantul si Bunul si de viata Facatorul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!" Sf. Dimitrie al Rostovului
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2013, 23:02:45
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Petre sa stii ca exista cel putin un om pe acest forum,pe care il cunosc,si care sincer s-a gandit la tine si la situatia ta si sunt convins ca este un om al carui suflet nu ezita sa raspunda la durerile altora desi poate si el le are pe ale lui.Gandul lui cu privire la tine,desi eu nu as fi putut fi vrednic sa-l indeplinesc,sper sa se indeplineasca prin voia si dragostea lui Dumnezeu care randuieste mereu ce este mai bine pentru fiecare,peste neputintele noastre.Dumnezeu sa-ti lumineze inima si gandul asa cum deja o face.
Despre cine este vorba, daca poti sa spui ? Cred ca pot sa ghicesc cine e, desi vreau sa fiu sigur.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2013, 23:16:25
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Si eu am avut trairi si ganduri ca ale tale. Roaga-te si bucura-te ca este cine sa te ajute ! Domnul sa fie cu tine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2013, 23:34:27
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Iti recomand cartea "Cu durere si dragoste pentru omul contemporan" Par. Paisie Aghioratul:

"“Cu cât oamenii se îndepărtează mai mult de viața cea simplă, firească și înaintează spre lux, cu atât crește și neliniștea din ei. Și cu cât se îndepărtează mai mult de Dumnezeu, este firesc să nu afle nicăieri odihna. De aceea umblă neliniștiți chiar și împrejurul lumii – precum cureaua mașinii împrejurul roții nebune – pentru că în toată planeta noastră nu încape multa lor liniște. Din traiul cel bun lumesc, din fericirea lumească iese stresul lumesc. Educația exterioară cu stres duce în fiecare zi sute de oameni (chiar și copii mici) la psihanalize și la psihiatri și construiește mereu spitale de boli psihice și instruiește psihiatrii, dintre care mulți nici în Dumnezeu nu cred, nici existența sufletului nu o primesc. Prin urmare, cum este cu putință ca acești oameni să ajute suflete, când ei înșiși sunt plini de neliniște? Cum este cu putință ca omul să mângâie cu adevărat, dacă nu crede în Dumnezeu și în viața cea adevărată, cea de după moarte, cea veșnică? Când omul prinde sensul cel mai adânc al vieții celei adevărate, i se îndepărtează toată neliniștea și-i vine mângâierea dumnezeiască, și astfel se vindecă. Dacă ar fi mers cineva la spitalul sau cabinetul de boli psihice și le-ar fi citit bolnavilor pe Avva Isaac, s-ar fi făcut bine toți cei ce ar fi crezut în Dumnezeu, pentru că ar fi cunoscut sensul cel mai adânc al vieții.

Oamenii se grăbesc și aleargă mereu. La ora cutare trebuie să se afle aici, la cealaltă acolo, și așa mai departe. Și ca să nu uite ce au de făcut, și le notează pe toate. Cu atâta alergătura, tot este bine ca își mai amintesc cum îi cheamă… Nici pe ei înșiși nu se cunosc. Dar cum să se cunoască? Se poate să te oglindești în apă tulbure? Dumnezeu să mă ierte, dar lumea a ajuns un adevărat spital de nebuni. Oamenii nu se gândesc la cealaltă viață, ci cer numai aici mai multe bunuri materiale. De aceea nu află liniște și aleargă mereu.

Bine că există viața de dincolo. Dacă oamenii ar fi trăit veșnic în viața aceasta, nu ar fi existat un iad mai mare, dat fiind felul în care și-au făcut ei viața. Cu neliniștea asta de acum, dacă ar fi trăit 800-900 de ani, ca în vremea lui Noe, ar fi trăit un mare iad. “Zilele anilor noștri șaptezeci de ani, iar de vor fi în putere, optzeci de ani; și ce este mai mult decât aceștia, osteneala și durere.” (Ps.89, 10-11). Șaptezeci de ani sunt de ajuns ca oamenii să-și căpătuiască copiii.

Mirenii spun: “Fericiți sunt cei care trăiesc în palate și au toate înlesnirile”. Dar însă fericiți sunt cei care au izbutit să-și simplifice viața și s-au eliberat din lațul acestui progres lumesc al multelor înlesniri, sau mai degrabă al multelor greutăți, și au scăpat de acest stres înfricoșător al vremii noastre de azi. Dacă omul nu își simplifică viața, se chinuiește, în timp ce simplificând-o nu va avea acest stres.

Încă și la mireni insist mult asupra simplității, pentru ca multe din cele ce se fac nu sunt de trebuință și îi mănâncă stresul. Le vorbesc de cumpătare și nevoință. Strig mereu: “Simplificați-vă viața, și stresul va fugi“. Cele mai multe divorțuri de aici pornesc. Oamenii au de făcut multe treburi, multe lucruri și astfel se amețesc. Lucrează amândoi, tata și mama, și își lasă copiii de izbeliște. Osteneală, nervi – din probleme mici, scandaluri mari – apoi, divorț fără justificare. Acolo ajung. Dar dacă și-ar simplifica puțin viata, ar fi și odihniți, și veseli. Acest stres este o catastrofă.

Oamenii de astăzi nu cunosc această bucurie a călugăriei. Ei cred că nu trebuie să trăiești în lipsă, ca să nu te chinuiești. Dacă oamenii ar gândi puțin mai călugărește, dacă ar trăi mai simplu, ar fi liniștiți. Acum se chinuiesc, pentru că au în sufletul lor neliniște și deznădejde. “Cutare a reușit în viață fiindcă și-a făcut două blocuri de locuințe sau pentru că a învățat cinci limbi etc. Iar eu nu am nici un apartament și nu știu nicio limba străină. Oh, sunt pierdut!”. Unul are o mașină și începe: “Cutare are una mai bună. Să-mi iau și eu”. Ia una mai bună, însă tot nu se bucură de ea, pentru că altul are una încă și mai bună. Și ia pe cea încă și mai bună, dar după aceasta află că unii au avioane personale și iar se chinuiește. Nu se mai opresc. În timp ce unul nu are mașină slăvește pe Dumnezeu și se bucură. “Slava lui Dumnezeu, spune, nu-i nimic ca n-am mașină. Am în schimb picioare sănătoase și pot merge. Câți oameni nu sunt cu picioarele tăiate și nu se pot sluji pe sine, nu pot ieși la plimbare, ci le trebuie un om să-i slujească, în timp ce eu am picioarele mele!”. Și un șchiop se bucura când spune: “Alții sunt lipsiți de amândouă picioarele!”. Extras din cartea mai sus amintita
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2013, 23:34:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Despre cine este vorba, daca poti sa spui ? Cred ca pot sa ghicesc cine e, desi vreau sa fiu sigur.
Petre imi pare tare rau dar nu iti pot spune cine este.Pot sa-ti spun ca este ortodox la fel ca tine.O sa-ti si spun de ce prefer sa tac.Cateodata,din nerabdare,incurcam tare rau firele vietii si apoi Dumnezeu,cu dragostea si grija Lui,trebuie sa le dezlege la loc si asta pentru noi poate fi dureros.Daca am sta si i-am asculta cuminti glasul in rugaciune atunci am vedea un fir intins atat de clar incat nu ne-am rataci sau incurca deloc.Eu prefer sa-l las pe EL sa uneasca cele doua capete ale firului,cand va fi vremea,pentru ca bucuria voastra sa fie impartasita de amandoi,daca asa ezte voia Lui in ceea ce va priveste.Sau poate firul se va uni cu mai multe fire si atunci bucuria sa fiti la un loc,la bine si la greu,va fi deplina.Cand vrei sa fii sigur de ceva cred ca pe genunchi vei primi cele mai bune raspunsuri.Dumnezeu sa-ti lumineze calea omule,nu ai fost niciodata singur si va veni o zi cand vei stii asta pentru ca dragostea-i mai mare decat toate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.02.2013, 08:52:35
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Observ

Doamne ajuta,
Din pacate, sau poate din fericire, abia acum am vazut acest topic si observ ca nu sunt singura care trece prin tragedia revoltarii impotriva lui Dumnezeu si a necredintei in El si asta doar din pricina singuratatii. Un om razvratit, care nu il lasa pe Dumnezeu sa lucreze, nici nu are cum sa se simta altfel (si aici ma refer la mine). Un prim pas, dupa putina mea credinta si a unor cuvinte pe care le-am auzit de curand este sa ne aratam asa cum suntem in fata lui Dumnezeu. Esti razvratit spune "Doamne sunt razvratit!". Ai ganduri de sinucidere spune "Doamne uite am gandurile asta si asta si asta. Fa ceva te rog caci simt ca nu mai rezist!" Exact asa cum simti, exact asa cum esti, cu ale tale cuvinte, totul este sa fii sincer. Nu este nevoie de canoane grele si rugaciuni fara sfarsit ca sa te prezinti Domnului. Mi-a trecut si mie prin cap ideea sinuciderii (acum cativa ani) si apoi am stat sa analizez ca am simtit si ce am gandit in acele momente nebune: nu-mi mai pasa nici de prieteni, nici de rude, nici de Dumnezeu nici de sufletul meu: fereasca Dumnezeu de asa chin indelungat ca al tau: nu ar rezista multi. Tot ce trebuie sa facem este sa-l lasam pe Dumnezeu sa lucreze: stiu ca este foarte greu, dar si foarte util. Incearca sa lasi gandul la moarte deoparte si sa te gandesti la planurile pe care ai dori sa te realizezi. Cred, si mie mi-a folosit cu toata razvratirea mea, in momentul in care am dorit sa fac ceva, sa spun "Faca-se voia Ta!" si chiar daca lucrul acela nu a iesit precum voiam eu, ci tocmai invers, mi-a dat Dumnezeu puterea sa-l accept. Nu realizarile pe care noi le intelegem ca si realizari sunt realmente utile, ci capacitatea noastra de acceptare ca ne aflam in conditiile in care suntem. Putem face ceva mai mult sa ne realizam dar nu acesta este scopul vietii, ci acela sa fim in Viata dupa moarte. Te simti singur? Nu esti. Suntem o gramada care ne simtim singuri dar de fapt nu suntem singuri, ci doar incapatanarea noastra nu ne lasa sa acceptam situatia si conditiile in care ne aflam. Dumnezeu lucreaza, incet (poate mai incet decat am vrea noi) si sigur. Cu cat ne incapatanam ca Dumnezeu sa lucreze mai repede cu atat respingem mai mult frumosul pe care El vrea sa ni-L daruiasca. El poate intra in inimile noastre, dar trebuie ca noi sa il lasam. Roaga-L pe Dumnezeu sa ia gandul sinuciderii de la tine si vezi daca esti intr-adevar singur (gandul va disparea pentru ca Dumnezeu te aude). Te mai rog si eu ceva dar sa-l faci doar de vei putea si vei crede de cuviinta ca este bun si de folos tie, si anume: te rog ai incredere ca Dumnezeu este cu tine, cu noi, si ca El lucreaza in viata ta si te va ajuta chiar daca mai incet decat ai dori tu.
Spor in cele bune si Maicuta Domnului cu tine!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.02.2013, 10:16:14
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Sfatul Iscariotului și al lui Arie. Sfatul meu venit din iad căci noi am pățit-o.

Dragă Petre, mie nu-mi ești drag ci cred că doar Domnului. Te văd cum vrei să te opui sinuciderii și pentru asta ceri semne și minuni ca să crezi... păi tu nu-ți dai seama că vrei ceea ce vor fariseii și saducehii? Nu-ți dai seama că te-ai lăsat păcălit de satana și ai mers peste tot ca să scapi mai ușor și prin asta ai trădat mereu pe Dumnezeu și tu știi asta și acum te doare și-ți vine să te judeci și să te răzbuni pe aproape și cum ești singur atunci te răzbuni pe tine, adică defapt pe Dumnezeu că cică te-a lăsat să... înnebunești și te superi până la extrem... extrema dreaptă.

Dragul meu, nu vreau să te mustru, să te condamn, nu vreau nimic de la tine, însă nu pot să stau indiferent văzând cum tu nu ai priceput că sinuciderea este calea cea bună, dar tu vrei să te sinucizi ca Iuda sau Arie sau ca fiul risipitor ajuns fiu al pirzării în loc să cauți buna murire, adică să fii un călugăr adevărat oriunde ai fi și oriunde te-ai afla, sau dacă vrei o viață în doi atunci caută-ți o femeie... și continuă fecioria adică fidelitatea în doi formând un singur trup neadulterin.

Deci Calea spre mântuire este chiar sinuciderea adică BUNA MURIRE, deci nu fugi de ea ci sinucide-te! Dar fă în așa fel încât să te mântuiești adică lasă-te în mâna lui Dumnezeu, spune mereu: Nu după cum vreau eu Părinte ci facă-se după cum Tu voiești, așa să se facă cu Mine... înțelegi?

Adică defapt călugăria la mănăstire sau oriunde altundeva, în viața de zi cu zi este defapt buna murire de sine ca să aibă loc Dumnezeu în viața ta... și asta se poate doar dacă-l asculți pe ȘEFUL: HRISTOS!

Dacă tu vrei să alegi orice sinucidere așa cum ai ales orice vindecare și de la oricine asta denotă necredință, desfrânare, și multă naivitate și credulitate... nepricepând că mamona și tatulio îi stăpânește pe toți puii de năpârcă îmbrăcați în haină de oaie, de medic sau de biserică.

Tu practic vrei exact ca fiul risipitor: Să pot eu... și nu vezi că prin dorința ta nebună, dorința duhului minciunii măririi de sine care ne păcălește pe toți, tu defapt te dezbini de Dumnezeu... și-ți plângi de milă în loc să te lepezi de tine, adică să lepezi pe puiul de năpârcă și VIPeră pe care l-ai adoptat și să-ți fie mai degrabă milă de Hristos.

Leapădă deci minteresurile gLumii, și pe puiul de drac pe care l-ai adoptat că-ți face pe plac și du-ți bucuria călugăriei, nu prin mănăstiri ci ia-o cu tine peste tot și dacă ți se va da ție o femeie, atunci bucurați-vă împreună de fidelitate... și credință... dar nu așa cum ești tu obijnuit, sau eu, să văd în toate minciunile și trădările o clae de mântuire și vindecare căci una este Calea, Adevărul și Viața: 'Eu sunt'... adică nu eu ci Duhul Sfânt care te va povățui și călăuzi în tot Adevărul.

Deci sinucide-te și te leapădă de tine însuți prin liniștirea în mila de Dumnezeu!

Multă iubire curată și nevicleană și veselie îți doresc... fiindcă întristarea ta vine din frustrare... tot așa cum sunt eu frustrat că chelesc exact ca un pui de năpârcă sau VIPeră care fuge și se ascunde ca să scape de răul care vine...

'Nimeni nu te scapă, doar Eu te scap!..' așa că nu te mai lăsa păcălit învinovățind pe Dumnezeu după ce te-ai rușinat de El nădăjduind în tine sau în vrăjitori sau vindecători de tot soiul...

Tu nu ai nimic decât ești păcălit prea ușor de satana ca să te tooot gândești la cai verzi pe la servici.

Foarte bine dacă ești nebun, Dumnezeu iartă și te vindecă de toate mândriile și răutățile... și nu cere nimic în schimb... decât se bucură că-i ești prieten.

Deci te rog să ai încredere că Dumnezeu iartă și nu o dată ci de mii și mii de ori... El iartă mereu... fiule risipitor.

Last edited by vsovivivi; 07.02.2013 at 10:24:52.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2013, 10:37:51
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Dragă Petre, mie nu-mi ești drag ci cred că doar Domnului. Te văd cum vrei să te opui sinuciderii și pentru asta ceri semne și minuni ca să crezi... păi tu nu-ți dai seama că vrei ceea ce vor fariseii și saducehii? Nu-ți dai seama că te-ai lăsat păcălit de satana și ai mers peste tot ca să scapi mai ușor și prin asta ai trădat mereu pe Dumnezeu și tu știi asta și acum te doare și-ți vine să te judeci și să te răzbuni pe aproape și cum ești singur atunci te răzbuni pe tine, adică defapt pe Dumnezeu că cică te-a lăsat să... înnebunești și te superi până la extrem... extrema dreaptă.

Dragul meu, nu vreau să te mustru, să te condamn, nu vreau nimic de la tine, însă nu pot să stau indiferent văzând cum tu nu ai priceput că sinuciderea este calea cea bună, dar tu vrei să te sinucizi ca Iuda sau Arie sau ca fiul risipitor ajuns fiu al pirzării în loc să cauți buna murire, adică să fii un călugăr adevărat oriunde ai fi și oriunde te-ai afla, sau dacă vrei o viață în doi atunci caută-ți o femeie... și continuă fecioria adică fidelitatea în doi formând un singur trup neadulterin.

Deci Calea spre mântuire este chiar sinuciderea adică BUNA MURIRE, deci nu fugi de ea ci sinucide-te! Dar fă în așa fel încât să te mântuiești adică lasă-te în mâna lui Dumnezeu, spune mereu: Nu după cum vreau eu Părinte ci facă-se după cum Tu voiești, așa să se facă cu Mine... înțelegi?

Adică defapt călugăria la mănăstire sau oriunde altundeva, în viața de zi cu zi este defapt buna murire de sine ca să aibă loc Dumnezeu în viața ta... și asta se poate doar dacă-l asculți pe ȘEFUL: HRISTOS!

Dacă tu vrei să alegi orice sinucidere așa cum ai ales orice vindecare și de la oricine asta denotă necredință, desfrânare, și multă naivitate și credulitate... nepricepând că mamona și tatulio îi stăpânește pe toți puii de năpârcă îmbrăcați în haină de oaie, de medic sau de biserică.

Tu practic vrei exact ca fiul risipitor: Să pot eu... și nu vezi că prin dorința ta nebună, dorința duhului minciunii măririi de sine care ne păcălește pe toți, tu defapt te dezbini de Dumnezeu... și-ți plângi de milă în loc să te lepezi de tine, adică să lepezi pe puiul de năpârcă și VIPeră pe care l-ai adoptat și să-ți fie mai degrabă milă de Hristos.

Leapădă deci minteresurile gLumii, și pe puiul de drac pe care l-ai adoptat că-ți face pe plac și du-ți bucuria călugăriei, nu prin mănăstiri ci ia-o cu tine peste tot și dacă ți se va da ție o femeie, atunci bucurați-vă împreună de fidelitate... și credință... dar nu așa cum ești tu obijnuit, sau eu, să văd în toate minciunile și trădările o clae de mântuire și vindecare căci una este Calea, Adevărul și Viața: 'Eu sunt'... adică nu eu ci Duhul Sfânt care te va povățui și călăuzi în tot Adevărul.

Deci sinucide-te și te leapădă de tine însuți prin liniștirea în mila de Dumnezeu!

Multă iubire curată și nevicleană și veselie îți doresc... fiindcă întristarea ta vine din frustrare... tot așa cum sunt eu frustrat că chelesc exact ca un pui de năpârcă sau VIPeră care fuge și se ascunde ca să scape de răul care vine...

'Nimeni nu te scapă, doar Eu te scap!..' așa că nu te mai lăsa păcălit învinovățind pe Dumnezeu după ce te-ai rușinat de El nădăjduind în tine sau în vrăjitori sau vindecători de tot soiul...

Tu nu ai nimic decât ești păcălit prea ușor de satana ca să te tooot gândești la cai verzi pe la servici.

Foarte bine dacă ești nebun, Dumnezeu iartă și te vindecă de toate mândriile și răutățile... și nu cere nimic în schimb... decât se bucură că-i ești prieten.

Deci te rog să ai încredere că Dumnezeu iartă și nu o dată ci de mii și mii de ori... El iartă mereu... fiule risipitor.
Sa va fereasca Dumnezeu sa treceti prin momentele de deznadejde prin care trece fratele Petre. Daca tot veniti cu o astfel de mustrare, luati aminte si la ce spune Sf Apostol Pavel:"dojeniti pe cei fara de randuaila, îmbărbătați pe cei slabi la suflet" (Tesaloniceni I, 5:14), iar fratele care scrie aici, dupa umila mea parere nu este fara de randuiala, ci doar slab la suflet. Asa ca va rog sa aveti grija pe cine si cand mustrati. Spor in cele bune
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2013, 12:22:27
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Sa va fereasca Dumnezeu sa treceti prin momentele de deznadejde prin care trece fratele Petre. Daca tot veniti cu o astfel de mustrare, luati aminte si la ce spune Sf Apostol Pavel:"dojeniti pe cei fara de randuaila, îmbărbătați pe cei slabi la suflet" (Tesaloniceni I, 5:14), iar fratele care scrie aici, dupa umila mea parere nu este fara de randuiala, ci doar slab la suflet. Asa ca va rog sa aveti grija pe cine si cand mustrati. Spor in cele bune
Draga mea, dezndejdea este tocmai nădăjduirea în dezbinare vicleană... dar nu vrea omul să se dezbine el de nărav ci musai vrea numa' ca să se răzbune... pe iubire.

Deci draga mea, eu nu numai că nu l-am mustrat deloc dar nu i-am mustrat nici rânduiala lui și nici că e slab sau puțin la suflet ci am încercat să-i scot stâlpul de telgraf telefon radio din ochi... dar n-am reușit din pricina stâlpului din ochiul meu, stâlpul caznelor.

Tu cred că te sperii de mustrare și de aia ai făcut depresie și groază când ai citit câteva cuvinte din ceea ce am postat pentru Petre și asta pentru că tu nu știi că mustrarea este pentru copiii care vor să se facă copii căci fără de ea ei nu mai pot ajunge fii... ai Domnului se vor chema... așa că draga mea: cine nu iubește mustrarea, cine nu vrea să se sinucidă cu adevărat ci vrea să fie liber și să fie mare... pervers lasciv... ăla se duce în gLume ca orice fiu rătăcitor... care vrea să ia de nevastă pe fata babei, baba aia vrăjitoare.

Este însă speranță acolo sus... este undeva multă speranță.

Petre Petre, ce ți-am spus io ție,
Că nu-i bună viața la socrie,
Niciodată să știi de la mine,
Socrul, soacra, nu ține cu tine...

Petre Petre, ce ți-am spus io ție,
Că nu-i bună viața la simbrie,
Niciodată să știi de la mine,
Șeful, șefa, nu ține cu tine...

Petre Petre, ce ți-am spus io ție,
Că nu-i bună viața la vrăție,
Niciodată să știi de la mine,
Popa prostu' nu ține cu tine...

Last edited by vsovivivi; 07.02.2013 at 13:02:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va si pentru mine,va rog!Incerc sa ma ridic... Anna Vasilica Rugaciuni 14 29.04.2012 01:35:11
HELP! Incerc sa ma las de fumat dar nu imi iese. demirel137 Generalitati 32 15.04.2010 14:02:56
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46