Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2007, 13:17:59
yulyan yulyan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

daca inima noastra este de piatra,postul nu mai are nici un efect.nu trebuie sa ne chinuim cu posturi foarte grele.postul nu inseamna chin.postul nu se refera neaparat la mancare.postul este si pt curatirea inimii.sa ne abtinem de la lucruri care ne inbolnavesc inima.acesta este postul adevarat.ce rost are sa ne chinuim stomacul fara a manca nimic si noi facem prapad in inima.
doamne ajuta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.11.2007, 13:47:42
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Da, bine zis yulyan. Postul mai este totusi si o randuiala bine gandita si ma refer la papa asta vegetala. De ce ? Caci masina trebuie unsa din cand in cand, mai bagi ulei, benzina, etc. Uite asa functioneaza masinuta, grijind de ea. Asa si organismul omului, trupul care este templu al Duhului Sfant, trebuie grijit. Posturile acestea bine au fost gandite si ca interval de timp. Imagineaza asa o functionare a ceva de genul TAC, tac,TAC, TAC, tac, TAC si alta de genul tac, pac, puf, pif, paf, tac. He. Nu e mai buna aceasta constanta si curatitoare ? Apoi cand adaugi si rugaciunea si metaniile peste, te apropii de preaplin. Atunci incepi sa dai pe-afara, dar pana atunci TAC, Tac, TAC. :)
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.11.2007, 23:12:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Postul Nasterii Domnului,nu este un post foarte aspru,dezlegandu-se deseori la untdelemn si mai ales la peste.Din cate stiu eu,lunea(optional,pentru sf.Arhangheli),miercurea si vinerea se posteste fara ulei,martea si joia cu ulei,iar sambata si duminica se mananca peste.Se dezleaga la ulei miercurea si vinerea in anumite sarbatori,sau la peste,in orice zi,daca este o sarbatoare mai mare.Un post lejer care favorizeaza,nu doar sufletul,dar si trupul dupa atata mancare de frupt.
Personal,cred ca asemenea nevointe nu "prea"trebuiesc observate de catre cei din jur,spun nu prea,tocmai pentru ca este oarecum greu sa nu fii remarcat in acest sens,atata timp cat existi intr-un colectiv...intr-o societate diferita.Cat despre dragostea pe care o dovedesti fata de un semen care cu mare dorinta te ospateaza si doreste sa te simti bine,daruind cu iubire,cred ca mai bine este a face semn de iubire fata de aproapele si bunavointa acestuia de-a-l insoti la ospat,decat,impresurat intr-o incatranire si o nevointa de sine,dai la o parte orice principiu care poate determina un om sa se simta cu-adevarat crestin,Urmas a Lui Hristos.Bine-nteles,aceasta in cauri speciale.Exista foarte mult timp si intimitate in care putem sa ne desfasuram nevointele,care uneori nu pot fi masurate in cantitate,cat in calitatea cu care acestea sunt savarsite.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.11.2007, 00:44:38
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

voiam sa va intreb cum raman cu cei care tin tot postul ca asa se tine ,am si eu cateva rude ,si cu toate ca am incercat sa le explic cateva lucruri despre ortodoxie ei nu pricep dar tin post,ca asa se tine ,dar in schimb tin f multe superstitii babesti si in unele situatii acorda prioritate superstitiilor decat cele scrise in sf evanghelie.repet aceste persoane nu percep ortodoxia cum este ea de fapt ci o trateaza superficial
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.11.2007, 11:32:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de panaghia
voiam sa va intreb cum raman cu cei care tin tot postul ca asa se tine ,am si eu cateva rude ,si cu toate ca am incercat sa le explic cateva lucruri despre ortodoxie ei nu pricep dar tin post,ca asa se tine ,dar in schimb tin f multe superstitii babesti si in unele situatii acorda prioritate superstitiilor decat cele scrise in sf evanghelie.repet aceste persoane nu percep ortodoxia cum este ea de fapt ci o trateaza superficial
Si eu tineam post formal pina m-a adus Dumnezeu la El.
Nu stiu daca explicand acestor persoane se vor schimba ,depinde daca au dispozitie ,par.Paisie Aghioratul asa spune ,ca pe multi necazurile ii schimba ,dar daca au dispozitie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.11.2007, 12:30:22
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Va intreb si eu, glucoza tablete este de post? La ingrediente scrie ..glucoza. Multumesc
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.11.2007, 12:45:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cos
Va intreb si eu, glucoza tablete este de post? La ingrediente scrie ..glucoza. Multumesc
Bineinteles ,e facuta din fructe si zahar.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.11.2007, 14:37:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Citat:
În prealabil postat de panaghia
voiam sa va intreb cum raman cu cei care tin tot postul ca asa se tine ,am si eu cateva rude ,si cu toate ca am incercat sa le explic cateva lucruri despre ortodoxie ei nu pricep dar tin post,ca asa se tine ,dar in schimb tin f multe superstitii babesti si in unele situatii acorda prioritate superstitiilor decat cele scrise in sf evanghelie.repet aceste persoane nu percep ortodoxia cum este ea de fapt ci o trateaza superficial
Si eu tineam post formal pina m-a adus Dumnezeu la El.
Nu stiu daca explicand acestor persoane se vor schimba ,depinde daca au dispozitie ,par.Paisie Aghioratul asa spune ,ca pe multi necazurile ii schimba ,dar daca au dispozitie.
Spune Sfantul Apostol Pavel: "Si paganii din fire fac ale legii, neavand lege isi sunt lorusi lege". Faptele bune sunt mantuitoare daca sunt legate de Hristos sau izvoresc din Hristos. se spune in Filocalie ca virtutile sunt insusiri divine exprimate prin forme omenesti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.11.2007, 21:00:21
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

http://www.razboiulnevazut.org/articol/91/Insemnatatea-postului-pentru-om
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.11.2007, 23:36:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dupa unii talcuitori ai cultului ortodox, prin lungimea sau durata lui de 40 de zile, acest post ne aduce aminte si de postul lui Moise de pe Muntele Sinai, cand acesta astepta sa primeasca cuvintele lui Dum*nezeu scrise pe lespezile de piatra ale Tablelor Legii. Tot asa si cresti*nii, postind 40 de zile, isi curatesc sufletele si trupurile si se invredni*cesc sa primeasca pe Cuvantul lui Dumnezeu, Cuvantul cel Viu, nu scris cu litere, ci intrupat si nascut din Sfanta Fecioara. Dupa alti talcuitori ai cultului, postul Nasterii mai simbolizeaza si noaptea intu*necoasa a Vechiului Testament.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului Anca-Miha Postul 305 21.11.2014 23:09:46
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19