Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Păi cineva trebuia să-l înlocuiască pe osutafaraunu în funcția de ghimpe sectar pe forum.... deși Antoniap pare cea mai potrivită succesoare, Miha-Anca recuperează puternic din urmă... Dar merge și așa, același balaur cu două capete!
Măcar ăla falsifica numai înțelesurile Bibliei, acum o să ne confruntăm și cu răstălmăciri ale Sfinților Părinți....
|
Stiati ca Mitropolitul de Pentapolis (Sfantul Nectarie Taumaturgul, de azi) in cursul sau de Teologie pastorala, a spus, intre altele:
,„Niciodata nu se cuvine să se jertfească iubirea pentru o deosebire de dogmă. Pentru aceasta să ne fie pildă Apostolul neamurilor, care, din dragoste chiar și pentru cei ce L-au răstignit pe Hristos, dorea să fie anatema pentru ei. Episcopul care nu-i iubește pe eretici și nu lucrează pentru ei, toate le face din râvnă mincinoasă și este lipsit de dragoste.”
Daca Sf. Nectarie se putea apropia de eretici, noi poate ar trebui sa intelegem ca toti oamenii (indiferent de credinta sau lipsa ei, indiferent de religia careia ii apartinem, indiferent de gravitatea si multimea pacatelor) suntem oameni fii ai lui Dumnezeu. Sau nu suntem toti fiii lui Dumnezeu?