Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 28.01.2013, 18:58:55
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Te înșeli din nou, Celestiale. Sfintele Scripturi nu sunt și nici nu pot fi văzute ca niște componente ale unui produs finit; fiecare dintre Scripturi este o Biblie în miniatură, să zic așa. Iar dacă autorii inspirați de Dumnezeu nu ar fi pus pe hârtie Revelația Divină, nu știu ce mai reușeau să compileze eroii matale prin secolul IV.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 28.01.2013, 23:35:02
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Te înșeli din nou, Celestiale. Sfintele Scripturi nu sunt și nici nu pot fi văzute ca niște componente ale unui produs finit; fiecare dintre Scripturi este o Biblie în miniatură, să zic așa. Iar dacă autorii inspirați de Dumnezeu nu ar fi pus pe hârtie Revelația Divină, nu știu ce mai reușeau să compileze eroii matale prin secolul IV.
Hehe. "Eroii mei"? Fie si asa. Sunt Parintii Bisericii, care ar trebui sa fie si eroii tai.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 30.01.2013, 22:05:12
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Din motive binecuvântate am lipsit o perioadă. Iertați-mi lipsa.

Așa-i că mă iubești, frate MihaiG? Mă iubești mult... nădăjduiesc. Căci și eu te iubesc.
Îți voi răspunde obiectiv.
Nu am încălcat nici unul din Sfintele Canoane ale Bisericii Creștine. Canonul la care te referi face referire ca nici un om să nu arunce anateme asupra unei cauze, persoane, sau asemenea, fără să nu o facă Sfânta Biserică mai înainte prin Sfântul Sinod, de va fi nevoie. Ce am făcut eu, este să amintesc de anatemele care deja au fost puse de Biserica Creștină asupra ereziilor romano-catolice. Am amintit după fiecare erezie că este anatema, pentru ca cititorul să înțeleagă că este o greșeală să urmeze acele învățături pierzătoare de suflet. Atât de spus aici. Dar nu îmi fac griji, pentru ura ce o simt în sufletul tău, vei găsi tu cu altceva să mă prinzi. "Dacă pe Mine M-au urât și pe voi vă vor urâ" (Ioan 15, 18)

Am citit cu interes până pe la pagina 20 al acestui topic. Voi citi tot. Sunt bucuros să fiu de folos pentru cei ce vor să primească și să accepte Adevărul. Unde știu, voi spune și voi ajuta, unde nu, am nevoie să fiu ajutat eu.

Să îți fie de bine, frate ce mi-ai mulțumit pentru că ți-am arătat Adevărul cu privire la erezia romano-catolică a dăruirii doar trupului și nu și sângelui. Căci cum am spus și în prima pagină, spune minunat Domnul:
"Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el." Ioan 6, 53-56. Acest cuvânt al Mântuitorului se referă la toți oamenii pământului.

Orice alte cuvinte, sunt minciuni ale hristoșilor mincinoși de care e azi plină lumea.

De asemenea, energiile create sunt o erezie romano-catolică, ele nefiind create, ci necreate, harul este necreat, darurile sunt necreate, precum darul proorociei, al facerii de minuni, ele sunt de la Dumnezeu, și cum Dumnezeu nu este creat, nici energiile Sale nu sunt create, ci sunt necreate. Tot, absolut tot ce este de la mișcarea romano-catolică, este greșit, este neadevărat și eretic. FERIȚI-VĂ de tot ce este de la ei, al lor. Căci este ANATEMA pe întreg romano-catolicismul. În întuneric își duc existența și caută să tragă și pe alții în întuneric, precum diavolul care caută pe cine să înghită. I Petru 5, 8.
Putem vorbi despre fiecare erezie în parte, foarte deslușit, și nu pentru ai ajuta pe ei, căci ei nu primesc să fie ajutați, ci pentru a înțelege noi, creștinii, care este Adevărul, ca să înțelegem nebunia minții lor, cum să ne ferim de ei și de întunericul în care-și scaldă mințile.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 30.01.2013 at 22:12:08.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 30.01.2013, 22:19:11
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Daniele, Daniele, ți-am arătat punctual mai multe instanțe în care nu doar ai greșit, ci ai mințit de-a dreptul, cu niște aberații de au râs și ortodocșii citindu-le. Să dăm un singur exemplu:

11. EUHARISTIA FĂRĂ SPOVEDANIE

Eresul romano-catolic care permite Taina Euharistiei, Sfintele Trup și Sânge al Domnului Iisus Hristos (care oricum nu sunt valide în erezie), a fi luate fără nici un fel de spovedanie, de mărturisire a păcatelor. Orice cuvinte sunt de prisos. ANATEMA ereziei acesteia.


Aceasta, de pildă, este o minciună de proporții cosmice.

Încă una, pe care ar trebui să fie cineva spălat pe creier ca să o creadă: ai susținut că în Biserica Catolică sunt lepădate și refuzate sfintele icoane. La asta cred că hohotul de râs ar fi fost și mai mare, dacă s-ar fi obosit mulți coforumiști să îți citească tot cearșaful cu minciuni și invenții. Sunt și multe altele. Și nu spun cu ușurință că ești mincinos. Dacă ai fi susținut că ești și tu, un ortodox oarecare, aș fi putut admite că nu știi despre ce vorbești și te-au influențat cine știe ce surse de otravă anti-creștină. Dar tu te pretinzi seminarist, ceea ce îți anulează orice scuză.

Eu te sfătuiesc să nu-ți mai faci păcate de moarte hulind Biserica lui Hristos, ci mai bine să mergi la rugăciune, poate îți va ridica Sfântul Duh vălul urii de pe ochi.

Pe de altă parte, dacă nu vrei să te lumineze Dumnezeu, nu-i bai: din partea mea, poți să continui să te faci de râs, exhibându-ți obsesiile. Ești un spectacol pe cinste. În alte părți trebuie să plătești ca să vezi asemenea panaramă, dar la seminaristul Daniel, care pretinde că romano-catolicii împărtășesc fără spovedanie, că romano-catolicii refuză icoanele și că luna e făcută din brânză verde - e pe gratis.

Și, de asemenea, e și motiv de bucurie. Cu cât vedem că inamicii Sfintei Biserici sunt mai mulți și mai departe de realitate, cu atât ne întărim în Adevăr.

Last edited by MihaiG; 30.01.2013 at 22:33:11.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 30.01.2013, 22:57:42
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Puteam să fac multe lucruri, de exemplu puteam să mă abțin să întervin în replică la alegațiile D-vs., și să nu arăt că acestea nu sunt susținute cu nicio probă. Dar uite că n-am avut chef.

Și acum, revenind la cestiune: cum vă susțineți alegația că dogma Imaculatei Concepții ar fi fost "o paradă de autoritarism papal" ?

Mă văd nevoit să vă reamintesc adagiul actori incumbit probatio; pentru cine dintre urmașii lui Traian nu mai știe latină, asta înseamnă, în principiu, că "cine zice trebuie să și dovedească".

Afară de situația în care am accepta un nou adagiu, ceva de genul: cine zice ceva nasol despre catolici nu mai trebuie să dovedească, că se știe că catolicii sunt niște papistași eretici și malefici și oricât i-am denigra tot merită.

Deci, care din variante vă surâde ?
Doamne ajută.
Perfect. Dovedește tu, minunatule. Dovedește tu că erezia imaculatei concepții nu este o inovație romano-catolică, că nu este o minciună și nu este provenit din întunericul minții episcopului apostat al romei. Pe ce temei scripturistic îți fondezi argumentația? Sau nu tu, episcopul apostat al romei, pe ce temei își pune ideile ca să facă dogmă ceea ce este erezie? Dacă nu este temei scripturistic, poate e un înțeles ascuns tâlcuit nouă de vreounul din Sfinții Părinți ai Bisericii Creștine. Dacă nici aici, poate undeva, cineva în Sfânta Tradiție, i se descoperă foarte limpede acest lucru. Nici acolo? Dar unde? De ce nimeni, decât episcopul apostat al romei, nu mai vorbește despre asta? Și de ce după Marea Schismă a început să vorbească despre asta? De ce timp de 1054 de ani, nimeni în Biserica Creștină nu a vorbit despre așa ceva? Pentru că este o înșelare a minții, iubitul meu. E o spurcăciune a minții aflate în înverșunarea înșelării, iubitul meu frate. Smerește-te și leapădă puroiul romano-catolic, căci duce la pierzare. Știi ce e iadul? E o stare, în care Hristos, îți va arata Adevărul, iar tu vei fi chinuit de tine însuți, de propria ta conștiință, că ai fi putut, dar nu ai vrut. Ai fi putut să crezi în El, să eviți erezia, să stai departe de neadevăr, minciună și întuneric, și nu ai vrut. Acela este iadul. Locul în care Hristos alege să nu fie, tocmai pentru a vedea creatura ce e fără de Creatorul său.

Biserica lui Hristos, a fost este și va fi ceea care se numește astăzi Biserica Creștină Ortodoxă. E singura Biserică Creștină care mai există în lume. E singura Biserică a lui Hristos, Mireasa lui Hristos, pe care nici porțile iadului nu o vor birui pe ea. Amin și lui Dumnezeu slavă.

Iertați. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 30.01.2013 at 23:01:26.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 30.01.2013, 23:10:44
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Eu nu am înțeles de ce ați deschis un thread cu atâtea probleme, când existau deschise deja threaduri pe aspecte punctuale ca primatul papal, filioque, imaculata zămislire, purgatoriul și altele. Nu mi se pare o abordare potrivită în contextul în care deja erau deschise threaduri, iar pe de altă parte pentru că atacă prea multe probleme deodată.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 30.01.2013, 23:17:58
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.
Perfect. Dovedește tu, minunatule.
Daniele, mai repet o dată, nu pentru tine, pentru că nu mi-ai dovedit că ai fi capabil să înțelegi, ci pentru ceilalți cititori mai raținali și mai puțin orbiți de ură: CEL CARE FACE O AFIRMAȚIE TREBUIE SĂ DOVEDEASCĂ. Deci, nu te mai da după cireș, aruncând minciuni și pretinzând celui calomniat să își dovedească nevinovăția. Asta e o tehnică comunistă.


Ceea ce ne readuce la problema minciunii din primul tău post, care, de fapt, se vădește a fi două minciuni în una singură.

Deci, tu, cu mânuțele tale, ai afirmat că:

Eresul romano-catolic care permite Taina Euharistiei, Sfintele Trup și Sânge al Domnului Iisus Hristos (care oricum nu sunt valide în erezie), a fi luate fără nici un fel de spovedanie, de mărturisire a păcatelor. Orice cuvinte sunt de prisos. Și după aceea ai spus: ANATEMA ereziei acesteia.

Pe de altă parte, tot tu ai spus că nu arunci anateme cu de la tine putere, ci le reiei doar pe cele pronunțate de BO.

De unde rezultă cele două minciuni de care vorbeam mai sus; prima este minciuna cu împărtășania fără spovedanie, și a doua este minciuna cu anatema.

Arată-ne dovada că în Biserica lui Cristos, Una, Catolică și Apostolică, se dă Împărtășania fără Spovedanie.

Și arată unde și când a pronunțat BO anatema asupra BRC pentru acest (imaginar) motiv.


Te întrebai mai sus dacă te urăsc. Nu te urăsc, Daniele, dar sunt îngrozit de tine și de oamenii de genul tău. Tu te pretinzi creștin ortodox. Din conduita ta până în acest moment, nici ortodox, și nici măcar creștin nu te poți numi.

De când ai intrat pe forum, nu ai făcut decât să-ți împrăștii ura: jumătăți de adevăr scoase din context, combinate cu neadevăruri flagrante, blesteme, anateme și insulte.

Nici măcar un thread ziditor nu ai început. Un lucru frumos nu ai spus despre ortodoxie; doar lucruri urâte despre neortodocși.

Și încă ceva: atunci când ți s-a atras atenția, de către alți ortodocși, că nu spui adevărul (de exemplu atunci când doamna Ioanna ți-a atras atenția că ai colportat neadevăruri pe threadul despre Islam), te-ai dezlănțuit împotriva lor, cu insulte și acuzații (și acum râd, dar râd trist, când îmi aduc aminte că pe doamna Ioanna ai acuzat-o că vrea să treacă la Islam).

Și asta arată ceva foarte trist. Există oameni caracterizați prin ură, nu prin dragoste. Și știi pe cine urăsc ei cel mai mult ? Nu obiectul inițial al urii (catolici, protestanți, musulmani etc.). Nu. Cel mai mult îi urăsc pe aceia care refuză să urască împreună cu ei. E o groaznică boală sufletească, de care numai Dumnezeu te poate izbăvi.

Roagă-te, Daniele, să te ajute Dumnezeu să te izbăvești de ura ta, astfel încât să poți arăta oamenilor o față frumoasă, demnă de un creștin ortodox, și nu una schimonosită de ură....
Reply With Quote
  #338  
Vechi 30.01.2013, 23:42:47
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Iartă-mă, dar am să refuz să îți aduc dovada mult dorită.

"Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide." (Matei 7, 8)
"Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide." (Luca 11, 10)

Caută tu. Dacă vrei cu adevărat să găsești Adevărul, caută-L. Cum L-am căutat și eu.

Până atunci, te îmbrățișez cu sărutare sfântă. (Romani 16, 16; I Corinteni 16, 20; II Corinteni 16, 12; I Tesaloniceni 5, 26)

Lumină lină. Bucurii.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 31.01.2013, 00:19:49
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Nu, iubite celestial pottery, nu mai este Sfânta Euharistie demult în eresul romano-catolic. Crezi și accepți sau nu, e alegerea Ta, vei da socoteală în fața Dreptului Judecător, dar demult nu mai există în erezia romano-catolică Taine, nici una. Sfânta Euharistie și harul Sfântului Duh a fost demult luat din ereziile romano-catolicilor. Iar mistica creștină nici nu se poate compara cu incantațiile, în nimic. Mistica are rezultate. Incantațiile sunt ritualuri pagane fără rezultat, ci doar cu scop de mulțumire a zeilor. Mistica e o parte indispensabilă vieții de creștin. Ai practicat vreodată mistica creștină? Cred că nu. Atunci cum poți judeca un lucru dacă nu îl înțelegi? Făcătorul de la fiecare Liturghie, ni se dă cu Trupul și Sângele Său, în Adevăr. Iar în minciună, hristosul mincinos al romano-catolicismului, se dă doar cu trup, fără sânge, contrazicând Cuvântul din Sfânta Scriptură de la Ioan 6, 53-56.
Biserica romano-catolică, nu este Biserică în primul rând, și nu este făcută de Domnul, ci de draci. Ierarhiile cerești nu au organizare politică, democrată sau federală și sunt libere. În libertate absolută. De aceea au și căzut dracii, împreună cu diavolul. Dar da, sunt autocefali. Fiecare e autocefal, și în același timp, acceptă și iubește să slujească Creatorului. Și nu doar atât. Dar ei își slujesc unii altora, după ierarhie. Și nu e obositor, nu mai există oboseală. E împlinitor. Minunat vorbește Sfântul Simeon Noul Teolog despre asta. Să citești, iubitul Domnului, de vei voii.
Episcopul apostat al romei, cu siguranță nu a văzut pe Dumnezeu ca să facă așa cum a văzut la Cel ce i-a dat cheile. În primul rând el nu a primit nici o cheie de la nimeni. Poate de la draci, în semn de batjocură. În Sfânta Scriptură spune clar minunat în Luca 22, 24: “Și s-a iscat între ei și neînțelegere: cine dintre ei se pare că e mai mare?” Nici unul dintre Sfinții Apostoli nu este mai mare decât celălalt. Cum își permite un episcop, să aibă atâta aroganță și mândrie să se considere mai mare între toți apostolii și mai apoi mai amre între toți slujitorii ai lui Hristos ai lumii? Lepădați să fim de acel om, că numai întuneric este în învățătura lui, de la hristosul mincinos care îl conduce.
Frate Eugen7, sfinți în erezia romano-catolică nu au mai existat după Marea Schismă. –Sfântul- Francis de Assisi, nu e sfânt, -sfânta- Tereza de Avila, nu e sfântă, sunt cei ce au urmat unui hristos mincinos, predat lor de episcopul apostat al romei.
Frate Decebal, aici sunt toate. Sau o majoritate de 90% din ereziile romano-catolice. Am spus și de ce am deschis topicul, cu ce motiv, cu ce scop. Spre exemplu despre interzicerea primirii Sfântului Sânge de către laicat, nu s-a vorbit niciunde. Încearcă să nu mai fi nemulțumit. A fi mulțumit e unul dintre cele mai grele lucruri de pe pământ pe care le poate face un om.
Fraților bogdan și mihnea, la postările voastre 241 și 242, ați vorbit adevărat. Corect. Și minunat de frumos. Să vă ajute Dumnezeu la toată fapta bună.

Iertați. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 31.01.2013 at 00:31:43.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 31.01.2013, 01:02:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Nu, iubite celestial pottery, nu mai este Sfânta Euharistie demult în eresul romano-catolic. Crezi și accepți sau nu, e alegerea Ta, vei da socoteală în fața Dreptului Judecător,
In cazul tau, celestial pottery, cred ca lucrurile se vor petrece cam asa:

-Ce se aude ???
-Doamne, Celestial Pottery e la poarta si bate sa rupa poarta, nu alta !
-Sa intre, atunci, toti, sa le privesc sufletele !
-Doamne, dar e unul singur. Asa isi zice din vremea cand bantuia forumul ortodox: celestial pottery.
-Da??? Sa intre, derbedeul!
(Si estacada din fata tronului se zguduie, deoarece intra Celestial Pottery si se arunca la pamant, facand metanie mare).
-Doamne, deci asa arati ! (se apropie, in genunchi, de Tron) Ingaduie sa privesc chipul Tau !
-Dar, fiule, nu spuneai tu ca ma vezi in Sfanta Euharistie a ereticilor din schisma apostatilor papisti ?
-Doamne, asa zicea ereticul papa, pe numele lui Anticrist, iar eu l-am crezut, de vreme ce i se spune "urmasul lui Petru" !
Sf Petru (da sa-si scoata sabia din teaca): "Minciuna, Doamne! Tu stii ca insurat am fost, dar n-am avut copii !"
Dumnezeu (catre Sf Petru): "Ti-am mai spus: pune sabia ta inapoi in teaca !"; se intoarce cu fata catre Celestial Pottery, care inca e in genunchi si isi smulge parul din cap:
-Pai bine, Celestial Pottery, cum de l-ai crezut daca eu am trimis special in lume un om cu unica misiune de a-ti deschide ochii cei adormiti !
-Doamne, ai facut asta pentru mine ? Ai trimis un om sa ma calauzeasca spre adevar ???!!! Cum se numeste, Doamne, acel sfant ?
-Este cel pe care l-ai nesocotit o viata, crezandu-l nerod la cap si intunecat la inima, desi el, cu vorba ca susurul izvoarelor celor din rai, iti dorea numai bucurii tie. Numele lui Daniel Ortodox iti spune ceva ?
(Celestial Pottery, lovindu-se cu palma peste frunte): Acela, Doamne ??? Acela era omul Tau ???
-Pai vezi, Celestial Pottery, cum n-ai stiut sa te orientezi in viata ? El a facut fapte bineplacute Mie, a scuipat pe ceea ce apostatii papisti numesc "Euharistie", dar care nu e decat o ciorba de urzici, vorba unui mitropolit de-al Meu, din Ardeal, care e mai demult la masa Mea, mancand cat trei. De aceea, acest Ortodox pe care l-am trimis, cu nume de mare profet se va bucura si el la masa Mea. Pe cata vreme tu, daca ai fost in stare sa crezi ca acea alcatuire in care nici macar paine dospita nu e, este Sfanta Euharistie, inseamna ca ai sa fii in stare sa crezi ca te trimit la fizioterapie, intr-un loc cu multe aplicatii calde. Legiuni ! Umflati-l pe acest umflat si duceti-l la subsol, in loc calduros, loc cu dogoare, unde nu este nici parere, nici inviorare, nici festin!

Si astfel, dragi copii, si-a terminat viata cel care a fost Celestial Pottery, ce nu a stiut sa asculte de sfatul calauzei ortodoxe.
Bucurii !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.01.2013 at 01:21:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03