Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.11.2007, 14:18:48
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

:D nu am mai auzit de ea pana pe acest topic... dar e una din gogonatele care ma distreaza, dar totodata ma intristeaza, si ca a ajuns sa se numeasca cineva intruparea Dh Sfant, dar mai ales ca se lasa atatia oameni inselati de asa ceva.
o rugaminte pentru cine va ajunge la Ptele Arsenie si cine isi va aminti, sa se roage si pentru mine acolo, o rugaciune scurta.
Seminaristule, hai sa-ti mai spun cate ceva. In urma cu cativa ani, cand am venit in acest oras, m-am intalnit pe strada inclusiv cu Sf Ilie, saracul care ratacea cu o cruce atarnata de gat si un brau verde. Tot in acea perioada bantuia tot pe strazile orasului Sf Treime, formata din fiicele soarelui si care chipurile faceau minuni. I-am admirat pe colegii care inarmati cu cele invatate la seminar ieseau in grup pe strada si realmente ii alungau argumentand si luptand pentru dreapta credinta. Asa a fost si cu Martorii lui iehova, eu nu am mai vazut de atunci picior de sectant pe strada, doar pe-aia, cum se numesc?! mormoni, pe care nu-i baga nimeni in seama. Mai cantau penticostalii, iar ei se postau langa si cantau " Nascatoare de Dumnezeu" cat ii tineau gura.
  #72  
Vechi 26.11.2007, 15:00:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marta: , dar mai ales ca se lasa atatia oameni inselati de asa ceva.

Hipnoza in masa.
  #73  
Vechi 26.11.2007, 15:26:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, poi asta-i ca trebuie sa ajungem intrupari ale Duhului Sfant prin Hristos, copiii Lui Dumnezeu, fratzii lui Iisus shi nu este nimic rau in asta oricat ar incerca grozaviile unora sa ne plaseze in suflet ca ar fi ceva de coshmar in a-tzi dori unele ca asta...

dar minunile shi capacitatzile shi insushirile unora te pot atrage sa vrei minuni shi sa te crezi vrednic pe baza lor shi multa mandrie de inchipuiri shi sa nu mai ajungi sa alegi calea cea ingusta a crucii shi adevarului modest... din multzime de incurcaturi de la draci... ocupandu-te mereu de astea shi nu de ce ar fi trebuit.

Dar desanka, daca a cerut pe patul de moarte sa fie urmata ea shi nu Preasfanta Fecioara Maria, Maica Domnului, a recunoscut implicit marea inshelare a ei, in care o cazuse demonii diavolului shi astfel are circumstantze atenuante, ca practic a recunoscut astfel ca este eretica chiar daca nu a spus-o... cel putzin asha am intzeles ca pe patul de moarte asha a cerut... sarmana ratacita, shi sarmanul ei copil... dar poate ca are totushi acela posibilitate sa se intoarca shi sa se lepede de coshmarul inshelarii cea prea inshelata sau prea neinshelata sau inshelata doar oleaca... poi Apocalipsa se refera la multe, dar nu cred ca se chiar refera la o persoana anume care ajunge de se identifica sarmana cu femeia cu 12 stele pe cap care este in chinurile nashterii shi a facut un copil urmarit de diavol ci acea femeie poate sa fie cunoashterea de Dumnezeu, sau mintea cea plina de intzelepciune, sau Biserica lui Hristos, shi cate shi mai cate... ea sarmana se identifica in proorocie avand impresia ca la ea se refera, poi sigur ca se refera shi la ea dar nu la modul ca doar la ea shi numai la ea, cam cum se referea VT doar la Domnul Iisus Cristos, ci se referea de data asta la fiii lui Dumnezeu nascutzi ca shi Hristos prin El din Duhul... devenitzi shi ei prin botez, fii nascutzi de sus la care apocalipsa shi scripturile incep sa se refere ca shi la Hristos, ca shi la acel unic Cristos despre care vorbea VT...

deci nu va inshelatzi in a va considera voi inshva una shi alta ca intr-un film scripturistic, apocaliptic nishte personaje la care se refera ca sa fitzi singuri amagitzi de voi inshiva shi sa datzi impresia ca nu e bine aceasta nashtere grea de sus din cauza minunilor shi dezastrului ce urmeaza prin ratacire, ca defapt chiar asta shi doreshte Hristos, de la Dumnezeu, sa jungem fii ai lui Dumnezeu shi fratzi ai Sai prin intruparea Duhului in noi inshine, dar asta se realizeaza la Voia Lui shi nu dupa unele considerari ale noastre despre noi... ca am fi asha shi pe dincolo.

dar desanka involuntar a recunoscut ca se inshela (caci a cerut sa fie urmata ea shi nu Preasfanta Maria)... deci daca ea insashi prin cererile ei absurde a recunoscut inseamna ca in final s-a scos singura din eresul uriash in care cazuse, shi odata cu ea shi pe altzii care se lasasera vrajitzi de vorbele shi minunile respective, ca se pare sunt shi minuni inutile, de coshmar, de batjocura, cum se spune ca vor veni antihrishtii shi vor zbura prin vazduh shi vor face tot feluri de ciudatzenii, dar oamenii fara ochi duhovniceshti nu-shi vor da seama ca in spatele acestora se ascund rautatzile antihrismului, poi daca au fost in vechime aceste puteri shi nenorociri inseamna ca vor mai fi...

poi nu asta ar vrea naibele ca sa nu ne mai nashtem de sus afirmand fie ca asta e nociv sau o tampenie sau chiar diabolic sau ca suntem saritzi de pe fix, adica dezechilibratzi sau avand probleme la mansarda? nu?

shi apoi Oliver, cu trimitere la ficat shi la masline... poi ce nu exista Oliver Hardy shi Stan Laurel? e vorba de stan shi bran :D , dar glumele astea ei incearca sa le dea tenta de realitate... un fel de umor absurd, dar e trist... foarte deprimant defapt...???

daca iar am invatzat pe cineva cateceva, se poate intampla sa ma fi trufit iar? poi nu ma luatzi in seama daca va deranjez.
  #74  
Vechi 27.11.2007, 00:04:43
eva eva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2007
Mesaje: 5
Implicit

Cu tot respectul,
Imi repet rugamintea de a fi blocat acest topic. Putina atitudine nu strica, mai ales ca e vorba de lucruri serioase. Unii oameni o pot lua razna foarte usor, ceea ce s-a si intamplat la Arad. Si se intampla in continuare, din pacate.
Nadajduiesc ca va lua cineva masuri.
Multumesc!
  #75  
Vechi 28.11.2007, 15:56:45
LuLee LuLee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Doamna Desanka a fost intruparea Duhului Sfant pe pamant fie ca vreti sa stiti sau nu. De multe ori s-a spus pe acest forum ca fiecare care isi da cu parerea sa cerceteze, sa mearga sa vada cu ochii lui si apoi sa va spuneti opinia. Dar dupa cate am citit nu cred ca cineva s-a sinchisit. Voi toti judecati fara sa fi cunoscut pe Doamna Desanka vreodata. Ma intreb cum v-ar placea voua ca cineva sa is-i dea cu parerea despre dumneavoastra fara sa va fi cunoscut sau fara sa fi cercetat faptele adevarate. Cred ca ati incepe sa urlati ca nu este drept. Pai atunci voi de ce faceti la fel?

Oameni au scris pe acest forum despre cum s-au vindecat (de cancer si alte boli), cum li s-a dat credinta si cum noi am fost martori la multe alte minuni. Iar voi raspundeti cu –nu poate fi adevarat, suntem nebuni, si nici macar nu vreti sa cercetati faptele adevarate. Istoria se repeta. Dumneavoastra suntei cei care ati avut norocul de a auzi de Doamna Desanka si the minunile infaptuite si respingeti fara sa va ganditi ca poate fi adevarat.

Bibilia ne-a fost lasata ca sa intelegem ce se va intampla (la apocalipsa este scris ca va veni o femeie …) dar fiecare religie i-a dat alta insemnare. Testul greu este ca fiecare sa cerceteze faptele si sa isi formeze o opinie dar nu pe auzite. Cati dintre voi puteti sa puneti mana pe inima si sa spuneti ca DA ati cercetat faptele adevarate si nu barfele?

Deschideti-va ochii si mai cercetati inca o data pentru ca hula impotriva Duhului Sfant nu se iarta.
  #76  
Vechi 28.11.2007, 17:28:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"...shi nu ne duce pe noi in incercare, in ispita,..." ca este bine sa nu vedem chipul monstruos shi hidos al antihrismului... asha ne sfatuia sfantul Lavrentzie al Cernigovului ... ce se va arata printre shtiri

LuLee, eu shtiu ca mizezi pe puterea de convingere a demonilor... dar ce este de vazut altceva decat erezie?

Nu pricepi ca in ea nu vorbea Duhul Sfant? shi nu era o intrupare a sa acest Oliver?
Atunci sfintzii parintzi ce sunt? Preotzii, biserica, shi mijloacele sfintzitoare ce or fi?

Tzi-am spus ce este, a arunat diavolul cum arunca dupa orice creshtin-ortodox, focurile lui spurcate din gura lipicioasa, shi ea fiindca a avut o soarta nenorocita, a ascultat de diavol ca ar fi pus-o Dumnezeu pe seama unei misiuni apocaliptice, adica de aia a fost salvata deshi fusese avortata, shi de aia a aparut Oliver ca ea nu fusese gravida, poi daca nu fusese gravida shi a nascut un prunc, pe Oliver, nu cumva trabuia sa shtie shi sotzul ei ca nu este copilul lui?, shi vazand ca este o minune nu ar fi ramas cu ea?, dar el shi-a dat seama ca ea e inshelata shi speriindu-se ca o ia razna a lasat-o... dar tocmai ca prin aceasta inshelare vrea diavolul sa ne faca sa vorbim urat de adevarata minune, ca acum punand atatea probleme la o minciuna, shi credintza shi necredintza la minunea zamislirii lui Oliver ne v-om judeca singuri fatza ca o vom faca ca shi cum am face afirmatzii fatza de adevarata minune, ca raul e la fel, fatza de nishte fiintze. Shi astfel vrea sa ne aduca exact in situatzia de a ne indoi de minunea nashterii lui Hristos aducandu-ne sa fim ca shi evreii ce o considera pe fecioara Maria drept o adulterina, shi trebuind ucisa cu pietre... Dar lui Iosif i-a vorbit ingerul Domnului, pe cand acestei Desanka a vrajit-o minunile focurilor desfranarii cu care arunca diavolul in oameni, iar ea fiind gravida, shi neshtiind, a ramas cu inchipuirea ca e de la Duhul Sfant copilul ei.... Poi de ce ar face Duhul Sfant copii prin oameni? Atunci ce rost ar mai avea botezul? deci este clar o inshelare antihristica oricate minuni ar fi facut entuziasmul credintzei inshelate
prin Desanka... deci in ce privintza spui sa crecetam? Poi tzi-am spus, ce sens are sa-l cercetezi pe un eretic? pe un diavol? pe un mare inshelat? Eventual o poate face un preot, un arhiereu in cazul in care vrea sa-l lumineze, sa-l intoarca, dar noi ce sa vrem? sa-i urmam pe aceshti inshelatzi? Chair daca ar avea aceiashi soarta tragica ca shi Maica Precista shi Hristos, prin asemanarea intre necredincioshi, evreii de demult shi noi cei de acum, shi ar vrea sa-shi gaseasca marire prin sacrificiul nostru al judecatzii, sau osindirii, sau alte forme de rautate... poi te intreb ce rautate avem noi daca nu credem in cineva care ce a facut din cei ce i-au cunoscut? nishte entuziashti de minuni! fiindca aceia, Desanka shi Oliver se credeau vredinici shi din apocalipsa shi Duhul sfant tocmai pentru minuni. Poi nu ne-a invatzat parintele Ilie Cleopa ca asta este cea mai mare inshelare, ca sa te crezi vrednic pentru inchipuiri shi minuni? iar Desanka sarmana de aia a cazut ca a pacalit-o antihrishtii sa se creada vrednica pentru astfel de lucruri, iar oamenii au fost entuziasmatzi shi inshelatzi tocmai de aceste minuni shi de inchipuiri. Deci nu-i acuz, ci ii compatimesc, ca au fost nishte amarnic inshelatzi, shi au inshelat multzime de altzi raspandaci de svonuri bazate pe aceleashi inchipuiri shi minuni ca ar avea ei nishte vrednicii shi s-ar implini apocalipsa cu ei... poi se implineshte apocalipsa cu fiecare credincios, de ce in mod special cu ei? ca a izbit-o pe Desanka un foc diabolic din cer cand era probabil gravida shi nu shtia? Shi de aici tot coshmarul ei... cu toate afirmatziile caderii in parerea despre sine... deci ce sa cercetam? ca este de la Dumnezeu? poi a zis sa cercetam dupa roade:

-este parere inalta despre sine de vrednicie pe baza de inchipuiri shi minuni: este
-este contrara credintza ei cu credintza noastra ca a sustzinut sa fie urmata ea shi nu Preasfanta Maria, deci in ce sa fie urmata in inshelare shi minuni?
-a mers ea la biserica sa fie sfiintzita shi sa se foloseasca de mijloacele sfiintzitoare? NU prea cred, deci cum poate fi urmata cineva care cere altora sa mearga la Biserica dar ea nu indrazneshte...
-poi insashi denumirea de Templu data unei sali este contra bisericii, de ce nu a folosit denumirea de biserica? poi sigur ca era prea modesta, shi avea nevoie de denumirea de Templu...

deci dupa ce roade sa ii cercetez daca spui de cercetare? ca au reushit sa faca unele lucruri medicale cu anumite persoane? macar daca le-ar fi vindecat trupul dar degeaba daca le arunca sufletul in gheena, dar hai sa zicem ca astea ar fi ceva roade pozitive... daca marturisesc unii ca s-ar fi vindecat de boli incurabile... dar astfel de doctori care te trateaza de tot felul de lucruri acuma sunt mii de exemple

ce roade, ca tzinea discursuri la credincioshii care veneau la ei? sau ca ii invatza shi le arata tot felul de lucruri shi aceshtia o numeau pe un ton dubios shi ocult Doamna... poi asha sunt oamenii, se strang unde se intampla cate ceva ieshit din comun...

Deci nu vreau sa o judec, dar calea aceasta deshi se aseamana cu Iisus este exact opusul pentru ca Iisus a propovaduit sfanta smerenie+ nesangeroasa in toate, cu oricechip, pe cand Desanka shi dracul care a impins-o a facut multa propaganda la vrednicie bazata pe inchipuiri, minciuni shi minuni, cu tenta oculta shi misterioasa avand orgoliul lumesc in maduva Templului... deci LuLee, ii compatimesc sincer ca shtiu ca fiecare din noi putem cadea la fel de rau, daca nu shi mai rau, oricand. Deci nu ii judec ci ii compatimesc... dar

NU AVEM CE CAUTA PENTRU A NE CONVINGE, ce anume sa cercetam? ce este de cercetat? sa mergem acolo ca la Mecca? de ce anume sa ne convingem ca ea era Duhul sfant? sau Fiul ei? Poi atunci sfiintzii nascutzi de Hristos ce sunt nu tot din Duhul Sfant? Deci de ce ar trebui sa mergem la Templu shi de ce sa nu mergem pe la manastiri, shi vechile vestigii istorice? De ce sa nu mergem la biserica ci la templu, ca shi la Biserica e Duhul Sfant shi preotzii asta fac impart credincioshilor din Duhul Sfant... Deci daca sunt preotzi, adica daca shi acest Oliver este Preot atunci sa mearga la Episcop shi sa ceara sa slujeasca in biserica shi poate ca daca chiar are calitatzi shi are Duhul atunci v-a fi primit, shi va fi shi de folos cuiva... Dar dumneata ne ceri mergem sa vedem ce? Un sfant? Poi aia sunt cu una Biserica creshtin-ortodocsa intreaga: Cereasca Biruitaore shi Pamanteasca Luptatoare...

Deci daca suntetzi asha de sfintzi shi plini de duh sfant, atunci poate lucratzi pentru credintza, dar nu ca diavolii ca shi aia lucreaza mai ceva ca sfintzii ci asha cum se randuieshte...

LuLee precis n-ai citit nici un mesaj de aici ca daca il citeai cinstit te-ai fi convins ca nu va uram, dar suntetzi inshelatzi cu desanka voastra... deci voi ar trebui sa mergetzi pe la biserica sa cercetatzi shi sa va convingetzi ca sa nu hulitzi voi intr-adevar duhul sfant care din Tatal purcede shi face ca omul sa iubeashca atat adevarul cat shi dreptatea... marturisind pe Unul Sfant, Unul Domn Iisus Hristos...
  #77  
Vechi 28.11.2007, 18:17:11
LuLee LuLee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 5
Implicit

Cum poti tu sa spui ca minunile petrecute acolo sunt sunt false cand nu ai fost sa vezi????? Asta iti tot spun sa vezi si sa cercetezi!! Cum poti sa ai o opinie ca este cel rau la lucru cand nu ai fost sa vezi? Tu ai decis ca este cel rau inainte sa fi vazut cu ochii tai si sa fi simtit cu inima ta ca nu este cel rau la lucru ci este lucrare de la Tata-l ceresc.

Spui niste neadevaruri pe care nu stiu de unde le ai auzit. Nimeni nu a spus ca Domnul Oliver este preot sau ca ne indruma sa mergem la templu. A fost spus de cineva inaintea mea foarte clar ca Doamna Desanka si Domnul Oliver ne indruma intotdeauna ca fiecare sa mergem la biserica de care apartinem. Sa mergem si sa ne rugam Tatalui Ceresc si sa umplem bisericile. Ti se pare tie ca cel rau ar face asta??

Tu incerci sa stai fata in fata cu adevarul si sa il contesti.
Doamna Desanka si Domnul Oliver au salvat mai multe vieti decat iti poti imagina si au redat bisericii multi credinciosi. Cum poti sa spui ca este in contradictie cu biserica???

Cum am mai spus mergi si vezi cu ochii tai pentru ca la judecata de apoi vei fi intrebat de ce nu ai cercetat adevarul.
  #78  
Vechi 28.11.2007, 18:59:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuLee
Cum poti tu sa spui ca minunile petrecute acolo sunt sunt false cand nu ai fost sa vezi????? Asta iti tot spun sa vezi si sa cercetezi!! Cum poti sa ai o opinie ca este cel rau la lucru cand nu ai fost sa vezi? Tu ai decis ca este cel rau inainte sa fi vazut cu ochii tai si sa fi simtit cu inima ta ca nu este cel rau la lucru ci este lucrare de la Tata-l ceresc.

Spui niste neadevaruri pe care nu stiu de unde le ai auzit. Nimeni nu a spus ca Domnul Oliver este preot sau ca ne indruma sa mergem la templu. A fost spus de cineva inaintea mea foarte clar ca Doamna Desanka si Domnul Oliver ne indruma intotdeauna ca fiecare sa mergem la biserica de care apartinem. Sa mergem si sa ne rugam Tatalui Ceresc si sa umplem bisericile. Ti se pare tie ca cel rau ar face asta??

Tu incerci sa stai fata in fata cu adevarul si sa il contesti.
Doamna Desanka si Domnul Oliver au salvat mai multe vieti decat iti poti imagina si au redat bisericii multi credinciosi. Cum poti sa spui ca este in contradictie cu biserica???

Cum am mai spus mergi si vezi cu ochii tai pentru ca la judecata de apoi vei fi intrebat de ce nu ai cercetat adevarul.
Tzi-am dat suficiente argumente ca suntezti inshelatzi, iar tu ceri mereu sa merg sa vad ca shi cum nu vad destule, spui mereu, mergi shi vezi, mergi shi vezi ca ingerul apocaliptic, cerceteaza shi te convinge, poi mergi doar atunci cand ai dubii dar eu n-am dubii, shi tzi-am explicat argumentele.

Poi nu e suficient ca ei cereau sa mearga fiecare la bisericile lor dar ei mergeau doar la biserica intemeiata de ei? Poi cum potzi cere ca sa mearga fiecare la bisericile lor daca Templul pe care l-ai facut tu e mai bun ca bisericile respective? CUM? shi cum pozti spune ca asta e un lucru bun ca i-a redat bisericilor lor cand ei inshishi apartzineau de biserica inventata de ei shi ei nu mergeu la nici o biserica a celorlaltzi deci daca bisericile celorlaltzi erau bune de ce ei nu mergeau decat la a lor?

Sigur ca am decis ca e de la cel rau shi nici nu vreau sa merg sa vad, fiindca sunt convins ca e de la cel rau pe baza de informatziile care au fost spuse pe aici. Deci nu am nevoie sa merg sa vad, fiindca trebuie sa shi pricepi ca nu e suficient sa vezi, shi daca am priceput fara sa vad de ce imi ceri shi imi repetzi mereu sa vad? nu cumva ca sa imi tai vederea? sau sa ma socotesc vrednic ca vad sau ca pricep fara sa vad?

Deci am decis ca e rau shi sa ii vad pe baza sfiintzilor shi tzi-am dat shi numele sfantului respectiv.

Cu inima mea am simtzit multa compatimire, ca sufera inima cand vede inshelatzi ca ishi aduce aminte ca shi eu m-am inshelat de multe ori... fi singur, fie ajutat...

Deci nu shtiu ce ciudatzenie de insistentza ai in a tot spune: Du-te shi vezi, du-te shi cerceteaza, cand voi shi ei ar trebui sa venitzi sa vedetzi shi sa cercetatzi shi sa va cercetatzi in ce stare va situatzi, folosindu-va de biserica lui Hristos, shi abea apoi mai avem ce discuta... Deci nu noi trebuie sa mergem la chemarea diavolului, ci cei pacatoshi la chemarea lui Hristos.

Opinia ca este de la cel rau se bazeaza pe roade ca asha ii vom cunoashte deci am aplicat mai sus ce ne spune ca trebuie sa facem in cazul mesiilor mincinoase, sau a sfiintzilor sau a starii noastre de sine, sau a aproapelui, cercetare cu smerenie shi dragoste, deci dupa roade ii vetzi cunoashte shi tzi le-am explicat, iar concluzia mie mi-e clara, e de la cel rau aceasta chemare.... shi nu itzi cer sa ma crezi doar asha ca zic eu ci :

-slava shi parere lumeasca de sine, de vrednicie pe baza de inchipuiri, minciuni, vedenii shi minuni
-cai de urmat potrivnice ortodocsiei (pe desanka shi nu pe Preasfanta Maria, pe ei shi nu pe Unul Sfant, Hristos,)
-Inventzii in stil eretic bazate pe minuni dubioase
-promovarea ocultismului shi al templului shi al zvonisticii vindecatoare
-afirmatzii mincinoase cu duiumul shi daca toate bisericile sunt valabile inseamna ca nu este UNA Sfanta... ci toate,

deci te rog LuLee sa incerci sa cautzi adevarul shi sa-tzi dai seama ca nu te mint, ci deschis la inima constat ca te insheli shi domnia ta, ca nu mai vrei sa vezi realitatea shi te rog nu ma fa sa te compatimesc shi pe tine...

citeshte de cateva ori ce am scris shi vei vedea ca nu din rautate nu vreau sa vad shi sa ma conving la fatza locului, ci fiindca nu are nici un rost, shi pentru ca sfintzii ne sfatuiesc sa ne pazim, ca cercetarea se face astfel incat nici tu sa nu cazi in ispita, cu smerenie shi dragoste... ca altfel degeaba o faci, shi mai bine n-o faci ca nu eshti chemat pentru asta... ca sunt sfintzi, parintzi preotzi...

nu am afirmat ca Oliver e preot, dar Duhul Sfant itzi confera shi astfel de slujiri, deci daca Oliver are Duhul Sfant, de ce nu merge la singura biserica creshtin-ortodoxa sa se arate preotzilor, shi de ce nu incerca sa devina preot shi el ca sa aiba un folos real prin slujirea credincioshilor? Sau el slujeshte in Templul sau... poi daca Templul sau e valabil, atunci inseamna ca fiind o singura biserica sfanta, Templul face parte din ortodocsie... deci pana la urma e preot ortodox, dar in templul sau slujeshte doar el, asha ca mahomed, el fiind defapt profet, ca e de la tatal lucrarea... Poi n-a zis Hristos ca nu este alt mesia shi alta lucrare de la tatal decat aia pe care o face EL? Pe care a facut-o shi pe care o implineshte shi azi pana la sfarshitul veacurilor... deci alta mantuire de la Dumnezeu nu mai este, oricatzi profetzi s-ar ridica.... ci totzi robii sai lucreaza mantuirea doar cu autoritatea lui Hristos, Cel ce a fost, Cel ce este shi Cel ce va veni.

Asha ca inchei discutzia ca se pare ca nu mai are rost fiindca iar o sa imi spui: du-te shi vezi, du-te shi simtzi... poi tu te-ai duce de bunavoie sa vezi un drac? un eretic? un inshelat? fara sa ai un fior de frica sa nu cumva sa cazi shi tu? sa nu te apuce entuziasmul shi naivitatea shi inhaitarea? Deci mai degraba te du TU si te convinge la biserica lui Hristos... Du-te tu shi vezi shi auzi shi te convinge!!!

sper sa-tzi fie de folos discutzia asta draga LuLee... Doamne ajuta!
shi daca te-am suparat cu osandirea shi judecata te rog sa ma iertzi, dar trebuie sa crezi ca ii compatimesc fiindca shtiu la mine in ce inshelari cad mereu... deci te compatimesc shi pe tine shi te rog sa ma iertzi daca te-am/v-am jignit...??????
  #79  
Vechi 29.11.2007, 00:26:06
parintele_nicolae parintele_nicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2007
Mesaje: 6
Implicit

Doamne-ajuta. Pt adeptii cultului format la arad, mergeti la duhovnic, postiti, spovediti-va si dumnezeu va va lumina mintea si sufletul.Este postul craciunului, puneti inceput bun vietii voastre, nu va lasati inselati, rugati-va mult Maicii Domnului. Este foarte dureros ceea ce se intampla.
Astazi, la manastirea prislop hunedoara, s-a facut pomenirea parintelui Arsenie Boca si cu bucurie in suflet va spun ca au fost foarte multi credinciosi. Ar trebui sa mergeti la mormantul parintelui si veti uita de inselatoriile care va amortesc gandirea si sufletul ca sa nu puteti deosebi binele de rau. Doamne-ajuta
  #80  
Vechi 29.11.2007, 15:10:17
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

LuLee, mie mi se pare o mare obraznicie si tupeu , pe de o parte, pe de alta, se cheama psihoza ( schizofrenie) sa te crezi intruparea Duhului Sfant. Tine si de patologie asta, iar de minuni au nevoie oamenii?! Stii cine e cel mai tare teolog: dracul, bre... stie de toate... dar mai cu seama sa faca minuni si sa insele, imbracandu-se in inger al luminii. Ce va trebuie intruparea Duhului Sfant, cand aveti Sf Treime, cand o aveti pe MAica Domnului, cand aveti Sfintii atat de aproape, pe Mantuitorul... va trebuie domnul Oliver si dna Desanka sa va trimita la biserica? dar nu stiti drumul la biserica? si ce folos ca mergeti la biserica, daca nu va inchinati cui trebuie?Or fi salvat vieti, dar sufletele le-au pierdut, bre, asa sa stii!!! Spui ca au redat credinta? in ce, in cine? nu contest ca poate se fac minuni, dar nu sunt de la bunul DUmnezeu... oare ce e mai de folos , sa-si piarda sufletul sau sa moara de cancer un om, ducandu-si crucea pana la sfarsit?!
Ne tot indemni sa venim sa cercetam, sa vedem adevarul? Oare cine e Adevarul si Viata, cine ne va face liberi? Hristos cel inviat care s-a Intrupat de la Duhul Sfant. Nu avem nevoie de Desanka si Oliver si Pinochio sau Stan si Bran cand Insusi Fiul lui Dumnezeu s-a Intrupat, a patimit si a inviat! SI de la El astept minunea cea mare: mantuirea mea si a neamului meu! Amin
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stimata Doamna, Mihnea Dragomir Generalitati 47 10.08.2012 10:35:00
Desanka Nicolai g_giorgian Generalitati 63 04.11.2009 18:47:33