Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.11.2007, 11:19:00
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

am inteles de la preot (dar merg sambata iar la spovedit) ca daca nu exclud din viata mea orice metoda de a te feri ( ma refer la prezervativ si la metoda calendarului pe care eu vreau sa le folosesc)sa ii spun sotului meu ca mai bine ne despartim daca nu este de acord sa traiasca intru totul in voia lui dumnezeu. in caz contrar s-ar putea sa nu mai iau sfanta impartasanie (decat aghiasma mare in cel mai fericit caz) pana nu renunt la aceste metode. daca imi ajuta dumnezeu (sotul meu are deja aproape 64 de ani) si il iarta mai repede de aceasta problema scap mai usor . dar cine stie? oricum toata lumea foloseste metode de fereala deci toti suntem niste pacatosi. dar oricum decat avortul.......... din doua rele o luam pe cea mai putin rea. si oricum apropo de chinuirea copiilor datorita lipsurilor nu prea scrie nicaieri sa oferim la copii tot luxul si confortul dar traim alte timpuri si multi prefera sa avorteze decat sa se chinuie sau in cel mai fericit caz sa se fereasca. dumnezeu sa ne lumineze mintea si sa ne indrume pasii pe calea cea dreapta . sa ajute neputintei si necredintei noastre.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.11.2007, 11:31:52
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

adica si cand esti casatorit sa nu ai rap sexuale cu pers de langa tine decat cand faci copii ? :dontgetit:
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.11.2007, 11:49:35
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

bine cred ca asta a f intr-un fel o intrebare retorica
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.11.2007, 14:12:36
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
normal ca lumea traieste in fereala.
Eu cred ca traim intr-un moment istoric cand nu mai trebuie sa privim la ce fac ceilalti, adica la faptul ca toti traiesc in pacate, ci sa incercam noi sa traim dupa exemplul sfintilor. Citim la Facere ca Onan a fost omorat de Dumnezeu fiindca nu i-a placut ce facea ("fereala" de care tot vorbiti). "Fereala" este o lipsa de incredere in Dumnezeu si in ce El poate sa faca cu noi. Este o conlucrare cu cel rau care vine cu tot felul de idei de genul mai bine asa decat avort, mai bine asa decat sa nu aiba copilul ce sa manance...In realitate e numai si numai lipsa de credinta.

Putini sunt cei care se mai mantuiesc in ziua de azi. Nu priviti la bisericile pline, nici la icoanele din casele oamenilor, nici la cei care se declara ortodocsi sau merg sa se cunune (din n motive), nici la cruciulitele de la gatul oamenilor. Aproape numai imagine, spoiala, fatada, ipocrizie. Priviti la ce e in inima oamenilor si mai ales in a noastra ca sa ne dam seama cat de departe suntem de mantuire.

Iar crucea nu e usor de dus, asta e sigur.
Domnul sa ne intelepteasca!

Elena
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.11.2007, 14:50:50
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

da irina relatiile sexuale in credinta lui dumnezeu sunt numai pentru procreere nu pentru placere. aici e problema . sunt femei care au avorturi fara numar . daca raman insarcinata f repede ce fac? inseamna pana la urma sa nu mai stim unul de altul si de aici ..... divortul .( daca ar fi un om cu frica de dumnezeu ar fi altceva dar sunt barbati dar si femei care traiesc pentru placere). oricum calea lui dumnezeu este cea dreapta . toate s-au denaturat datorita noua oamenilor si vremurilor in care traim cand satana ne stapaneste .
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.11.2007, 14:54:06
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Un lucru e clar, scopul casatoriei nu e nasterea de prunci!! Scopul casatoriei e sporirea dragostei dintre cei doi soti, iar copiii vin ca binecuvantare si rod al acelei iubiri! E problematic subiectul acesta cu contraceptia. Avortul e crima, nu contraceptie. Daca partenerul iti cere sa faci o crima, atunci intre cei doi nu mai e iubire ( parerea mea!), mai ales daca eu nu as fi de acord. Santajul emotional sau agresiunea de orice fel este cea mai clara dovada a lipsei de iubire ( pe langa iresponsabilitatea pe care o are in cuplu). Inseamna ca un astfel de partener m-ar vedea doar ca pe obiect al placerii, nu ca pe un subiect in relatia de cuplu.
Astfel de decizii se iau de comun acord, cu deplina responsabilitate si respect fata de celalalt. ( ma refer la contraceptie sau abstinenta).iar acestea responsabilitate si respect nu mai tin neaparat de cat de credincios e omul, ci cat e de matur...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.11.2007, 15:04:38
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

va_iubesc ai perfecta dreptate. problema este ca eu vreau sa traiesc pe cat posibil urmand calea dreapta (cel putin de acum in colo ca merg sub ascultare ca pana acum am mers dupa ureche si dupa ce spuneau babele ) .mi-au trebuit o viata sa realizez cu adevarat ca toate sunt desertaciuni si ca nu trebuie sa facem decat ce este placut lui dumnezeu.fiica mea merge cel putin in cele patru posturi de peste an la spovedit la impartasit, merge la sfanta biserica, dar cu sotul meu situatia este altfel. dar ce ma fac daca nu depinde numai de mine? ce sa fac daca am avut proasta inspiratie sa ma casatoresc cu un necredincios? va rog sa ma credeti ca ma rog pentru el si imi doresc din tot sufletul sa fim o familie in Hristos. dar cal batran in buiestru nu prea vezi. eu oricum incerc si fac apel si la constiinta lui si la faptul ca trebuie sa se gandeasca ca nu facem nimic rau mai ales ca batranetea singur nu este usoara.iau totul ca pe un canon si incerc sa merg mai departe cu dumnezeu inainte. te pup si multumesc pentru gandurile tale. primesc cu placere orice sfat.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.11.2007, 15:13:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de irina4m
normal ca lumea traieste in fereala.
... Citim la Facere ca Onan a fost omorat de Dumnezeu fiindca nu i-a placut ce facea ("fereala" de care tot vorbiti). "Fereala" este o lipsa de incredere in Dumnezeu si in ce El poate sa faca cu noi.

Elena
Elena draga, te_iubesc sau cum itzi zice tzie, poi acolo in scripturi Onan moare pentru ca nu vroia sa ridice fii/moshtenitori fratelui sau, deci acolo era vorba de ura de frate shi de numele fratelui in urmashi proprii shi doar tangentzial de fereala gomorist-sodomica... deci acolo era un pacat greu pentru sufletul acelui Onan... dar de la el s-a incetatzenit ceva, un termen, ce poate ca el nici nu facea... :angry::(

iarta-ma daca te-am corectat... ca cine clateshte cu indreptari, cum spune Sfantul Efrem Sirul :dozingoff:...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.11.2007, 15:19:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

...ca sa te clateasca de la starea ta... ??? ala vrea sa te ajute la altceva shi nu la ce ai impresia de itzi inchipui dumneata care stai linishtit in predestinarea ta pe care tzi se pare ca ar fi fost sa fie asha cum poate ca ai fi dorit...
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.11.2007, 15:20:52
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

sa stii marta ca aceeasi parere o am si eu. de aceea relatia mea cu sotul meu nu mai este aceeasi dupa avort. cand il vad ca rade si se bucura de anumite chestii mie imi vine sa plang . scara de valori a unora este alta. ei pun pret pe tine ca pe un oarecare obiect. sa stii ca mi-am data seama ca nu ma iubeste si cred ca nu m-a iubit niciodata . am fost pentru el o relatie comoda care ii ofera placerile vietii si un sprijin sigur la batranete. si ce sa fac? sa divortez? sunt deja la a doua casatorie. am o fetita de 14 ani . ea nu stie nimic din ceea ce se intampla intre mine si sotul meu. fosta mea soacra stia ca am facut avort datorita sotului meu actual( fetitei mele i-am spus ca am pierdut copilul)si cand i-a spus fetitei mele aceasta a inceput sa planga si ii spunea ca nu crede ca este adevarat pentru ca mama ei nu ar face asa ceva. bineinteles i-am spus ca mamaia ei nu a inteles bine si am dres busuiocul. eu o invat sa traiasca cu frica de dumnezeu si cum puteam eu sa fiu exemplul ei negativ? asa ca iau casnicia ca pe un canon si merg mai departe cu credinta in dumnezeu. te pup si iti multumesc pentru opiniile tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46