Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 30.11.2007, 15:05:13
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

e mandria cumva?oare??
Reply With Quote
  #72  
Vechi 30.11.2007, 16:05:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
e mandria cumva?oare??
sigur are aceasta frumoasa insushire impreuna cu sufletul meu... dar nu e raspunsul pe care-l ashteptam,

iar anca spunea de ANIMA, probabil gandindu-se la inima shi adevar... din pacate s-ar putea sa-i cam lipseasca shi inima dar shi adevarul... acestei persoane femininine din sufletul meu care chiar ar trebui sa poarte ceva peste parul ei...

repet intrebarea:
cum se numeshte pe romaneshte persoana cu capul descoperit dar care trebuia sa poarte batic?, persoana din sufletul meu? (zic shi eu trebuia; mie mi-ar fi ceva mai bine daca ar face-o, sau daca reushesc sa i-l pun, un fular, o esharfa, ceva acolo)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 30.11.2007, 16:18:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

multzumesc petrerar, ca iacata ca parca mi-am amintit, ca intradevar nu era 9,90 ci 9,80..... eee asha mai merge, asha ma simt shi mai linishtit :)... mersi ca mi-ai atras atentzia ca nici nu observasem ca "inflorisem" nota doar unpiculetz...
dar nu era vorba de note :angry: ci de batic... hai ca nu vreau sa monopolizez firul asta de discutzii... sa considere ca am pus intrabarea numai aia care vrea ei... ca oricum poate ca la ei in suflet e altfel ca la mine... shi am pus o intrebare inutila...???
Reply With Quote
  #74  
Vechi 30.11.2007, 16:39:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Smerenia?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 30.11.2007, 16:58:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Smerenia?
aproape, SmEVA o cheama... ca am intrebat care e numele ei... vroiam sa zic doar EVA dar fiindca ai zis de smerenie, mi se parea ca are shi ceva insushiri din astea... fiica asta, printzesa asta ascultatoare... a lumii ???
Reply With Quote
  #76  
Vechi 30.11.2007, 21:21:07
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne ajuta!
Fratilor, desi ma adresez in mod special fetelor/femeilor, ma intreb oare: suntem noi egale barbatului?? sau suntem noi atat de curate incat sa stam cu capul descoperit in casa Mantuitorului?? Suntem noi mai curate decat Fecioara, sa stam cu capul descoperit??
De ceva timp stau in Oradea, si spre stupoarea mea femeile stau in bisrica descoperite si se uita .... :D la putinele care intra acoperite... Incotro ne indreptam??
Hai sa lasam deoparte rusinea si sa ne acoperim capetele in casa Domnului!!
Avem atat de multe modele in biserica ortodoxa de femei care nu apar in nici o icoana cu capul descoperit... iar ptr o fata/femeie modelul ei trebuie sa fie Maica Sfanta... si acum va intreb eu de curiozitate imi puteti arata o icoana BIZANTINA in care apare cu capul descoperit??
Reply With Quote
  #77  
Vechi 30.11.2007, 23:02:38
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Hahaha. Ionita, nu o lua in nume de rau, nu stiu ce oi fi facut tu, si ce patimi nemaipomenite ai tu, dar eu nu ma simt mai "murdara" sau inferioara unui barbat :D Atata timp cat parul si trupul au fost spalate recent cu sapun si sampon -- nu stiu, eu cred ca suntem curate trupeste. Si atata timp cat faci tot posibilul sa iti tii si sufletul curat prin spovedanie si prin ferirea de pacate, atunci suntem si sufleteste curate. Deci unde este muradria si inferioritatea?

Pacat de cine ti-a mutilat sufleul bagandu-ti in cap ca esti inferioara sau ca esti murdara sau necurata :(
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.12.2007, 02:23:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noesis, noi ne comparam curatia spre care tindem, cu Dumnezeu, nu cu oamenii. Noi trebuie sa tindem spre perfectiune, pentru a ne indumnezei. La ce ma ajuta sa ma gandesc, ca barbatii sunt la fel de pacatosi ca si femeile? La ce ma ajuta ca parul e spalat, de parca baticul trebuie sa ascunda un par slinos?!?
Spovedania te curata de pacate, dar noi adaugam in fiece clipa alte si alte pacate Oare nu de aceea sfintii se considerau pacatosi, fara a avea, din punct de vedere omenesc, pacate? Vietile sfintilor sunt graitoare in acest sens. Cine vrea, poate citi viata Sf. Ierarh Nifon pe acest site la "carti".
Si apoi capul femeii este barbatul, precum capul barbatului este Hristos.
Sf. Pavel ne spune ca femeia care se roaga trebuie sa aiba capul acoperit.
Oare am devenit atat de ecumenici, incat nu mai luam in serios cele scrise raspicat, sí acceptam doar ce ne convine nouà? In stilul acesta ii intrecem pe protestanti. Nu pe neoprotestanti, caci ei macar cunosc biblia din scoarta in scoarta.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.12.2007, 08:46:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Avem atat de multe modele in biserica ortodoxa de femei care nu apar in nici o icoana cu capul descoperit... iar ptr o fata/femeie modelul ei trebuie sa fie Maica Sfanta... si acum va intreb eu de curiozitate imi puteti arata o icoana BIZANTINA in care apare cu capul descoperit??
Am si eu o intrebare, care poate parea absurda: daca Iisus ar fi venit pe lume nu acum 2000 de ani, ci mai in vremurile noastre, cum ar fi aratat icoanele?!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.12.2007, 10:36:54
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Surorilor, dragelor, faceti fiecare cum va simtiti odihnite sufleteste. Unuia ii este de folos sa posteasca mult, altuia sa se poarte mai sracacios si mai smerit imbracat( ca sa isi tina mandria in frau), altuia sa se roage, altul sa citeasca si sa invete pe altii.. va rog sa cautam fiecare in suflet si sa incercam sa ne vedem inima cu ochii mintii. Si cum o vom gasi, asa sa o impodobim, ca sa fie Pace. Sa nu se simta NIMENI constrans de batic. Asa cum bine spunea Anca, poate fetelor cand vom ajunge la varsta ei vom vedea mai bine lucrurile..dar, sa nu lepadam ca pe o "greseala" ceea ce noi Nu putem accepta din pricina firii noastre. De am avea toate virtutile si aceasta sa nu o avem.. Spunea atat de frumos Pr Paisie Olaru, ahh de am ajunge la usa Raiului..ca de vom ajunge acolo vom striga la Maicuta Domnului, "usa milostivirii deschide-o noua.." Sa cautam sa ne iubim unii pe altii cu si fara batic pe cap:)
Post binecuvantat!

Mirela, Hristos este acelasi ca acum 2000 de ani:) Numai NOI ne-am schimbat.
Reply With Quote
Răspunde