Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 06.12.2007, 19:53:19
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Jenica, mai intai spui:
Cine poarta batic sa NU judece pe ceea ce NU poarta, iar cine NU poarta batic sa NU judece pe aceea care poarta.
TIME OUT

apoi :
Citand vsovi


cu batic... bun,
fara batic... rau.



poi..DA

Decide-te :rolleyes:

Dulcineea: nu cred ca sta cineva 2 ore la coafor pentru mersu la biserica, pentru ca este nepotrivit. Decat daca e vb de o nunta sau un botez
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.12.2007, 10:45:30
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am scris un mesaj lung dar s-a blocat calculatorul si s-a sters..probabil nu era de folos. Mai scriu doar atat erzbest:
Eu Nu voi cuteza niciodata sa raportez ortodoxia la una ca mine. Daca eu sunt cum sunt (ma stie Dumnezeu), asta Nu inseamna ca Ortodoxia (canoanele) sunt de vina. Imi accept pacatul cu responsabilitate, nicidecum Nu il voi transforma intr-o "virtute". Daca eu spre exemplu nu port batic Nu voi spune ca e bine asa. Si nici nu voi judeca pe cele ce poarta..spunand ca sunt false si fatarnice. Poate sunt unele, dar pentru ca nu stiu ce e in inima nimanui..mai bine NU judec. Tot ceea ce postez eu pe aici (si pe alte forumuri) nu e doar o incercare de a-mi arata "virtutile" sau a juca rolul "fetei bune". TOT ce scriu arta spre ce tind dar inca NU am..ca de asi avea..inima mea ar fi plina deja..si nu asi mai cauta raspunsuri pe forumuri.. Dar daca unii dintre voi ati sari peste "numele" celui ce posteaza..si ati pune gandul bun in fata..ati vedea de fapt esenta mesajului..Nu greselile de ortografie... sau ora postarii sau..fatarnicia celui ce scrie. Raspunsul pentru mine e simplu: jenico cauta de schimba intai la tine ceea ce indraznesti sa doresti sa schimbi in altii Da! asta e lupta mea personala..judecati-ma!! dar oare cine a ajuns la nepatimire?? Si ca sa raspund la intrebarea ta erzbest, scriu asemeni urzicutei..tind spre frumusetea sufleteasca a celor ce poarta batic dar inca NU am ajuns acolo
:)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.12.2007, 10:52:08
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Am postat aceasta povestioara pentru ca mi-a placut fff mult, nicidecum ca eu as avea aceasta Virtute!:)
:) Acesta este mesajul meu de inceput..dar din pacate numele meu= a judeca= a ma lauda=a ma "smeri" in fata voastra :(:(:(
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.12.2007, 22:23:04
Joe Joe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 23
Implicit

Povestioara de la inceput suna foarte asemanator cu o explicare a purtarii hijab-ului de catre femeile musulmane. Parerea mea este ca toate aceste traditii se trag din vechea organizare a bisericii, in care femeile erau considerate inferioare barbatilor, si evident, trebuiau sa se miluiasca, sa isi ascunda fata in fata lui Iisus etc...niste motive nefondate care sa submineze femeia in societate.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.12.2007, 00:02:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Joe
Povestioara de la inceput suna foarte asemanator cu o explicare a purtarii hijab-ului de catre femeile musulmane. Parerea mea este ca toate aceste traditii se trag din vechea organizare a bisericii, in care femeile erau considerate inferioare barbatilor, si evident, trebuiau sa se miluiasca, sa isi ascunda fata in fata lui Iisus etc...niste motive nefondate care sa submineze femeia in societate.
ABERATII !
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.12.2007, 11:50:08
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Tot intalnesc argumentul ca femeia sa poarte pentru ingeri baticul. Sa nu uitam ca iudeii vedeau ingerii ca pe niste tineri frumosi cu simturi ca ale noastre... Dar sa nu uitam si ca ingerii sunt alaturi de noi tot timpul, de cand ne nastem, de cand ne schimba parintii de scutece, cand facem baie, cand facem dragoste, cand la randul nostru nastem, cand mergem la medic, adica, intr-un cuvant... cand dezvelim si alte parti ale corpului... se sminteste ingerul ca imi vede capul?!
imperativul in cele religioase consider ca aduce la ceea ce au facut fariseii din religia lor.
Pot sa mi se aduca argumente multe legate de purtatul baticului, ca ma lasa indiferenta... dar ma deranjeaza cand se vorbeste de frumusetea interioara a celor care poarta batic, pe care nu o contest, dar deja am impresia ca se judeca un om dupa haina. Acceptam deci ca haina face omul? MI-e egal in ce oala sunt bagata eu, ma misca alte probleme ale omenirii, dar nu e corect fata de alte fete, femei, cu un suflet minunat. Asa ca as deschide un topic cu ce consideram noi ca ar fi frumusetea interioara a unui om.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.12.2007, 14:12:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Marta, acel batic purtat doua ore pe cap in timpul liturghiei este semn de smerenie fata de Dumnezeu.
Nepurtarea baticului in timpul rugacinilor, respingerea lui din motive de frumusete, oare nu e cauzata de mandrie? Oare cui slujim, atunci cand faptele sunt urmare a mandriei, stii? Si atunci despre ce frumusete interioara vorbim aici?
Cam ce pierde femeia punandu-si baticul timp de doua ore la rugaciune? Si ce castiga oare dand dovada de ascultare, caci nu de oameni ascultam punandu-l, ci de Apostolul Pavel, prin care a vorbit Duhul Sfant? Oare tot Duhul Sfant e cel care ne indeamna la neascultare si mandrie? Cred ca nu. Atunci cine?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.12.2007, 19:18:28
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ancah, fa un efort sa intelegi. Daca tot scrii aici incearca sa raspunzi la argumentele care ti se dau cu argumente potrivite lor. Daca MArta vorbeste de ingeri -- raspunde-i de ce anume ingerii ar fi sensibili la vederea parului unei femei cand defapt ei sunt cu noi tot timpul cand tot trupul este vizibil.?? Iti dai probabil seama ca tot aducand acelasi si acelasi argument nu coningi pe nimeni si iti si mai pierzi vremea degeaba si uzezi calculatorul.

Nu e vorba nici de frumusete nici de mandrie. Vai, nepurtarea baticului e asa un motiv de mandrie, hai sa fim seriosi. De fapt purtarea baticului poate fi un motiv de mandrie: vai port batic si acum sunt crestina adevarata, smerita si asculatoare. Baticul nu arata frumuseta sufletului unei femei. Nici smerenia ei. Nici cunostintele ei, nici inteligenta ei, nici nimic.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.12.2007, 22:48:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noesis: daca simti nevoia sa-i raspunzi in felul acesta Martei, te rog fa-o.
Eu imi expun propriul punct de vedere.
Si mie mi-a fost greu sa-mi pun batic si nu resimt nici o mandrie ca l-am pus, ci mai degraba supunere fata de Dumnezeu. Nici nu-mi dau seama cum ar puatea cineva sa fie mandra ca si-a pus batic la slujba?!?

Purtarea baticului nu arata frumusetea sufletului unei femei. Sunt de acord. Nici nu-mi dau seama cum ar putea arata calitatile sufletului?!? E vorba de smerenie in fata lui Dumnezeu si nimic mai mult, caci El imi cere sa-mi pun batic pe cap; nu este nici necesitate din partea mea, nici obicei impamantenit. Daca nu sesizezi acest lucru, atunci nici rostul baticului nu-l vei intelege.

Si la urma urmei de ce trebuie baticul sa reflecte inteligenta si cunostintele persoanei (ideea in sine mi se pare absurda, iarta-ma), avand in vedere ca fata de Dumnezeu, la care ne raportam (sau ar trebui sa ne raportam) cunostintele noastre si inteligenta noastra sunt insignifiante. Adica cu batic pe cap timp de 2 ore esti apreciata ca fiind mai putin inteligenta decat esti? Mi se pare ridicol, caci Dumnezeu stie ce calitati ai, indiferent ca porti sau nu batic. Nu este nici chestiune de varsta; la noi la biserica tinerele au dat tonul cu purtatul baticului sau al esarfei. Se pare ca ne intereseaza pe unele dintre noi mai mult ce cred altii despre noi, decat cum suntem cu adevarat. Pura mandrie, nimic altceva, de parca aceste calitati ale noastre ar depinde de aprecierea lui X sau a lui Y.

In concluzie, cine vrea sa poarte baticul, sa-l poarte. Cine nu vrea sa poarte baticul la rugaciune, sa nu-l poarte, dar sa nu incerce sa aduca contraargumente celor care respecta cele scrise. Nu cred ca e cazul sa smintim pe cineva.

Si crede-ma, au fost vremuri, cand umblam si eu fara batic, din aceleasi motive ca si voi. Dar atunci nu stiam ca e mandrie...
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.12.2007, 00:23:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
de ce anume ingerii ar fi sensibili la vederea parului unei femei cand defapt ei sunt cu noi tot timpul cand tot trupul este vizibil.??
Ingerii nu sunt interesati in trupul vostru, care intradevar este acelasi sub dus sau la slujirea Liturghiei, in schimb ce vor ei sa vada este intentia voastra din timpul Liturghiei si a rugaciunilor de a deveni mai bune, demonstrind in fata lor ca intelegeti diferenta din FIINTA VOASTRA, dintre momentul schimbarii scutecelor, de ex. cu cel al Laudelor aduse in Biserica Dumnezeului celui Viu.

Deci (SI) prin haina si tinuta(batic, camasa curata) aratam INTENTIA de a accesa constiinta divina de ordin superior, constiinta tainica diferita de cea inferioara, lumeasca de la cratita(nu ca aceasta din urma ar fi ceva rau Doamne fereste!:D insa ramine inferioara).

Fetelor!
Propun ceva: RENUNTATI LA BATIC SI CHIAR LA IMBRACAMINTE IN MOMENTUL CIND CU AJUTORUL MAICII DOMNULUI VA VETI INALTA DE LA PAMINT CIND VA VETI RUGA, SI VETI TRECE IORDANUL MERGIND PE APA CA CUVIOASA MAICA NOASTRA MARIA EGIPTEANCA
ce ziceti, sunteti de acord?:)
Reply With Quote
Răspunde