Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2013, 13:34:00
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Titlu: Nevoință duhovnicească
Autor: Cuv. Paisie Aghioritul
Editura: Evanghelismos
Este cel de-al treilea volum din seria "Cuvinte" ale Cuviosului Pasie Aghioritul.


Omul se poate îndrăci prin scrierile dăunătoare din cărțile pe care le citește:

Cuviosul Paisie descrie un fapt real în acest sens:

Undeva am intalnit o tanara indracita. Il citise pe Kazantakis [1] si credea niste lucruri hulitoare, din care ajunsese sa se indraceasca. Diavolul o apuca pe neasteptate si scotea niste strigate ingrozitoare. Ma arde! Ma arde!. Rudele ei o tineau ca s-o insemnez cu semnul crucii. Apoi a strigat: Apa! Apa!. Aduceti-i apa], am spus. Nu, nu, imi spuneau aceia, pentru ca ni s-a spus sa nu facem ascultare de diavol. Acum ii este sete sarmanei. Aduceti apa!. imi dadeam seama cand arderea era de la diavol si cand era din sete. A baut sarmana vreo doua pahare de apa. Parca am carbuni aprinsi inlauntrul meu, spunea, atata aprindere simt. Si o galeata de apa de as bea, tot nu s-ar stinge focul dinlauntrul meu. O astfel de aprindere simtea.

[1] Nikos Kazantakis, scriitor contemporan grec care in romanul sau Ultima ispita a scris blasfemii la adresa Mantuitorului
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2013, 13:07:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

As vrea sa va recomand o carte care mie imi place mult.

"Viata Maicii Domnului" de Arhim. Vasilios Bacoianis.
Imi pare rau ca nu pot pune poza in mesaj (nu stiu cum faceti voi).

http://www.librariasophia.ro/carti-V...im-so-778.html

"Dacă o iubim pe Maica Domnului cu adevărat, să o bucurăm.
Să retezăm, de dragul ei, păcatul.
Să nu păcătuim nici cu cuvântul, nici cu lucrul și nici cu gândul.
Să ne închinăm pe noi binelui, virtuții, după cum și ea a făcut.
Astfel, și numai astfel, ne arătăm dragostea pentru Maica Domnului, credința și evlavia noastră.

Cum a viețuit Născătoarea de Dumnezeu? Ce creștere a primit? Cu ce se îndeletnicea? Singura carte care ne spune câte ceva în această privință este „Prima Evanghelie” a lui Iacov. În această carte, Iacov ruda Domnului (fiu al lui Iosif din femeia lui, Salomea) vorbește despre tatăl său Iosif, despre Fecioara Maria și despre părinții ei. Lucrarea aparține secolului I d.Hr., pe când încă Maica Domnului mai trăia. Este de înțeles astfel marea ei însemnătate.
Faptul că această carte nu este cuprinsă în cărțile Noului Testament nu înseamnă și că ea este respinsă de Biserică. Și alte două epistole ale Sfântului Clement, socotite la început ca făcând parte din Canonul Noului Testament (Canonul 85 al Sfinților Apostoli), au fost scoase mai târziu în afara „canonului”. Nu cumva acum aceste epistole au ajuns la „coșul celor nefolositoare”? Iar dacă nu sunt inspirate de Duhul Sfânt înseamnă de aici că sunt întru totul greșite?
Se poate dar ca „Prima Evanghelie” să nu fie inspirată de Duhul Sfânt; aflăm însă din ea multe despre Maica Domnului, lucruri pe care Biserica le a primit ca originale.
Din această carte aflăm că părinții Sfintei Fecioare au fost Ioachim și Ana, precum și faptul că vreme de mulți ani aceștia nu au avut niciun copil. Pe ea se întemeiază sărbătoarea Zămislirii de către Sfânta Ana a Sfintei Fecioare (9 decembrie), precum și toată imnologia acestei sărbători. La fel și sărbătoarea și imnologia Nașterii Maicii Domnului (8 septembrie), sărbătoarea și imnologia Intrării în Biserică a Maicii Domnului (21 noiembrie), precum și o parte a imnologiei sărbătorii Nașterii Domnului.
Așadar, aceleași elemente pe care le a luat Biserica din „Prima Evanghelie”, făcându le cântări și praznice, am luat și noi din această carte și le am prelucrat aici spre „cinstea și pomenirea” Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu.
„Prea sfântă Maica lui Hristos Dumnezeu, cu străluciri prea luminate luminează cugetul meu cel cuprins de întunericul cel rău al necunoștinței, ca dobândind lumină dumnezeiască, să povestesc slăvirile tale pururea Fecioară” (Cântarea a 9 a, Utrenie, 17 aprilie)."

Este prezentarea cartii de pe pagina de internet a librariei Sophia. Daca am gresit punand-o aici, va rog s-o stergeti. Am vrut doar sa fie spre informare.

Mie imi place cartea pentru ca este scrisa intr-un limbaj simplu, pe intelesul tuturor si cu multe detalii din vremea respectiva, necunoscute noua.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2013, 13:27:18
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit O carte care mi-a fost recomandata

Nesfintitii sfinti de Arh. Tihon
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2013, 18:16:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Doua carti pe care le recomand:

Fuga spre campul cu ciori. Amintiri dintr-o copilarie ateista. Parintele Savatie Bastovoi

Divortul: cum il prevenim, cum il depasim. Gasesc aceasta carte folositoare atat pentru cei ce doresc sa se casatoreasca cat si pentru cei casatoriti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2013, 09:44:58
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nesfintitii sfinti de Arh. Tihon
Se poate cumpara de undeva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2013, 09:57:10
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

http://www.librariaortodoxia.ro/cart...povestiri_3411
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.08.2013, 10:03:43
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
Multumesc,despre ce e vorba in carte?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.08.2013, 11:25:55
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leonid7 Vezi mesajul
Multumesc,despre ce e vorba in carte?
Nu am citit-o...
Am dat si eu sarci pe goagal sa vad cum de nu da goagalul nici o informatie... si mi-a dat.
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2014, 17:57:55
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nesfintitii sfinti de Arh. Tihon
E minunata cartea asta! Eu am fost destul de sceptica vazand cata publicitate are, dar chiar nu o mai poti lasa din mana o data inceputa. Autorul, arhimandrtitul Tihon Shevkunov e cel care a regizat filmul Lectia Bizantului- despre cauzele care au dus la prabusirea Imperiului Bizantin. Se pare ca are si talent literar-stilul cartii, desi nepretentios, e foarte placut si reconfortant.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2014, 23:06:06
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Știți cumva dacă a fost tipărită "Scara" Sfântului Ioan Sinaitul (Scărarul) în traducerea Părintelui Arsenie Boca?

Părintele Arsenie Boca traducea foarte bine din scrierile Sfinților Părinți. Părintele Arsenie spunea:

“Studiam foarte mult. Timpul ce-mi mai rămânea liber acasa il foloseam citind si discutand teologie, cu inca un coleg de-al meu, care studia Conservatorul. Asa s-a intamplat ca odata, placandu-mi foarte mult scrierea mistica a Sfantului Ioan Scararul, am tradus-o in romaneste, in vreme de 5 luni”.

Există această traducere ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 11:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 21:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 10:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 12:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 13:23:27