Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.09.2013, 04:58:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.019
Implicit

Citat:
În prealabil postat de secuiu_eugen Vezi mesajul
... biserica s-a transformat intr-o institutie care fura de la oamenii needucati oferind in schimb mantuirea pe tava. Gandhi spunea: Imi place Hristos al vostru dar nu imi plac credinciosii vostri...
De aici vrei să înțelegem că tu ești atât de educat încât până și Gandi te-ar aprecia?

Citat:
În prealabil postat de secuiu_eugen Vezi mesajul
...
De ani de zile nu am mai deschis usa la preoti ce vin sa ceara bani ptr ei. Spun ptr ei deoarece mantuirea se afla in sufletul meu in relatia mea cu Dumnezeu. Locul in rai il castig prin viata pe care incerc sa o duc nu prin donatii la biserica sau la mai stiu eu ce culte religioase.
Unde este parearea bisericii in acest timp? Daca cei ce tin fraiele crestinatatii nu ies in fata sa ne indemne catre mila catre omenie eu unul o sa imi pierd orice incredere in biserica ca mijlocitor intre noi si Dumnezeu.
Locul în rai îl câștigi nu prin viața pe care încerci s-o duci, ci, eventual, prin viața pe care chiar o duci.

Preoții(cei care țin frâiele creștinătății) cer bani pentru ei de la cei pe care-i învață mila și omenia, că alții nu sunt pe lumea asta.
Dacă le-ai deschide ușa, probabil te-ar binecuvânta, măcar.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Draga domnule a crede ca te poti mantui singur prin relatia ta personala cu Dumnezeu este dovada de mare mandrie. iar aceasta mare mandrie va fi o bariera de netrecut in calea mantuirii...
Numai voia mea lipsește ca să mâ pot mântui, pentru că Dumnezeu nu-Și retrage niciodată Legământul.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.09.2013, 05:30:29
secuiu_eugen secuiu_eugen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

De ce Gandhi m-ar aprecia nu am nici cea mai vaga idee. Nu merit nici o lauda nimic nu am marsat pe ideea ca as fi mai inteligent decat altcineva . Am spus doar ca ar trebui sa ne comportam ca niste adevarati crestini si sa folosim mila si compasiunea pe cate spui ca ne invata preotii aceea care nu le deschid eu usa.
Acesta sa fie pacatul meu si restul sa se comporte ca niste adevarati crestini si BO sa iasa in fata si sa ne indemne sa gasim solutii omenesti si pasnice in privinta evenimentelor tragice care s-au intamplat.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.09.2013, 07:19:19
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Mai oameni buni ati cam luat-o pe aratura de la tragedia lui Ionut ati ajuns la injurii si altele degeaba,nu mai intrati in plasa iubitorilor de caini ca afara de gargara si latraturi nu fac nimic concret pentru aceste animale si faptul ca le pun mai presus de oameni nu va da de gindit?? Sfatul meu este sa ii lasati sa latre la luna in continuare,bine ca sa aprobat legea aia dar tot degeaba ca nu vom scapa curind de potai,iar de potaile astea bipede care se declara iubitori de animale ii intreb asa retoric pt. milioanele de miei de oi si capre care sunt ucisi in masa in fiecare an de Pasti nu ar trebui sa ne fie mila?Pt.miliardele de gaini si pui de gaina nu ar trebui?pt.milioanele de porci,vite nu?pt. miliardele de pesti nu? alea nu sunt animale? ce au asa de special niste potai salbatice aruncate pe strada care cresc si se aduna in haine si incep sa ne manince copii? Eu asta nu inteleg la asa zisii iubitori de animale de ce iubiti si aparati doar potaile cine va manipuleaza??
Si o alta intebare pt. crestinii iubitori de animale: animalele au fost create pt. folosul oamenilor,ce folos au oamenii de la niste potai salbatice printre blocuri?Ca va maninca resturile aruncate de voi pe geam de lene? altceva ce folos aveti? eu personal nu inteleg!
Dumnezeu sa ierte pe Ionut si pe noi care am contribuit toti la tragedia lui,prin ignoranta noastra si delasarea nosatra!
Se putea scapa de maidanezi demult nu sa vrut! iar acum au bagat o noua lege a maidanezilor dar incompleta din punctul meu de vedere si nu cred ca vom scapa curind de potaile purtatoare de colti si boli dintre blocuri,trebuiau sa oblige la sterilizare pe toti proprietarii de caini sa ii oblige sa le faca carnete ca si celor de rasa,sa faca un control strict al inmultirii potailor chiar si al celor de rasa,asa doar cu eutanasierea lor la 7+7 zile lucratoare! greu o sa scapam de ei fara un control strict al inmultirii lor!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.09.2013, 08:01:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
Mai oameni buni ati cam luat-o pe aratura de la tragedia lui Ionut ati ajuns la injurii si altele degeaba,nu mai intrati in plasa iubitorilor de caini ca afara de gargara si latraturi nu fac nimic concret pentru aceste animale si faptul ca le pun mai presus de oameni nu va da de gindit?? Sfatul meu este sa ii lasati sa latre la luna in continuare,bine ca sa aprobat legea aia dar tot degeaba ca nu vom scapa curind de potai,iar de potaile astea bipede care se declara iubitori de animale ii intreb asa retoric pt. milioanele de miei de oi si capre care sunt ucisi in masa in fiecare an de Pasti nu ar trebui sa ne fie mila?Pt.miliardele de gaini si pui de gaina nu ar trebui?pt.milioanele de porci,vite nu?pt. miliardele de pesti nu? alea nu sunt animale? ce au asa de special niste potai salbatice aruncate pe strada care cresc si se aduna in haine si incep sa ne manince copii? Eu asta nu inteleg la asa zisii iubitori de animale de ce iubiti si aparati doar potaile cine va manipuleaza??
Si o alta intebare pt. crestinii iubitori de animale: animalele au fost create pt. folosul oamenilor,ce folos au oamenii de la niste potai salbatice printre blocuri?Ca va maninca resturile aruncate de voi pe geam de lene? altceva ce folos aveti? eu personal nu inteleg!
Dumnezeu sa ierte pe Ionut si pe noi care am contribuit toti la tragedia lui,prin ignoranta noastra si delasarea nosatra!
Se putea scapa de maidanezi demult nu sa vrut! iar acum au bagat o noua lege a maidanezilor dar incompleta din punctul meu de vedere si nu cred ca vom scapa curind de potaile purtatoare de colti si boli dintre blocuri,trebuiau sa oblige la sterilizare pe toti proprietarii de caini sa ii oblige sa le faca carnete ca si celor de rasa,sa faca un control strict al inmultirii potailor chiar si al celor de rasa,asa doar cu eutanasierea lor la 7+7 zile lucratoare! greu o sa scapam de ei fara un control strict al inmultirii lor!
Apreciam daca spuneati si dvs ceva nou,asa mesajele curg intr-una la fel,ca intr-o lucrare de control intr-o clasa de repetenti care au copiat ideile de la un elev mai istet:)

Stim,s-a mai zis,au avut altii idea inainte sa intrebe cum stam cu mila pentru animalele care ne ghiftuiesc burdihanul?
Este simplu:Dumnezeu ne-a dat dezlegare sa mancam animalele care se pot manca,lasandu-le in viata si in plata Domnului pe cele care nu se mananca.
Este absurd sa abuzezi de aceasta dezlegare de ucidere si sa omori animale nevinovate,blande din placere sau din ura,pe motivul ca si asa exista un precedent ucigandu-le pt hrana.
Totul are o masura.

Este cu atat mai las sa lasi animale de izbeliste pe strazi,sa le arunci intentionat,sa se inmulteasca si tot apoi sa spui ca este vina lor ca sunt niste jigodii si trebuie sa moara in chinuri.

Ii inteleg si pe cei care mor de frica pe strazi,care au fost atacati si muscati.
Pot fi eutanasiati cainii salbaticiti si bolnavi care nu se mai pot reda adoptiei,in rest cei blanzi pot fi pastrati pt adoptie;iar cei interesati,sa adopte la greu,nu numai sa scrie comentarii,normal:)
Inteleg,cum sa nu inteleg?



Bunicii mei obisnuiau sa creasca porci in trecut,pt Craciun.Niciodata nu au sacrificat ei insasi animale,nici macar gaini;il chemau pe gadele satului care facea treaba murdara pt ei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.09.2013, 08:53:38
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

In primul rind cainii nu sunt niste animale blande,este un animal salbatic domesticit de om care are un comportament incontrolabil,dar avind posibilitatea de a se aduna in haite face ce ii spune instinctul sa faca vaneaza,de asta de obicei trebuie tinut legat sau in lesa iar pe strada obligatoriu cu botnita.
Si avind in vedere ca totul are o masura sa zicem 3 milioane de maidanezi putem omori? sa zicem in urmatorii 3-4 ani e ok ? apoi sa facem un control strict al populatiei de caini sa zicem de astia de rasa comuna ca cei de rasa oricum sunt cit de cit controlati?
Sa presupunem ca ajungem la un consens omorim 3 milioane de maidanezi pt.curatenia stazilor si linistea oamenilor,pt. ca si cei care se tem de caini sunt oameni si cred ca sufletul unui copil de 4 ani face mai mult decit 3 milioane de maidanezi,ce parere aveti?
Angajam in fiecare oras cite un Gade asa cu norma intreaga vreo 3-4 ani??? dupa care e rezolvata problema si toata lumea multumita?
Apoi cu un control strict al populatiei de caini de rasa comuna sa incepem sa ne socotim si noi ca popor cu un pas mai in fata spre o tara mai curata si mai civilizata?
Si nu sunt deacord cu construirea de adaposturi si intretinerea de caini din impozitele platite de mine atit timp cit alocatia unui copil este 42 de lei pe luna,pensiile batrinilor sunt la limita subzistentei,salariile controlate si tinute sub control de marile corporatii,sistemul sanitar la pamint,invatamintul la pamint,ca nivel de finantare ma refer,ca sa mai putem intretine sute de mii de caini,concluzie cei care ii iubesc nu au decit sa faca adaposturi si sa intretina cainii din fondurile lor proprii si in spatiile lor proprii!
Dar spre marea mea dezamagire cred ca nu se va intimpla mai nimic cu tot cu noua lege a eutanasierii cainilor,in ritmul in care prind astia cainii nu scapam de ei nici in urmatorii 10 ani,cred ca este mai util daca se face o ordonanta de urgenta si se deschid niste centre de colectare pe linga niste crematorii ,de colectare de caini vii sau morti pe care sa se plateasca o suma sa zicem 21 de lei jumatate din alocatia unui copil pt. fiecare potaie adusa si cred ca in cel mult 2 saptamini am rezolvat problema.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.09.2013, 09:08:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
in rest cei blanzi pot fi pastrati pt adoptie;
Zeci de mii? Pe bune??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.09.2013, 10:16:58
Dan-Constantin Dan-Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2013
Locație: Iasi,Romania.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Ajung la concluzia ca iubitorii de potai nu realizeaza ca sunt citeva milioane de javre,daca in fiecare judet citeva zeci de mii de maidanezi in toata tara citeva milioane cam asa sunt, cum scapam de ei?ii adoptati pe toti? cine adopta 1-2 milioane de potai? cei care au caini isi iau de aia de rasa nu maidanezi,deci ce facem cu ei?unde ii tinem si pe banii cui?in loc sa finantam sanatatea si si invatamintul sa tinem javre?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 12.09.2013, 10:54:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Apreciam daca spuneati si dvs ceva nou,asa mesajele curg intr-una la fel,ca intr-o lucrare de control intr-o clasa de repetenti care au copiat ideile de la un elev mai istet:)
Stim,s-a mai zis,au avut altii idea inainte sa intrebe cum stam cu mila pentru animalele care ne ghiftuiesc burdihanul?
Este un rationament normal, pentru ca cei ce apara drepturile maidanezilor spun ca nu putem sa omoram un animal. Unii mai credinciosi spun ca nu putem omori creatia Domnului. Se pare ca nu numai ca omoram (nu noi, ceei ce au aceasta meserie) unele animale, dar le mai si mancam. Asadar arguemntul acesta ar trebui sa nu mai fie mentionat, ca sa nu se mai dea acest raspuns.
Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este simplu:Dumnezeu ne-a dat dezlegare sa mancam animalele care se pot manca,lasandu-le in viata si in plata Domnului pe cele care nu se mananca.
Este absurd sa abuzezi de aceasta dezlegare de ucidere si sa omori animale nevinovate,blande din placere sau din ura,pe motivul ca si asa exista un precedent ucigandu-le pt hrana.
Doar in Legea Veche exista o restrictie la hrana (si, din cate stiu, din motive de sanatate, in acele regiuni cu temepraturi ridicate unele carnuri se stricau mai repede si provocau astfel moartea celor ce le mancau).
Acum nu exista restrictii, daca ar fi o mare foamete putem fi siguri ca si cainii ar fi in meniu.
Animale nevinovate si blande sunt probabil pisicile sau gainile. Si doar unii maidanezi, foarte putini. In apropiere cineva are un caine foarte mare, e foarte bland si il lasa pe afara tot timpul, asta da. Am vazut ca exista si cazuri de lei sau alte animale salbatice carora s-a reusit sa li se anuleze agresivitatea, devenind ca niste pisici.
Dar majoritatea cainilor de pe strada sunt si agresivi, sau pot deveni si daca nu au fost niciodata. Si nu e vorba doar de cazul baietelului, am citit ca anul trecut au fost muscate peste 16.000 de persoane de caini, 8000 doar in Bucuresti. Au murit anul trecut de la muscaturi doi copii si un adult. Acum sper ca e clar pentru toata lumea ce trebuie facut. Nu se ucid de placere, e eronata afirmatia.
Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ii inteleg si pe cei care mor de frica pe strazi,care au fost atacati si muscati.
Pot fi eutanasiati cainii salbaticiti si bolnavi care nu se mai pot reda adoptiei,in rest cei blanzi pot fi pastrati pt adoptie;iar cei interesati,sa adopte la greu,nu numai sa scrie comentarii,normal:)
Nici macar cainele care l-a omorat pe japonez nu trebuia eutanasiat, in opinia "iubitorilor de animale". Eu nu am fost atent atunci pentru ca nu m-a interesat subiectul, dar s-a constituit o asociatie de aparare a acelui caine, a avut si avocat, pe Paula Iacob. Pana acum "iubitorii de animale" doreau sa fie sterilizati si sa li se dea drumul inapoi pe strada, asa s-a si procedat pana acum (mai putin cu sterilizarea, pentru ca oricum apareau alti zece in loc). Sterilizarea nu e o solutie pentru nimic, decat ca dupa ce vor fi eutanasiati sa nu se mai inmulteasca. Legile propuse de cei ce apara maidanezii erau tot la fel, sa fie sterilizati si apoi sa fie adusi inapoi pe strada.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.09.2013, 10:58:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
Ajung la concluzia ca iubitorii de potai nu realizeaza ca sunt citeva milioane de javre,daca in fiecare judet citeva zeci de mii de maidanezi in toata tara citeva milioane cam asa sunt, cum scapam de ei?ii adoptati pe toti? cine adopta 1-2 milioane de potai? cei care au caini isi iau de aia de rasa nu maidanezi,deci ce facem cu ei?unde ii tinem si pe banii cui?in loc sa finantam sanatatea si si invatamintul sa tinem javre?
Nu sunt chiar cateva milioane, cred ca sunt intre 500 de mii si un milion. Plus ca unele orase au scapat de ei, de exemplu Brasov, Oradea, Targu Mures, Tulcea, etc.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.09.2013, 11:04:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cum a scapat Brasovul de 20.000 de caini maidanezi (primarul a spus acum ca mai sunt 900 de caini maidanezi pe strazi, pe care vrea sa ii adune in perioada urmatoare). http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...danezilor.html
"Cu ani in urma, orasul Brasov era plin de caini fara stapan. Autoritatile au luat masuri legale asemanatoare cu cele din America.

"Cainii care nu erau revendicati sau adoptati in 7 zile se eutanasiau conform prevederilor legale", spune Flavius Barbulescu, directorul Serviciului de Gospodarire a Animalelor Brasov.
Echipajele de ecarisaj au reusit sa stranga de pe strazi peste 20.000 de maidanezi.

"Serviciul functiona cu patru echipaje in mod permanent si asta a facut ca timpul de reactie la sesizarile cetatenilor sa se reduca foarte mult. Puteam interveni concomitent in mai multe cartiere si evident acest lucru a dat si rezultate", continua Flavius Barbulescu, directorul Serviciului de Gospodarire a Animalelor Brasov.

In acelasi timp insa angajatii serviciului au zeci de procese pe rol intentate de organizatiile de aparare a animalor, in baza legii de protectie a animalelor care interzice eutanasierea. Acum, activitatea hingherilor este blocata din cauza proceselor."
De mentionat ca in Brasov sunt si mai multe adaposturi, dar era imposibil sa ii cazeze pe toti cainii, cu toata contributia lui Bardot.
Reply With Quote
Răspunde