Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2007, 13:01:32
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

si eu am copiat. dar preotul mi-a zis ca nu este pacat, doar nu o sa ajung in iad pt ca am copiat la lucrari, astea sunt chestii minore - copilarii - sunt lucruri mult mai importante decat fpt ca copiezi pt note.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.12.2007, 13:01:33
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

si eu am copiat. dar preotul mi-a zis ca nu este pacat, doar nu o sa ajung in iad pt ca am copiat la lucrari, astea sunt chestii minore - copilarii - sunt lucruri mult mai importante decat fpt ca copiezi pt note.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.12.2007, 13:13:17
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Eu nu am zis ca o ajunga cineva in iad ca a copiat!
Insa copiatul e un furt, o inselaciune mai bine zis; si daca azi copilul care are 10-11 anisori copie si isi inseala profesorul maine isi inseala parintii cu cine stie ce si tot asa se ajunge la lucruri mai grave;
Ca nu in van se spune ca de la un ou se ajunge la un bou!
Bine cred ca am exagerat un pic dar......dar......
Milueste-ma Dumnezeule dupa mare mila TA!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.12.2007, 13:51:25
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

adica sa furi nota ? mda ... sunt o mare pacatoasa din pct asta de vedere :dontgetit:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.12.2007, 14:05:40
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Nu cred neaparat ca se fura nota; iti furi mai bine zis propria caciula, dar.........
Spre rusinea mea si eu am copiat;
Dar nu acesta a fost lucrul pe care eu am vrut sa il subliniez ci faptul ca si copiatul e un pacat, mai mic dar e pacat, asta e parerea mea!
Deci suntem doua pacatoase:D:p!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.12.2007, 15:21:05
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
Stim cu totii ca majoritatea elevilor au o predispozitie spre asa ceva. Dar unii spun ca e pacat. Tot ce stiu e ca in modul acesta nu mai inveti tu destul. Dar vreau sa clarificam: este sau nu este pacat si de ce?
Astept parerile voastre, insotite de argumente.
E samanta pacatului. Primul compromis moral pe care il faci, chiar copil fiind. Il faci o data, iti iese. Apoi il faci din nou, si uite asa inveti ca furtul, frauda, functioneaza, dau rezultate! Eu consider copiatul in scoala ca fiind scoala hotiei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.12.2007, 15:23:34
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Nu cred neaparat ca se fura nota; iti furi mai bine zis propria caciula, dar.........
Spre rusinea mea si eu am copiat;
Dar nu acesta a fost lucrul pe care eu am vrut sa il subliniez ci faptul ca si copiatul e un pacat, mai mic dar e pacat, asta e parerea mea!
Deci suntem doua pacatoase:D:p!
Si pe langa voi fetelor, mai suntem si noi, ceilalti zeci de mii de elevi care am copiat pe rupte! :rolleyes:
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.12.2007, 12:36:33
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

:D
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2007, 19:55:36
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Cineva a intrebat cati ani am. Conteaza?

Spune-ti ca este un furt, un trisat si chiar asa este. In sfarsit am realizat si eu asta, numai ca eram in perioada tezelor si testelor si, pt ca nu vroiam sa-mi stric media...

E gresit? Da. A cui au fost notele finale? Nu ale mele- si asta ma doare. De acum nu voi mai copia. Chit ca raman pe vara.

In genere am observat ceva: desi unele chestiuni le banuim (ca aceasta), cand vine momentul adevarului, ne cam clatinam si greu acceptam. "God works in misteryous ways!"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.12.2007, 20:13:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

O singura data am incercat si eu sa copiez,la o lucrare la geografie,culmea stiam aproape lucrarea si am si scris-o cum trebuie,insa la sfarsit m-am lacomit si nestiind ultima idee,ca sa iau 10 am tras cu ochiul in caiet,dar pentru nu stiam sa fac acest lucru,m-a prins profesoara imediat si mi-a pus pe loc doi.Am inceput sa plang de ciuda,i-am spus profesoarei sa ma asculte ca stiu toata lucrarea,insa in zadar.Doi a ramas doi,fara drept de replica.A fost singurul doi din viata mea,si l-am luat dupa ce inainte cu o zi dadusem cu aghiazma mare prin clasa,aghiasma de la Boboteaza.
Deci,nu se prea impaca copiatul cu aghiasma mare,si acasta m-a smerit,dupa cum se vede.Este logic faptul ca reprezinta un pacat,este un furt de informatie,si respectiv de nota nemeritata,si astfel devenim si mai perfizi decat ne aratam zi de zi.Insa,atata timp cat aceasta se manifesta ,de regula,la tineri,la adolescenti,atunci se poate aplica si "pacatele tineretilor mele nu le pomeni Doamne!",dar este evident faptul ca in definitiv ne furam pe noi insine,fiindca studiul si onestitatea fata de tine insuti si fata de societate isi vor spune cuvantul in perspectiva,si poate chiar,va influienta deciziile viitorului individ.
Reply With Quote
Răspunde