Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.08.2012, 14:57:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Draga Fani, marturia ta este inca un exemplu ca exista casnicii frumoase, demne de urmat. Dragostea pentru sotul tau este una care trece dincolo de barierele obisnuitului.
Sanatate multa sotului tau!
Si pe mie m-a impresionat povestea ta, Floare Alba.
Nu stiu daca este demn, de urmat vreun exemplu, de fapt, in casnicie. Intr-o casnicie suntem doi, si in cazul nostru, cred ca si dragostea lui pentru mine este un fel de minune. Si cum spuneam, ceea ce am trait, experienta mortii foarte aproape, ne-a unit mai tare. Deci, intr-n fel, a fost o binecuvantare.
Am postat aici experienta noastra nu ca exemplu de urmat, pentru ca nu cred ca s epoate urma un exemplu de acest fel: fiecare traieste altceva. Am postat-o ca incurajare pentr cei care se indoiesc in dragostea conjugala, si pentru felul cum poate lucra Dumnezeu in viata unui om, si a unui cuplu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.08.2012, 07:36:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pentru că suntem în Postul Mare și avem nevoie să ne salubrizăm inimile și începând de-acolo tot restul ființei de toate deșeurile și relele sufletești (printre ele și de angoasa singurătății), m-am gândit să inaugurez un subiect cu potențial ziditor despre experiențe pozitive în iubire și/sau căsătorie, mai ales că predominante pe forum, dar și în viață, par să fie mai degrabă exemplele negative.
Nu e vorba aici de laudă, ci de mărturisire întru folosul aproapelui care, poate, și-a împuținat nădejdea că lucrurile pot să meargă și bine între doi oameni uniți la un moment dat de o formă sau alta de iubire.

Există relații împlinite?
Rezistă ele uzurilor fizice și psihice ale persoanelor implicate?
Cum se pierde dragostea și cum poate fi recuperată?
Care e secretul reușitei voastre?
Povestește-ne experiența ta și acceptă să răspunzi la întrebările celor care n-au avut parte de așa ceva!

Ceea ce nu am reusit sa identific pe acest thread este chiar marturia colegului care l-a initiat. Daca ea totusi exista pe undeva si nu am vazut-o eu, va rog sa mi-o arate si mie cineva. Eu am acces la net destul de limitat. M-ar interesa daca exista pentru ca sa vad un exemplu destul de concret care sa te poata determina sa aduci acest subiect in discutie, sau daca nu cumva lipsa acestui exemplu in viata personala ne face sa cautam raspunsul la altii.
Cat despre concluzia la care am ajuns pana acum despre acest subiect, se poate limita la sintagma "cine are sa-i traiasca, cine n-are sa nu-si doreasca".
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.08.2012, 17:35:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ceea ce nu am reusit sa identific pe acest thread este chiar marturia colegului care l-a initiat. Daca ea totusi exista pe undeva si nu am vazut-o eu, va rog sa mi-o arate si mie cineva. Eu am acces la net destul de limitat. M-ar interesa daca exista pentru ca sa vad un exemplu destul de concret care sa te poata determina sa aduci acest subiect in discutie, sau daca nu cumva lipsa acestui exemplu in viata personala ne face sa cautam raspunsul la altii.
Cat despre concluzia la care am ajuns pana acum despre acest subiect, se poate limita la sintagma "cine are sa-i traiasca, cine n-are sa nu-si doreasca".
Cum viața " colegului care a inițiat topicul de față" se împarte ca istoria, într-o perioadă "înainte Hristos" și o alta "după Hristos", probabil că despre prima parte ar putea spune că luminozitatea experiențelor era un pic cam prea artificială pentru a extrage ceva bun și pentru alții, iar pentru a doua parte încă n-a prins niciodată răsăritul să vă spună cum e cealaltă lumină, aia adevărată, așa că se limitează să se bucure pentru alții.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.08.2012, 20:29:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cum viața " colegului care a inițiat topicul de față" se împarte ca istoria, într-o perioadă "înainte Hristos" și o alta "după Hristos", probabil că despre prima parte ar putea spune că luminozitatea experiențelor era un pic cam prea artificială pentru a extrage ceva bun și pentru alții, iar pentru a doua parte încă n-a prins niciodată răsăritul să vă spună cum e cealaltă lumină, aia adevărată, așa că se limitează să se bucure pentru alții.
Sa stii ca nu e bucurie mai mare decat sa vezi ca rugaciunea pe care ai facut-o pentru ajutorul sau mantuirea cuiva a fost ascultata.
Cat despre daca "va rasari sau nu soarele pe strada noastra", el a rasarit odata, dar apoi multa vreme a fost innorat, s-a inseninat cand a binevoit Domnul, dar ce va aduce acest nou rasarit, acum depinde de ce-o vrea El in continuare pentru noi. Va fi "o experienta luminoasa in casnicie" sau va fi doar o experienta luminoasa alaturi de El. Oricum vor mai fi si nori si furtuni, dar la urma soarele va rasari din nou, asa ca dragule coleg sa-ti ajute Dumnezeu sa prinzi cat mai multe rasarituri (a nu se intelege neaparat "mai multe casnicii", ci mai multe experiente luminoase in casnicie sau chiar si in singuratate - caci se spune ca niciodata nu suntem singuri cat timp avem pe Domnul cu noi) si sa-i ajute pe toti fratii nostrii crestini, singuri sau casatoriti, sa aiba astfel de expereinte,
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.01.2013, 20:08:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Ce uneste mai mult pe barbat cu femeia sa

Parintele Paisie Aghioritul spunea ca recunostinta este cea care ii uneste cel mai mult pe soti.

"Unul iubeste pe celalalt pentru ceea ce ii daruieste. Femeia ii da barbatului ei increderea, devotamentul si ascultarea sa. Iar barbatul ii da femeii siguranta ca o poate proteja. Femeia este doamna casei, dar si o mare servitoare, iar barbatul este stapanul casei, dar si hamalul ei."
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.01.2013, 21:20:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele Paisie Aghioritul spunea ca recunostinta este cea care ii uneste cel mai mult pe soti.

"Unul iubeste pe celalalt pentru ceea ce ii daruieste. Femeia ii da barbatului ei increderea, devotamentul si ascultarea sa. Iar barbatul ii da femeii siguranta ca o poate proteja. Femeia este doamna casei, dar si o mare servitoare, iar barbatul este stapanul casei, dar si hamalul ei."
In ce sens servitoare? :) Siguranta ca o poate proteja?! De ce anume sa o protejeze? :)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.01.2013, 21:21:56
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.197
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De ce anume sa o protejeze? :)
De impulsurile anarhice din ea însăși!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.01.2013, 21:33:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De impulsurile anarhice din ea însăși!
Da, cruce grea pentru un barbat. Nu lipseste atmosfera relaxata de pe forum, userii au simtul umorului si vorba aia: in gluma se spune adevarul.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.01.2013, 21:58:41
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc ptr. lamurire!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.11.2013, 07:24:02
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sa stii ca nu e bucurie mai mare decat sa vezi ca rugaciunea pe care ai facut-o pentru ajutorul sau mantuirea cuiva a fost ascultata.
Cat despre daca "va rasari sau nu soarele pe strada noastra", el a rasarit odata, dar apoi multa vreme a fost innorat, s-a inseninat cand a binevoit Domnul, dar ce va aduce acest nou rasarit, acum depinde de ce-o vrea El in continuare pentru noi. Va fi "o experienta luminoasa in casnicie" sau va fi doar o experienta luminoasa alaturi de El. Oricum vor mai fi si nori si furtuni, dar la urma soarele va rasari din nou, asa ca dragule coleg sa-ti ajute Dumnezeu sa prinzi cat mai multe rasarituri (a nu se intelege neaparat "mai multe casnicii", ci mai multe experiente luminoase in casnicie sau chiar si in singuratate - caci se spune ca niciodata nu suntem singuri cat timp avem pe Domnul cu noi) si sa-i ajute pe toti fratii nostrii crestini, singuri sau casatoriti, sa aiba astfel de expereinte,
fallen, ce mai faci? Ai observat ce zile însorite avem în această toamnă? A ajuns soarele și pe strada ta/ voastră?

Cât despre bucuria rugăciunilor împlinite, aceasta se transformă mai degrabă în în uimire când te vizează pe tine însăți...

Citeam astă primăvară despre "Cunoaștere și uimire" în cartea lui Sabino Chiala - "Isaac Sirianul - asceză singuratică și milă fără sfârșit". Răsfoind acum cartea, am dat peste câteva citate pe care îmi doresc să le împărtășesc cu voi, deși fără legătură cu întrebarea topicului:
"Cunoașterea nu poate fi răpită, spune Isaac, ci se dobândește în dulceață și în gingășie, deoarece cei care răpesc și stăpânesc cunoașterea prin strădanii proprii sunt la rândul lor răpiți și stăpâniți de mândrie, și cu cât studiază mai mult, cu atât se întunecă mai tare."
"Inima e un loc aflat la mijloc între simțurile sufletului și cele ale trupului."

Fără pretenția de a vă fi oferit ceva necunoscut,
vă doresc o altă zi însorită,
celor ce citiți aceste rânduri...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
casatorie aranjata, de nevoie sau din iubire.... ella87ella Nunta 2 06.04.2010 13:50:56
Icoane Speciale Luminoase in intuneric civt Stiri, actualitati, anunturi 15 31.08.2008 22:04:09