Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2007, 18:48:33
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

De mult timp am auzit de Nostradamus si prezicerile lui,dar mi-am amintit sa caut despre el numai acum catva timp.Asa ca am dat o cautare pe google si uitati ce am gasit:
http://www.ele.ro/Profetiile_necunoscute_ale_lui_Nostradamus_--a5307.html
http://old.clujeanul.ro/articol/ziar/cluj/profetul/69/0/print/

Voi ce parere aveti despre acestea?Si as mai vrea sa stiu care este punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe despre asta...
Eu cred ca totusi aa avut o sursa de inspiratie Nostradamus asta,adica intr-un fel de la cineva a aflat lucrurile astea si nu le-a scris degeaba banuiesc...
Astept parerile voastre
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2007, 18:49:41
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

http://www.ele.ro/Profetiile_necunoscute_ale_lui_Nostradamus_--a5307.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2007, 18:51:24
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

dati copy/paste la link-ul de mai sus in bara de adrese pentru a va directiona la adresa pe care vreau eu sa vi-o arat
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2007, 19:25:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euflorin
De mult timp am auzit de Nostradamus si prezicerile lui,dar mi-am amintit sa caut despre el numai acum catva timp.Asa ca am dat o cautare pe google si uitati ce am gasit:
http://www.ele.ro/Profetiile_necunoscute_ale_lui_Nostradamus_--a5307.html
http://old.clujeanul.ro/articol/ziar/cluj/profetul/69/0/print/

Voi ce parere aveti despre acestea?Si as mai vrea sa stiu care este punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe despre asta...
Eu cred ca totusi aa avut o sursa de inspiratie Nostradamus asta,adica intr-un fel de la cineva a aflat lucrurile astea si nu le-a scris degeaba banuiesc...
Astept parerile voastre
Nu dau doi bani pe preziceri, horoscop si alte cele de genul acesta. Il consider ca fapt divers si iau ca atare, in rest credinta ortodoxa ma intereseaza si nimic altceva ce-mi ia mintea de la ea . La multi ani !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2007, 19:31:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu stiu punctul de vedere al Bisericii, dar il stiu pe-al meu :D

"sfarsitul lumii va veni in 2436" --> nu cred. si din cate stiu, oamenii de stiinta prevad un sfarsit mult mai apropiat de acel an... si nici nu-i nevoie sa fii om de stiinta ca sa observi ce intorsatura au luat fenomenele...

"Oamenii vor trai 200 de ani" --> ii compatimesc...

"Toate impozitele vor fi desfiintate [...] Oamenii vor refuza sa plateasca impozite regelui" --> pfoai... in cazul asta cred ca nu va mai indrazni orice terchea berchea sa ceara votul cetatenilor... un lucru bun.

" oamenii vor fi multumiti de trupurile lor si treptat publicul va accepta goliciunea." --> de parca motivul celor care nu accepta nuditatea ar fi "uratenia" trupului...

asta-i cea mai tare :| :| :|
"Urmatorul Papa va fi asasinat. Un papa carismatic va fi omorat in timp ce viziteaza o tara straina, declansand tulburari planetare. Dr. Fourier afirma ca este vorba de succesorul lui Ioan Paul al II-lea, deoarece Nostradumus il descrie "tanar". Religiile oficiale vor disparea. Asasinarea Papei va declansa un razboi sfant si, drept rezultat, bisericile sub forma actuala nu vor mai exista, spune Nostradamus, adaugand insa ca oamenii vor continua sa se roage si-si vor mentine credinta in Dumnezeu. "

oare acesta sa fie vestitul "Al III-lea Razboi Mondial"? ???

"Cei mai multi oameni vor parasi Pamantul si vor trai aiurea." --> =))
"Pentru majoritatea oamenilor Pamantul "va deveni un mit" " --> mi-e greu sa-mi imaginez ce fel de oameni vor fi, ce viata vor avea, dupa ce sistem de valori se vor ghida... in orice caz, si aceasta mi-e greu s-o cred... din simplul motiv ca daca Pamantul va deveni un mit, atunci Dumnezeu nici macar atat... in cel mai bun caz o poveste de adormit copii... ceea ce nu se va intampla pt ca Dumnezeu a zis foarte clar ca pana la sfarsitul veacului vor exista sfinti...

"fiinte pe care le denumeste "dusmanii nostri vechi" vor incepe un razboi." --> incornoratii.

da... zice chestii interesante... unele chiar s-au adeverit sau sunt pe cale...
vezi ca al doilea link nu-mi merge

Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2007, 19:36:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ideea e ca unele preziceri se gasesc si-n Biblie... sub o alta forma, e adevarat... dar se gasesc.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2007, 21:12:00
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

totusi nici eu nu cred fabulatiile astea dar oare imediat dupa moartea sa oamenii nu au considerat la fel chestiile care s-au adeverit in trecutul nostru?

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2007, 21:30:33
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

sincer, nici nu merita sa-ti bati capul...
se proorocea la inceputurile crestinismului (chiar si Mantuitorul a zis-o) ca vor veni prooroci si hristosi mincinosi care vor face minuni, vor prooroci, ii vor invia din morti pe altii...
deci... nu negam faptul ca ar putea avea dreptate. chiar si vrajitoarele pot afla trecutul sau viitorul, iar Biserica recunoaste chestia asta. si stim noi cu ajutorul cui...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2007, 22:41:44
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
sincer, nici nu merita sa-ti bati capul...
se proorocea la inceputurile crestinismului (chiar si Mantuitorul a zis-o) ca vor veni prooroci si hristosi mincinosi care vor face minuni, vor prooroci, ii vor invia din morti pe altii...
deci... nu negam faptul ca ar putea avea dreptate. chiar si vrajitoarele pot afla trecutul sau viitorul, iar Biserica recunoaste chestia asta. si stim noi cu ajutorul cui...
pai treaba cu inviatul cel mai probabil o vor face iudaicii car nu il recunosc pe Iisus ca fiind Mesia
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2008, 13:52:52
midila midila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2008
Mesaje: 2
Implicit

:thumbsup::p
[size=6]Nostradamus a scris versete. Aceste versete au fost interpretate de-a lungul anilor numai dupa ce evenimentele au avut loc. Nimeni nu a putut sa spuna inaintea producerilor lor ca Nostradamus a prevazut asta.Atatia oameni destepti ,care au studiat aceste versete ,oare nu au putut sa spuna inainte de evenimentele de pe 11 sept din America , ce urma sa se intample . Dupa un timp au iesit pe post si au spus ca Nostradamus a prevazut acele evemimente.
:D:D:D Deci acele versete sunt greu de descifrat de oameni f destepti ,asa ca noua celor " obisnuiti" ramanem la mana Domnului si a sortii.
:rolleyes::rolleyes: Parerea mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti de "Profetiile lui Nostradamus"? lacrimi Teologie si Stiinta 8 26.01.2010 16:41:01
Cum explicam fenomenele paranormale,prezicerile,viziunile .. tigerAvalo9 Generalitati 8 14.04.2009 11:50:38
nostradamus pavel92 Generalitati 1 25.07.2008 20:22:55