Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 21.01.2014, 21:01:32
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Dupa cum stim, evolutionistii ne spun ca totul a fost rodul unui accident chimic intamplator, acum miliarde de ani, nimeni nu poate sti cu exactitate cand, dar sunt foarte siguri ca au trecut miliarde de ani (lumina)... desi nu au decat dovezi contrare, ultimele masuratori dovedind faptul ca Universul este mult mai tanar decat s-a presupus, de ordinul miilor de ani.

Creationistii ortodocsi spun simplu: totul a fost facut de Dumnezeu, in 6 zile de 24 de ore, nu ere, nu etape, asa cum este descris in Facerea din Sfanta Scriptura.

Faptul ca multi semi-ortodocsi sunt in continuare semi-evolutionisti si considera ca in Facerea a fost vorba de 6 etape sau 6 ere de miliarde de ani si aduc tot felul de argumente amuzante, denota necunoasterea atat a ortodoxiei, cat si a evolutionismului.

Faptul ca protestantii contesta traditia (ortodoxa) si nu recunosc autoritatea Sfintilor Parinti le da posibilitatea de a interpreta dupa bunul plac Facerea din Sfanta Scriptura, avand o abordare semi-evolutionista.

Faptul ca catolicii din dorinta de a parea in ton cu vremurile si in pas cu stiinta au acceptat nu doar faptul ca au fost 6 etape de miliarde de ani, ci inclusiv ca omul ar fi aparut ca rezultat al evolutiei din maimuta (creat de Dumnezeu), ne arata rezultatul cooperarii dintre stiinta si religie.

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
NU cred in om, oricat de genial ar fi. Prefer sa cred in Dumnezeu, oricat de prost as parea.
Bine spus ! Sunt total de acord !

Last edited by Mandea77; 21.01.2014 at 22:17:11.
  #192  
Vechi 22.01.2014, 21:30:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Dupa cum stim, evolutionistii ne spun ca totul a fost rodul unui accident chimic intamplator, acum miliarde de ani, nimeni nu poate sti cu exactitate cand, dar sunt foarte siguri ca au trecut miliarde de ani (lumina)... desi nu au decat dovezi contrare, ultimele masuratori dovedind faptul ca Universul este mult mai tanar decat s-a presupus, de ordinul miilor de ani.

Creationistii ortodocsi spun simplu: totul a fost facut de Dumnezeu, in 6 zile de 24 de ore, nu ere, nu etape, asa cum este descris in Facerea din Sfanta Scriptura.

Faptul ca multi semi-ortodocsi sunt in continuare semi-evolutionisti si considera ca in Facerea a fost vorba de 6 etape sau 6 ere de miliarde de ani si aduc tot felul de argumente amuzante, denota necunoasterea atat a ortodoxiei, cat si a evolutionismului.

Faptul ca protestantii contesta traditia (ortodoxa) si nu recunosc autoritatea Sfintilor Parinti le da posibilitatea de a interpreta dupa bunul plac Facerea din Sfanta Scriptura, avand o abordare semi-evolutionista.

Faptul ca catolicii din dorinta de a parea in ton cu vremurile si in pas cu stiinta au acceptat nu doar faptul ca au fost 6 etape de miliarde de ani, ci inclusiv ca omul ar fi aparut ca rezultat al evolutiei din maimuta (creat de Dumnezeu), ne arata rezultatul cooperarii dintre stiinta si religie.
Nu e chiar asa, in primul rand catolicii nu au acceptat nimic ci au exact aceeasi pozitie ca si ortodocsii. La nivel oficial fiecare este indrumat sa cerceteze subiectul in masura in care este interesat si sa-si formeze propria opinie. Si eu cred ca este un lucru bun.

Apoi multe din lucrurile pe care le cunoastem si folosim azi se datoreaza protestantilor. Am avut si autori ortodocsi care s-au ocupat de subiectul asta dar imensa majoritate au fost si sunt protestanti din SUA. La noi in tara asta nu a fost niciodata un subiect de dezbatere, chiar si cand comunistii ne spuneau ca ne tragem din maimuta cred ca nici macar cei mai multi dintre ei nu credeau asta.

Am imprumutat si noi in ultimii ani dezbaterea asta din afara, odata cu celelalte mizerii care au venit. Si atunci ne-am ales fiecare cate o tabara si am inceput sa ne batem, imitand ceea ce vedem pe internet.

Uite aici una din cele mai frumoase chestii vazute de mine in legatura cu subiectul asta :

http://www.youtube.com/watch?v=CHJIZSoAGAg

Amuzant si educativ in acelasi timp.
  #193  
Vechi 22.01.2014, 22:06:30
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu e chiar asa, in primul rand catolicii nu au acceptat nimic ci au exact aceeasi pozitie ca si ortodocsii. La nivel oficial fiecare este indrumat sa cerceteze subiectul in masura in care este interesat si sa-si formeze propria opinie. Si eu cred ca este un lucru bun.
Ce bine ar fi sa ai dreptate ...
  #194  
Vechi 23.01.2014, 20:25:23
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Iuliu46 si Mandea77, multumesc pentru informatiile privind 7500 de ani.

Mandea77, as indrazni sa te corectez pe ici pe colo. De exemplu, eu nu cunosc nici un protestant care sa fie evolutionist. Nici macar unul. In schimb, cunosc citiva Ortodocsi evolutionisti…

De asemenea, daca vei vizita site-urile protestante (nu numai vestitele ICR, AIG, etc.) vei observa ca foarte putine cred in evolutie. Si inca si mai putine in toate tipurile de evolutie (de exemplu, sunt multi care cred in big bang, dar nu si in evolutia biologica – l-as da exemplu aici pe Hugh Ross – “Reasons to believe”).

Situatia la Catolici e exact inversa, din cite am observat eu.

Last edited by ni-meni; 23.01.2014 at 20:28:22.
  #195  
Vechi 23.01.2014, 20:42:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Iuliu46 si Mandea77, multumesc pentru informatiile privind 7500 de ani.

Mandea77, as indrazni sa te corectez pe ici pe colo. De exemplu, eu nu cunosc nici un protestant care sa fie evolutionist. Nici macar unul. In schimb, cunosc citiva Ortodocsi evolutionisti…

De asemenea, daca vei vizita site-urile protestante (nu numai vestitele ICR, AIG, etc.) vei observa ca foarte putine cred in evolutie. Si inca si mai putine in toate tipurile de evolutie (de exemplu, sunt multi care cred in big bang, dar nu si in evolutia biologica – l-as da exemplu aici pe Hugh Ross – “Reasons to believe”).

Situatia la Catolici e exact inversa, din cite am observat eu.
Francis Collins e protestant. Si da, sunt multi catolici de partea evolutionismului dar asta nu are nimic de-a face cu ce sustine BC.
  #196  
Vechi 23.01.2014, 21:48:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Extraordinar cum evolueaza pasarile astea :

http://vimeo.com/31158841#at=6
  #197  
Vechi 23.01.2014, 22:12:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pentru a proba teoria evolutiei propun ca Francis Collins si ceilalti care ne-au vorbit despre Junk DNA sa-si faca un pic de curatenie prin propriul ADN.

http://news.harvard.edu/gazette/stor...k-not-so-fast/
  #198  
Vechi 25.01.2014, 14:03:13
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Mandea77, as indrazni sa te corectez pe ici pe colo. De exemplu, eu nu cunosc nici un protestant care sa fie evolutionist. Nici macar unul. In schimb, cunosc citiva Ortodocsi evolutionisti…
Din pacate ai dreptate, dupa 50 de ani de indoctrinare materialista, acesta este rezultatul,... si eu cunosc foarte multi ortodocsi evolutionisti.
  #199  
Vechi 25.01.2014, 15:42:33
contra contra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.01.2014
Mesaje: 1
Wink

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pentru a proba teoria evolutiei propun ca Francis Collins si ceilalti care ne-au vorbit despre Junk DNA sa-si faca un pic de curatenie prin propriul ADN.

http://news.harvard.edu/gazette/stor...k-not-so-fast/
Stii ce inseamna asta ? Ca oamenii de stiinta nu au idee despre functinarea genomului desi l-au "decriptat",de fapt n-au decriptat nimic, au numarat doar caracterele liniare, dar...n-au inteles nimic,caci organizarea genomului e pe mai multe nivele din care primul , cel inferior, e nivelul linear(nr. efectiv de "biti" de informatie).Oamenii de stiinta au facut exact ce face femeia de servici cand sterge de praf seiful, vede ca sunt 5, ori 6 ,ori x cifre ,dar asta e egal cu 0,cifrul e altceva decat cifrele.Ia ganditi-va la un seif cu 3.000.000.000 cifre si are mii de coduri, dar codurile trebuie bagate in ORDINE PRECISA. Ei abia incep sa inteleaga cate ceva din functionarea genomului dupa ce DNA-ul functional a taiat din (fostul)junkDNA de la 3% la peste 30% .
  #200  
Vechi 25.01.2014, 16:35:10
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Domnule "contra",
nu ar fi mai bine sa citesti dumneata de la inceput, de la prima pagina a topicului, acest subiect si pe urma sa pui intrebari daca consideri ca mai este necesar ?

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=16873 <- prima pagina a topicului

Ironia fata de acest subiect nu-si are rostul, mai ales ca acum oamenii de stiinta au inceput sa accepte ca s-au inselat referitor la ipoteza evolutionista a lui Darwin.

In al doilea razboi mondial, la cativa ani dupa terminarea lui, pe o insula erau niste japonezi care pazeau insula de inamici, desi razboiul se terminase de mult. Dvs si multi ca Dvs exact asa faceti, inca mai luptati pentru ideea evolutionista, o idee deja abandonata de oamenii de stiinta.

Stii ce insemna asta ? Ca oamenii de stiinta au ajuns pana si ei sa-si dea seama ca povestile lor nu mai sunt crezute nici de prescolari si ca este timpul sa treaca la Next Level ! Ipoteza creationista a fost reconfirmata iar ipoteza evolutionista a fost infirmata! Asta-i viata !

Last edited by Mandea77; 25.01.2014 at 16:49:45.
Subiect închis