Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.01.2008, 23:34:01
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit


Cred ca pana la urma, cumva, totul va fi bine.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.01.2008, 23:53:34
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Eu zic ca cel mai important este ca voi sa va intelegeti. Un catolic si un ortodox pot trai impreuna fara probleme, botezul catolic este recunoscut de ortodocsi din cate stiu eu...si important e sa va cresteti copiii crestineste (adica in cinste si dragoste. Copiii trebuie oricum sa cunoasca religiile ambilor parinti (la fel cum daca parintii au ca limbi native diferite, copiii ar trbui sa invete amandoua limbile). Asta chiar daca sa spunem fata trece la ortodoxie sau baiatul la catolici. Sau nici unul nu isi schimba religia. Catolicii nu sunt nici pe departe asa de fiorosi pe cat unii de pe acest forum cred. :D

Si celor care spuneau ca sotia trebuie sa ia religia sotului --dar daca era o fata ortodoxa si baiatul catolic? Care era sfatul vostru? Din cate stiu eu copiii iau religia mamei oricum.
(CITEZ:botezul catolic este recunoscut de ortodocsi) EU NU CRED ASTA, EU STIAM CA NUMAI IN BOTEZUL ORTODOX SE IARTA PACATUL STRAMOSESC. SA MA IERTATI DACA SUPAR PE CINEVA CU RASPUNSUL MEU, DAR EU ASA CRED.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.01.2008, 20:03:52
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri
Adica Mantuitorul nu v-a redat toate drepturile prin moartea si invierea Sa ?
A trebuit sa vina societatea de azi sa ... "corecteze" ?
Exact, societatea ne-a redat drepturile pe care le avem de drept de la D-zeu:). Citeste mai bine mesajul caci deja suntem off topic, nu mai interpreta dupa cum iti canta tie la ureche....nu stiu cine
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.04.2009, 16:37:22
orit73 orit73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup Vezi mesajul
Prietena mea este de religie catolica. Nu spun asta ca o condamnare caci eu cred ca ea are dreptul de a crede in ceea ce vrea si stiu ca familia ei a fost catolica inca de demult. Eu am planuri serioase in legatura cu relatia noastra si nu gasesc o cale pt a ii putea arata, cumva, ca nu aceea e calea.

De multe ori am discutat despre aceasta. La inceput f des, iar acum mai deloc. Acum am inceput sa facem astfel: duminica, mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri. Vreau sa o inteleg. Pt ca inteleg ca si ea este sigura de credinta ei.
Ce as putea oare face ca sa ma apropii de ea si ca sa ne putem cumva converge religiile noastre, ramanand in dreapta credinta?
nu stiu daca mai esti impreuna cu prietena ta catolica ,dar pot macar sa te lamuresc;daca va iubiti veti gasi intelegere,trebuie sa ii respecti credinta si ea pe a ta;si se poate face casatoria mixta este recunoscuta de ambele biserici;mai multe mai tirziu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.04.2009, 16:46:29
orit73 orit73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup Vezi mesajul
Cred ca pana la urma, cumva, totul va fi bine.
eu sunt ortodoxa,sotul meu catolic ,am facut casatoria mixta la catolici si a fost recunoscuta de ambele biserici,nasii de casatorie sunt ortodocsi,preotul meu mi_a spus ca nu este nici o problema,eu am ramas ortodoxa si pe copil l_am botezat ortodox , dupa lungi zile de reflectie de partea ambilor,sotul meu m_a lasat sa aleg in ce rit botez copilul si il admir si respect ca nu s_a suparat pe alegerea mea si suntem bine ,ne intelegem asa ca nu trebuie sa iti faci probleme,ar fi bine de la inceput sa stabiliti ca nici unul nu va incerca sa ridici in slavi credinta lui si sa incerce sa il atraga si mai ales nu lasati familiile voastre sa se bage in alegerile pe care voi le veti face.,
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.04.2009, 17:02:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se știe că omului i s-a dat liberul arbitru,libertatea de a-și alege singur și conștient calea pe care va merge.Mulțumesc lui Dumnezeu că am avut șansa să mă nasc ortodox dar,dacă m-aș fi născut în altă religie și aș fi avut aceiași gândire și trăire a credinței pe care o am, nu aș fi renunțat la ea.
Un tânăr ortodox ar trebui să-și aleagă partenerul de viață având în vedere și acest aspect și problemele care decurg din unirea a două persoane cu religii diferite.Din păcate când ești tânăr nu te prea gândești la ce va fi după niște ani și neascultând de nimeni iei o hotărâre care ar putea să-ți transforme viața într-un calvar.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.04.2009, 19:00:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GEORGIANA22 Vezi mesajul
(CITEZ:botezul catolic este recunoscut de ortodocsi) EU NU CRED ASTA, EU STIAM CA NUMAI IN BOTEZUL ORTODOX SE IARTA PACATUL STRAMOSESC. SA MA IERTATI DACA SUPAR PE CINEVA CU RASPUNSUL MEU, DAR EU ASA CRED.

Georgiana, gresesti!

Botezul este botez facut in Iisus Hristos atit la catolici cit si la ortodocsi.

Sotul meu era catolic cind ne-am cunoscut.
Pentru casatoria in biserica Ortodoxa, nu a fost nevoie de un alt botez.
El avea deja un botez la catolici, si fiind in numele Tatalui si a Fiului si a Duhului Sfant, botezul e valabil!

Asa a ne-a explicat preotul duhovnic.


Eu ortodoxa, el catolic - relatia merge foate bine. La inceput respectam si sarbatorile catolice, pentru el, insa cu timpul a trecut la ortodocsi.

Nu ar trebui sa ai nici un fel de probleme legate de religie, daca va iubiti.

Din expeienta personala, in aceste tipuri de relatii, unul trebuie sa cedeze.

Depinde aici care va ceda, tu sau ea pina la urma. Sau tineti pe amindoua riturile, pina cind va lamuriti.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.04.2009, 00:21:35
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Trebuie neaparat sa cititi amindoi Cartea Nuntii scrisa de Danion Vasile. Acolo vei primi raspunsuri crestine la TOATE nedumeririle tale si pentru a avea o casnicie durabila.

In problemele acestea "spinoase" pentru ca sa fie bine trebuie totul facut ca la carte, altfel iti joci viata la ruleta...:|
http://www.scribd.com/doc/2441981/Da...e-Carteanuntii
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.04.2009, 22:17:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Da asa e,botezul catolic este recunoscut de ortodocsi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.04.2009, 22:34:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orit73 Vezi mesajul
eu sunt ortodoxa,sotul meu catolic ,am facut casatoria mixta la catolici si a fost recunoscuta de ambele biserici,nasii de casatorie sunt ortodocsi,preotul meu mi_a spus ca nu este nici o problema,eu am ramas ortodoxa si pe copil l_am botezat ortodox , dupa lungi zile de reflectie de partea ambilor,sotul meu m_a lasat sa aleg in ce rit botez copilul si il admir si respect ca nu s_a suparat pe alegerea mea si suntem bine ,ne intelegem asa ca nu trebuie sa iti faci probleme,ar fi bine de la inceput sa stabiliti ca nici unul nu va incerca sa ridici in slavi credinta lui si sa incerce sa il atraga si mai ales nu lasati familiile voastre sa se bage in alegerile pe care voi le veti face.,
Da, la catolci te-ai putut casatori, dar nu la ortodocsi. Biserica Ortodoxa nu accepta cununiile mixte. Din cate mi-a spus un preot si mi-a aratat scris si intr-o carte cu canoane, nici Sf. Impartasanie nu o primeste o persoana ortodoxa casatorita cu catolic.
Deci chiar asa de liber nu este... inca. Vom vedea ce va fi in viitor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Cum ar trebui sa fie o relatie fata-baiat? ramona21 Generalitati 44 28.07.2011 11:19:53
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01