Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 06.01.2008, 22:17:17
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Craciun Fericit!,celor care serbeaza in Calendarul Iulian.
  #302  
Vechi 07.01.2008, 10:25:14
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Craciun Fericit celor care serbeaza Nasterea Mantuitorului nostru Iisus Hristos!
  #303  
Vechi 07.01.2008, 12:26:03
hristofor hristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 10
Implicit

LA MULTI ANI! NASTEREA DOMNULUI SA NE CALAUZEASCA LA RENASTEREA NOASTRA DUHOVNICEASCA! LA MULTI ANI CRESTINI ORTODOCSI PASTRATORI AI ORTODOXIEI STRAMOSESTI!
  #304  
Vechi 07.01.2008, 12:35:46
hristofor hristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 10
Implicit

IATA, HRISTOS A INTRAT IN LUME CA SA-I SLUJEASCA. SĂ-L PRIMITI CU BUCURIE! SA-L AVETI CA PILDA DE SMERENIE SI DE IERTARE! IERTATI PE CEI CE V-AU GRESIT! PRIMITI PE CEI CE SE CAIESC DE GRESEALA! NU LASATI IN SUFLET LOC PENTRU URA! LASATI IN INIMA VOASTRA UN LOC PENTRU UN 'IARTA-MA'. SINCER SA FIU, AM INTELES CA TRAIM IN VEACUL DIN URMA. NU MAI MA INTERESEAZA FAPTELE ALTORA. CRED CA ACUM STITI CINE SUNT... SI MA POCAIESC PRIN FAPTELE VIITOARE! LA MULTI ANI!
  #305  
Vechi 07.01.2008, 12:40:46
hristofor hristofor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 10
Implicit

IMI ESTE RUSINE DE CE AM ZIS PE FÓRUM! IMI ESTE RUSINE FATA DE CINE AM VORBIT ASA URAT! ACUM AM VAZUT CINE ERA IN SPATELE TASTATURII... IMI CER DE MII DE ORI IERTARE! LA MULTI ANI!
  #306  
Vechi 07.01.2008, 13:08:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Sa va dea Domnul sanatate celor ce sarbatoresc astazi Nasterea Domnului!
  #307  
Vechi 07.01.2008, 14:41:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aminadab
Citat:
În prealabil postat de Luly
Cum sa te supui unei Biserici Ortodoxe Romane care in anii 1926 si 1929 a serbat Marea Sarbatoare a Pastilor [size=2][color=red] inainte de Pastile evreilor[/color][/size]. Acesta este un lucru grav pt ca e singura biserica care a infaptuit aceasta.

Iata ce spune Canonul 1 al Sfintilor Parinti hotarat la Sinodul din Antiohia(341):
�Toti cei ce indraznesc a dezlega hotararea Sfantului si marelui Sinod, cel adunat in Niceea, în fiinta bunei cinstiri a pre iubitorului de Dumnezeu imparatul Constantin, pentru sfanta Sarbatoare cea Mantuitoare a Pastilor, sa fie neimpartasiti, si lepadati de la Biserica de vor stărui improtivinduse mai cu prigonire celor bune dogmatisite. Si aceste sa fie zise pentru mireni. Iara daca vre unul dintre Proiestosii Bisericei, Episcop, sau Presviter, sau Diacon după hotararea aceasta ar indrazni pentru razvratirea popoaralor și turburarea Bisericilor ase osebi, si cu Iudeii a savarsi Pastile. Pe acesta sfantul Sinod din data acum strein de Biserica lau judecat. Ca pe unul ce nu numai luisi sau făcut pricinuitoriu de pacat, ci si multora de stricaciune si de razvratire. Si nu numai pe unii ca acestea ii caferiseste de Liturghie, ci si pe cei ce vor cuteza ase impartasi după caferisire. Iara cei caferisiti sa se lipsiasca si de cinstea cea din afara pe care o au castigat sfantul Canon, si Preotia lui cu acestea Dumnezeu�
[size=2]Deci[/size], din acest motiv preotii si ierarhii nostrii nu oficiaza slujbe impreuna cu preotii si ierarhii BOR.
Citeste cu atentie canoanele pe care le citezi!
Sfintii parinti de la Sinodul I Ecumenic au hotarat amanarea cu o saptamana a serbarii Paselui crestin numai in cazul in care acesta ar coincide cu Pastile evreiesc, nicidecum daca Pastile crestin cade mai devreme. Masurile disciplinare din canonul citat de tine fac referire la clerul care ar serba Pastile in aceeasi zi cu cel evreiesc.
Biserica Ortodoxa Romana nu a incalcat niciun canon serband pastile mai devreme de 14 Nissan in perioada 1926-1929.
Esti in eroare.In primul rand pastele ortodox nu poate coincide cu cel evreiesc,deoarece acela cade sambata,iar al nostru duminica.De aceea a si fost "indreptat" calendarul cu 13 zile,nu intamplator.De ce n-au fost 12 zile?De ce nu 14?De altfel n-ar avea nici un sens daca ar fi pacat numai cand ar coincide cu cel evreiesc si nu si inainte.Iisus a murit si a inviat DUPA pastele evreiesc.Calendarul s-a schimbat in urma unui congres panortodox la care n-au participat toate bisericile ortodoxe.De asemenea,de ce patriarhul ecumenic si mason Meletie Metaxakis ce a decis schimbarea calendarului,a murit in chinuri spunand ca a divizat biserica si a distrus ortodoxia?
  #308  
Vechi 07.01.2008, 17:47:08
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Sfanta Sarbatoare a Nasterii Domnului nostru Iisus Hristos sa va lumineze sufletele, casele si sa fie un prilej de bucurie duhovniceasca pentru noi toti! Sarbatori fericite!
  #309  
Vechi 07.01.2008, 17:59:32
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de aminadab
Citat:
În prealabil postat de Luly
Cum sa te supui unei Biserici Ortodoxe Romane care in anii 1926 si 1929 a serbat Marea Sarbatoare a Pastilor [size=2][color=red] inainte de Pastile evreilor[/color][/size]. Acesta este un lucru grav pt ca e singura biserica care a infaptuit aceasta.

Iata ce spune Canonul 1 al Sfintilor Parinti hotarat la Sinodul din Antiohia(341):
�Toti cei ce indraznesc a dezlega hotararea Sfantului si marelui Sinod, cel adunat in Niceea, în fiinta bunei cinstiri a pre iubitorului de Dumnezeu imparatul Constantin, pentru sfanta Sarbatoare cea Mantuitoare a Pastilor, sa fie neimpartasiti, si lepadati de la Biserica de vor stărui improtivinduse mai cu prigonire celor bune dogmatisite. Si aceste sa fie zise pentru mireni. Iara daca vre unul dintre Proiestosii Bisericei, Episcop, sau Presviter, sau Diacon după hotararea aceasta ar indrazni pentru razvratirea popoaralor și turburarea Bisericilor ase osebi, si cu Iudeii a savarsi Pastile. Pe acesta sfantul Sinod din data acum strein de Biserica lau judecat. Ca pe unul ce nu numai luisi sau făcut pricinuitoriu de pacat, ci si multora de stricaciune si de razvratire. Si nu numai pe unii ca acestea ii caferiseste de Liturghie, ci si pe cei ce vor cuteza ase impartasi după caferisire. Iara cei caferisiti sa se lipsiasca si de cinstea cea din afara pe care o au castigat sfantul Canon, si Preotia lui cu acestea Dumnezeu�
[size=2]Deci[/size], din acest motiv preotii si ierarhii nostrii nu oficiaza slujbe impreuna cu preotii si ierarhii BOR.
Citeste cu atentie canoanele pe care le citezi!
Sfintii parinti de la Sinodul I Ecumenic au hotarat amanarea cu o saptamana a serbarii Paselui crestin numai in cazul in care acesta ar coincide cu Pastile evreiesc, nicidecum daca Pastile crestin cade mai devreme. Masurile disciplinare din canonul citat de tine fac referire la clerul care ar serba Pastile in aceeasi zi cu cel evreiesc.
Biserica Ortodoxa Romana nu a incalcat niciun canon serband pastile mai devreme de 14 Nissan in perioada 1926-1929.
Esti in eroare.In primul rand pastele ortodox nu poate coincide cu cel evreiesc,deoarece acela cade sambata,iar al nostru duminica.De aceea a si fost "indreptat" calendarul cu 13 zile,nu intamplator.De ce n-au fost 12 zile?De ce nu 14?De altfel n-ar avea nici un sens daca ar fi pacat numai cand ar coincide cu cel evreiesc si nu si inainte.Iisus a murit si a inviat DUPA pastele evreiesc.Calendarul s-a schimbat in urma unui congres panortodox la care n-au participat toate bisericile ortodoxe.De asemenea,de ce patriarhul ecumenic si mason Meletie Metaxakis ce a decis schimbarea calendarului,a murit in chinuri spunand ca a divizat biserica si a distrus ortodoxia?
de unde stii tu ca a fost mason? probabil i-au eliberat adeverintza ca e mason
si de unde stii tu ce-a zis el ai fost acolo?
pt niste zile se face atata galagie:|
  #310  
Vechi 07.01.2008, 18:39:09
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Sarbatori fericite!
Nasterea Domnului (Craciun il chema pe cel care i-a primit in pestera) sa va aduca multa bucurie in suflete asa cum mi-a adus si mie. :D daca am mai avut vreo urma de intristare, aceasta mi-a trecut datorita caldurii crestinilor, bunei dispozitii si daruirii parintilor de a ne colinda.
acum va iubesc pe toti; va rog nu-mi stricati starea asta si lasati-l pe Meletie.. alta data.

La multi ani! :D :*
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07