Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.01.2008, 15:36:22
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

M-am interesat. Vamile vazduhului sunt considerate, in BO, o teologumena. Unii cred, altii nu. Cel pe care am intrebat a spus ca considera ca aceasta carte este una pt cei ce tocmai se initeaza in ale credintei, pt "incepatori".
Considera ca in aceasta carte se abordeaza o perspectie asupra divinului mai mult juridica decat duhovniceasca. Eu inclin a fi de acord cu el.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.01.2008, 17:18:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

1.conceptul e strain de realitate? nu de acolo ishi trage termenul, cuvantul, ideea? o fi ceva SF conceptul....
2.vamile nu sunt puse de Dumnezeu ci sunt am impresia zidurile iadului puse de cel rau shi pe unde daca nu eshti insotzit de ingeri sau de Dumnezeu, nu potzi trece de ele
3.dar adevaratele "vami" duhovniceshti sunt abea in ceruri ca abea acolo ai de aface cu respectarea sfintzeniei, ca la vami doar dai socoteala mai mult dracilor, poi sigur ca juridica, deoarece dracii sunt mari justitziari.... bineintzeles dupa pacate.

Doamne, apara-ne!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.01.2008, 23:57:17
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Nu exista Purgatoriu.Exista doar iad si rai si lumea vazduhului care este a ingerilor cazuti,deci a demonilor.A afirma ca exista purgatoriu este o erezie !
un ortodox care afirma ca exista Purgatoriu este eretic
un catolic, afirmand ca exista Purgatoriu este in comuniune cu Biserica

catolicii au numit Purgatoriu un spatiu subinteles de ortodocsi atunci cand se roaga pentru sufletele raposatilor
cu sau fara aceasta denumire, credinta crestinilor catolic sau ortodocsi este aceeasi

ca sa fim corecti fiecare fata de el insusi (in credinta sa) si fata de ceilalti (in credinta lor) trebuie sa credem asa cum ne invata Biserica (pe fiecare in parte) si sa nu-i judecam pe ceilalti
Asa cum nu exista cale intre minciuna si adevar tot asa nu exista un alt loc intre iad si rai..Nu poti merge printre minciuna si adevar Tot asa nu poti merge nici in purgatoriu ..ori mergi in rai si prin jertfa Domnului Iisus de pe Golgota chiar daca ai avut mici greseli (cum dealtfel are toata lumea) te cureti si din mila lui Dumnezeu intri in rai, ori daca nu mergi in iad...si mai stai 300 sau 400 de ani pentru a te curata si apoi treci in rai, asta nu mai daca mai pe cineva care sa se roage pentru tine, si care are o viata mai deosebita si sa te pomeneasca la Sf. liturghie.
Mi se pare o tampenie sa spui ca exista purgatoriu pentru ca oameni cei ce au greseli sa se curete acolo..Greseli au toti oameni asta ar insemna ca toti oamenii inainte sa ajunga in rai sunt dusi in purgatoriu. ..Hai sa fim seriosi...Catolicii au destule erezi in a lor invatatura cea ce ii deosebeste cee ce deosebeste cu mult invatatura lor cea de invatatura crestin ortodoxa (cea dreapta si adevarata).
Si Luther a trecut de la Biserica Catolica pentru faptul ca existau acele indulgente papale.
Deci daca ai avea multi bani ii dadeai papei iar el ti-l scotea si pe strabunicul din iad..Ceea ce mi se pare iar o mare tampenie..Sa fim seriosi..Toti banii din lume nu au nici o valoare inaintea lui Dumnezeu ..si numai pocainta si regretul de ceea ce ai facut (inima infranta si smerita )Iar apoi primesti iertare de la Dumnezeu.
Si multumesc Lui Dumnezeu ca m-am nascut in aceasta creinta ortodoxa caci cine stie daca as fi fost in locul lui Luthe pe cei carari oi fi apucat..smintindu-ma de invatatura (De a cumpara pacatele cu parale) ce prostie..si aici cred ca Luther a avut dreptate ..El a gresit numai prin faptul ca nu si-a ales adevarata credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 14.01.2008, 00:00:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Insa nici acum nu sunt usa de biserica ...stati linistiti!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 14.01.2008, 11:11:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

In schimb spunea Parintele Arsenie Papacioc :Raiul este plin de pacatosi pocaiti si iadul este plin de pacatosi nepocaiti......
...Si nu uitati..Ca nu este om care sa fie viu si sa nu greseasca ..Numai Tu Doamne esti fara de pacat Dreptatea Ta este dreptate in veac si Cuvantul Tau adevarul.
MATEI 13
11. Si văzând fariseii, au zis ucenicilor: Pentru ce mănâncă Învătătorul vostru cu vamesii si cu păcătosii?
12. Si auzind El, a zis: Nu cei sănătosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi.
13. Dar mergând, învătati ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepti, ci pe păcătosi la pocăintă.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 14.01.2008, 12:19:33
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Mi se pare o tampenie sa spui ca exista purgatoriu pentru ca oameni cei ce au greseli sa se curete acolo.
si mie mi se pare cam la fel

numai ca Purgatoriul, in acceptiunea catolica nu este locul unde merg pacatosii


Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.01.2008, 01:59:25
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Mario, cuvântul purgatoriu are aceeasi radacina lingvistica cu purgatie:


PURGÁȚIE, purgații, s.f. Faptul de a elimina (în mod regulat) materiile fecale; purgare. ♦ (Înv.) Purgativ. – Din fr. purgation, lat. purgatio


Catolicismul se aseamana cu Islamul. O secta de fanatici care se auto-distrug prin auto-sugestie.




Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.01.2008, 10:54:26
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Mario, cuvântul purgatoriu are aceeasi radacina lingvistica cu purgatie:
PURGÁȚIE, purgații, s.f. Faptul de a elimina (în mod regulat) materiile fecale; purgare. ♦ (Înv.) Purgativ. – Din fr. purgation, lat. purgatio

Catolicismul se aseamana cu Islamul. O secta de fanatici care se auto-distrug prin auto-sugestie.
ai vrea tu!
ia mai documenteaza-te!

"purgatia" in romaneste este format de la termenul frantuzesc, provenit la randul lui din substantivul latinesc "purgatio (-onis)" care inseamna "spalare, justificatre, ispasire", derivat din verbul "purgo", care inseamna "a curata, a a sterge, a vindeca, a inlatura, a justifica, a dovedi, a purifica"

eu sunt catolica
nu sunt fanatica
deci Catolicismul nu este fanatic

tie de ce iti trebuie sa gandesti astfel de spre Catolicism?
te simti mai bun ortodox asa?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.01.2008, 22:53:34
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

oare papaioan paul al 2-lea ,cind a aparut ,la 2 ani de la moartea sa ,cu ocazia comemorarii,in Polonia ARZIND IN INTREGIME ,era in IAD sau in purgatoriu,ca vazui pe un site mai ieri ,dar nu mai tin minte pe care.:D
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.01.2008, 13:40:10
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
oare papaioan paul al 2-lea ,cind a aparut ,la 2 ani de la moartea sa ,cu ocazia comemorarii,in Polonia ARZIND IN INTREGIME ,era in IAD sau in purgatoriu,ca vazui pe un site mai ieri ,dar nu mai tin minte pe care.:D
de ce nu te intrebi daca nu cumva era in Rai?!?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este purgatoriul? annajanette Generalitati 82 07.03.2010 18:33:37