![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
http://www.bikcha.com/tube/-i6qLes9l...duc-la-golgota (Ma duc la Golgota)
http://www.bikcha.com/tube/t-bvWg1Vs...ire-brancoveni ( Balada Sfintilor Martiri Brancoveni) http://www.bikcha.com/tube/n-hTIT9pu...ire-brancoveni (O, Maicuta, dulce Maica mea) http://www.bikcha.com/tube/O-oNSG2a9...ara-de-craciun ( Noi in seara de Craciun) http://www.bikcha.com/tube/B_cBkYFeq...ire-brancoveni ( Robii Domnului) |
|
#3
|
|||
|
|||
|
http://www.bikcha.com/tube/UrWWznMz2...man-brancoveni ( Nu pricep, Curata...)
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Pricesnele cantate de corul maicutelor de la Manastirea Sfinta Cruce din Oradea sunt superbe, altele mai frumoase nu am intalnit.din pacate, nu cred ca se gasesc pe net, dar se poate cumpara CD-ul cu inregistrari.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Scopul cântării duhovnicești (bisericești) este de a ne scoate din lumea simțurilor, din lumea căzută în care trăim și de a ne transpune în niște realități duhovnicești transcendente. Nu tot ceea ce se prezintă sub numele de cântare bisericească, din păcate, este cântare dreptslăvitoare (intonație, mesajul cântării). Cântarea bisericească, iconografia, precum și multe din practicile Tradiției ortodoxe, au suferit trasformări bolnăvicioase care, de cele mai multe ori, au tendința, subtil, de a ne scoate de pe cale.
Tratament recomandat: renunțarea la igoranță și tratarea cu seriozitate a unor subiecte, precum Cântarea bisericească https://www.youtube.com/watch?v=h9MyM8KplUU |
|
|