Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.01.2008, 18:02:51
Raducu21 Raducu21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 12
Implicit

Doamne-ajuta!
Asta e ispita de la diavolul-sa ascultam de acasa,nu in Biserica,
te sfatuiesc sa mergi la Biserica,credinta vine prin auz.Asadar ca sa te intaresti in credinta,incearca sa ajungi regulat la Biserica.Unii confunda Duminica cu o zi libera,ea e zi de sarbatoare,zi care e bine s-o dedicam lui Dumnezeu.Sa mergem asadar in Casa Domnului sa ne rugam si sa ne straduim sa fim atenti la Sfanta Lliturghie,ca spre folosul nostru este aceasta.
Parintele Cleopa,intrebat fiind cu referire la ascultarea slujbei la radio sau TV,a spus ca nu este bine,este pacat,este batjocura de cele sfinte!Sa luam aminte,sa nu cadem si noi in pacaleala asta venita de la vrajmasul!Radu
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.01.2008, 21:54:05
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raducu21
Parintele Cleopa,intrebat fiind cu referire la ascultarea slujbei la radio sau TV,a spus ca nu este bine,este pacat,este batjocura de cele sfinte!Sa luam aminte,sa nu cadem si noi in pacaleala asta venita de la vrajmasul!Radu
Nu este pacaleala de la vrajmasul. Ah, deci o persoana batrana care chiar nu poate merge pana la biserica si sa stea acolo in picioare, sau pe scaun si asculta slujba la radio sau la televizor face pacat, vrei sa spui??? Eu nu cred asta.

Sau cineva care este in afara tarii si nu are biserica unde sa mearga face pacat ca asculta slujba la Trinitas? Sau cineva care trebuie sa mearga undeva si este in masina...sau cineva este invalid, sau cineva este bolnav, sau cineva are copii foarte mici, sau are pe cineva care trebuie ingrijit la pat, sau este la serviciu, sau...sau..sau...

Difuzoarele au si ele un rol. De multe ori bisericile sunt prea pline si sunt oameni care trebuie sa stea afara ca nu mai este loc inauntru. Sau sunt oameni mai surzi. Sau biserica pur si simplu nu are o acustica foarte bine si nu se aude in spate...

Eu ma bucur ca Trinitas se poate asculta pe internet cand sunt in afara Romaniei. Mi se pare un lucru foarte, foarte bun. Nu, nu inlocuieste sa fii la biserica, dar e mult mai bine decat nimic.

Eu cred ca biserica ar trebui sa foloseasca tehnologia mult mai mult. Mai repede se ajunge la unii tineri pe calea internetului, decat eu stiu pe ce alte cai.

Dar da, dac din lene nu mergi la biserica si zici ca compensezi ascultand la radio, este rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 22.01.2008, 19:03:38
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de Raducu21
Parintele Cleopa,intrebat fiind cu referire la ascultarea slujbei la radio sau TV,a spus ca nu este bine,este pacat,este batjocura de cele sfinte!Sa luam aminte,sa nu cadem si noi in pacaleala asta venita de la vrajmasul!Radu
Nu este pacaleala de la vrajmasul. Ah, deci o persoana batrana care chiar nu poate merge pana la biserica si sa stea acolo in picioare, sau pe scaun si asculta slujba la radio sau la televizor face pacat, vrei sa spui??? Eu nu cred asta.

Sau cineva care este in afara tarii si nu are biserica unde sa mearga face pacat ca asculta slujba la Trinitas? Sau cineva care trebuie sa mearga undeva si este in masina...sau cineva este invalid, sau cineva este bolnav, sau cineva are copii foarte mici, sau are pe cineva care trebuie ingrijit la pat, sau este la serviciu, sau...sau..sau...

Difuzoarele au si ele un rol. De multe ori bisericile sunt prea pline si sunt oameni care trebuie sa stea afara ca nu mai este loc inauntru. Sau sunt oameni mai surzi. Sau biserica pur si simplu nu are o acustica foarte bine si nu se aude in spate...

Eu ma bucur ca Trinitas se poate asculta pe internet cand sunt in afara Romaniei. Mi se pare un lucru foarte, foarte bun. Nu, nu inlocuieste sa fii la biserica, dar e mult mai bine decat nimic.

Eu cred ca biserica ar trebui sa foloseasca tehnologia mult mai mult. Mai repede se ajunge la unii tineri pe calea internetului, decat eu stiu pe ce alte cai.

Dar da, dac din lene nu mergi la biserica si zici ca compensezi ascultand la radio, este rau.
Pana la urma, un bun crestin asculta slujba de acasa, din masina, sau pe net? Nu stiam ca slujba religioasa e program de divertisment sau stiri.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 22.01.2008, 19:07:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dar sint situatii cind nu incap toti in biserica si stau afara ;sau dc mergi la o manastire,deci in alta parte decit localitatea in care vietuim, ,slujba fiind inceputa,mie imi convine sa o aud de la coborirea din masina ,ca mai trece timp pina sa merg la pangar care e in curte ,la intrarea in manastire ,pina dau pomeni la sf. liturghie,pina cumpar luminari,mascriu fam la acatiste sau maslu ,mai trece un timp pe care l-as pierde neascultind slujba mai ales dc mai e si coada la pangar! Asa ca nu e bine sa privim lucrurile asa de ingust ,adica sa ne gindim ca pe unii II DERANJEAZA .Dar pe altii vecini ai matale ,corbule,care poate sint batrini si nu se pot deplasa la sf liturghe sau sint in scaun cu rotile la bloc,sau un copil mic acasa sau poate pe cineva bolnav de care rtre sa ingrijeasca si nu poate merge in acea Duminica ?!!??;avind o astfel de gindire strabate din ea EGOISMUL MATALE SI DORINTA DE A NU FI DERANJAT DE SLUJBA.Ma intreb dc tot asa ai gindi dc ar fi muzIca rock sau din asta galagioasa si obositoare?!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 22.01.2008, 19:32:57
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

[quote=corbu]
Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de Raducu21

Dar da, dac din lene nu mergi la biserica si zici ca compensezi ascultand la radio, este rau.
Pana la urma, un bun crestin asculta slujba de acasa, din masina, sau pe net? Nu stiam ca slujba religioasa e program de divertisment sau stiri.
Nu, un bun crestin merge la biserica. Dar cand un crestin nu are biserica pe aproape, sau sunt alte circumstante care il/o impiedica sa ajunga la biserica, ce altceva sa faca??

Citeste bine ce am spus: Daca insa din lene nu te duci la biserica si spui ca lasa ca asculti 10 minute slujba la radio, atunci nu e bine.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 22.01.2008, 23:21:38
corbu corbu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2008
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
dar sint situatii cind nu incap toti in biserica si stau afara ;sau dc mergi la o manastire,deci in alta parte decit localitatea in care vietuim, ,slujba fiind inceputa,mie imi convine sa o aud de la coborirea din masina ,ca mai trece timp pina sa merg la pangar care e in curte ,la intrarea in manastire ,pina dau pomeni la sf. liturghie,pina cumpar luminari,mascriu fam la acatiste sau maslu ,mai trece un timp pe care l-as pierde neascultind slujba mai ales dc mai e si coada la pangar! Asa ca nu e bine sa privim lucrurile asa de ingust ,adica sa ne gindim ca pe unii II DERANJEAZA .Dar pe altii vecini ai matale ,corbule,care poate sint batrini si nu se pot deplasa la sf liturghe sau sint in scaun cu rotile la bloc,sau un copil mic acasa sau poate pe cineva bolnav de care rtre sa ingrijeasca si nu poate merge in acea Duminica ?!!??;avind o astfel de gindire strabate din ea EGOISMUL MATALE SI DORINTA DE A NU FI DERANJAT DE SLUJBA.Ma intreb dc tot asa ai gindi dc ar fi muzIca rock sau din asta galagioasa si obositoare?!
"Omul este o corabie mica, in care se afla lei si balauri, otrava si rautate, carari bolnave si prapastii fara sfarsit. Dar, tot acolo este si Dumnezeu, sunt si ingerii, viata si Imparatia Domnului, lumina si Apostolii, cetatile ceresti si comorile de har: acolo, in sufletul omului sunt toate".
Cam ce acoperire, ca suprafata in jurul Bisericii, ar trebuii sa aiba puterea statiei de amplificare pentru a ajunge sunetul clar si nedistorsionat in casele tuturor celor pomeniti de dvs., bolnavi, oameni ocupati sau imobilizati la pat?
Dvs. considerati slujba pur si simplu un fond sonor pe care va desfasurati alte activitati, multe din ele straine de cele sfinte. De ce mai mergeti la slujbe? Puteti sa ascultati continuu, 24 din 24, slujbe live sau inregistrate, pe drumurile pe care le faceti sau la cozile la care stati. Nu aveti nevoie de un preot cu har pentru asta. Este suficienta o inregistrare de buna calitate, eventual si video.
Egoism ? Sunt impotriva folosirii mijloacelor mass media de catre Biserica-motiv, pe scurt: desacralizeaza si dilueaza mesajul slujitorilor Bisericii.
Deranjat de slujba? Sunt deranjat de fatarnicia de a merge la Biserica de gura lumii, de asculta slujba peste gard sau cand facem ,,shopping', la iarba verde sau la un pahar de tulburel si o mana de seminte in fata garajului.
Ce scop mai are o slujba ascultata fragmentat de oameni pentru care evlavie inseamna sa-si faca semnul crucii cand trec pe langa o farmacie?
Unde mai este frica si credinta cu care se intra in Biserica?
Nu cred ca se va mantui nimeni ascultand psalmi, pilde si slujbe play-back.
Ati ajuns si dvs. sa comparati indirect Sluba cu un concert rock, galagios si obositor...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 23.01.2008, 04:44:48
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Corbu, eu zic sa te duci la PF Daniel in audienta si sa ii spui sa inchida Trinitas ca nu foloseste la nimic bun, dimpotriva. :)

Oricum, ce vorbim noi si ce vorbesti tu sunt doua lucruri diferite. Este o gluma: Cineva merge pe drum si intalneste o femeie mai batrana si mai surda care munceste la un gard, si ii spune "Doamne-ajuta" Si femeia raspunde "Bat parii." Tot asa si tu, una spunem noi, si alta intelegi tu. Noi spunem ca este buna slujba la radio si statia de amplificare fiindca ajuta unii oameni aflati in diferite neputinte. Tu spui ca ce rost are slujba asculatata la iarba verde si la shopping de oameni care isi fac cruce cand trec pe langa o farmacie. Cand NU despre asta este vorba. EU inca nu am mai vazut oameni la iarba verde care sa asculte Sf Liturghie la un mic si o bere, oricum, deci e exagerat.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 23.01.2008, 05:31:28
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Si inca ceva Corbu: tu ai iesit vreodata din Romania intr-o tara unde nu sunt biserici la fiecare pas ca acasa? Ai fost vreodata imobilizat la pat, sau a trebuit sa stai zile intregi in casa ingrijind un bolnav sau un copilas, bolnav sau nu? Ai cumva un batran in familie care nu se poate deplasa mai mult de 200 de metri ca il dor picioarele si nicicum nu poate sa stea 2-3 ore in picioare, sau chiar cu picioarele in jos pe un scaun? Ai un serviciu la care sa trebuiasca sa mergi chiar si duminica, sau care te trimite cine stie unde chiar si duminica si trebuie sa conduci duminica dimineata??

Daca ai raspuns da la macar doua dintre intrebari, eu nu inteleg cum poti sa fii asa de intransigent. Si daca ai raspuns nu, atunci cum poti sa judeci asa de usor fara sa te gandesti ca viata nu e la fel pentru toata lumea, si sunt oameni cu trebuinte diferite de ale tale.

Nu, a ascula o slujba la radio si a merge la biserica sunt lucruri total diferite. Experienta este cu totul alta. Dar daca nu poti sa mergi la Sf Liturghie poti macar sa asculti, asa, ca o mangaiere.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.01.2008, 09:43:51
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Fiecare este direct raspunzator pentru faptele sale. Din pacate ajungem sa combatem ca si nefolositor ceea ce intr-o oarecare masura ne macina in mod personal.Citesc acest forum de 1 an, adesea am intalnit aceasta problema.
Sunt metode ce dauneaza ortodoxiei afirmi tu corbule dar, daca imi perimti voi cita ( din memorie) o fraza ce am citit-o undeva prin pateric: Nepatimirea nu inseamna a indeparta patimile ci a supune trupul inimii. Fericiti cei ce traiesc in lume dar au ajuns la stadiul de nepatimire datorita smereniei.;) Sa lasam infirmii si batranii sa se bucure de Radio, si Liturghia transmisa prin intermediul lui.

Reply With Quote
  #90  
Vechi 23.01.2008, 10:48:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Alina, in primul rand vreau sa-ti cer iertare , pentru ca in gandul meu ratacit te-am judecat gresit. Nu intru in detalii , dar asa am simtit eu acum s-o fac. In alta ordine de idei, sustin intru totul transmiterea slujbelor prin intermediul radio-tv. si chiar intensificarea acestor transmisiuni pentru cei in neputinta in a merge la Biserica. Asa este, e usor sa judeci si sa dai sfaturi, dar mult mai greu sa te pui in situatia celui judecat. Maicuta Domnului sa te acopere de tot raul cu cinstitul ei Acoperamant !
Reply With Quote
Răspunde