![]() |
![]() |
|
#81
|
||||
|
||||
![]()
Trist e căco nsideră limba română o cârpă de șters pe jos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat! "Trebuie sa mori înainte de a muri Pentru a nu muri atunci când mori" |
#82
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Plecând de la această idee sper să înțelegi faptul că nu putem da întâietate științei în ceea ce privește creația și chiar și vechimea Pământului. Iată din link-ul postat de tine ce mai spune părintele Serafim Rose: STUDENT: Știm oare cât de vechi este pământul după cronologiile biblice ? Părintele SERAFIM: Problema este controversată. Textul grecesc (Septuaginta) si textul ebraic (masoretic) al Facerii sunt diferite. După Septuaginta, lumea are cam 7500 de ani vechime; după textul ebraic, are cam 6000 de ani vechime. Este o discrepanță evidentă. Cum putem rezolva probleme de acest tip ? Părinții admit că poate exista o oarecare greșeală care să se fi transmis; pot fi simple greșeli de copiere etc. Fericitul Augustin are un întreg capitol despre acest lucru. Poate că unii copiști au adăugat sau au scos ici și colo câte o sută de ani atunci când au copiat textul. Părinții admit că în Scriptură pot fi mici greșeli. Nu există nici o învățătură patristică care să spună că trebuie să definim lumea ca având exact 7490 de ani vechime. Poate fi ceva mai mult sau ceva mai puțin: nu este ceva atât de important. Dar faptul că Adam a trăit acum șapte sau opt mii de ani, sau a trăit în urmă cu milioane de ani - aceasta este o întrebare importantă. Este un subiect însemnat ce influențează întregul text al Facerii. Trebuie să întelegem cine a fost Adam - dacă a fost sau nu o persoană s.a.m.d. Dacă a trăit în urmă cu milioane de ani, apar o grămadă de întrebări pe care trebuie să ți le pui despre felul cum omenirea a interpretat tradiția începând de atunci. Eu îți mulțumesc că ai amintit de acest părinte. :) |
#83
|
|||
|
|||
![]()
Nu se poate pune problema si ca alea cateva milioane au fost inainte de Adam?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
#84
|
|||
|
|||
![]()
Zilele Facerii au fost zile și nu ere, iar Adam a fost creat în ziua a 6-a.
|
#85
|
|||
|
|||
![]()
E un mod de a privi lucrurile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
#86
|
|||
|
|||
![]()
Fiecare este liber să aleagă.
"Dar adevăratul creștinism ortodox este cu totul altfel. Nu este legat de nici un curent al gândirii modeme." |
#87
|
|||
|
|||
![]()
Nu cred asta. Facerea e in mod evident un text mult prea subiectiv iudaiceste, totul e scris sa conduca la "sfintenia sabatului". Deseori oamenii nu vad lucruri evidente. Dumnezeu, Ha-Shem, Creatorul, NU oboseste. Un copil de noua ani, destept indeajuns, care nici macar nu a rasfoit catehismul dar a auzit de la bunici destul despre crediinta, iti poate spune asta: e truism. Tot textul Facerii musteste de spirit iudaic. si tocmai asta e si caderea/defectul sau, dar si partea sa buna. Pentru ca "yom" inseamna si "epoci", nu doar zile. Asa ca nu cred nici in creatia in sase zile, nici in geocentrism, nici in altele de acest fel. Si, cinstit sa fiu, nu cred in Facere (enervant cuvant; suna mai bine "Geneza") si pentru ca deseori staruinta unor crestini in a crede si a propovadui acestea este...sufocanta, pur si simplu. Mantuirea nu depinde de prostiile astea fideiste si speculative deopotriva.
|
#88
|
|||
|
|||
![]()
Citește omilii la Facere scrise de Sfinții Părinți. Dacă ai citit, recitește. :)
|
#89
|
||||
|
||||
![]()
Da dom'le, e evident că Dumnezeu a avut nevoie de ere pentru a-Și duce la bun sfârșit Lucrarea. O dovedesc pietrele cu vârste mai mari de 7500 de ani, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat! "Trebuie sa mori înainte de a muri Pentru a nu muri atunci când mori" |
#90
|
|||
|
|||
![]()
Dumnezeu, fie-I preaslavit Numele, poate face ceva, orice, inclusiv creare de Universuri, in ce timp si ritm doreste El. Daca vrea in miliarde de ani, atunci as ao face. Daca vrea intr-o femtosecunda, atunci asa va fi. Chiar si in sase zile. Dar Nu Se odihneste, pentru ca El NU e creatura biologica. Nici macar angelicii nu obosesc, si sunt doar creaturi, desi nemuritoare si spirituale, cu atat mai mult El nu va obosi. E o gaselnita rabinica, faza cu odihnea a saptea zi, si curente precum adventismul o exploateaza cat pot, si gasesc creduli, pardon, credinciosi pentru asta
|
|