![]() |
![]() |
|
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Regret lucrurile pe care i le.am spus pt ca stiu cat de mult l.am ranit,si eu daca as fi fost in locul lui ma simteam la fel. Din fericire am trecut peste desi stiu ca niciodata nu va uita asta dar eu trebuie sa ii fiu alaturi macar pe viitor in planurile lui profesionale. Am trecut si peste cearta de acum,cred ca e ceva ce ne leaga daca ne intoarcem mereu unul la celalalt. Acum urmeaza partea mai putin frumoasa,va trebui sa ii dau vestea mamei mele ca suntem din nou impreuna si nu stiu cum voi face asta. Deja imi imaginez ce scandal se va produce.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Citat:
Citat:
dupa 5 ani de medicina urmeaza perioada de rezidentiat.Iar ea nu-ti vede un viitor prea stralucit alaturi de el. Sincer eu n-am vazut niciodata cupluri la care diferenta de activati si interese intelectuale sa fie mare.Adica ambii erau din aceiasi bransa. Exista insa si exceptii.Poti intalni cupluri cu diferente mari de interese intelectual-sociale in urmatoarele situatii: dependenta de bani a unui partener dependenta de sex a unui partener depdendenta de bani & sex a unui parterner Apoi mama ta mai are o grija de care nu-ti spune. Ce o sa faceti voi cand o sa dati de greutati si el va recurge la bautura ? Ca daca se intampla asta, atunci urmeaza bataile si apoi crima. |
#3
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Intradevar, va trebui sa-i spuneti si mamei dumneavoastra de decizia luata (si prin asta i veti arata ca sunteti un om matur, capabila sa ia propriile decizii, si care nu se ascunde si spune deschis ce gandeste si ce-si doreste). Incercati sa faceti acest lucru cu tact, calm dar si cu fermitate. Iar daca mama dumneavoastra recurge la jigniri, violenta verbala sau amenintari, singurul lucru care-l puteti face este sa o lasati un timp sa se calmeze si sa se obisnuiasca cu situatia, si dumneavoastra sa va concentrati pe viitorul dumneavoastra, alaturi de omul respectiv! |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Insa, decat pentru mama, eu mai degraba mi-as face griji pentru "priza" care o are el la pahar. Ce se va intampla daca la un moment dat "placerea" asta va deveni ingrijoratoare (deja este, dar probil nu-ti dai inca seama), va renunta la ea pentru tine? Sau crezi ca principiul de baza a unei relatii este ca fiecare trebuie sa-si caute placerea lui?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. Last edited by AlinB; 29.07.2016 at 11:14:32. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Cu diferenta de profesii, nu cred ca este o problema! Orice om care practica o meserie este doctor numai la spital, este sofer numai când este la bordul autocamionului, etc!
Acasa si in viata de familie, indiferent ce meserie am aveea fiecare, suntem cu totii oameni, soti, sotii. Intradevar, doi oameni care decid sa se casatoreasca si sa fie impreuna toata viata , trebuie sa aibă si niste pasiuni comune (anumite activitati pe care le fac cu placere in timpul liber amandoi- activitati sportive, culturale, filme, piese de teatru, muzica, etc) si subiecte comune de discutii. Dar cultura generala a unui om nu are legatura cu meseria pe care o practica acel om, si nici cu pregatirea scolara (sunt oameni care de exemplul termina o scoala profesionala sau un liceu industrial si au o cultura generala solida si ai ce discuta cu ei, si sunt si oameni care au facute cate doua-3 facultati si sunt tufe de Venetia si te sperii când deschid gura). Iar cu bautura. Asa cum am zis, ca prietenul dumneavoastra mai serveste din când in când o bere nu este un lucru de condamnat. De altfel si doctorii recomanda de exemplul cate un pahar de vin natural (nu porcariile din comert) , servit din când in când la masa. Insa important este sa nu depaseasca masura, sa nu se ajunga la betie, sau sa devina violent. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Florinele, ia zi-ne tata, ca tu esti expertul, exista si bere naturala, nu porcarii din comert?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. Last edited by AlinB; 29.07.2016 at 11:27:35. |
#7
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Exista asa-numita bere de casa, dar a carei reteta si mod de preparare il cunoaste putina lume! In plus pentru asta iti trebui spatiu mai mare, anumite ustensile, timp , materiile prime din care sa o prepari! Este intradevar mult mai naturala si sanatoasa decat cea din comert (nu este pasteurizata si nu are tot felul de E-uri, etc), insa nu oricine are conditiile necesare sa o prepare. Mai ales pentru cine sta in mediul urban la bloc, nu are conditiile necesare sa o poata prepara. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Căsătoriți-vă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.
Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice. Biblia |
#9
|
|||
|
|||
![]()
O sa facem si acest pas,dar pe viitor. Vrem sa ne facem totul noi,cu banii nostri fara sa depindem de parinti si pt asta mai trebuie sa asteptam putin pana ne stabilizam financiar.
|
#10
|
|||
|
|||
![]() Citat:
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau. |
|