Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.11.2007, 13:19:39
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Cred ca este necesara o masura in toate... ca femeie sunt multe responsabilitati, mai ales cand apare familia. Si numai o mama responsabila stie cat este de necesar sa fie langa copilul ei, sa il indrume si sa ingrijeasca. ( iertati ca nu despre asta e vorba in topic).
Dar un copil creste si cu hrana materiala nu doar cu dragostea mamei, iar o mama care are o profesie, la un moment dat se va intoarce la a-si practica meseria. Atunci va trebui sa gaseasca o masura potrivita nevoilor copilului, cat si ca implicare a problemelor de la servici. Si se poate sa ai si mai multi copii, sa ii educi frumos si sa ai si un servici care sa te satisfaca profesional! Si sa nu-l uitam si pe tatal copiilor, care are nevoie de dragostea si caldura unui camin!
Si repet, daca pe langa asta isi pune batic, e bine, daca nu, e tot bine!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.12.2007, 11:04:39
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian

cere lui Doamne-Doamne si pentru mine ceva:D:D:D...

sa-mi de-a dreapta credinta ( sunt cam ecumenist de felul meu ) a sfantului Nicolae, sa-mi de-a dragostea de Dumnezeu a Sf Siluan, sa-mi dea credinta puternica a Sf Constantin Brancoveanu....

nu fi atat de zgarcita sa te rogi numai pentru tine...:D
:) Daca asi avea atata "trecere" pana la Maica Domnului asi cere doar iubire... De vom avea Iubire saurian, atunci toti vor fi prezenti in inima noastra. Acel Iisuse Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma..ar cuprinde Toata lumea. Pentru ca cel ce iubeste nu voieste sa se mantuiasca singur Niciodata! Si de ma va milui pe mine mult pacatoasa si desfranata, CU SIGURANTA va mantui pe TOTI ceilalti, dar vezi..fara iubire..nu pot avea acest gand ca eu asi fi intradevar ultima..si voi toti ceilalti in fata mea..:(:(:( si iarasi zic..Maicuta Preasfanta invata-ma..si daruieste-mi mie mult pacatoasei...si tu iar ma faci zgarcita:):D
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.02.2008, 23:19:54
mmaria mmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

care credeti ca este rolul unei diaconite din zilele noastre? are si ea o misiune practica, in afara de cea de a fi alatuei si de a-l sprijini pe sotul ei, diaconul?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.02.2008, 23:59:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de iosif
Femeia in Biserica! Care este rolul ei? Care este misiunea ei? Care sunt drepturile si obligatiile ei? Care este aportul ei in Biserica?
la ortodocsi, cred ca singura diferenta este ca femeia nu poate intra in altar decat la tarnosirea bisericii. cel putin eu asa stiu, la noi la romani. la greci, si la sirieni daca imi aduc bine aminte, am vazut ca femeile intra in altar. nu ca sa slujeasca, ci ca sa duca/aduca cate ceva.
conform canoanelor doar calugaritele pot sa intre in altar sa faca curatenie
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.06.2008, 04:57:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

orice calugarita are voie? si daca nu face curatenie?

mi-aduc aminte ca a venit odata la noi o maica stareta din RO - era intr-o campanie de strangere de fonduri ptr manastire - si cand a venit (slujba incepuse deja) s-a dus glont in altar... noi poporul prost ne uitam unii la altii si nu pricepeam ce se intampla... in fine, nu stiu ce a vorbit parintele cu ea si a iesit si restul slujbei a stat afara.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.06.2008, 22:42:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Femeia in Biserica! Care este rolul ei? Care este misiunea ei? Care sunt drepturile si obligatiile ei? Care este aportul ei in Biserica?
Draga Iosif, as-i avea o remarca de facut, raportat la rolul femeii in biserica si anume implicarea ei mult mai mult ca barbatul, mult mai disciplinata si o cunoscatoare a oranduielilor bisericesti , o participanta mult mai activa in timpul Sf.Liturghii in cantarile din timpul slujbei. Deci, toata admiratia din acest punc de vedere. Femeia este un exemplu, drept de urmat in Biserica noastra Ortodoxa.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.08.2008, 16:55:54
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de iosif
Femeia in Biserica! Care este rolul ei? Care este misiunea ei? Care sunt drepturile si obligatiile ei? Care este aportul ei in Biserica?
Draga Iosif, as-i avea o remarca de facut, raportat la rolul femeii in biserica si anume implicarea ei mult mai mult ca barbatul, mult mai disciplinata si o cunoscatoare a oranduielilor bisericesti , o participanta mult mai activa in timpul Sf.Liturghii in cantarile din timpul slujbei. Deci, toata admiratia din acest punc de vedere. Femeia este un exemplu, drept de urmat in Biserica noastra Ortodoxa.
In sfirsit cineva care apreciaza rolul femeii in biserica.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.08.2008, 17:01:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
orice calugarita are voie? si daca nu face curatenie?

mi-aduc aminte ca a venit odata la noi o maica stareta din RO - era intr-o campanie de strangere de fonduri ptr manastire - si cand a venit (slujba incepuse deja) s-a dus glont in altar... noi poporul prost ne uitam unii la altii si nu pricepeam ce se intampla... in fine, nu stiu ce a vorbit parintele cu ea si a iesit si restul slujbei a stat afara.
Wow... era plina de ea. Intradevar ele au dezlegare de la episcop dar chiar asa in timpul slujbei? A dat dovada de 0 smerenie si 0 respect pentru Sf liturhie.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.08.2008, 22:11:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Femeia ortodoxa nu poate fi preot, dar poate naste si poate educa preoti. Un staret care a auzit niste pelerini plangandu-se de starea actuala a Bisericii a zis: ,,Dati-ne mame cu adevarat crestine si lucrurile se vor schimba in bine!" Femeia are ca exemplu pe Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu Care cu multa smerenie, credinta, nadejde si dragoste a implinit o misiune divina in mijlocul lumii.

Dar, cum nu toate femeile sunt chemate sa indeplineasca misiuni de exceptie, ea-si poate indeplini misiunea de buna crestina: naste si educa buni crestini. Si nu e putin lucru. Se roaga mama, se roaga si copiii...

Si ar mai fi rolurile de femeie-calugarita sau femeie-preoteasa!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.08.2008, 22:41:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Un staret care a auzit niste pelerini plangandu-se de starea actuala a Bisericii a zis: ,,Dati-ne mame cu adevarat crestine si lucrurile se vor schimba in bine!"
da, e ceva urma de adevar in afirmatia asta, dar nu imi place ca barbatii se spala asa usor pe maini de responsabilitati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 243 16.09.2011 18:50:34
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 00:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 09:42:33