Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 29.11.2007, 23:12:15
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Ai dreptate... ne-am cam departat de subiect...:(

Cat cu privire la concluzia ta... daca imi permiti... mi se pare incompleta...:D
Ea cuprinde interactiunea cu oamenii, dar cu Creatorul de care vorbesti... nu ai nici o legatura? :rolleyes:

Multa pace si binecuvantare iti doresc! :thumbsup:
De asemenea... mult respect. :)
Pai in primul rand ar cam trebui sa avem grija de cele ce a creat Creatorul. Ca zau nu stiu cati copaci mai sunt in padure, nu stiu cat aer mai avem de respirat, nu stiu cat mai avem de suportat caldura sau frigul asta anormal, nu stiu ce o sa le spunem copiilor/(stra/.../stra)nepotilor atunci cand vor intreba ce e aia balena sau elefant si de ce nu mai exista acum(atunci)... :| Sunt o multime de astfl de lucruri de care nu stiu nimic. ???
Reply With Quote
  #192  
Vechi 30.11.2007, 00:00:22
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sik
Pai in primul rand ar cam trebui sa avem grija de cele ce a creat Creatorul. Ca zau nu stiu cati copaci mai sunt in padure, nu stiu cat aer mai avem de respirat, nu stiu cat mai avem de suportat caldura sau frigul asta anormal, nu stiu ce o sa le spunem copiilor/(stra/.../stra)nepotilor atunci cand vor intreba ce e aia balena sau elefant si de ce nu mai exista acum(atunci)... :| Sunt o multime de astfl de lucruri de care nu stiu nimic. ???
Cred ca din ce spui tu se prefigureaza mai degraba o relatie (interactiune) cu creatia decat cu Creatorul...:)
Sau consideri ca relatia noastra cu creatia, defineste indirect relatia noastra cu Creatorul? :rolleyes:
Reply With Quote
  #193  
Vechi 30.11.2007, 00:01:08
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

P.S: Am uitat ... Multa pace si binecuvantare!:)
Reply With Quote
  #194  
Vechi 30.11.2007, 01:10:06
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Cred ca din ce spui tu se prefigureaza mai degraba o relatie (interactiune) cu creatia decat cu Creatorul...:)
Sau consideri ca relatia noastra cu creatia, defineste indirect relatia noastra cu Creatorul? :rolleyes:
Pai daca intr-adevar Creatorul este cineva acolo sus, undeva, eu cred ca nu am avea o relatie prea buna cu El atata timp cat nu ii respectam creatia (unde intram si noi de altfel). Deci ar fi o relatie cel putin indirecta.

Dumnezeu este totuna cu Creatorul, dar ar fi bine totusi sa ne referim mai exact la una dintre ipostaze, cand discutam. Ipostaza despre care am vorbit ultima data este aceea de Creator.

Daca ne referim la relatia cu Dumnezeu, care ne vede orice am face, deja discutam despre altceva. El este in fiecare din noi, si se explica de ce el ne cunoaste din toate punctele de vedere si ne influenteaza actiunnile si trairile. Sau El este undeva sus de unde "trage toate sforile" in lumea asta, si atunci iar ne "vede", pentru ca actionam dupa voia lui (sau asa ar trebui sa facem). In oricare din cazuri El ne vede oricum. :) Si astfel suntem intr-o relatie directa cu El, fie ca ne place fie ca nu. Bine ar fi sa ne si placa, deoarece tot nu avem ce sa schimbam in aceasta privinta. ;)
Reply With Quote
  #195  
Vechi 30.11.2007, 23:34:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Imi pare rau sik, mai devreme ai spus sa renuntam la spusele lui X, facand aluzie la postarea mea. Am citit cu atentie postarile tale. Constat ca renunti la anumite repere pentru propriile tale idei. Nu esti inca filosof, penru ca nu esti creator de sistem, ai pareri personale pe care le respect dar nu le impartasesc.
Cu respect, nu este o critica si nici nu caut sa deschid o polemica.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 03.03.2008, 20:29:46
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Dumnezeu nu este o ipoteza cu care unii sunt de acord, altii nu. Dumnezeu exista pur si simplu, indiferent ca stim noi sau nu stim, ca vrem sau nu vrem, ca intelegem sau nu intelegem. Argumente? Tot ce exista este un argument pentru ca nimic nu ar exista daca nu ar fi facut de Dumnezeu. Este un adevar atat de simplu si la indemana oricui incat nici nu este nevoie de o demonstratie.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 07.05.2008, 16:37:42
iar_vali iar_vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

scrie undeva in Bible "crede si nu cerceta"?!?!?!
atunci de unde monstruozitatea asta???(afirmatia)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 07.05.2008, 23:07:52
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iar_vali
scrie undeva in Bible "crede si nu cerceta"?!?!?!
atunci de unde monstruozitatea asta???(afirmatia)
Probabil de la unii care vor sa induca in eroare cu privire la esenta adevarului biblic. :hmmm: Sau de la altii care se cred destepti si superiori, si nu mai au rabdare sa ne lumineze si pe noi incultii sau prostanacii. :D
Dar in legatura cu tema acestui topic, cred ca s-ar cam potrivi. Pentru ca degeaba aflam noi cum a facut Dumnezeu ca din 2 oameni sa ajunga astazi o populatie de peste 6 miliarde de persoane, sau altele care sunt tot astfel de piedici, daca de sufletul nostru tot nu ne preocupam...! Pentru ca nimic nu e mai important decat sufletul nostru, pe care avem nevoie sa-L hranim cu cunoasterea lucrurilor mainilor Sale, dar nu sa iscodim noi cu mintea noastra. Sa ne rugam, si vom intelege, pentru ca in adancul nostru avem "amprenta" chipului lui Dumnezeu, sau, cum spunea Nicolae Steinhardt, "toti suntem crestini". Sa invatam mai bine sa fim cu adevarat ceea ce am fost creati sa fim, si sa Il marturism pe Hristos, adica Adevarul.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 24.05.2008, 16:43:03
calist calist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Existenta Lui Dumnezeu este fara de tagada, un Adevar mai puternic si mai clar decat Acesta nu exista. Stiinta nu-L poate nega pe Dumnezeu. Logica bunului simt nu permite acest lucru. In plus, e o falsa problema dezbaterea aceasta: exista sau nu Dumnezeu. Adevarata problema a fiecarei fiinte umane este cum se raporteaza la acest minunat Adevar. ce facem noi? Incercam sa ne punem in locul Creatorului ? Sa-L negam sau sa-L contrazicem? Ce stim noi? Suntem doar niste creaturi. Cum poate creatura sa-L contrazica pe Dumnezeu, sa-I nege puterea Sa? Desigur sunt multe taine, dar acestea nu trebuie sa ne faca sa ne indoim de existenta lui Dumnezeu. Ci din contra, pentru ca logica bunului simt, lumea pe care o vedem sau nu o vedem ne face sa credem cu tarie ca Dumnezeu este CReatorul acestui Univers si acestei lumi. Iar noi, putem sa dovedim existenta lui Dumnezeu purtandu-ne asemeni bunului samaritean, fiind milostivi si facatori de pace. caci atunci ne vom ruga mai mult, vom iubi mai mult si ne vom apropia de Dumnezeu mai mult. Si vom cunoaste mai mult decat toti savantii la un loc.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 09.06.2008, 10:42:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc o persoana care, sub influenta educatiei ateiste din liceu, a inceput sa spuna ca nu exista Dumnezeu. Era o persoana inteligenta, cu un fizic placut, avea multa incredere in sine. A devenit din ce in ce mai aroganta si mai egoista si credea ca totul i se cuvine. Mama ei se ruga pentru ea si o sfatuia sa inceteze cu astfel de hule pentru a nu se convinge pe pielea ei de existenta lui Dumnezeu. Dar degeaba.

Dupa o perioada de succese pe toate planurile, a inceput sa aiba ghinioane dintre cele mai mari: in dragoste, pe plan social si profesional. Se simtea extrem de singura si de izolata si atunci a inceput sa-l caute pe Dumnezeu. Viata ei apoi s-a schimbat mult in bine si de atunci nu mai are curajul sa spuna ca nu exista Dumnezeu.

In Indreptarul de spovedanie scrie ca este o hula impotriva Preasfantului Duh sa sustii ca nu exista Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48