Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.03.2008, 15:36:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca nu am avea nici un folos cinstind sfintele moaste, daca in ele nu am intalni nimic dumnezeiesc, cu siguranta ar inceta pelerianjul la ele, rugaciunile... Cineva spunea ca "Nu are rost sa va frecati fruntea de o racla numai pentru a scapa de bube sau tremuraturi!". Si avea mare dreptate. Caci mai important este sa ne vindecam sufleteste si asa se va bucura si trupul de sanatate. Altfel, ne vom adanci in stricaciune.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.03.2008, 17:59:50
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Daca nu am avea nici un folos cinstind sfintele moaste, daca in ele nu am intalni nimic dumnezeiesc....
oamenii cauta tot felul de metode de a obtine Viata Vesnica.aceste metode nascocite de mintea omeneasca sunt intortochiate si au menirea de a indeparta pe omul sincer de la Dumnezeu.aceste metode nu propaga pe Iisus ca singur mod de Mintuire care mijloceste pentru noi in fata lui Dumnezeu.
oamenii cauta cai "mai usoare", fac orice ....numai ce este necesar(si simplu) nu.
oamenii au vazut ceva dumnezeiesc in unele persoane si le adora si venereaza.OAMENII au dorit sa faca asa.DUMNEZEU nu ne-a cerut asa ceva.
este paraxoxal.NU?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 07.03.2008, 09:45:16
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
"Depravarea nu e nici o noutate. Toate-s vechi si noua toate."

Asa este ,dar depravarea nu era ca acum pe cale de a fi oficializata(prostituti ,homosexualitate) si nici nu aparea in mass media sau chiar pe strada prin tinuta indecenta a multor tinere.
In antichitate, in majoritatea societatilor atat homosexualitatea, cat si prostitutia era nu numai acceptate, dar practicate pe scara larga si oficial.
In numeroase religii, inclusiv cele ale grecilor si romanilor, se practica prostitutia sacra, in templu. In Grecia antica, homosexualitatea era norma de comportament.
In numeroase religii antice sau chiar mai recente, se practica sacrificiul animal - inclusiv in religia iudeilor (scenele cu stropirea cu sange si indicatiile cu lux de amanunte cu privire la sacrificiu, prescrise in VT sunt absolut socante). In altele, deopotriva numeroase, se practica chiar sacrificiul uman.
S-a sfarsit lumea pentru asta?
Acum cel putin, prostitutia si sexul si-au pierdut caracterul sacru, cu exceptia catorva idioti, iar homosexualitatea nu e totusi generalizata nicaieri cum a fost in Grecia.
Iar in timpuri mai vechi, nu exista mass media, altfel ia sa fi vazut acolo depravare!
Dar erotismul nu lipsea, chiar destul de pronuntat. De exemplu, Decameronul lui Boccaccio.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 07.03.2008, 13:50:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

jean, este ultimul mesaj pe care ti-l adresez. Si asta nu pentru ca nu as avea ce sa-ti mai spun, dar observ ca deageaba iti spun. Iti marturisesc ca daca nu L-ai descoperit pe Hristos in sfinti, nu L-ai cunoscut pe adevaratul Hristos. Mai ai de mers dupa cum gandesti, pana vei ajunge sa intelegi ca mersul la sfintele moaste e un drum de la chinuri la odihna si de la necazuri la mangaiere. Nu astept raspuns, pentru ca cel orb nu ma poate calauzi. Dar sa nu deznadajduiesti, exista si astazi Siloamul - locul unde iti poti recapata vederea - Biserica.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.03.2008, 15:32:20
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
jean, este ultimul mesaj pe care ti-l adresez. Si asta nu pentru ca nu as avea ce sa-ti mai spun, dar observ ca deageaba iti spun. Iti marturisesc ca daca nu L-ai descoperit pe Hristos in sfinti, nu L-ai cunoscut pe adevaratul Hristos. Mai ai de mers dupa cum gandesti, pana vei ajunge sa intelegi ca mersul la sfintele moaste e un drum de la chinuri la odihna si de la necazuri la mangaiere. Nu astept raspuns, pentru ca cel orb nu ma poate calauzi. Dar sa nu deznadajduiesti, exista si astazi Siloamul - locul unde iti poti recapata vederea - Biserica.
da am scris ceva iesit din comun in postarea anterioara?inafara faptului ca Iisus e singurul mijlocitor pentru oameni?
intr-adevar orbii nu te pot calauzi.nu te baza pe ei.viata lui Iisus relatata in NT e o lumina destul de buna.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 09.03.2008, 18:25:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Daca nu am avea nici un folos cinstind sfintele moaste, daca in ele nu am intalni nimic dumnezeiesc, cu siguranta ar inceta pelerianjul la ele, rugaciunile... Cineva spunea ca "Nu are rost sa va frecati fruntea de o racla numai pentru a scapa de bube sau tremuraturi!". Si avea mare dreptate. Caci mai important este sa ne vindecam sufleteste si asa se va bucura si trupul de sanatate. Altfel, ne vom adanci in stricaciune.
Ai dreptate Costel. Afla deci, ca de la vindecarea cu uleiul, relatata mai sus de mine, sotul meu a inceput sa tina post miercuri si vineri, ceea ce alta data era de neimaginat; a inceput sa spuna o rugaciune inainte de a manca. Si cel mai important, a inceput sa deschida urechile cand se vorbeste despre Dumnezeu; deci nu mai este refractar. E ceva, nu?!?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.03.2008, 18:40:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de costel
jean, este ultimul mesaj pe care ti-l adresez. Si asta nu pentru ca nu as avea ce sa-ti mai spun, dar observ ca deageaba iti spun. Iti marturisesc ca daca nu L-ai descoperit pe Hristos in sfinti, nu L-ai cunoscut pe adevaratul Hristos. Mai ai de mers dupa cum gandesti, pana vei ajunge sa intelegi ca mersul la sfintele moaste e un drum de la chinuri la odihna si de la necazuri la mangaiere. Nu astept raspuns, pentru ca cel orb nu ma poate calauzi. Dar sa nu deznadajduiesti, exista si astazi Siloamul - locul unde iti poti recapata vederea - Biserica.
da am scris ceva iesit din comun in postarea anterioara?inafara faptului ca Iisus e singurul mijlocitor pentru oameni?
intr-adevar orbii nu te pot calauzi.nu te baza pe ei.viata lui Iisus relatata in NT e o lumina destul de buna.
asa e, tot_jean, exista multi orbi si surzi, fara ca acestia sa-si dea semaa de aceasta. Si atunci tot ceea ce ne-au spus Sfintii Parinti, sau Sfintii lui Dumnezeu, nu va avea ecoul la acestia, oricate minuni ar face. Dar noi avem o vorba: Preotul nu predica de doua ori pentru o baba surda. De ce? Pentru ca surzenia asta poate fi definitiva, si oricate argumente am aduce unei asemenea persoane surde, aceasta o va tine pe a sa, si va ramane neatins de adevar.
Matusica esti cam surda! N-are baba, n-are urda!
Cam asa se desfasoara si dialogul cu sectarii.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.03.2008, 01:17:21
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
....Preotul nu predica de doua ori pentru o baba surda. [/i] De ce? Pentru ca surzenia asta poate fi definitiva, si oricate argumente am aduce unei asemenea persoane surde, aceasta o va tine pe a sa, si va ramane neatins de adevar.
Matusica esti cam surda! N-are baba, n-are urda!
Cam asa se desfasoara si dialogul cu sectarii.....
asta e cu preotii si cu alte persoane asa-zis SFINTE.Insa eu imi pun nadejdea in cineva care ma asculta si care si-a dat viata pentru mine.eu in El imi pun toata nadejdea.
El sta la usa si bate.daca ii deschid....bine...daca nu ....EL bate in continuare( parafrazez).
asta e nadejdea mea nu preoti, Sinti Parinti sau Moaste.acestia nu ma pot ajuta cu nimic.doar cu sfaturi sau povete.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.03.2008, 04:04:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotii au har transmis de la Sfintii Apostoli prin punerea mainilor. Deci afirmatia ta nu este exacta. Iar persoane sfinte in viata nu exista, ci abia dupa moarte. Sfantul are moaste bine mirositoare, si poate face minuni, precum insanatosiri instantanee, pot izvora mir, etc.
Si noi ne punem nadejdea in Iisus Hristos si in Maica Domnului. Si in cei, care printr-o viata de renuntare au ajuns Sfintii lui Dumnezeu.
Sfintii Parinti te pot invata adevarul cuprins in Scripturi.
In privinta ajutorului pe care il poti primi de la moastele sfintilor...pana nu simti pe pielea ta, e greu de inteles.
Imagineaza-ti ce simte un paralitic, care vine in carut la moastele Sf. Grigorie Decapolitul, si pleaca pe picioare. S-a intamplat aceasta minune. Sf. Grigorie face necontenit minuni; nu lasa pe nimeni care il roaga sa-i ajute.
Daca esti tanar si sanatos, esti indiferent la aceste minuni, caci nu te ating. Dar un bolnav, fara speranta de a fi vindecat de catre medici, si care se reface doar rugandu-l pe un sfant sa-l ajute, nu va uita acest lucru.
Rabdare, omul nu e vesnic tanar, si nici vesnic sanatos. Atunci iti vei aduce aminte de sfinti, de apa sfintita, de anafura, de tamaia, care alunga certurile din casa, etc.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.03.2008, 08:14:03
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
In antichitate, in majoritatea societatilor atat homosexualitatea, cat si prostitutia era nu numai acceptate, dar practicate pe scara larga si oficial.
In numeroase religii, inclusiv cele ale grecilor si romanilor, se practica prostitutia sacra, in templu. In Grecia antica, homosexualitatea era norma de comportament.
In numeroase religii antice sau chiar mai recente, se practica sacrificiul animal - inclusiv in religia iudeilor (scenele cu stropirea cu sange si indicatiile cu lux de amanunte cu privire la sacrificiu, prescrise in VT sunt absolut socante). In altele, deopotriva numeroase, se practica chiar sacrificiul uman.
S-a sfarsit lumea pentru asta?
Acum cel putin, prostitutia si sexul si-au pierdut caracterul sacru, cu exceptia catorva idioti, iar homosexualitatea nu e totusi generalizata nicaieri cum a fost in Grecia.
Iar in timpuri mai vechi, nu exista mass media, altfel ia sa fi vazut acolo depravare!
Dar erotismul nu lipsea, chiar destul de pronuntat. De exemplu, Decameronul lui Boccaccio.
Ai spus bine ,in antichitate ,si pt.ca in antichiatate lumea era cum era a venit Iisus Hristos sa vindece lumea.
Acum suntem la fel ,vad ca iti place sa te amagasti,asta e realitatea.Dar daca in antichitate erau prostituate ,acelea nu isi etalau goliciunea peste tot.
Iar homosexualitatea nu ajunsese la o asa amploare si reclama.
Iar Decameronul ,sa intelegem ca e vorba de niste calugari catolici care se destrabalau ,dar sa nu generalizam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie cristina mioara Generalitati 20 28.07.2011 21:06:33
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06