Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 05.04.2017, 17:27:02
Ionut Garbea Ionut Garbea is offline
Junior Member

Data înregistrării: 05.04.2017
Implicit Hirotonia diacon

Buna ! Daca cineva nu este hirotesit citet si apoi ipodiacon , poate fi hirotonit diacon fara sa fie citet sau ipodiacon?
Si dupa ce cineva termina teologia ce face ? se duce la mitropolie si depune cerere de hirotonie? Se poate hirotoni direct preot? Trebuie neaparat sa isi caute parohie din timp ? Daca parohia pe care o vrea are preot ? Daca nu am 30 de ani pot fi hirotonit? Preotul meu are 34 de ani si este preot de 12 ani .
Reply With Quote
Vechi 05.04.2017, 17:53:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionut Garbea Vezi mesajul
Daca parohia pe care o vrea are preot ?
Nu stiu sa-ti raspund la celelalte intrebari, insa asta mi-a atras atentia. Pentru ca, daca preotii sunt urmasii apostolilor, inseamna ca parohia e misiunea lor. Or, ei au fost trimisi de catre Hristos, nu au ales singuri unde sa slujeasca. Si, din dragoste pentru El, s-au dus oriunde le-a cerut sa mearga.
Vechi 05.04.2017, 18:23:31
Ionut Garbea Ionut Garbea is offline
Junior Member

Data înregistrării: 05.04.2017
Implicit

adica imi vor da ei o parohie? ma vor trimite ei undeva?
Reply With Quote
Vechi 05.04.2017, 18:29:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member

Data înregistrării: 26.03.2014
Implicit

Din cate stiu, exista un numar de posturi de preot libere pentru care se organizeaza concurs. Deci ar exista o oarecare posibilitate de a alege, insa nu neaparat parohia pe care o doresti.

Poate ne spune Iorest mai multe.
Vechi 05.04.2017, 21:26:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.02.2010
Implicit

Sa iti iei gandul de tot de la preotie.
E prea mare prea cu responsabilitati, cu judecata infricosatoare din partea Cerului.
Nu te duci la vandut in piata, e un sacrificiu imens pe viata, o dedicare si o jertfa asemenea calugariei.

Daca vorbesti asa cum vorbesti tu mai bine lasa asta pentru altii. Adica fara sa stii in ce te bagi si ce inseamna...
Vechi 05.04.2017, 23:29:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.04.2012
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Din cate stiu, exista un numar de posturi de preot libere pentru care se organizeaza concurs. Deci ar exista o oarecare posibilitate de a alege, insa nu neaparat parohia pe care o doresti.

Poate ne spune Iorest mai multe.
Chiar se organizeaza concurs? Nu-mi vine-a crede.
Eu banuiam ca episcopul isi asuma repartizarea celui mai bun preot disponibil, sau hirotonirea celui mai bun absolvent care doreste slujirea unei parohii; absolventii asta asteapta.
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Certif. Donator nr. CO0020338/19.04.2016 Catedrala Mantuirii Neamului
Reply With Quote
Vechi 06.04.2017, 13:31:52
NicolaeM NicolaeM is offline
Junior Member

Data înregistrării: 20.11.2016
Implicit

Citat:
Buna ! Daca cineva nu este hirotesit citet si apoi ipodiacon , poate fi hirotonit diacon fara sa fie citet sau ipodiacon?
Si dupa ce cineva termina teologia ce face ? se duce la mitropolie si depune cerere de hirotonie? Se poate hirotoni direct preot? Trebuie neaparat sa isi caute parohie din timp ? Daca parohia pe care o vrea are preot ? Daca nu am 30 de ani pot fi hirotonit? Preotul meu are 34 de ani si este preot de 12 ani .
Dupa ce vei termina facultatea de teologie vei da capacitatea preoteasca. Dupa aceea vei depune un dosar de hirotonie pe o parohie vacanta. Daca vei fi admis, vei fi hirotonit diacon (tot acum vrei trece prin etapele citet, ipodiacon, iar la urma diacon). Dupa hirotonia intru diacon, la o data ulterioara vei fi hirotonit preot. Hirotonii se fac si la varste mai mici de 30 de ani.
Reply With Quote
Vechi 12.04.2017, 01:53:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
N-am mai auzit să fie cineva hirotesit pentru o vreme citeț și ipodiacon, probabil că parcurgi și aceste trepte direct până la diacon.
Aceste trepte erau cândva în Biserică din rațiuni pastorale.

Citat:
După terminarea Facultății de teologie un absolvent este un simplu licențiat în teologie..
Pentru examenul de capacitate preoțească trebuie licența în teologie pastorală, cei cu teologie didactică sau asistență socială nu se pot înscrie la examen, seminarul nu mai ajută pentru posturi la parohii mari.

În principiu absolventul de teologie așteaptă până când eparhia organizează concursul de capacitate preoțească, care se ține de regulă în fiecare an.
Apoi depune un dosar în care cere binecuvântarea ierarhului și trebuie să aibă recomandarea duhovnicului personal sau a duhovnicului facultății, depinde de cerința eparhiei organizatoare și copii după actele de identitate și diploma de studii.

Examenul e de titularizare în sensul că cele mai bune rezultate ocupă posturile în limita disponibilă, în ordine descrescătoare.
Examenul trebuie promovat cu minimum 7, fără să fie vreo notă parțială sub 6, iar cei care-l promovează pot solicita parohie timp de 1 an, după care dacă nu se scoate niciun post sau nu ocupă, trebuie să reia examenul anul viitor.

Probele vor fi scris și oral tematica se afișează, în principiu nu e nimic în plus față de facultate. Pentru cine învață 4 ani din cărțile de bază nu din rezumate xeroxate pentru nota 5 nu va fi o problemă promovarea chiar cu note de peste 9.

Media de titularizare se calculează între - media 4 ani Facultate + notă susținere licență + medie examen capacitate preoțească împărțit la 3, de aia e bine să înveți tare din Facultate.

Rezultatele se trec într-un certificat de titularizare, iar cel care e admis pe post e la început debutant, după care în 2-5 ani de la admitere obligatoriu pentru preoți este să-și ia și definitivatul.

Mare atenție pentru definitivat se ia în calcul

-Raportul protopopului în legătură cu inspecțiile anuale
-Media notărilor administrative pe ultimii 2 ani, cu calificativul cel puțin „bine”.
-Trebuie urmat un curs de 2 săptămâni frecvență obligatorie finalizat cu 2 probe scrise și una orală.
Media trebuie să fie minim 7 fără o notă parțială mai mică de 6.

Media se trece în „certificatul de acordare a definitivării” și abia de aici ești preot titular.

Last edited by Iorest; 12.04.2017 at 01:55:22.
Reply With Quote
Vechi 12.04.2017, 03:13:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Implicit

Citat:
Nu poți fi hirotonit direct preot și nici nu se recomandă trecerea în timp record de la diacon la preot când sunt atâția candidați pentru un post de preot titular și se poate face selecție.
Există preoți titulari și duhovnici înainte de 30 de ani, dar unde e concurență pe posturi nu vor fi hirotoniți la 22 de ani direct de pe băncile facultății.

Nici după hirotonie nu e musai să ți se dea și dreptul de a spovedi se pot despărți în 2 faze evenimentele și hirotesia întru duhovnic să vină mai târziu decât hirotonia.

Cred că trebuie să fii căsătorit înainte de momentul hirotoniei, nu știu dacă se mai acceptă hirotonie de preoți celibi(necăsătoriți) în parohie, decât în cazuri excepționale foarte rare.

Din câte știu , parohiile sunt împărțite pe trei categorii în funcție de numărul de enoriași:
A: parohie de gradul 1- bisericile din orașe,
B: parohie de gradul 2- comunele ce au peste 1000 de locuitori,
C: parohie de gradul 3 – în localitățile mai mici, chiar cu 30 de familii

Ar mai fi și paraclise și capele misionare - fără nr fix de enoriași care funcționează pe lângă un spital, o instituție de învățământ militar, penitenciare, nu știu ce statut au.

În parohie de grad 1 e greu să ajună oameni care au stat în parohii de gradul 2 sau 3, cu atât mai mult nu pot fi hirotoniți direct absolvenți. Cei hirotoniți pe seama unei parohii de gradul 2 și 3 trebuie să aibă minimum 5 ani vechime până să facă cerere de transfer pt grad 1 și calificative mari.

Iar pentru transfer vor concura prin examen cu alți doritori, dacă se scoate un post.

Niciun preot paroh nu poate aranja direct cu un diacon pentru hirotesie fără cuvântul final al episcopului care oficiază hirotesia, sunt fabulații poveștile de tipul episcopul nu știa de hirotesia unui diacon sau de o înțelegere.
Locurile nu se pot aranja nici dacă unul iese la pensie să lase pe altul ca preot pentru că titularizarea o poate câștiga altcineva, au trecut vremurile alea dacă or fi fost vreodată, nu mișcă nimic fără să dea acordul episcopul.

Diacon poți ajunge la oraș dar asta nu-ți garantează un post de preot în aceeași parohie, poți sta și 20 de ani diacon și tot nimic dacă nu iei concursul în fața unui preot la parohie de grad 2 și 3 care are mare experiență în partea de Liturgică, Omiletică pentru că are uzul preoției deja și dacă nu ai calificative mari .

Last edited by Iorest; 12.04.2017 at 03:26:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare