Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 21.11.2016, 18:31:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te-am rugat sa explici putin la ce te referi in postarea ta. Poate am inteles eu ceva gresit.
Ai preferat sa ma critici. Dar da, este adevarat. Pentru mine este severa credinta.
Sunt niste reguli aspre si cand mai vezi si formularea canoanelor...
M-am invatat asa, le respect. Respect preotii.
Dar nu vad asa o veselie.
Ca in sufletul meu simt totusi si ceva pozitiv, este altceva. Vad si partea pozitiva.
Pai ce fac copiii la scoala cu profesorii...La biserica ii vad totusi mai respectuosi cu preotii. Este o diferenta.
Tu chiar vezi la fel la lucrurile?
Acum depinde si de om, de preot.

Cum spui tu ca ora de religie nu-ti impune bariere cand sunt atatea reguli aspre in credinta si este si asceza?
Eu nu stiu ce se invata totusi la ora de religie si cum, ca n-am facut asa ceva.
Am invatat credinta cum am putut, singura, de la unul si altul.

Uite iti pun aici o listuta cu lucruri care nu inseamna libertate si sa fii tu insuti:
- smerenie, cap plecat, sa vezi in toate numai pacatul
- imbracaminte speciala (basmaua)
- postul, asceza
- femeia are oprelisti
- femeia sta separat de barbat in biserica (chiar cei casatoriti)
Ma opresc aici.

Este un drum pe care daca il alegi, trebuie sa fii altfel. Sunt niste renuntari. Nu este o distractie.
Acum poate ca unii vad altfel lucrurile, mai ales calugarii/maicile.

Da, exista, sau asa ar trebui sa fie si o latura mai calda in credinta, si unde asa cum spui tu sa te poti pune in valoare, eventual sa fii tu insuti.
Este implicarea in social, iubirea aproapelui, samarineanul. Dar nu prea este...
Si mai este arta bisericeasca (pictura, muzica, scris). Dar si acolo nu este asa libertate ca in arta laica.

Si depinde si despre care tineri vorbim.
Eu ii vad altfel in viata de zi cu zi (pe majoritatea). Si nu mi-i imaginez in regulile astea severe.
Dar...sunt si unii, putini dupa parerea mea, care sunt altfel si pe care ii vad si in biserica, in credinta.

P.S. Imi place ce scrie Ioan67 aici.
Eu nu știu ce te-a făcut pe tine să crezi că ortodoxia și creștinismul presupune veselie și distracție.

Oricum listuța aia nu e predată vreunui copil la ora de religie, decât rarisim dacă până și cea mai mică mențiune despre iad a fost dată prin presă până la exagerare, deși personaje din literatura română obligatorie ucid, curvesc, înjură și fac toate cele dar totul e în regulă, mentalul tânărului în formare nu mai e traumatizat.
Important era cum s-a și reușit ca ora de religie să nu mai fie deloc dacă se poate, ori dacă totuși rămâne, să nu mai fie oră de catehizare, ci o oră de ecumenism și în care se șterge cu totul noțiunea de păcat, o oră în care profesorul tace sau vorbește în duhul lumii de frică să nu-și piardă pâinea.
Vechi 21.11.2016, 22:00:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member

Data înregistrării: 13.02.2010
Question

Nu trebuie sa ramana cu prea multe.

Trebuie sa ramana cu cateva lucruri clare:

1. Exista Dumnezeu.
2. Trebuie sa faci bine in viata, si sa primeasca multe exemple
3. Nu trebuie sa faci rau.

La varsta lor, asezarea puternica a unei moralitati si a dragostei de bine si de Dumnezeu este suficienta.
Vechi 30.08.2017, 11:21:31
anne77 anne77 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 16.07.2017
Implicit

Copiii sunt copii si toate notiunile prezentate de voi mai sus, oricat ar fi ele de corecte, nu vor prinde niciodata la un copil. Si scopul ar trebui sa fie acela de a reusi sa transmiti cate ceva catre niste copii preocupati, in ziua de astazi, de orice mai putin religie.

Cate o pilda la fiecare ora ar fi un inceput bun. Apoi ar putea fi comentate evenimentele recente ce au loc in lume prin prisma moralitatii impuse de religie. Ar trebui explicat cum lumea ar fi un loc mai bun daca toti ar avea macar putina credinta si teama de Dumnezeu.
Vechi 30.08.2017, 11:38:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member

Data înregistrării: 09.02.2011
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
Ar trebui explicat cum lumea ar fi un loc mai bun daca toti ar avea macar putina credinta si teama de Dumnezeu.
frumos spus...
Vechi 21.09.2017, 00:04:16
ionn2017 ionn2017 is offline
Junior Member

Data înregistrării: 23.04.2017
Implicit

raman cu cate ceva copiii,si din manualele de religie

clasa I:"nimeni nu poate intra in Biserica daca nu e botezat.Prin botez omul devine crestin"

-foarte importanta ideea, doar cei botezati in Biserica ortodoxa,in numele Sfintei Treimi si in credinta ortodoxa,devin crestini.
"Ecumeniștii, cu nerușinare și fără scrupule, suiți pe Trupul Sfânt al Sfintei noastre Ortodoxii, promovează și susțin ecumenismul sionist, manipulat de forțe sataniste și masonice, ca fiind, chipurile, adevărata învățătură a Bisericii " Înaltpreasfințitul Serafim, Mitropolitul Pireului
-"Acest Sinod Panortodox este cel mai viclean, tâlhăresc, cel mai mincinos, pe care eu și credincioșii mei niciodată nu-l vom recunoaște ca Sinod." Preasfințitul Longhin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare