Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.05.2018, 10:57:31
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit Biserica Suediei: Dumnezeu are sex neutru

În noile linii directoare ce vor fi publicate cu ocazia următoarelor Rusalii, Biserica Suediei le va cere preoților săi să folosească un limbaj neutru din punct de vedere al sexului pentru a-l descrie pe Dumnezeu.

Biserica Evanghelică Luterană a Suediei, pe vremuri Biserica oficială de stat, și-a actualizat ultima dată ghidul religios în 1986. Ghidul subliniază modul în care ar trebui desfășurate slujbele de duminică în termeni ai limbajului, liturghiei, cântecelor religioase și ai altor aspecte.

Săptămâna trecută, după o conferință de 8 zile, organismul decizional al bisericii, alcătuit din 251 de membri, a votat în favoarea aprobării recomandărilor care vor fi prezentate în 20 mai 2018. Pe baza noilor recomandări, Dumnezeu nu va fi numit “El” sau “Domnul”.

Într-un interviu cu agenția de știri suedeză TT, lidera bisericii, arhiepiscopul de Uppsala, dr. Antje Jackelen, a declarat:

“Din punct de vedere teologic, de exemplu, știm că Dumnezeu este dincolo de determinările noastre de gen. Dumnezeu nu este uman”.

Jackelen a fost criticată de teologii de la universitatea de unde și-a obținut doctoratul. Christer Pahlmblad, profesor asociat de teologie la Universitatea Lund, a precizat că schimbarea “subminează doctrina Trinității și comunitatea ce conține celelalte biserici creștine”.

http://epochtimes-romania.com/news/b...eutru---268319
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.05.2018, 11:00:06
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit Poliția Vaticanului sparge o orgie homosexuală în casa unui consilier al Papei

Poliția Vaticanului a întrerupt o orgie homosexuală care avea loc în locuința secretarului unuia dintre consilierii cheie ai Papei Francisc, conform rapoartelor media.

Coincidența face ca apartamentul în care a avut loc distracția să aparțină Congregației pentru Doctrina Credinței din cadrul Vaticanului, departament însărcinat cu gestionarea cazurilor de abuzuri sexuale în rândul personalului clerical.

Conform unor rapoarte, ocupantul apartamentului ar fi secretarul cardinalului Francesco Coccopalmerio – un consilier cheie, în vârstă de 80 de ani, al Papei.

Coccopalmerio conduce Consiliul Pontifical pentru Texte Legislative și aparent l-ar fi recomandat la un moment dat pe secretarul său pentru o promovare în poziția de episcop.

Acuzațiile explozive au fost făcute de ziarul italian Il Fatto Quotidiano.

Este cel mai recent scandal sexual care lovește Vaticanul și are loc după ce șeful finanțelor papale și al treilea om de la Vatican, cardinalul George Pell, a fost acuzat de comitere de abuzuri sexuale în Australia.

Pell și-a declarat nevinovăția și a afirmat că abia așteaptă să ajungă la tribunal după o investigație de doi ani, după scurgeri de informații în presă și o continuă defăimare a caracterului său. Poliția nu a dezvăluit detalii privind acuzațiile formulate împotriva cardinalului în vârstă de 76 de ani, citând nevoia menținerii integrității procesului judiciar.

În luna martie, Vaticanul a fost lovit de un val de acuzații sinistre privind comportamentul imoral al preoților pe cuprinsul întregii Italii, fiind declanșate o serie de scandaluri ce au implicat orgii, prostituție și materiale video pornografice.

Acuzațiile sunt jenante pentru Vatican care, sub Papa Francisc, a încercat să ceară standarde mai ridicate din partea membrilor clerului.

http://epochtimes-romania.com/news/p...papei---262738
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.05.2018, 19:46:03
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit

Sexul la GRĂDINIȚĂ: Homosexualitate, Avort, Schimbarea SEXELOR

Educația sexuală „LGBT incluzivă” va fi introdusă în sistemul școlar din Tara Galilor, începând cu copiii de grădiniță, din anul 2022.

Țara Galilor a anunțat schimbări importante în sistemul său educațional. După ce a interzis „promovarea homosexualității în școli”, scrie The Guardian, regiunea britanică se orientează astăzi spre un învățământ care se concentrează pe „drepturi, egalitate de gen, emoții și relații”.
Copiii vor „beneficia” de viziunea guvernului despre sexualitate nu în ore separate, aceasta urmând să fie „încorporată în interiorul programei”.
„Aceasta va constitui o parte integrantă a noii programe a Țării Galilor... pentru toți copiii între 5 și 16 ani”, scrie The Guardian.
Activiștii LGBT au salutat anunțul ca pe „știre grozavă” deoarece „cercetările noastre arată că majoritatea tinerilor LGBT de aici, din Țara Galilor, nu au auzit nimic despre problemele LGBT în clasă”.


Noua programă va fi publicată oficial în aprilie 2019, a anunțat guvernul galez. The Guardian sugerează însă că schimbările reprezintă o „turnură” care va face din Țara Galilor un „lider mondial” în educația sexuală. Pe măsură ce mișcarea pro-homosexuală a luat amploare, în majoritatea țărilor occidentale, educația sexuală din școli promovează sexualizarea, avortul, homosexualitatea și ideea că oamenii își pot schimba „genul”.

http://evz.ro/sexul-la-gradinita-hom...a-sexelor.html
Reply With Quote
Răspunde