![]() |
![]() |
|
|
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Mantuire inseamna viziunea beatifica.
Citat:
Desigur, cineva care sufera de o boala grava, mostenita, un copil cu sindrom Down, de exemplu, poate sa se bucure de un anumit grad de fericire. Dar noi, care suntem maturi, ne dam seama ca fericirea acestui copil este incompleta si l-am vrea vindecat, daca s-ar putea, ca sa ajunga la maturitatea fericirii. Viziunea beatifica este cea care face diferenta dintre fericirea naturala, posibila chiar in viata aceasta si fericirea supranaturala, deplina. Or, pacatul originar singur, fara niciun alt pacat personal e suficient ca sa impiedice viziunea beatifica. Mantuirea. Citat:
Citat:
Citat:
"Nu ai nicio vina, dar platesti": logica proceselor civile nu are prea mare legatura cu cea a proceselor penale. Ei bine, domnule, aici vroiam sa ajung: pare ca va obsedeaza problema vinovatiei, dar cu Pacatul Originar nu mai suntem in penal, suntem in civil. Platim, problema vinovatiei nu se pune.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jertfa Domnului a fost necesară pentru ca omul păcătos să nu tot moară negreșit în păcatele sale căutând mereu să se mântuie pe sine nepricepând că astfel se va pierde. Prin moartea și învierea Domnului omul păcătos a primit Calea și darul vieții adevărate adică să poată să trăiască omul nu pentru sine și pentru păcatele sale și pentru mântuirea lui proprie și personală ci pentru Dumnezeu și pentru Cel ce și-a dat viața pentru el, pe Cruce, așteptând și primind iubirea mântuitoare și mângâietoare nu de la sine sau de la lume ci de la Dumnezeu.
A fost necesară pentru schimbarea sensului și rostului vieții omului. În loc să mai tot trăiască omul pentru sine și pentru păcatele sale și pentru mântuirea sa primită de la lume sau de la sine însuși, acum poate să trăiască pentru Cel ce și-a dat Viața Sa, din iubire, pentru el, pentru om, poate să trăiască pentru fericirea vieții omului în iubire și milă de Hristos și poate să fie statornic și fidel Domnului și vieții curate și sfinte până la infinit adică mereu.
__________________
MoroncEkUlaș înVaț leppăd∈maiLUMEUjUglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-antisimțidur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârf-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporkd∈luvulps sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa Last edited by Moroco; 22.04.2019 at 13:43:05. |
|
|