Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2021, 00:35:01
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Cele 7 Trambite Apocaliptice si Cuvantul lui Dumnezeu.

Domnule teolog @gpalama,
Te invit aici sa intrebi tot ce doresti daca vrei sa incepem un dialog crestin in duh ortodox pe acest subiect.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2021 at 02:08:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2021, 13:17:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
@gpalama

Am raspuns multor useri. Deci da-ti seama ca am raspuns si nu evit intrebarile si confruntarile.

Te rog intreaba ce vrei pe firul nou. Nu aici caci asta e prea lung si creem confuzie cu alte subiecte vechi care nu mai intereseaza pe nimeni.
Am citit deja... vad ca deja multi ti-au sugerat ajutor medical psihiatric specializat (AlinB/Igor), vad ca eu doar recapitulez exact ce ti-au spus altii...

O sa incerc sa reiau temele dar putin mai clar.

Vad ca Igor a facut si el liste de intrebari prin care s-a facut slalom, deci doar recapitulezi strategia de evitare invatata..

Sper sa fiu mai bun decat colegii mei la prins smecherii de evitare a raspunsurilor si sa putem avea un dialog si nu un slalom din partea ta pentru evitarea raspunsurilor prin care tu ramai cu impresia ca ai realizat ceva si ca "ai raspuns"...
Nu am facut slalom si nu am evitat sa raspund si nu sunt un smecher si nu am nicio strategie de evitare invatata. Nu vrei sa crezi ca sunt ortodox din BOR? Ce rost are sa dialogam daca ai impresia ca sunt sectant cu strategii invatate si repeti asta la infinit? Nu m-a prelucrat nimeni, nu am invatat de la nimeni nicio strategie. Nu sunt sectant. Sunt botezat in BOR imediat dupa nastere iar de prin 90 sunt ortodox practicant (adica de 30 de ani sunt in BOR). M-am pazit si nu am avut legatura cu vreo secta (baptisti, penticostali, adventisti de ziua 7-a, iehovisti, stilisti ortodocsi ce tin de rusi si care practica rebotezari si socotesc ca BOR calca canoanele pentru defazajul de 13 zile, scientologi, mormoni, evanghelisti,etc). Daca stai de vorba cu mine trebuie sa ma crezi ca nu te mint si nu sa ma faci incontinuu mincinos afirmand ca e adevar ce spui tu despre mine de parca ai stii tu mai bine de pe forum care e viata mea. Multumeste-te cu raspunsurile si cu discutaia si nu tot repeta ca sunt sectant negand ca ti-am raspuns si sustinand ca mint. Nu am de ce sa caut sa evit, sa fac slalom sau sa raspund dupa o strategie sau prelucrare facuta de sectanti pentru ca nu fac parte din nicio secta enumerata ci ma socotesc frate de Credinta cu cei din BOR si cu cei din NIP. Raspunsurile mele sunt ale unui mirean din BOR care de prin 2005 crede si in Cuvantul lui Dumnezeu, descoperit pe internet, trebuie sa accepti asta. Cred in urma citirii din ce am gasit postat pe siteul noulieruslim.ro, pe Internet. Ascult Cuvantul caci este si in format audio acolo in stanga sus iconita cu castile. Nu trebuie sa faci efortul de a citi, poti asculta. Din pacate in ultimul timp am citit mai rar, o data sau de doua ori pe luna. Deci de peste 50 de ani sunt botezat ortodox cu nasi de preotii din BOR, de 30 de ani sunt mirean practicant ortodox in BOR si de 15 ani citesc si ascult audio si cred si in Cuvantul lui Dumnezeu si in Noul Ierusalim de la Glodeni-Pucioasa. Accepta asta si putem sta de vorba. Nu m-a prelucrat nimeni cat am fost pe la fratii din NIP la sfintele sarbatori. Se putea merge de 5 ori pe an pana a venit pandemia. Acum nu se mai poate merge ca sa nu ne aresteze politia si sa nu cumva sa ne contaminam intre noi. A fost foarte frumos de fiecare data de sarbatori, Adormirea MD, Pogorarea Duhului Sfant, Soborul Sfintiilor Arhangheli, astea sunt sarbatorile la care am participat. Se poate merge daca ai Credinta si eu am fost cam de 8 ori in ultimii 3 ani si le-am trimis multe scrisori de felicitare si sustinere. Pe forum sunt de la infintare asa ca sunt aici de vreo 20 de ani pentru a-mi marturisi credinta ortodoxa si pentru a invata de la credinciosi aici intre fratii ortodocsi si alti crestini sau oameni ce intra pe forum. Nu sunt un sfant, pana la revelatia existentei lui Dumnezeu pe la varsta de 18 ani am avut pacate multe si grele iar de atunci desi ma pocaiesc mereu, desi ma spovedesc, continui sa pacatuiesc in tot ceasul, asa ca nu stai de vorba cu un sfant ci cu un pacatos care consuma bere, vin, mai manca lapte, branza, oua, carne, peste cand e dezlegat. Nu vreau sa pozez nici in sfant nici in pacatos, nici in cine stie ce personalitate sau perfectiune. Sunt un om banal, un om oarecare din Romania care participa la discutiile de pe acest forum. Sunt crestin ortodox in BOR, simplu mirean si sunt frate cu cei din NIP prin credinta in Cuvantul lui Dumnezeu si prin faptul ca incercam sa ascultam de Domnul. Nu am intrat in legatura cu fratii de acolo in mod organizat decat de 8 ori maxim cand am participat la sfinte Sarbatori Duhovnicesti, la rugaciuni si la programul artistic de invatatura foarte interesant si instructiv.

Am raspuns de fiecare data caci de aia ne aflam pe forum ca sa discutam. Ce inseamna pentru tine ca am raspuns sau ca n-am raspuns? La fiecare intrebare a celor ce nu cred in NIP sau cauta adevarul despre acest fenomen miraculos romanesc am dat un raspuns asa cum am crezut, cum am stiut, cum m-am priceput. Pentru mine si pentru orice om normal la cap asta inseamna ca am raspuns la orice intrebare si nu ca nu am raspuns, adica dupa o intrebare intro postarea a oricui a urmat un raspuns de al meu la intrebare.

Despre faptul ca altii neavand argumente m-au facut in toate felurile ti-am dat un link.

N-as vrea sa deviem discutia spre mine caci eu vreau sa ma lepad de sine si nu sa toot discutam despre mine. Nu intereseaza pe nimeni persoana mea si nici pe mine nu ma intereseaza de mine. Ar trebui sa ne concentram pe cunoasterea lui Dumnezeu si a ortodoxiei si a fenomenelor romanesti de Credinta incercand sa nu pacalim pe nimeni caci nu avem niciun interes prozelit. Raspund la orice intrebare pentru ca a crede si in Cuvant este un bine pentru oricine si nu un rau. Asta e credinta mea si de aia va impartasesc din credinta mea pentru a va convinge sa credeti si voi caci consider ca e mult mai bine sa Credeti si in Cuvant ca ortodocsi din BOR sau de pretutindeni decat sa nu credeti. Daca suntem cativa, destul de putini, care citim, credem si ascultam in ciuda tuturor oprelistilor atunci ar putea beneficia si altii de acest mare dar si asa ma simt mai aproape de Dumnezeu. Cine nu vrea nu stie ce pierde. Daca altii ajung sa creada descoperind discutia asta nu primesc nimic acum de la Dumnezeu si nici de la oameni. Fiecare primeste de la Dumnezeu pentru Credinta lui, nu acum ci in vesnicie. Sigur ca si aici si acum Dumnezeu raspunde rugaciunilor si ne poarta de grija. Ma bucur insa pentru oricine care poate sa creada fara sa am eu vreun merit in asta deoarece oricine poate intra pe site si citi si poate crede si poate deveni credincios si credinta lui va fi din Cuvant si nu pentru ca m-a crezut pe mine. Prin aceasta marturisire oricine poate stii ca nu e singur si ca mai sunt si altii ca mine care cred.Atat. Spor la pus intrebari.

Tineti aproape! Vrem nu vrem, credem nu credem Dumnezeu merge inainte cu Apocalipsa.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2021 at 13:37:34.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.02.2021, 12:26:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Cele 11 intrebari ale domnului teolog @gpalama.

Cele 11 intrebari ale domnului teolog @gpalama:

1. Miscarea Noul Ierusalim este CONDAMNATA SI ANATEMIZATA de un Sobor/Sinod BOR, in 1993.
Adica:
- se condamna DOGMA noului Ierusalim, continuta in lucrarea voastra
- se condamna lucrarea


2. Adica oricine tine ceva din miscare este condamnat

Nu ai facut nici un comentariu asupra faptului ca BOR a anatemizat oficial dogma Noului Ierusalim. Sunt zeci de teologi, zeci de ierarhi care au analizat si semnat. Ma indoiesc ca vreun sectar poate comenta ceva despre asta.


Eviti intr-o nerusinare ordinara sa amintesti si sa comentezi faptul ca 1. miscarea este condmanata, 2. dogma miscarii este condamnata.

3. Folosesti obscuritatea afirmatiilor teologice.

Citat:
Dogmele bisericii ortodoxe se pazeaza pe cunoasterea Domnului Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si om, ca Mantuitorul promis de Dumnezeu si ca si Cuvant al lui Dumnezeum nume nou pe care Il are cand implineste Apocalipsa
Dogma BOR este continuta in DOGMATICA. Intr-o colectie de dogme.
Textul sectar "Cuvantul lui Dumnezeu" contine abateri dogmatice sectare, OPUSE invataturiii ortodoxe - precum milenarisum.

Nu ai comentati nimic, si eviti orice punct important al discutiei. Esti un sectar care cand e prins la colt evita subiectul.

Exact acest punct il condamna in primul rand BOR, dogma sectara gresita. Cum poti sa spui ca e corecta atunci cand e condamnata?


4. Nici un profet si nici un sfant nu face descoperiri in stare de transa.
Doar vrajitorii - BABA VANGA facea descoperiri instare de transa precum femeia asta Veronica.
Veronica era DEMONIZATA.
La fel si cea de la Vladimiresti.
Si Vladimiresti-ul si Pucioasa au fost fenomene eretice si sectare condamnate de Biserica. Refuzi sa mentionezi si sa spui ce a facut Biserica pentru asta.

5. Cele 7 Trambite - Biserica nu vorbeste nimic despre nici o trambita - doar sectarii vorbesc despre nebunii - folosesti referinte infara Bisericii

Citat:
În prealabil postat de Moroco
Citat: Nu afirm ce vrei tu care ma interoghezi ca la ghestapo ca sa ma dovedesti ce vrei tu si ce vrea necredinta ta.
6.Tu nu esti capabil sa scoti 2 vorbe articulate pe gura, doar repeti pe negandite ce ai invatat ani de zile pe de rost, de asta eviti atunci cand vezi ca nu mai merge playback-ul si discul.

De asta nici nu comentezi, pentru ca tot ce spui sunt aberatii si apoi ti se intorc inapoi.
Halal credinta ai, ti-e rusine cu ea si nu poti sa ti-o marturisesti si nici sa ti-o aperi.

Sectaru' lu' peste cu dogma stricata pe care o tine ascunsa ca pute...

7. Este scris in Evanghelie ca la sfarsitul lumii multi vor veni si vor spune "Eu sunt Hristos" cum fac sectarii din Noul Ierusalim in textul lor sectar si cum fac toti protestantii.

De asta ai uitat? Pentru ca este exact ce faceti voi, spuneti ca Hristos este la voi...

8. Chiar este HRistos intr-o adunatura de 10-20 de oameni care au apucat-o pe o cale rupta de orice era inainte in dogma? Chiar nu va duce capul ca sunteti o gramada ratacita prin iad?

9. De ce aceasta cale NU FOLOSESTE DOGMA ORTODOXA si FOLOSESTE O CARTE SECTARA????
10. De ce nu am vazut la tine nici o referinta la vreo carte de dogmatica ortodoxa???? De ce nu exista la tine decat doar vorbirea despre ortodoxie si nimic din dogma ortodoxa? Pentru ca nu esti ortodox.

11. Intrebarea 11
Adaug o intrebare foarte pertinenta - ce este la Noul Ierusalim in secta si nu este in ortodoxie?


1. Dogma? Nu cred ca gasesti dogma inafara Ortodoxiei.

2. Profetie? Pai sunt sute de profetii corecte - Sfantul Paisie Aghioritul, Lavrentie al Cernigovului si toti spun totul despre Apocalipsa.

3. Practica liturgica? Pai este deja totul in ortodoxie.


Pentru ca de fapt tu nu vezi dar Noul Ierusalim exact in astea 3 directii MODIFICA ortodoxia - dogma, profetie, si practica liturgica.

Este ceva diferit/mai bun/mai corect decat in ortodoxie pe care tu o marturisesti ca si buna, corecta si completa?

Daca este asa, ce este "mai complet" in Noul Ierusalim???

Dragule, iti scriu toate astea mustrandu-te in continuu, dar nu spre batjocorirea ta ci spre indreptare. Pentru ca o constiinta se trezeste prin mustrare de aceea trebuie facuta asa... Pentru ca un suflet indreptat mult valoreaza in fata lui Dumnezeu. Cu multa consideratie fata de fiecare suflet scriu, chiar daca tonul poate fi diferit. Constiinta nu se trezeste doar fiind politicos ci fiind ferm, categoric si aratand clar care este problema...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.02.2021, 12:44:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Sper sa nu se supere nimeni daca am sa raspund.

Am sa iau pe rand cele 11 intrebari si am sa raspund la fiecare, NU in numele NIP (sfanta cetate a Noului Ierusalim de la GlodeniVale-Pucioasa si fratii), NICI in numele Ortodoxiei (BOR si fratii) CI in numele de user al acestui forum scriind ca trimis din partea Dumnezeirii (@vsovi-@vsovivi-@vsovivivi-@Trimisul-@Moroco) ca mirean ortodox din BOR si ca frate de Credinta cu cei ce cred in Ortodoxie si in Cuvantul lui Dumnezeu scris in Cartile Albe si postat pe siteul noulierusalim.info/cuvinte-actuale
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.02.2021, 13:05:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Intai sa prezentam un film facut prin 2011, ca sa stiim despre Cine vorbim.

Va rog sa urmariti ACEST film facut de Cristi Tabara.

Asa sunt Cartile tiparite ale Cuvantului lui Dumnezeu pe care Il gasiti pe site si in format *.pdf



__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.02.2021 at 13:28:05.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2021, 15:47:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Credeti si nu ascultati de neascultarea de Dumnezeu a mai marilor nostri!

Stiu ca e greu sa treceti de osandirea facuta de sfantul sinod al BOR in 1993 si de circulara interna a BOR si de blestemul aruncat de Arhiereul Arhiepiscopiei Targovistei de atunci (nu de catre arhiepiscopul si mitropolitul Nifon Mihaita ci de cel de dinaintea sa), de arhiereul locului (i-am uitat numele) impreuna cu Inalt-preasfintitul Irineu Pop Bistriteanul acum Arhiepiscop de Alba Iulia.

E foarte real, acestia impreuna au aruncat blestemul-anatema in numele BOR si au dat cu pietre ritualic strigand "secta rea". Aceasta oroare s-a intamplat mai tarziu, dupa judecata Sfantului Sinod in care a fost silit-silnicit Arhiepiscopul Irineu Pop sa se lepede de Noul Ierusalim, dupa ce in prealabil acelasi Episcop Vicar Irineu Pop Bistriteanul fiind Calugar Intelept cu mare experienta Duhovniceasca si avand Credinta si trimitere de la Arhiepiscopul Mitropoliei Clujului Teofil Hrineanu (un sfant sau un preasfintit, am fost pe vremea lui la liturghii in catedrala) a infintat Cetatea Noului Ierusalim legand prin Hrisov viitoarea Cetate si binecuvantand credinciosii urmatori ai sf. Trambite Virginia si a Maicii Mihaela si punerea pietrei de Temelie in 1992 in timp ce scaunul de arhiereu al locului era vacant si Arhiepiscopul Teofil Hrineanu avand acest drept canonic in BOR.

Aceasta ascultare de neascultarea de Dumnezeu a BOR facuta de arhiereul locului care a murit din pricina pacatului sau (ma refer la Arhiepiscopul de dinaintea Arhiepiscopului si Mitropolitului Nifon Mihaita) si aceasta calcare in picioare a sfintirii prin HAR ORTODOX si a ungerii initiale facuta de Episcopul Vicar Irineu Pop Bistriteanul, este o neascultare de Dumnezeu grava si o neCredinta.

"Fiti urmatori ai mei precum sunt si eu urmator al lui Hristos" (sf.Ap.Pavel)

De aici se observa ca datoria de Credinta a oricarui credincios este de asculta de mai-marele sau pe linie Duhovniceasca doar in ceea ce acela asculta de Dumnezeu. Ce este Precum este ascultare, ce nu este precum poate fi neascultare si acolo trebuie cercetare Duhovniceasca iar daca putem afirma ca nu este ascultare de Dumnezeu atunci nu suntem datori sa credem si sa urmam pe mai marele nostru in acele fapte.

Nimeni nu este dator sa se supuna si sa asculte de fratii lui mai mari, de sefii lui, de parintii lui, tata, mama, sora sau fratele mai mare, de vreun inger din cer, de vreun sfant ierarh sau de vreun sobor de ingeri sau de preoti sau de vreun sinod al BOR sau de vreun sinod Ecumenic al sfintilor si al Arhiereilor in ceea ce acestia nu asculta de Dumnezeu la fel cum Eva nu era datoare sa asculte de satana-Lucifer si cum Adam nu era datoare sa asculte de femeia sa.

In ceea ce ei si oricine nu asculta de Dumnezeu nu esti dator sa asculti si sa te supui lor si nu e calcare canonica aceasta neascultare a ta de ei si de oricine. Daca insa nu asculti de sfintii parinti si de Biserica in ceea ce ei asculta de Dumnezeu atunci aceea e calcare canonica si poti fi tras la raspundere cu duhul blandetii ca nu vrei sa-ti faci datoria pe calea cea dreapta-ortodoxa de a face Voia lui Dumnezeu cerandu-ti-se sa te pocaiesti dupa indemnul sf. Ioan Botezatorul si apoi al Domnului: "Pocaiti-va, pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor."

Deci este bine a asculta de BOR si de orice sfant sau duhovnic al ortodoxiei in ceea ce asculta acela de Dumnezeu si nimeni nu calca canoanele si nu se blesteama pe sine daca nu asculta de neascultarea de Dumnezeu a Bisericii, de neascultarea de Dumnezeu a mai-marilor din BOR sau de neascultarea de Dumnezeu a oricarui sfant sau a oricarui om sau inger sau sinod ecumenic ce vorbeste in numele lui Dumnezeu.

NU ASCULT DE NEASCULTAREA DE DUMNEZEU ci sunt dator sa ASCULT DE ASCULTAREA DE DUMNEZEU A BOR si a oricui.

Daca ati trecut acest test al curajului atunci va puteti apropia de Dumnezeu cu credinta si cu frica incat frica sa o folositi ca sa nu pacatuiti dupa Cuvantul lui Moise: "Temeti-va de Dumnezeu si nu pacatuiti!" si al sf. Ilie "NU-U! Nu huliti si nu loviti in Dumnezeu prin necredinta voastra!" si al sf. Ioan Botezatorul :

"15.Ioan mărturisea despre El și striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.
16. Și din plinătatea Lui noi toți am luat, și har peste har.
17. Pentru că Legea prin Moise s-a dat, iar harul și adevărul au venit prin Iisus Hristos.
18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.
19. Și aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoți și leviți, ca să-l întrebe: Cine ești tu?
20. Și el a mărturisit și n-a tăgăduit; și a mărturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21. Și ei l-au întrebat: Dar cine ești? Ești Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Ești tu Proorocul? Și a răspuns: Nu.
22. Deci i-au zis: Cine ești? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuți?
23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: "Îndreptați calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
24. Și trimișii erau dintre farisei.
25. Și l-au întrebat și i-au zis: De ce botezi deci, dacă tu nu ești Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
26. Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L știți,
27. Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost și Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălțămintei." din Biblia Ortodoxa Evanghelia dupa Ioan.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2021, 15:55:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Iata marturia Episcopului Vicar Irineu Pop facuta publica.

Articolul publicat de I.P.S. Irineu Pop Bistrițeanul în ziarul "Evenimentul Zilei"(18 ianuarie 1993), înainte de Sinod

"Fenomenul de la Pucioasa nu este o erezie"
Sfântul Apostol Pavel a spus: "Dacă e Duhul lui Dumnezeu, să nu-l stingeți!" Eu studiez fenomenul de la Pucioasa de opt ani și nu-l pot considera o erezie . Dacă Dumnezeu suflă acolo Duhul Său, eu nu-I pot spune Domnului: Taci! M-aș bucura dacă membrii Sfântului Sinod ar cerceta acest fenomen cum l-am cercetat eu, cu prudență, cu discernământ și cu râvnă sinceră de a descoperi adevărul adevărat. Sunt viziuni și viziuni . Vedenii și proorociri au fost și vor fi întotdeaunaa, până La capătul istoriei în mijlocul căreia lucrează Duhul Sfânt, care suflă unde vrea, cum spune Sfânta Evanghelie.
Prin mesajul de la Pucioasa suntem învățați să trăim la nivelul exigenței evanghelice, să consonăm întru totul cu adevărul credinței revelate. Noul Ierusalim nu este un pericol nici pentru biserică, așa cum am constatat eu până acum nici pentru neamul românesc, care e atât de frumos glorificat în mesaje. Din contră, dacă fenomenul e adevărat atunci va fi o sursă de reîmprospătare pentru Biserica Străbună și de înnoire pentru neamul nostru care e numit ales și binecuvântat de Dumnezeu.
Nu știu de ce episcopul Vasile Târgovișteanul vrea să tremine odată cu Pucioasa, să-i sporească gravitatea și să ațâțe autoritățile civile!
Erezie înseamnă răstălmăcirea unui adevăr dogmatic. Or la Pucioasa nici o dogmă n-a fost știrbită , nici un canon n-a fost lezat, sau încălcat. Că există acolo avertismente și mesaje din altă lume, persoane prin care se comunică ele, aceasta e cu totul altceva. Dar nu e vorba de erezie . Nu se poate dovedi că sunt abateri de pe linia doctrinară a Bisericii Răsăritului . În biserica noastră au fost, într-adevăr, multe erezii și de aceea toți sunt prudenți. Noi avem o rânduială canonică. Se tem să nu ne rătăcim, din grija prea mare pentru unitatea canonică și dogmatică a Bisericii ortodoxe. Dar nu în două-trei zile, califici un fenomen ca fiind sectar. Asta cere timp și bună-credință. Toți iau în considerare ponegrelile care mi s-au adus dar nu mă cred pe mine, care sunt arhiereu. Cercetez fenomenul de opt ani cu toată grija. Sunt teolog scrupulos în cercetare și nu pot să calific fenomenul ca venind "de la cel rău" .
Rămân pe poziție, indiferent care va fi hotărîrea Sfântului Sinod, întrucât conștiința mea nu-mi spune că trebuie să mă lepăd și nu sunt convins că sunt înșelat, chiar dacă privesc fenomenul cu prudență și cu frică sfântă, până când se va face cunoscut într-un chip văzut de toată lumea, ca o manifestare cu putere dumnezeiască . Dacă se vor lua măsuri împotriva mea, voi primi totul cu bucurie, chiar și sancțiunea extremă a caterisirii (excomunicării,n.n.) . Mă voi retrage împăcat într-un loc de meditație, mă voi ruga și voi aștepta ca toți, inclusiv eu, să vedem adevărata lucrare a lui Dumnezeu. Nu voi cârti, nu voi critica pe nimeni, îi înțeleg pe cei ce nu înțeleg. N-am pretenția să creadă cum cred eu, ei n-au văzut ce am văzut eu de opt ani de zile!
Dar cum să iei niște măsuri dacă fenomenul n-a fost temeinic studiat și analizat, iar eu n-am fost ascultat? Majoritatea și-au format o opinie pe baza a ceea ce a apărut până acum în presă despre Pucioasa. Interesul lor a fost ca eu să mă lepăd de Pucioasa, să spun: am fost înșelat și nu să vadă cu adevărat ce este la Pucioasa. Trebuie să se ia în considerare ce cred eu și nu să mă considere naiv, nici știrbit la judecată, să se întrebe măcar: ce e cu omul acesta care crede în ceea ce se întâmplă la Pucioasa și nu cedează? Poate n-o fi el chiar atât de lipsit de minte!
S-a dorit din răsputeri să mă lepăd de Pucioasa. Dar de dragul tronului de la Cluj, sau al altor funcții, prefer să îndur rușinea: dacă se dovedește că fenomenul de la Pucioasa e o erezie, mă pocăiesc! Hristos a venit în lume pentru păcătoșii care se căiesc pentru fărădelegile lor. Dacă aș renunța acum, n-ar fi pentru că așa aș simți, ci aș face-o din lașitate, ca să astup gurile rele, să scap de acuzații și să mă mențin în tronul de la Cluj. Nu o fac, ca să nu fiu un Iudă și un trădător. Dacă Dumnezeu e cu adevărat acolo, la Pucioasa, atunci m-aș dovedi un om care sfidează Duhul Sfânt. Dar Sfântul Apostol Pavel a spus: "Duhul să nu-l stingeți, proorociile să nu le disprețuiți!" Prefer să fiu denigrat, acum, ca Dumnezeu să ne ajute să vedem în timp, ce este cu adevărat acolo, la Pucioasa!

Aceasta marturie este vrednica de CREDINTA, deoarece am participat la liturghiile si prediciile din Catedrala si era plin de Har si de Duh Sfant la acea vreme ca si Episcopul Teofil Hrineanu la glasul caruia se deschideau cerurile si se cobora Duhul Sfant in Catedrala umplandu-se de miros Duhovnicesc.

L-am crezut si cand il ascultam la liturghie in anii 90 si il cred si in ceea ce a marturisit public chiar daca a fost silit sa retracteze.

(În ediția din anul 2006 a cărții "Cuvântul lui Dumnezeu", din capitolul "Mărturisirile creștinilor, la 25 martie 1995" lipsește ceva important ce apăruse în ediția precedentă, cea din 1995. Este vorba de textul intitulat "Articolul publicat de P.S. Irineu Bistrițeanul în ziarul "Evenimentul Zilei" " (18 ianuarie 1993), înainte de Sinod. )
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.08.2022 at 16:57:27.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2021, 17:27:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@Moroco - o rugaminte daca ai plecat pe calea unei discutii.

Rog raspunde punctual Intrebarea 1 - raspunsul 1.

Sa putem discuta mai usor

O sa astept toate raspunsurile si apoi iti raspund ca altfel nu le putem urmari si discuta...

Spune-mi cand termini
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2021, 17:44:33
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
@Moroco - o rugaminte daca ai plecat pe calea unei discutii.

Rog raspunde punctual Intrebarea 1 - raspunsul 1.

Sa putem discuta mai usor

O sa astept toate raspunsurile si apoi iti raspund ca altfel nu le putem urmari si discuta...

Spune-mi cand termini
Ai afirmat:

Citat:
În prealabil postat de gpalama
1. Miscarea Noul Ierusalim este CONDAMNATA SI ANATEMIZATA de un Sobor/Sinod BOR, in 1993.
Adica:
- se condamna DOGMA noului Ierusalim, continuta in lucrarea voastra
- se condamna lucrarea
Pentru a putea raspunde si discuta pe subiect ar trebui sa stim ce anume spui ca s-a condamnat cat mai exact :
1. care este dogma condamnata continuta in lucrare ce contravine dogmelor BOR?
2. si care este lucrarea condamnata ce contravine lucrarilor BOR?

Deci te rog sa aduci o clarificare si sa prezinti dogma BOR care ne invata ceva si dogma NIP condamnata, exact care sunt diferentele si ce anume se condamna ca sa pot sa raspund, la fel si in cazul lucrarii.

Posteaza Dogma BOR si Lucrarea BOR pe care o calca NIP.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.02.2021 at 21:21:52.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2021, 22:00:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Despre cele 7 Trambite Apocaliptice

Lumina lumineaza in intuneric si intunericul nu a cuprins-o!

Cele 7 Trambite sunt:

1. Preotul Iosif Trifa, Traian Dorz, Ioan Marini, Oastea Domnului și publicațiile creștine: Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul și altele.

2. Ciobănașul Petrache Lupu, Moșul Dumnezeu de la Maglavit și Salcia Plîngătoare, manastirea construita.

3. Părintele văzător mare proooroc Arsenie Boca cu ucenicii Nil Dorobantu, pr.David Stoica si sora Zamfira, mănăstirea Prislop și biserica pictată de la Drăgănescu.

4. Părintele Ioan Iovan. A făcut pușcărie pentru Hristos iar apoi părintele a pus temelia mănăstirii de la Recea fiind plin de puterea smereniei. Parintele ucenic Emilian Prodan continua trambitarea, care fatuieste pe KTV si pe EtnoTV foarte frumos aducand in suflete multa smerenie si mare bucurie cereasca si duhovniceasca.

5. Maica Sora Veronica de la Vladimiresti.
A făcut pușcărie pentru Hristos si s-au facut filme pentru ea, Veronica, Veronica se intoarce si Maria-Mirabela.

6. Sf. Virginia (Virginica), apoi sora ei Maria ca o punte de trecere spre continuarea Trambitarii nr.6.
Maica Mihaela și preotul Nicușor care citește Cuvântul pus în format audio pe site continua lucrarea dar nu sunt ei Trmbita a 7-a ci ei au devenit Razboinica Luminii ce duce lupta cea buna intru sfintii arhangheli iar preotul Nicusor este acum ”incarnarea” duhovniceasca a preotului cel mare al lui Dumnezeu dupa randuiala caruia a venit si Iisus acum 2000 de ani ca mare preot in veac si in veacul vecilor.

7. Trambita a 7-a nu sunt eu(pacatosul iertat) ci un copil-Trambita tainica, si este o mare taina si pastrez taina daca as sti-o. Pare ca sunt si doi oameni saraci oarecare, barbat-femeie, sot-sotie cu arborele crestinesc-stramosesc cu tot fiecare dar nu stiu cine anume sunt. Au fost la biserica doar cand au fost mici dusi de parinti sau de scoala dupa care au trait si traiesc toata viata lor liber in Credinta si in Harm in biserica vietii fara nicio religie lumeasca facand tuturor bine si vindecare crestina, medicala, mare mila si ajutor ca de la Dumnezeu, mama-tata, iar trambitarea lor este prin adancime, prin taina, prin inima, prin suflet si prin minte de parca ar trambita tăcand, simtind, traind, luptand contra neascultarii minciunii barfei si pacatului=moarte nicidecum mantuire sau supravietuire, biruind cu dreptate si miluind dupa cum e voia si dreptatea lui Dumnezeu.

Fireste ca nu putem uita nici pe marii preoti si duhovnici crestin-ortodocsi ca sfantul Nectarie de la Eghina, parintele profesor mare traducator si cunoscator al patericelor Dumitru Staniloaie si nepoata lui monahie, maica Filotea, care am impresia ca mai traieste pe undeva caci am schimbat 2-3 cuvinte nu demult in fata bisericii de m-a invatat plecarea capului inaintea Domnului si ca pe cruce nu se cuvine a fi pus dreptul ci pacatosul fara a fi adus jerta (intre timp a trecut la Domnul), sau pe parintii mari duhovnici Nicolae Stainhart, Iustin Parvu, Galeriu, Papacioc, Cleopa cu ucenicii, Fageteanu, Anania, Calciu-Dumitreasa, Paraian, Balan, Boghiu, Mandita, Daniil, Mihail si multi altii. Aveti incredere, nu fiti lasi, nu va fie frica, intrati pe linkuri si cititi despre cele 7 Trambite .

Nimeni nu are dreptul sa puna obroc peste Lumina.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.03.2024 at 11:08:03.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare