Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.05.2021, 17:51:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.641
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
nu au mai fost folosite pînă acum pe scară largă, nu li se cunosc efectele pe termen lung.
Dar medicina cum să avanseze, cum sa se cunoască efectele pe termen lung dacă eu nu ma vaccinez? Trebuie sa se vaccineze cineva. Fie eu fie tu. Tu nu vrei. Dacă nu vreau nici eu nu vom avea un vaccin bun niciodata.

Eu vreau ca omenirea sa aiba vaccin. Sunt mai pregatit de moarte decat multi oameni din jurul meu. Daca mor, merg sa ma intalnesc cu Hristos. Ce sa fac? Sa astept sa se vaccineze ateii si satanistii si sa mearga in Iad? Eu le zic celor din jur ca sunt crestin. Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit? Daca trebuie sa se faca teste pentru a se cunoaste efectele pe termen lung, mi se pare strigător la cer ca eu, crestin, sa ma dau dupa cires si sa-i imping pe necrestini la inaintare. N-am putut să fac asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am vaccinat.

Încă n-am murit. N-am avut nici efecte adverse.
Am riscat s™i am câstigat, se pare ca avem sanse fifty-fifty să murim de Covid

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.05.2021 at 17:53:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2021, 22:08:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.110
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit?
Ca vrei sa traiesti vesnic, dar in sfidarea mortii (trupului), nu de groaza.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2021, 11:56:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar medicina cum să avanseze, cum sa se cunoască efectele pe termen lung dacă eu nu ma vaccinez?
Medicina alopată este varianta cîh a medicinii. Pentru mine, orice înseamnă pastile și injecții și prafuri nu ar trebui să existe. Nu-s nici cu homeopatia.

Pentru mine medicina adevărată este cea tradițională care e perfect naturală (nu naturistă).

Citat:
Trebuie sa se vaccineze cineva. Fie eu fie tu. Tu nu vrei. Dacă nu vreau nici eu nu vom avea un vaccin bun niciodata.
Tocmai, că nu trebuie. Vaccinul nu este o necesitate.

Dacă cei mai experți dintre imunologi susțin că este o greșeală să facem acest experiment la scară globală, de ce firmele și politicienii lumii caută cu dinadinsul ”soluția” NON-naturală a problemei?

Citat:
Eu vreau ca omenirea sa aiba vaccin. Sunt mai pregatit de moarte decat multi oameni din jurul meu. Daca mor, merg sa ma intalnesc cu Hristos. Ce sa fac? Sa astept sa se vaccineze ateii si satanistii si sa mearga in Iad? Eu le zic celor din jur ca sunt crestin. Daca acum nu ma vaccinez de groaza mort›ii ce mesaj crestin transmit? Daca trebuie sa se faca teste pentru a se cunoaste efectele pe termen lung, mi se pare strigător la cer ca eu, crestin, sa ma dau dupa cires si sa-i imping pe necrestini la inaintare. N-am putut să fac asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am vaccinat.
Este o problemă clasică de discernămînt. Care după cum văd nu ține nici de IQ, nici de pregătire, nici de religie...

Citat:
Încă n-am murit. N-am avut nici efecte adverse.
Mi-e teamă că va veni o vreme cînd nu vor fi destui oameni care să poată să-i îngroape pe cei care vor muri brusc și în masă din cauze... necunoscute.

Citat:
Am riscat s™i am câstigat, se pare ca avem sanse fifty-fifty să murim de Covid
Nu cred că putem măsura aceste șanse.

Eu unul de la început am umblat pe afară, la soare și în aglomerație. Cu copiii am fost la aer și la soare aproape zilnic cînd lumea stătea închisă înăuntru. Mulți vecini de asemenea.

Dacă ar fi într-adevăr o pandemie, s-ar vedea clar și nu ar trebui să i se facă reclamă peste tot. Și se se umfle cifrele de îmbolnăviți sau decedați de Covid și să umble ambulanțele [de multe ori goale] cu sirena la maxim zi și noapte ca să ne bage în sperieți. Zic și eu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2021, 23:01:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.034
Implicit

Ce mai urzește guvernul :

Apare un nou criteriu pentru prelungirea stării de alertă (pe lângă incidența cazurilor), prin formularea: „dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs”

Accesul la locurile de joacă din interior cu condiționarea vaccinării însoțitorilor cu rapel:

Locurile de joacă pentru interior se redeschid pe 1 iunie, iar condiția impusă de Guvern e să intre doar copiii ai căror părinți sunt vaccinați, după ce aceștia prezintă dovada.

Citat din https://www.edupedu.ro/locurile-de-j...ezinta-dovada/:

„Începând cu data de 01.06.2021, dacă la nivel național se atinge ținta de vaccinare pentru luna în curs, se propune reluarea activității operatorilor economici care gestionează locurile de joacă în spații închise cu participarea publicului până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, cu condiția ca însoțitorii copiilor să facă dovada vaccinării împotriva virusului SARS-CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare.


________
Criteriul cu ținta vaccinării/luna în curs e arbitrar și cine știe cum va fi folosit pentru a limita, sau pentru a se da vina pe nevaccinați că nu se deschid diferite facilități culturale, artistice, sportive, piscine la interior etc la capacitate maximă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.05.2021 at 23:06:59.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2021, 13:23:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.034
Implicit

INCREDIBIL!!! Înalt Prea Sfințitul Teodosie pus la colț de Patriarhul Daniel, printre altele i se reproșează atitudinea de curaj din timpul pandemiei ca fiind sfidătoare (când mai toți au pactizat cu statul):

din știrea https://ziare.com/social/stiri-socia...uzatii-1679935

„Biserica Ortodoxa Romana (BOR) i-a refuzat lui IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, avansarea in ierarhia interna si transformarea in mitropolit printr-o scrisoare oficiala.

IPS Teodosie, acuzat de atitudine provocatoare in timpul pandemiei


Scrisoarea mai sustine ca anumite initiative si actiuni ale arhiepiscopiei din timpul pandemiei au afectat imaginea BOR.

"Ele au fost insotite de o atitudine provocatoare, de lipsa de tact pastoral si de comunicare deficitara cu autoritatea bisericeasca pastorala si comunicarea deficitara cu autoritatea bisericeasca superioara, fapt care exprima un duh de indisciplina si de razvratire", se mai arata in scrisoare.”
________
De reamintit IPS Teodosie a fost primul ierah curajos care a adus slujbele oamenilor în mod nerestricționat ca nr de participanți, boboteaza s-a ținut cu mii de oameni în Ianuarie 2021 la Constanța când mai toți se temeau, dovada :

Mii de oameni participă la slujba de Bobotează de la Constanța

https://youtu.be/uBl-5WB1Ne0?t=19

Când majoritatea erau închiși în casă, de frica statului, a bolii, a amenzilor, a presei care lua în furci preoții, ÎPS Teodosie a avut luări de poziție care l-au expus:

ÎPS Teodosie apără rânduiala privind împărtășania cu aceeași linguriță într-o vreme când toată presa era împotriva lui:
https://youtu.be/kG3PonPszD4?t=610

ÎPS Teodosie apără botezul ortodox prin întreita afundare:

ÎPS Teodosie critică declarațiile ÎPS Calinic despre botez
https://www.youtube.com/watch?v=3sEVkwYGIco
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2021 at 14:19:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2021, 14:01:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.835
Implicit

Nu pot sa mint, mie chiar imi plac si-i iubesc pe amandoi maimarii, atat pe inaltpreasfintitul Teodosie cat si pe preafericitul patriarh Daniel... mai ales ca ambii au dreptate duhovniceasca. Nu intru in partizanat fata de niciunul.

Teodosie curajosul a luptat pentru traditiile noastre milenare intrand pe televiziuni si raspunzand intrebarilor si tinand partea noastra a celor ce ni se confiscau drepturile si ni se inchidea biserica, iar patriarhul Daniel si Sfantul Sinod in mod diplomatic nu l-a avansat in grad ca sa nu dea apa la moara pe marginea disputelor, deci e dovada de maxima intelepciune pentru apararea pacii si linistii in BOR si societate.

Analizand si coroborand, indemnul e sa fim si noi curajosi ca Teodosie si responsabili, cucernici si intelepti ca Daniel si asa sa evitam excaladarea conflictelor fara sa facem rabat de la Calea cea stramta a Ortodoxiei.
__________________
MoroncEkUlaș înVaț leppăd∈maiLUMEUjUglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-antisimțidur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârf-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporkd∈luvulps sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 20.05.2021 at 14:03:35.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2021, 19:10:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.034
Implicit

Problema e că oameni din anturajul cancelariei patriarhale alimentează presa cu scenarii împotriva lui ÎPS Teodosie :

știrea asta cine a lansat-o, cine sunt acele ”surse” bor ? :
Jocuri pentru putere la vârful Bisericii. ÎPS Teodosie ar urmări să devină patriarh, spun surse BOR
https://www.youtube.com/watch?v=Oi3e86IJ7Ws

Cum de a ajuns publică această scrisoare din 19 aprilie, care face deliciul presei progresiste g4, htnews, ziare., cine a scurs-o în presa progresistă - emitentul sau destinatarul (care iese șifonat și cu prejudicii de imagine)?

„Scrisoarea, care este un răspuns la cererea Arhiepiscopiei Tomisului de a fi ridicată la rang de Mitropolie, a fost trimisă pe 19 aprilie de la București către Constanța și a fost semnată de Episcopul vicar Varlaam Ploieșteanul și de vicarul administrativ patriarhal, Ionuț Corduneanu, „din încredințarea PF Daniel”.

Acea scrisoare nu e scrisă în duhul frățietății arhierești, cu calm, tact pastoral și ce i se reproșa lui Teodosie că nu face, ci e un veritabil act de condamnare.

În rest fiecare e liber să interpreteze cum dorește evenimentele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2021 at 19:13:39.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2021, 07:05:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.641
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru mine medicina adevărată este cea tradițională care e perfect naturală (nu naturistă).
S˜i pentru mine mine la fel.
Însă nu militez împotriva vaccinurilor pentru că nu pot să nu observ binele urias adus de ele în ultima sută de ani.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă cei mai experți dintre imunologi susțin că este o greșeală să facem acest experiment la scară globală
Curentul mainstream printre expertii imunologi este provaccin, nu?

Last edited by Penticostalul Traditional; 21.05.2021 at 07:39:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2021, 18:12:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.034
Implicit

„CĂLUGĂRII DE LA ATHOS nu se grăbesc să se vaccineze. Guvernatorul Sfântului Munte Athos, Athanasios Martinos: „Până acum nu există mare interes pentru vaccinare”
https://www.activenews.ro/stiri/CALU...ccinare-166106

„Cel puțin 31 de cazuri confirmate de coronavirus au fost raportate în Grecia ca provenind din Muntele Athos, iar 4 monahi primesc îngrijire în spital, fără a fi intubați, arată Romfea.gr. Cu ocazia acestei informări, a ieșit la iveală faptul că monahii nu se înghesuie la vaccinare, ceea ce infirmă lăudăroșenia oficială din ultima perioadă, conform căreia sute de doze de vaccin au fost trimise către Muntele Athos. Trimise, dar nu primite!
În plus, a început vaccinarea monahilor și muncitorilor din Sfântul Munte, însă guvernatorul Martinos recunoaște că până acum nu a fost manifestat prea mult interes pentru vaccinare, reamintind totuși că în multe cazuri imunitatea a fost obținută natural de călugării care au trecut prin boală, în timp ce multe mănăstiri au stabilit și respectă măsuri de protecție foarte stricte.”


Cine știe câte o fi personal administrativ și muncitori dintre cei care au cerut sa se vaccineze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.05.2021 at 18:14:47.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.05.2021, 16:24:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.641
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
CĂLUGĂRII DE LA ATHOS nu se grăbesc să se vaccineze.

"€žCel put›in 31 de cazuri confirmate de coronavirus au fost raportate în Grecia ca provenind din Muntele Athos, iar 4 monahi primesc îngrijire în spital, fără a fi intubat›i, arată Romfea.gr."

Cine stie câte o fi personal administrativ s™i muncitori dintre cei care au cerut sa se vaccineze.
Se pare că nu numai personalul administrativ s-a vaccinat ci s™i dintre călugări.
Încă de acum doua luni:

O barcă a Gărzii de Coastă a livrat primele 400 de doze de vaccin Pfizer ieri, vineri, 19 martie, pe Muntele Athos s™™i vaccinările au început imediat. Centrul de vaccinare a fost înfiint›at la Centrul de Sănătate din Karyes sub supravegherea directorului, Konstantinos Dokouslis. Primii 36 de călugări au fost vaccinat›i ieri, precum s™i angajat›ii-colaboratori ai mănăstirilor, în timp ce vaccinările vor continua astăzi s™i mâine. Staretul Sfintei Mănăstiri din Esfigmenos, arhimandritul Bartolomeu, a fost primul vaccinat, urmat de călugării din mănăstirile din Iveron, Koutloumousiou, Simonos Petras care s-au deplasat special în acest scop în Karyes.

https://www.makthes.gr/xekinisan-oi-...ros-fot-369151

Last edited by Penticostalul Traditional; 23.05.2021 at 16:27:35.
Reply With Quote
Răspunde