![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
![]() |
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Stire din 17 februarie 2022 reluată pe mai multe situri:
https://www.dcnews.ro/daniel-buzduga...ie_858374.html „De Ziua Unității, Zelenski a uitat de minoritatea românească. A pomenit de ruși, tătari și maghiari, dar nu și de români, care sunt supuși unui drastic proces de deznaționalizare acolo în Ucraina ( ,,Ziua aceasta este a noastră”, a scris președintele ucrainean, pe Facebook. Acest lucru nu a fost însă valabil și pentru românii care trăiesc acolo. Cel puțin asta reiese din mesajul șefului de stat, în care sunt menționați ucrainenii, rușii, tătarii și maghiarii, dar nu și românii, deși sunt a treia cea mai mare comunitate etnică din Ucraina. Același mesaj, cu aceeași omisiune, a fost publicat și pe site-ul oficial al Președinției Ucrainei.RUȘINE să-i fie!“, a scris, pe Facebook, Daniel Buzdugan.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Citat:
De romani nu vrea sa aminteasca pentru ca romanii, daco-romanii, moldovenii sunt defapt cei ce sunt gazdele, cei indreptatiti sa aiba toate drepturile asupra pamantului si a tarii, drepturi pe care le-au uzurpat rusii, ucrainenii, turcii, tatarii, ungurii, polonezii si celelalte neamuri care s-au asezat pe pamantul romanilor, al dacilor liberi defapt al Moldovenilor lui Stefan cel Mare. Practic nu poate sa recunoasca adevarul ca-i decat un imperialist care a furat pamanturile de la romani. De aia pe romani nici nu vrea sa-i pomeneasca, vrea sa-i desfinteze ca neam istoric caci daca-i recunoaste atunci sunt obligati sa se recunoasca istoric pe ei insisi ca hoti, ca pradatori! Noi i-am iertat si i-am primit ca pe frati si i-am lasat stapani peste pamanturile lor dar ei se pare ca nu-s multumiti, ei vor sa se creada stapanii locului cu drept istoric si nu pot fi linistiti din cauza romanilor care ar fi sa fie stapanii de drept sitoric caci romanilor le-au fost date aceste pamanturi de la Dumnezeu si au fost aparate istoric de voievozii Romani pe care iata vecinii le-au confiscat si acum vor sa pacaleasca lumea si propriul popor ca romanii nici n-ar fi existat. De la propaganda hortisto-nazisto-sovietica au invatat. Papistasii care au dorit reconvertirea Transilvaniei la eretismul apusean tot asa au umblat si au propagat. Defapt in asta consta problema. Rusii, ucrainenii, ungurii, polonezii, turcii, tatarii, nemtii, nordicii se lupta intre ei ca sa afirme ca ei sunt stapanul istoric de drept al locului uitand adevarul: doar daco-romanii, moldovenii lui Stafan Cel Mare si sfant sunt istoric vorbind stapanii de drept ai teritoriilor pana dincolo de Nistru, pana la Don si la Tarile Baltice!
__________________
MoroncEkUlaș înVaț leppăd∈maiLUMEUjUglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-antisimțidur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârf-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporkd∈luvulps sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa Last edited by Moroco; 18.02.2022 at 15:49:57. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Nu mai e timp de analize fraților, e de pus genunchiul la rugăciune.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. Last edited by Iorest; 24.02.2022 at 19:30:40. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mi-a placut faza asta de la minutu asta din clip cu: Familia Guy si Vladimir Putin...gen poate asa e realitatea. "Cum e Putin acum" gen e scary ca si cand vrea sa atace ca un leu, dar de fapt face cu totul altceva ... https://youtu.be/ePQTX5My67k?t=183
Poate si de asta a facut criza asta ca sa creasca pretu la gaze, plus sa scade bursele si etc.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us. It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness." |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Citat:
Ungaria, Austria, Germania au preț preferențial la gaz, nu toți plătesc prețuri mari și am impresia că în caz de ceva nasol țările astea 3 sunt cele mai ferite diplomatic de neplăceri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Nu.......mai...........am...........cuvinte...... :|
https://www.digi24.ro/stiri/actualit...wBocrTSyh0fJkg
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us. It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness." |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Acum nu mai e de judecat, nici de arătat cu degetul, e de pus genunchiul la rugăciune, chiar privegheri de rugăciune bisericești pentru pacea lumii, e de iertat, de pregătit duhovnicește sufletul.
Postul acesta al Învierii Domnului poate fi cel mai intens în căință, în căutarea spovedaniei și a împărtășaniei cât mai e timp, cine știe ce ne rezervă viitorul. Cumpărați-vă și cărți de rugăciuni, învățați pe de rost psalmi rugăciuni, care are câmp, țarină să-l cultive cu ce poate, cultivați sere, nu știm ce ne așteaptă, trebuie să iertăm și cine poate să ajute după regulile ospitalității pe alții în necaz..
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
|