Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2022, 10:50:08
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Părintele Pimen Vlad, despre gestul extraordinar făcut de Gigi Becali

Părintele Pimen Vlad, despre gestul extraordinar făcut de Gigi Becali pe Muntele Athos: „Îi dă unul o sacoșă și scoate și numără 30.000 de euro!”

Părintele Pimen Vlad este starețul Chiliei „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” de la Schitul Lacu din Sfântul Munte Athos. Este o voce puternică nu doar pe tărâm elen, ci și în mediul online, acolo unde pildele și poveștile sale alină sufletele creștinilor ortodocși.

Mihai Morar, om de radio și TV, l-a avut invitat pe părintele Pimen în cadrul ultimului podcast „Fain și simplu”, interviul fiind făcut cu ocazia unei vizite pe Sfântul Munte Athos, în preajma sărbătorilor pascale.

Printre subiectele abordate în dialogul ce a adunat deja peste 150.000 de vizualizări în primele 24 de ore de la apariție a fost și cel legat de Gigi Becali, patronul FCSB, care a făcut nenumărate vizite în ultimii ani la Athos. Părintele Pimen Vlad a povestit câteva întâmplări trăite de el cu milionarul român.

Părintele Pimen Vlad: „Nu aveam un leu în buzunar când am venit aici, dar aveam încredere în Maica Domnului că nu mă lasă”
„Nu aveam un leu în buzunar când am venit aici și-am luat chilia asta. Grecii îmi ziceau că sunt nebun. Dar aveam încredere în Maica Domnului că nu mă lasă. Încrederea în Dumnezeu nu te va dărâma niciodată!

Hai să vă zic o minune, cu un om din țară. Începusem de la zero, în 2005. Se adunau datorii, eu nu aveam un leu. Toată chilia o făceam pe datorie, am săpat în munte. Am făcut primul zid, se adunau materiale, se adunau 30.000. „O să-ți dea muncitorii în cap, oprește-te!”, îmi spuneau prietenii. „Eu nu fac aici casa mea, ci Casa Domnului”, le ziceam", și-a început povestea părintele.

Părintele Pimen Vlad, despre întâlnirea cu Gigi Becali: „Hai, ia de aici, Doamne ajută!”
În peisaj a apărut patronul FCSB. „Într-o zi oprește un Land Rover aici, ce mai făcea taximetrie, și coboară din el șase inși. Unul cu o pălărie de paie."Doamne ajută, ce faceți aici?”. „Muncim!”. „Merge?”. „Merge!”. „Datorii aveți?”.„Avem”. „Cât?”. „30.000”.

„Dă, bă, sacoșa încoace!”. Și-i dă unul o sacoșă, scoate și numără 30.000 de euro! „Hai, ia de aici, Doamne ajută și ne auzim!”.


Îl trag pe unul de mânecă și-l întreb: „Dar cine e?”. „Cum, nu-l știi?! E Gigi Becali!”. Nu auzisem în viața mea de el. Nu am încercat să-l caut vreodată, nici de numele lui nu știam. S-a dus la toate locașurile românești din Athos care aveau datorii, a plătit până s-a terminat sacoșa și a plecat acasă. El a ajutat cel mai mult”, a rememorat părintele.

Părintele Pimen Vlad, despre Gigi Becali: „Se vede că-i pare rău de păcatele lui”
„Banii spală păcatele?”, a întrebat Mihai Morar. „Dacă este și pocăință, da! Pocăința înseamnă când îți pare rău pentru păcate: „Doamne iartă-mă, încerc, mă lupt să le scot!”.

Smerenia ne ridică până la porțile cerului, milostenia ni le deschide! De aceea și domnul Becali a început cu milostenia, se vede că-i pare rău de păcatele lui. Și-atunci, Dumnezeu, prin milostenia Lui, acoperă totul”, a continuat părintele Pimen Vlad.

Gigi Becali: „Mă duc după colț și plâng”

A fost abordată și tema mândriei, care, în ortodoxie, este un mare păcat. „Mândria? Depinde cum o privim. A dormit odată aici, l-am întrebat pe domnul Becali, după ce făcuse și închisoare. „Cum privești lucrurile acum?”.

Văzusem o schimbare totală la el. „Eu privesc altfel. Sunt mulți ca mine, care fac bani, poate că și nedreptățesc, fac și atâtea. Eu fac publice lucrurile acestea că poate încep și ei să urmeze exemplul!”.

Mi-a zis: «Nu pot să-i ajut pe toți. Pe unii îi alung. Dar mie mi-e milă de ei! Mă duc după colț și plâng! Îmi pare rău, Doamne, că nu-i pot ajuta pe toți».
„Dar el a făcut multe lucruri”.

Am făcut o călătorie în Sfântul Munte Athos pentru a vorbi cu călugărul care «vede» în oameni, părintele Pimen e un om român rar, un om cu dar, un monah cu har. Aici e o Românie așa cum mi-aș dori și acasă. Indiferent cu cine te întâlnești aici, toată lumea se salută cu toată lumea, se îmbrățișează."

- Mihai Morar

Copiat de la adresa: https://www.gsp.ro/gsp-special/diver...rce=hotnews.ro

Interviul cu parinetele Pimen Vlad la adresa:https://www.youtube.com/watch?v=Y9ALdKcfpmg
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.04.2022, 11:30:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Părintele Pimen Vlad, despre gestul extraordinar făcut de Gigi Becali pe Muntele Athos: „Îi dă unul o sacoșă și scoate și numără 30.000 de euro!”
Nu mă impresionează interviul, nea Gigi face milostenie pentru că-l mustră conștiința că a facut tranzacții imobiliare necinstite cu statul român, care au împovărat armata.

Apoi a luat cu japca diferiți jucători de la echipe plătind o sumă mică, de la Electroputere Craiova pe Rădoi, n-a plătit decât zeci de mii de dolari a făcut milioane de la arabi, de la FCM Bacău pe Boștină, Goian, Ogăraru tot așa plătind firfirei făcând apoi din calificări milioane, pe Victoraș Iacob l-a adus liber de contract și era golgheter, a profitat de portițe să țepuiască cluburile anterioare sau formatoare ale unor jucători.

A avut nea Gigi o fermă de pui și a dat faliment cu ea, el nu știe decât în zona speculei nu poate crea sute de locuri de muncă.

Există recomandări în ortodoxie să nu iei bani pentru Biserică câștigați necinstit sau din vicii, să nu accepți donații de bani făcuți din prostituție, hoție-escrocherii - intră nea Gigi, de la patroni de vicii crâșme, baruri.

Sinedriul care nu era ortodox n-a vrut să ia arginții aruncați de Iuda că aveau preț de sânge n-a vrut să-i pună în vistierie să se amestece cu ceilalți, Biserica nu trebuie să accepte donații de la oricine.

Degeaba nenorocești niște oameni distrugându-le fabricile obligându-i pe termen mediu să emigreze, dacă dai și la Biserică, aici se intră la dictonul:
„A jefuit dar a și miluit.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.04.2022, 00:03:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...

Sinedriul care nu era ortodox n-a vrut să ia arginții aruncați de Iuda că aveau preț de sânge n-a vrut să-i pună în vistierie să se amestece cu ceilalți, Biserica nu trebuie să accepte donații de la oricine.


„A jefuit dar a și miluit.”
Adica tu zici ca Biserica ar trebui sa primeasca donatii(milostenii) numai de la sfinti?

Daca argintii returnati de Iuda nu au fost amestecati cu cei din vistierie, atunci nu din vistierie au fost luati cand au "aprobat" cererea lui Iuda, de l-au "pretuit" pe Iisus la 30 de arginti? Atunci n-au fost pret de sange?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.04.2022, 04:51:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Adica tu zici ca Biserica ar trebui sa primeasca donatii(milostenii) numai de la sfinti?
Ar trebui să primească numai bani de proveniență cinstită, nu e vorba de sfinți dar nu se poate amesteca escrocheria cu Biserica, banii din avorturi, prostituție, furt, tâlhării, silnicii de tot felul nu se pot duce în vistieria Bisericii, așa ar fi după măsurile din vechime.

La o mănăstire cred că e Cămârzani spunea părintele Nicolae Tănase că stareța nu primește bani de la oricine și-i cercetează pe donatori dacă aduc din câștiguri cinstite, dacă-și plătesc muncitorii înainte să doneze, chiar dacă stă mulți ani cu lucrări care avansează greu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca argintii returnati de Iuda nu au fost amestecati cu cei din vistierie, atunci nu din vistierie au fost luati cand au "aprobat" cererea lui Iuda, de l-au "pretuit" pe Iisus la 30 de arginti? Atunci n-au fost pret de sange?
Când au fost luați inițial nu era făcută tranzacția nici judecata și execuția pe cruce, ulterior nu mai puteau fi amestecați cu ceilalți bani, cred că principiul de a nu amesteca bani cu încărcătură negativă e inspirat, dar în niciun caz fapta vânzării lui Iisus.

Nouă de rămâne principiul ca banii să fie obținuți „kosher” și chiar toată averea cuiva nu ar trebui să împovăreze pe altcineva, să nu sufere altul cu pierderea locului de muncă sau cu subdezvoltarea ca să sporească profitorul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.04.2022 at 04:55:23.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.04.2022, 14:23:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Demetrius;
Daca argintii returnati de Iuda nu au fost amestecati cu cei din vistierie, atunci nu din vistierie au fost luati cand au "aprobat" cererea lui Iuda, de l-au "pretuit" pe Iisus la 30 de arginti? Atunci n-au fost pret de sange?
Când au fost luați inițial nu era făcută tranzacția nici judecata și execuția pe cruce, ulterior nu mai puteau fi amestecați cu ceilalți bani, cred că principiul de a nu amesteca bani cu încărcătură negativă e inspirat, dar în niciun caz fapta vânzării lui Iisus.

Nouă de rămâne principiul ca banii să fie obținuți „kosher” și chiar toată averea cuiva nu ar trebui să împovăreze pe altcineva, să nu sufere altul cu pierderea locului de muncă sau cu subdezvoltarea ca să sporească profitorul.
Hristos a inviat!

Oare ce-o fi insemnand pentru tine tranzactie, daca nu un acord de indeplinire a unui scop comun, sustinut, in cazul nostru, prin plata anticipata?
Daca ulterior nu puteau fi amestecati, initial nu conteaza pentru ce sunt disponibilizati?

4. Zicând: Am greșit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne privește pe noi? Tu vei vedea.(Mt27,4)

E limpede ca "initial" s-a platit ceea ce ulterior s-a executat; ca n-au fost obiectii, reporsuri si pretentii din partea creditoare.
Mai mult ca sigur (asta sugerezi?) Iuda a deturnat scopul folosirii argintilor(sic!*); ca de obicei, mortu-i vinovat.

Din raspunsul tau inteleg ca tu ai cheile vistieriei, iar profitul a fost 100%; pe cat s-a investit, pe-atat s-a incasat.





*Nu stiu exact ce inseamna (sic!), dar stiu ca se foloseste de cele mai multe ori ca specificare a unei ironii, chiar contrare uneori.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.04.2022 at 14:29:52.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.04.2022, 15:40:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
13. Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî și pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ține și pe celălalt îl va disprețui. Nu puteți să slujiți lui Dumnezeu și lui mamona.(Lc16,13)

Nu te supara, dar cel care vede necuratia de sub muntii de bani donati e mai obtuz decat cel care doneaza; obtuzul oare nu e si invidios ca n-are posibilitati sa se preamareasca si el?

Continua milostenie a lui Gigi Becali e dovada indubitabila ca nu e sluga lui mamona. Si dac-ar fi, eu ii iert.
Si invers, cel care vede numai munti de bani si nu vede cum refuleaza omul ala incontinuu e la fel de obtuz.

Cumva trebuie un echilibru, ca daca o mana imparte bani si una arunca mizerie pe care o privesti?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.04.2022, 18:43:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Oare ce-o fi insemnand pentru tine tranzactie, daca nu un acord de indeplinire a unui scop comun, sustinut, in cazul nostru, prin plata anticipata?
Daca ulterior nu puteau fi amestecati, initial nu conteaza pentru ce sunt disponibilizati?
Adevărat a Înviat!

Inițial Iuda s-a dus la ei, nu s-au dus arhiereii la Iuda, nici nu știau arhiereii poate cine e veriga slabă din grup și nu aveau un plan prestabilit, planul s-a făcut din mers:

Sfânta Evanghelie după Matei cap.26

14. Atunci unul din cei doisprezece, numit Iuda Iscarioteanul, ducându-se la arhierei,
15. A zis: Ce voiți să-mi dați și eu Îl voi da în mâinile voastre? Iar ei i-au dat treizeci de arginți.

Inițial din ce se înțelege erau 30 de arginți pt ca Iuda să fie un fel de călăuză, e adevărat că nici el n-a cerut o sumă fixă, nici ei n-au dat o sumă mare 30 de arginți era preț de rob sau așa am înțeles sper să nu greșesc.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
4. Zicând: Am greșit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne privește pe noi? Tu vei vedea.(Mt27,4)

E limpede ca "initial" s-a platit ceea ce ulterior s-a executat; ca n-au fost obiectii, reporsuri si pretentii din partea creditoare.
Mai mult ca sigur (asta sugerezi?) Iuda a deturnat scopul folosirii argintilor(sic!*); ca de obicei, mortu-i vinovat.
Nu m-am gândit că Iuda o fi deturnat scopul banilor, posibil ca el să nici nu-și fi închipuit că lucrurile vor lua o turnură așa de dramatică pt Iisus, poate credea că doar va fi întemnițat cu niște pedepse fizice aplicate sau exilat cu interdicție de a predica în Ierusalim, e clar că s-a speriat și el când a văzut desfășurarea pe care au luat-o lucrurile.

Banii luați din vistierie dacă se răzgândea careva erau oarecare 30 de arginți din alte sute sau mii de bani de toate felurile dacă-i aruncau înapoi în grămadă nu conta, ulterior banii aruncați pe jos de Iuda după desfășurarea evenimentelor deja puteau fi individualizați - sunt arginții aruncați pe jos prin care s-a vândut un nevinovat :

Capitolul 27 Sfânta Evanghelie după Matei

5.Și el, aruncând arginții în templu, a plecat și, ducându-se, s-a spânzurat.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din raspunsul tau inteleg ca tu ai cheile vistieriei, iar profitul a fost 100%; pe cat s-a investit, pe-atat s-a incasat.
N-a fost niciun profit ci o dublă dramă că și cel care a luat banii n-a mai trăit.

Sfânta Evanghelie după Matei cap.5

20.Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.

Eu înțeleg că trebuie să fim mai drepți decât fariseii care aveau o oarecare logică când se fereau să ia bani cu preț/încărcătură negativă și să-i pună la templu, deci inclusiv în chestiunea aceasta dar nu numai în ea.

De ce învățau unii preoți să nu iei bunuri de la hoți de pildă dacă nu știi exact că au fost cinstit obținute ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.04.2022 at 19:18:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.04.2022, 22:24:47
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Hristos a inviat!
Iorest extrem de dezamagitor. Am deschis in dupa masa asta doua filme romanesti , in afara de filme cu parintele Pimen Vlad, un film youtube cu Mihai Nesu la min 11:30 mai spune despre o donatie de masina tip duba (un Van superb) in valoare de 50.000 euro daruita tot de Gigi Becali. Nu stiu cum sa zic dar in ce directie ma uit dau tot de donatiile acestui om. Uita-te cat de frumos vorbeste de "Nea Gigi", Mihai e un suflet frumos si am incredere in vorbele lui. Are ochii prin care vede frumosi, mai putin frumosi par ai tai si ai GPalama. Aveti grija cum va este ochiul va sunt si judecatile.
Asta-i Romania(30.01.2022) - Mihai Nesu: "Dumnezeu mi-a sacrificat trupul, dar mi-a salvat sufletul"
https://www.youtube.com/watch?v=lfmVruaLW5o

Sa revenim la flimuletul nostru cu par Pimen Vlad: MINUNILE DIN ATHOS 🙏 CĂLUGĂRUL CARE “VEDE” ÎN OAMENI. PĂRINTELE PIMEN. │ Fain & Simplu Podcast 063
Urmareste primele doua minute pe indelete si poposeste asupra a ceea ce spune .
min 8 cel mai mare dusman al nostru

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu mă impresionează interviul, ...
Mie interviul mi se pare de-a dreptul fenomenal. La un moment aprox ora 1: 32: 00 dat vorbea de un calugar cu handicap care facea metanii, asa cu defectul pe care il avea, si asa mi-am dat seama ca SUNT UN HADNDICAPAT PE CALEAA MANTUIRII. Ca el handicapat isi facea metaniile iar eu uneori imi fac mai putine , sau mai si uit uneori.

ora 2:01:00 Trandafirul daruit in sectia de Oncologie, intr-un loc unde oamenii traiesc cu senzatia ca viata lor nu are valoare . Parintele spune de ceva grozav toata lumea vrea dragoste, dar sunt putini cei care o dau, toti vor doar sa primeasca. Spune niste lucruri grozave pe tema asta., ca cel care o da trebuie sa o dea neconditionat. Atatea lucruri grozave in acest interviu, nu stau asupra lor ca ar trebui sa scriu pagini si si asa sunt cam atent la detalii si nu as termina degraba.



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Apoi a luat cu japca diferiți jucători de la echipe plătind o sumă mică, ..., pe Victoraș Iacob l-a adus liber de contract și era golgheter, a profitat de portițe să țepuiască cluburile anterioare sau formatoare ale unor jucători.
Daca era liber de contract de ce sa inventam noi alte legi si sa bagam de vina imaginar la oameni.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
A avut nea Gigi o fermă de pui și a dat faliment cu ea, el nu știe decât în zona speculei nu poate crea sute de locuri de muncă.
Nu e un pacat asa mare cand te bagi in afaceri in care nu te prea pricepi si dai faliment. Dumnezeu se uita la inima omului iar a lui Nea Gigi e buna.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există recomandări în ortodoxie să nu iei bani pentru Biserică câștigați necinstit sau din vicii, să nu accepți donații de bani făcuți din prostituție, hoție-escrocherii - intră nea Gigi, de la patroni de vicii crâșme, baruri.
Eu zic sa nu exageram aiurea, cand a cumparat terenul respectiv avea o valoare de piata , cand am intrat in UE toate au sarit nebuneste.
Tu stii cum esti, am o ruda de la care am cumparat acum vreo 20 de ani o bucata de pamant, mi-a dat si actul de proprietate. Si i-am spus acum vreo doi ani am vrea sa facem actele pe pamant, ca nu avem decat acte de mana. Si ea ca ce ca ala a fost pret, ca sa mai dam ceva. Sa-ti faci cruci de oameni dinastia. Doamne fereste!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.04.2022, 22:57:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Hristos a inviat!
Iorest extrem de dezamagitor. , Mihai e un suflet frumos si am incredere in vorbele lui.[/b] Are ochii prin care vede frumosi, mai putin frumosi par ai tai si ai GPalama. Aveti grija cum va este ochiul va sunt si judecatile.
Mie chiar îmi face plăcere să vb cu dvs pt că aveți o intenție bună în spatele postărilor și se vede că ați rămas constant, mulți s-au delăsat.

Pe Mihai Neșu l-a ajutat mai multă lume, de ce se arogă totul ca fiind ajutorul lui Becali, chiar și părintele Vasile Ioana de la București a fost cu un grup de enoriași și au donat și prin sms, aceea am reținut-o doar eu, dar erau oameni care ajutau inclusiv de prin autoritățile locale de acolo din Sînmartin de lângă Oradea și de la firme private gen Decathlon șamd.

Am impresia că e o campanie de marketing pentru a-l transforma pe Becali ca pe filantropul nr.1 al țării, am văzut oameni care trăiau din cerșit sau din pensii mizere și au donat cel mai mult pentru catedrale, cel puțin un bulgar era așa Dobri Dobrev parcă, cine știe cum va fi primit la Dumnezeu și a cărui om va fi donația mai mare.

Parcă Becali ne este aruncat în ochi, eu cred că orice trăitor creștin din vechime ar fi vândut palatul acela și nu ar fi pus când l-a construit atâtea elemente de aur.

Adică în Viețile Sfinților se spune că cei care și-au donat totul au sărăcit sau au mers la loc retras, aici văd că luxul se menține, cumva nu scade, de ce nu dă interviu dintr-o cămăruță simplă ?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Mie interviul mi se pare de-a dreptul fenomenal. La un moment aprox ora 1: 32: 00 dat vorbea de un calugar cu handicap care facea metanii, asa cu defectul pe care il avea, si asa mi-am dat seama ca SUNT UN HADNDICAPAT PE CALEAA MANTUIRII. Ca el handicapat isi facea metaniile iar eu uneori imi fac mai putine , sau mai si uit uneori.
Aici am greșit eu că am zis că nu mă impresionează interviul, mă refeream la colajul decupajul făcut de gsp - interviul scris adică- în care se vorbea doar despre Becali, adică e indecent pt câteva mențiuni despre Becali să se acopere tot ce zice pr Pimen interesant cum ai remarcat și tu povestea cu acel călugăr.

Mie mi se pare ceva fals în podcasturile astea comerciale Măruță, Morar și alții, adică până când părintele Pimen nu a făcut interviuri cu domnul Bumbenici de ce nu s-au dus Morar și alții la el, cine știe câți bani se fac din podcasturi, audiențe și reclame, mai bine ne uităm doar pe canalul Chilie Athonită și la domnul Cristian Bumbenici care e autentic în interviurile acestea și le face de ani de zile, nu la canale făcute pt creștere rapidă din orice temă.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Daca era liber de contract de ce sa inventam noi alte legi si sa bagam de vina imaginar la oameni.
Păi a fost șmecher n-a vrut să dea nici 100.000 de euro pe el înainte să fie liber de contract, clubul de la care a luat a și retrogradat, Electroputere Craiova de la care l-a luat pe Rădoi s-a desființat, dacă distrugi baza fotbalistică care se chinuie să formeze și să consacreze jucători pt că furi produsul finit, nu o să ai predictibilitate în piață, distrugi baza piramidei și arunci în aer o industrie, o să ai doar țepe și pleașcă date de câte un profitor nesimțit.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Nu e un pacat asa mare cand te bagi in afaceri in care nu te prea pricepi si dai faliment. Dumnezeu se uita la inima omului iar a lui Nea Gigi e buna.
Au rămas fără de lucru oamenii aceia, ferma cred că era preluată de la stat, acei oameni au emigrat, au abandonat aici Biserica, poate s-au și căsătorit în altă religie, deci distrugerea locului de muncă în țară = distrugrerea natalității = scăderea prezenței la Biserică vezi cum.

Ai distrus locuri de muncă - ai distrus o Românie care a plecat, s-a lepădat, a uitat între credințe străine.

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Eu zic sa nu exageram aiurea, cand a cumparat terenul respectiv avea o valoare de piata , cand am intrat in UE toate au sarit nebuneste.
Becali nici măcar n-a vrut să cumpere marca pe câteva milioane de euro după ce a vândut tricouri și lucruri inscripționate cu stema armatei din care a făcut milioane de euro, vorbim de o marcă identitară, e foarte important și un produs de creație intelectuală înregistrat OSIM care nu e o simplă cârpă sau desen cum credea el ci poate avea o cotă de piață mare.

Deci după ce a dat la schimb niște terenuri mai proaste pe altele mai bune ale armatei nici măcar n-a vrut să răscumpere în vreun fel șmenul și să se înțeleagă cu armata să joace pe Ghencea pe o chirie mai mare, din cauza asta echipa e fost și când juca acasă de fapt în deplasare la Buzau, Giurgiu și a pierdut campionatul din cauza oboselii.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Tu stii cum esti, am o ruda de la care am cumparat acum vreo 20 de ani o bucata de pamant, mi-a dat si actul de proprietate. Si i-am spus acum vreo doi ani am vrea sa facem actele pe pamant, ca nu avem decat acte de mana. Si ea ca ce ca ala a fost pret, ca sa mai dam ceva. Sa-ti faci cruci de oameni dinastia. Doamne fereste!
De unde știi că eu aș face așa, cel mai bine e să-ți faci acte beton ca să nu ai bătăi de cap, știu că au crescut prețurile la terenuri după aderare la U.E. 2007, ca să fie exemplul concret e ca și cum cineva ți-ar da ție un teren mai slab pe altul mai bun din care a făcut avere, faimă, deține o echipă brand național la care a ajuns prea ușor și pe care o ține la cheremul lui într-un semi-amatorism și și-ar încălca agreementul verbal de a-ți plăti și o anumită rentă/chirie stabilită verbal care să compenseze saltul valoric din care a făcut profit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.04.2022 at 00:01:38.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.04.2022, 06:40:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si invers, cel care vede numai munti de bani si nu vede cum refuleaza omul ala incontinuu e la fel de obtuz.
Scuze, dar nu mi se pare rezonabila observatia.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cumva trebuie un echilibru, ca daca o mana imparte bani si una arunca mizerie pe care o privesti?
Nu prea vad maini care impart bani, dar vreau sa inteleg motivul din spatele donatiei si ii urmaresc desfasurarea cu atentie, in comparatie cu cele care arunca mizerie, dar pe astea invat sa nu le pomenesc ca nu folosesc nimanui.
Descrise pe scurt, in ordinea scrisa de tine, prima anormala, a doua din ce in ce mai "normala".

45. Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui.(Lc6,45)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.04.2022 at 07:37:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare