![]() |
![]() |
|
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Eu am programul dBpoweramp Music Converter, ma ajuta foarte mult pe ce mai fac. Dai click dreapta la piesa, "convert to" , si iti da panoul cu optiuni si formaturi. Am pus o poza aici, arhivata. Poti sa o vezi din arhiva. Mi se pare ca e gratis programul. Nu mai tin minte, il am demult.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us. It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness." |
#2
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Prima dată a trebuit să dau rip de pe windows media player, că fișierul acela de 1 byte era setat să se oprească dacă scoteam cd-ul, și din windows media player am reușit să dau wav și să fac un fișier de 678 mb, ulterior am descărcat un program Cowon Jet Audio Plus și am început să formatez. Culmea e că fișierul FLAAC e mai mic decît WAV, am reușit odată 630 kpbs /44 khz cu 279 mb, și 768 kpbs /24 khz cu 367 mb acesta nu e FLAAC. Cred că o să rămân cu 768 kpbs/24khz că sună parcă mai bine, de acu știu și nu mai pierd timpul. Sper doar să-l recunoască și alte playere, pe calculator am winamp care prinde tot, clasic și bun.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. Last edited by Iorest; 25.11.2022 at 03:34:45. |
#3
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Insa trecand peste astea masterul e cel mai important, inginerul de sunet si talentul lui sunt determinante la o inregistrare. Am luat acum vre-o luna-doua cateva CD-uri cu muzica romaneasca mai veche. Unul din ele era inregistrat de curand cu melodii mai vechi reinterpretate acum, o formatie romaneasca din care a ramsa doar liderul, nu dau nume ca-i stric omului vanzarile (aveau in anii 80 niste melodii superbe impreuna cu Mirabela Dauer), bai frate zici ca e tras in gara cu un microfon la 50 de metrii. Oribil. Ori inginerul de sunet era adormit dupa vre-un chef ceva ori nu era deloc. Nu poti sa vinzi asa ceva. De aia zic, muzica care place e legata nu numai de artisti dar si ce cei care fac inregistrarile. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Ulterior prin progrămelul Cowon Jet Audio Plus 8.1 am reușit să fac și WAV și am mai făcut un FLAC iar size-ul a scăzut de la 600 și ceva de mb la 200 flac, deci chiar de n-ar fi la calitate am câștigat la spațiu. Posibil ca windows media player să facă ripul prost sau mai primitiv, dacă și wav de 24khz pe alt editor ocupă mai puțin spațiu. Citat:
Mai e o chestiune un album de colinde are 3 componente, - 1. compoziția intelectuală a piesei sau culesul ei folcloric și adaptarea pt muzicalitate, 2. interpretarea propriu zisă 3. editările ulterioare și un studio la standarde. ar mai fi și 4. un sondaj cu cele mai dorite colinde, am văzut că la Madrigal au uitat pe CD-ul roșu să pună colinde foarte bine interpretate de ei, cine le-a lăsat pe dinafară pe celelalte - Mândru-i cerul ca argintul de pildă, sau Legănelul lui Iisus și multe altele. De ce au făcut selecția așa slab ? Cine face un CD, îl face pe zeci de ani sau pe viață, nu e o fușereală, noi preluăm piesele lui Anton Pan și alți compozitori, dar dacă ar fi să-și stoarcă cineva creierul să facă o piesă nici plictistoare, nici adormitoare, nici prea lungă, nici defazată, nici agresiv comercială, i-ar lua foarte mult timp, nervi. Le luăm pe toate de-a gata ca oameni contemporani și ignorăm geneza unui album, ce colinde clasice care să intre în istoria muzicală a României nu să fie scălămbăieli comerciale, au produs sau cules dintre cele neștiute din folclor compozitorii anilor 2000-2020 ? Citat:
Compozitori, artiști, sunetiști, plus statul român care parcă bagă cel mai neavenit mâna, normal că se fac producții low cost, trebuie și o piață pt producții quality dar pt asta trebuie să se cultive gustul, în generații se educă treaba asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. Last edited by Iorest; 25.11.2022 at 13:10:54. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Da, daca ai CD-ul original, da, il convertesti WAV, FLAC etc. CD ul nu poate fi copiat pe hard-disk, e intr-un altfel de format asa cum sti (CDA). Insa daca ai deja un fisier FLAC, WAV etc si vrei sa-l faci "mai calitativ" tot aia ramane.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Cred că în viitorii 5 ani ar fi fezabil să se scoată un stick cu colinde în Patriarhia Română, până într-un gb, masterizat în studio.
Sau poate iarăși de frica sau din inacțiune or neglijență vor scoate alții primii în cultul lor, cum au fost tot alții primii care au avut televiziuni religioase în România, trinitas tv apăruse abia prin 2007 pe cablu dar neoprotestanții aveau televiziune dinspre finele anilor 90, sau cum alții au avut primii biblia pe aplicație de telefon în google play, sau primul rezultat după căutare în indexul google la cuvântul biblie e a lor, sau cum au avut alții primii tabere de catehizare, sau au fost primii pe youtube cu canale mult mai mari decât cele ortodoxe de pildă Pustan, sau cum alții au indexat primii bisericile lor la căutare pe google maps când a apărut aplicația și când căutai după biserică primele rezultate erau neoprotestante, până s-au trezit ortodocșii. Partea vizuală dintr-un album pe stick se poate face pe un dreptunghi cartonat, tot ca la CD, și când îți dă o cartelă de telefon gsm-ul îți dădea înainte și un carton cu diferite numere și puk, chiar dacă e minusculă cartela, deci faptul că ar fi mai mic, nu ar împiedica oamenii să-l cumpere, că s-ar prinde tot de un suport colorat care să fie un fel de teaser visual ca la CD-urile vechi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Am făcut rost de cd-ul Asociației Culturale Filomelos - Corul Psaltic Filomelos, pe care am auzit-o pe streamul de colinde doxologia care se deschide în fiecare an în Postul Nașterii Domnului.
Era doar 25 de lei, 5 euro adică, nu mi se pare mult având în vedere că rămâi cu el mulți ani, n-am plătit transport că l-am luat din magazinul bisericesc, e rentabil, costă și grafica cartonată ceva, cd-ul propriu zis, masterizare, are și doi îndrumători de interpretare. Înregistrările s-au făcut în 3 zile, între 9-12 noiembrie 2017 la Biserica Voievodală din Borzești(Bacău) cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Ioachim. Ca element de noutate scrie cine e responsabilul cu înregistrările și procesare sunet și au fost doi îndrumători de interpretare, . Are timbru original România - O.R.D.A. ( Oficiul Român pentru Drepturile de Autor). Sunt 29 de piese. Revin după ce-i fac trecerea pe stick...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
E greoi procesul trecerii de pe CD pe stick, cel puțin la un PC mai vechi bârâie de parcă e mixer de bucătărie la procesul de ripping și durează piesă cu piesă, indiferent de programul de editare.
Calitatea audio e tot 144kpbs, probabil programul cu care se editează lasă informația că ar fi înregistrate în 1995 ca și la Byzantion, dar ele sunt înregistrate mult mai recent. E bine că au trecut la fiecare colind originea compoziției, Maria se preumbla e din Muntenia, una din cele mai bine interpretate piese de pe CD-ul de la Corala Filomelos. Interesant e că pluginul flac ocupă jumătate din spațiul ocupat dacă ar fi codat wav, mi se pare mai bun pt spațiu, la calitate audio nu se vede diferența până acum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|