Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 25.05.2024, 23:25:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 803
Implicit

Care e faza cu muzica aia rock de cântă oriunde apare AUR? Zici că e slujbă neoprotestantă, de când sunt românii mari fani de rock? Muzică mai autohtonă ce avea? Tot brandul ăsta de alegeri e foarte agresiv și chiar histrionic și de prost gust.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.05.2024, 00:00:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.266
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Care e faza cu muzica aia rock de cântă oriunde apare AUR? Zici că e slujbă neoprotestantă, de când sunt românii mari fani de rock? Muzică mai autohtonă ce avea? Tot brandul ăsta de alegeri e foarte agresiv și chiar histrionic și de prost gust.
Fie să renască numai cel ce Har
Are de-a renaște curățit prin jar
Din cenușa-i proprie și din propriu-i scrum
Astăzi ca și mâine, pururi și acum

https://www.youtube.com/watch?v=OKwPpX-go6M

Cântec de rezistență cu implicații anticomuniste, e chiar românesc.

Nicu Covaci Phoenix după ce a fost la nunta lui George Simion

„Am fost chemat să cânt pentru 10.000 de țărani. Foarte bine!
E vorba de poporul care se adună și ne ascultă. Noi avem mesaj, piesele noastre au mesaj. Ceea ce noi încercăm este să întărim șira spinării românilor

__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.05.2024 at 00:10:37.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.05.2024, 00:14:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.266
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Tot brandul ăsta de alegeri e foarte agresiv și chiar histrionic și de prost gust.
Au un deficit de expunere mediatică fiindcă presa pune prețuri prohibitive pentru acces la dezbateri pe care doar mafia PNL-PSD și USR cu grupurile de interese din spatele unuia ca Fritz și le permit și atunci merg și se întâlnesc cu oameni prin piețe, malluri, parcări, la metrou.

Nu uita că nu presa trădătoare și ticăloasă i-a adus în Parlament ci noi românii sătui de politica liberticidă dusă de iudă orban și de psd și sateliții aplaudaci pmp, alde, pro romania.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.05.2024, 00:28:12
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 803
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Au un deficit de expunere mediatică fiindcă presa pune prețuri prohibitive pentru acces la dezbateri pe care doar mafia PNL-PSD și USR cu grupurile de interese din spatele unuia ca Fritz și le permit și atunci merg și se întâlnesc cu oameni prin piețe, malluri, parcări, la metrou.
Aia cu mersul printre oameni mie mi-a plăcut, așa mi se pare cel mai frumos să se facă. Chiar demonstrează smerenie dând afișe prin metrouri, acceptând refuzuri și batjocură de la toți răsfățații.

Dar tot circul cu muzica rock, spectacole cu voievozi, sincer nu am putut să mă uit.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.05.2024, 00:47:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.266
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aia cu mersul printre oameni mie mi-a plăcut, așa mi se pare cel mai frumos să se facă. Chiar demonstrează smerenie dând afișe prin metrouri, acceptând refuzuri și batjocură de la toți răsfățații.
George Simion, Mihai Neamțu, Piperea și alții sunt capabili de efort prelungit, nu se poate zice la fel despre putorile usr, pnl, psd.


https://stirileprotv.ro/alegeri/loca...detul-tau.html

AUR e pe locul 3 ca nr de candidați la locale- 33.729 peste USR 13.328 care are toată susținerea neo-securității, toată presa sistemistă libertatea, g4media, hoitnews, adevărul,newsweek, bot, plus intelectuali pătați de tip Liicheanu, Pleșu, Baconschi, Paleologu etc

Cei mai mulți candidați au fost propuși de PSD – 52.048, PNL – 51.373, AUR – 33.729, USR – 13.328 și PMP – 10.014. UDMR are 8.147 candidați.

Deci AUR care ca partid mai tânăr fondat la 1 dec 2019 vs usr fondat în 2016 cu resurse dubioase la USR pt Dominic Fritz și Clotilde Armand meshuri, apariții tv, marketing online de milioane de euro băgați în ei, reușește să treacă peste ei, ca să vezi cât de umflați cu pompa sunt acești nenorociți nici dacă le aduni candidații cu forța dreptei și pmp nu ajungi la 33.729 și nici cu reperul.

Au vrut să le trântească ușa în nas cu comasarea și s-au mobilizat record, sper ca în 2028 să aibă peste 50.000 de candidați și să se bată cu jegurile astea PNL-PSD-UDMR în toate cotloanele și cătunele de munte izolate.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar tot circul cu muzica rock, spectacole cu voievozi, sincer nu am putut să mă uit.
Nu mi se pare circ, tematica e Apărătorii Patriei Române, dacă enervează pe mulți sper să schimbe, scopul este să fim sarea care aduce principii creștine și în politică, nu trebuie pe ultima sută de metri când mai sunt 2 săptămâni să ne apuce șovăitul, mergem până la capăt.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.05.2024, 01:05:22
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.704
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Cântec de rezistență cu implicații anticomuniste, e chiar românesc.

Nicu Covaci Phoenix după ce a fost la nunta lui George Simion
Imi place ca la noi totul decurge cu +-75 de ani in urma restului lumii, unde Phoenix cinta balade safe antistaliniste.
Nu se incumeta nici o formatie sa se ia in piept cu "nu veti detine nimic si veti fi fericiti", banii digitali, mutilarea genitala la copii din state, "suntem toti bagati in asta" sau obligativitatea capsarii. Mucles! De aia nu prezinta nici un interes "mesajele" lor fumate de acu'100 de ani.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.05.2024, 01:07:10
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 803
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu mi se pare circ, tematica e Apărătorii Patriei Române, dacă enervează pe mulți sper să schimbe, scopul este să fim sarea care aduce principii creștine și în politică, nu trebuie pe ultima sută de metri când mai sunt 2 săptămâni să ne apuce șovăitul, mergem până la capăt.
Nu știu, o prinde la alții, dar eu n-am mai auzit să fie rockul popular în afară de o demografie destul de mică și aia de obicei americanizată.

Dacă e vorba de apărarea patriei, ceva gen Tronos (https://youtu.be/Ln3y1ICvEY8), mai solemn și mai serios mi se părea de bun simț. Dar na, cum sunt ei acolo toate confesiunile, s-o face ce se poate, asta văd că s-au gândit ei că vor românii, or ști mai bine ca mine.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.05.2024, 01:19:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.266
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu, o prinde la alții, dar eu n-am mai auzit să fie rockul popular în afară de o demografie destul de mică și aia de obicei americanizată.
Unele piese rock chiar românești sunt capodopere, nu mă satur să ascult Cargo cu Kempes și Dorin Teodorescu - Cântec de Paște

https://www.youtube.com/watch?v=CWK1bIK_WUA

Nu s-a mai perpetuat fiindcă nu mai există educație muzicală, cei care făceau muzică la Cargo, Phoenix etc erau meseriași și nu prea ajungea America la ei, se altoiau pe balade, doine și cântece românești în anii 70.
Erau piese cu mesaj multe.

Negru Voda

https://youtu.be/rAeyRTRftzs?t=119

Și sârbii care nu sunt americanofili au avut rock de rezistență în timpul comunismului lui Tito, era ca o supapă în anii aceia de evadare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.05.2024, 01:31:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.266
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dacă e vorba de apărarea patriei, ceva gen Tronos (https://youtu.be/Ln3y1ICvEY8), mai solemn și mai serios mi se părea de bun simț. Dar na, cum sunt ei acolo toate confesiunile, s-o face ce se poate, asta văd că s-au gândit ei că vor românii, or ști mai bine ca mine.
Tronos a fost invitat în Parlament de AUR care conduce comisia românilor de pretutideni să cânte, usr a boicotat prezența se bucurau femeile de servici de acolo că pot să asiste că sunt locuri libere, a povestit Claudelu Târziu mai demult într-un interviu.

Deci 2021

https://www.rostonline.ro/2021/12/gr...-cu-duh-de-pa/

Grupul psaltic „Tronos” al Patriarhiei, concert de colinde la Parlament. Senatorul Claudiu Târziu, președintele Comisiei românilor de pretutindeni: Un eveniment de suflet, cu duh de pace și de înțelegere

2022

https://basilica.ro/tronos-va-sustin...parlamentului/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.05.2024, 01:33:13
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.704
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu, o prinde la alții, dar eu n-am mai auzit să fie rockul popular în afară de o demografie destul de mică și aia de obicei americanizată.

Dacă e vorba de apărarea patriei, ceva gen Tronos (https://youtu.be/Ln3y1ICvEY8), mai solemn și mai serios mi se părea de bun simț. Dar na, cum sunt ei acolo toate confesiunile, s-o face ce se poate, asta văd că s-au gândit ei că vor românii, or ști mai bine ca mine.
Faza cu Rock-ul este o imitatie fidela direct de la Trump si demonstratiile lui electorale de pe stadioane. La fel este si scenetele cu domnitorii. Americanii au la fel cu Parintii revolutiei lor.
Rock-ul ii stimuleaza emotional pe votacii de orientare: traditional-conservator-sudic din BibleBeltul lor.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde