Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2008, 21:24:17
paraschiva paraschiva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Dragi cititori , exista Biserica Ortodoxa autonoma care nu apartine de nici o Patriarhie ? Am o mare nedumerire , locuiesc in Costa-Rica si am cunoscut un localnic costarican care spune ca e preot ortodox dar care nu a facut nici o facultate de teologie , are si o pagina pe net :www.ortodoxia.net , oare cum pot afla daca intradevar e preot ortodox ? El spune ca apartine de Biserica Ortodoxa Autonoma din Europa Occidentala si America si a fost hirotonisit in Spania , iar biserica asta autonoma are si un site:www.ortodossi.eu . Rugamintea mea este cum pot afla daca acest om este intradevar preot ortodox , mai ales ca eu saptamana viitoare merg in Romania in vizita o saptamana si el m-a rugat sa-i cumpar o sutana neagra si un costum cu care sa celebreze Sfanta Liturghie . Poate ma puteti ajuta cu un sfat , Doamne-Ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2008, 22:00:45
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Acel om pare mai degraba impostor, dar sunt biserici autonome cu rang inferior celui de patriarhat, vezi biserica ortodoxa franceza, care e dioceza autonoma.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2008, 22:38:46
paraschiva paraschiva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Acel om pare mai degraba impostor, dar sunt biserici autonome cu rang inferior celui de patriarhat, vezi biserica ortodoxa franceza, care e dioceza autonoma.
Multumesc pentru raspuns , si eu am aceiasi parere . Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.02.2008, 18:17:16
BogdanF BogdanF is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.07.2007
Mesaje: 89
Implicit

ROCOR (Russian Orthodox Church Outside Russia), cunoscuta si ca ROCA (Russian Orthodox Church Abroad) s-a reunit de curind cu Biserica Rusa.

Din cite stiam Sf. Ioan Maximovici a facut parte din ROCOR, nu a intemeiat-o... A ajutat insa la re-intemeierea Bisericii Ortodoxe Franceze, si a inca unei (olandeze parca).

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.02.2008, 19:08:46
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschiva
Biserica Ortodoxa Autonoma din Europa Occidentala si America
Intr-adevar exista, si pe situl pe care l-ai indicat tu afli destul de multe informatii.

Este una din fractiunile desprinse din Biserica Ortodoxa Greaca de stil vechi

http://digilander.libero.it/metropolia01/Orthodox%20Autonomous%20Metropolia%20of%20Milan.ht m

Deocamdata Bisericile Ortodoxe canonice nu recunosc (oficial) comuniunea cu aceasta Biserica Ortodoxa Autonoma, la fel cum cum romanii pe stil vechi nu sunt oficial in comuniune cu Biserica Ortodoxa Romana. Nu se stie ce va fi in viitor, caci nici rusii din exil nu erau oficial in comuniune cu Biserica Ortodoxa Rusa, dar anul trecut au restabilit comuniunea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2008, 14:41:35
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Paraschiva, nu te duce la acea biserica pentru ca nu sunt in regula. Acel Evloghios care a intemeiat sinodul, este un fost preot rus care s-a trezit ca nu ii mai place la rusi si si-a facut sinodul lui. Biserica sa este schismatica, rupta de ortodoxie. Chiar daca impartaseste aceeasi credinta. Pe laga eretici (care au o credinta diferita), mai sunt si schismatici. Nu este un sinod canonic, slujbele lor nu sunt valabile pentru ca sunt lipsite de har. Canonul I al Sfantului Vasile cel Mare spune ca schismaticii sunt lipsiti de har si succesiune apostolica.
E mai bine sa te rogi acasa decat sa te duci la acea ,,biserica" autonoma. E o grupare schismatica. Dumnezeu sa ii luminezxe pentru ca sunt in ratacire.

In Costa Rica exista o comunitate a Bisericii Ruse din afara rusiei (ROCOR), insa biserica lor este inca in constructie. La ROCOR te poti duce pentru ca sunt in comuniune cu Patriarhia Moscovei, deci implicit cu toata Ortdoxia. http://www.costaricaorthodox.org/english/index.html
PS: Sfantul Ioan Maximovici a fost ierarh al acelei biserici, nu intemeietorul ei.

Que te vaya bien


Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.04.2008, 07:56:16
paraschiva paraschiva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Veniamin
Paraschiva, nu te duce la acea biserica pentru ca nu sunt in regula. Acel Evloghios care a intemeiat sinodul, este un fost preot rus care s-a trezit ca nu ii mai place la rusi si si-a facut sinodul lui. Biserica sa este schismatica, rupta de ortodoxie. Chiar daca impartaseste aceeasi credinta. Pe laga eretici (care au o credinta diferita), mai sunt si schismatici. Nu este un sinod canonic, slujbele lor nu sunt valabile pentru ca sunt lipsite de har. Canonul I al Sfantului Vasile cel Mare spune ca schismaticii sunt lipsiti de har si succesiune apostolica.
E mai bine sa te rogi acasa decat sa te duci la acea ,,biserica" autonoma. E o grupare schismatica. Dumnezeu sa ii luminezxe pentru ca sunt in ratacire.

In Costa Rica exista o comunitate a Bisericii Ruse din afara rusiei (ROCOR), insa biserica lor este inca in constructie. La ROCOR te poti duce pentru ca sunt in comuniune cu Patriarhia Moscovei, deci implicit cu toata Ortdoxia. http://www.costaricaorthodox.org/english/index.html
PS: Sfantul Ioan Maximovici a fost ierarh al acelei biserici, nu intemeietorul ei.

Que te vaya bien

Draga Veniamin , iti multumesc pentru sfaturile folositoare , am fost luna trecuta in Romania si am primit la fel sfaturi de a nu mai tine legatura cu acele persoane, fiind rupte de la adevarata credinta ortodoxa , abia astept construirea bisericii ruse , am vazut site-ul lor si chiar maine o sa-i sun sa aflu mai multe noutatii , multumesc inca o data y que Dios lo bendiga , doanme-ajuta .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
exista vreun sfant in Biserica noastra Annamarria Mari Duhovnici si predicile lor 28 21.01.2012 18:07:32
De ce nu exista excomunicari din Sfanta Biserica ?!? doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 38 29.12.2010 10:53:21
Exista Biserica Ortodoxa? Dj_ICU Generalitati 40 12.11.2009 13:56:49