Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.02.2008, 21:05:25
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

orice lucru facut din ambitii omenesti te poate face sa orbesti
  #82  
Vechi 21.03.2008, 11:21:09
gicat gicat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

cine vrea sa-i inteleaga pe penticostali...un articol critic a fost postat la "ereticii zilelor noastre" de catre gicat...citeaza pe un autor...specializat in "penticostalism"
  #83  
Vechi 14.04.2008, 17:54:54
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

AM VAZUT CATEVA FILMULETE PE YOUTUBE DESPRE PENTICOSTALI. SUNT FOARTE SINISTRI.
DACA EI CRED CA ASA SE MANIFESTA DUHUL SFANT E JALE MARE...CE OAMENI OR FI INVENTAT RELIGIA ASTA ? CA SA NU MAI ZIC CA NU TERBUIE SA FII CINE STIE CE CUNOSCATOR AL SCRIPTURII SA LE COMBATI PARERILE GRESITE. UITATI-VA UN PIC...DACA ASTA E DUHULUI SFANT EU MA INTERNEZ LA BALAMUC...:) http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ_NFx8Y
PERSONAL, M-AM SPERIAT CAND AM VAZUT FILMULETUL ASTA.
DOAMNE APARA SI PAZESTE.
  #84  
Vechi 15.04.2008, 12:31:46
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan82mihai
AM VAZUT CATEVA FILMULETE PE YOUTUBE DESPRE PENTICOSTALI. SUNT FOARTE SINISTRI.
DACA EI CRED CA ASA SE MANIFESTA DUHUL SFANT E JALE MARE...CE OAMENI OR FI INVENTAT RELIGIA ASTA ? CA SA NU MAI ZIC CA NU TERBUIE SA FII CINE STIE CE CUNOSCATOR AL SCRIPTURII SA LE COMBATI PARERILE GRESITE. UITATI-VA UN PIC...DACA ASTA E DUHULUI SFANT EU MA INTERNEZ LA BALAMUC...:) http://www.youtube.com/watch?v=eShUJ_NFx8Y
PERSONAL, M-AM SPERIAT CAND AM VAZUT FILMULETUL ASTA.
DOAMNE APARA SI PAZESTE.
Am vizionat filmul de pe Youtube lansat de dumneavoastra si ceea ce va pot spune e ca nu am intalnit asa ceva in nici o biserica penticostala din Romania, dupa prezentatrea in engleza cred ca e vb de o filmare undeva in America, sunt ciudati si nu le inteleg manifestarile si posibil sa nu fie vorba de biserica penticostala.
Ciudati sunt multi in lumea asta si nu poti arunca pe toti in aceiasi oala datorita unui film youtube.
Un exemplu din "gradina ortodoxa": http://www.youtube.com/watch?v=5zsR5UO_ZwM [link=http://www.youtube.com/watch?v=5zsR5UO_ZwM]
Nu pot sa socot toata biserica ortodoxa dupa neseriozitatea si lipsa de respect si reverenta a acestui preot fata de lucruri sfinte.Sunt oameni credinciosi si tematori de Dumnezeu in toate confesiunile crestine si ei formeaza Biserica Sfanta a Lui Iisus Hristos. Sa invatam de la cei care Dumnezeu inseamna mai mult decat religie si manifestari ciudate. Sfanta Scriptura judeca totul si ne arata totul. Sa ramanem in acestea.
Cu respect Birsan Florin
  #85  
Vechi 15.04.2008, 19:45:52
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

=)))) am crezut ca mor de ras:))ai mai..zici ca ma uit la filme cu prosti
  #86  
Vechi 17.04.2008, 07:31:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Ciudati sunt multi in lumea asta si nu poti arunca pe toti in aceiasi oala datorita unui film youtube.
Un exemplu din "gradina ortodoxa": http://www.youtube.com/watch?v=5zsR5UO_ZwM
de unde-o fi preotul asta? oare stie episcopul ce se intampla in "gradina" lui?
  #87  
Vechi 17.04.2008, 17:17:59
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Ciudati sunt multi in lumea asta si nu poti arunca pe toti in aceiasi oala datorita unui film youtube.
Un exemplu din "gradina ortodoxa": [link=http://www.youtube.com/watch?v=5zsR5UO_ZwM]http://www.youtube.com/watch?v=5zsR5UO_ZwM[/link}
bun filmu`.....de OSCAR :D
  #88  
Vechi 17.04.2008, 18:29:24
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Abell
Ciudati sunt multi in lumea asta si nu poti arunca pe toti in aceiasi oala datorita unui film youtube.
Un exemplu din "gradina ortodoxa": http://www.youtube.com/watch?v=5zsR5UO_ZwM
de unde-o fi preotul asta? oare stie episcopul ce se intampla in "gradina" lui?
preotul e din chisinau, sub ascultarea IPS Vladimir subordonat BORu, iar mitropolia a recomandat preotilor sa numai utilizeze telefon in timpul slujbei, desi acelui preot ar fi trebuit sa i se recomande un pic de vacanta la...dezalcolizare
  #89  
Vechi 17.04.2008, 19:15:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Da intradevar ne mahnim cand vedem astfel de lucruri, dar sa nu uitam si preotii sunt oameni, n-au cazut din cer ci s-au nascut au crescut si s-au format ca oameni in lumea asta printre noi ceelalti, sunt la fel ca orice om predispusi pacatelor, altii se smintesc cand vad astfel de imagini si de multe ori isi reneaga credinta, dar cei tari in credinta stiu ca oamenii "toti au pacatuit si sunt lipsiti de Slava Lui Dumnezeu"
  #90  
Vechi 22.04.2008, 16:54:52
valivalivali valivalivali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 15
Implicit

salutari
Am cateva comentarii referitoare la discutiile privind sectantii.
1.Sunt penticostal, deci sectant.Nu ma simt jicnit de acest termen, ci doar ma doare setea si bucuria plina de ura cu care multi dintre dvs rostesc aceste cuvinte.Aceasta atitudine nu este una crestina.Daca dvs aveti adevarata credinta, atunci dovediti-ne asta, iubindu-ne.Domnul Isus ne invata sa ne iubim vrasmasii, nu?Eu va iubesc, ca dovada:scriu acum acest mesaj, va stresez, discut cu voi la scoala,va invit la biserica, nu din dorinta de inaltare personala sau din dorinta de a ma simti implinit ca ati venit cu mine,ci din dragoste:Imi doresc, sincer, pentru voi sa simtiti bucuria mantuireii aflata in urma credintei in Isus, prin iertarea pacatelor si nasterea din Nou din Apa si din Duh.
Asadar, daca sunteti dvs cu adevarat urmasii lui Cristos, purtati-va nu doar cu compasiunea si bucuria de a avea Harul Adevarului, (caci asa facea si fariseul la templu cu vamesul), ci cu compasiunea nascuta din dragoste!Va rog si pe voi, ceilalti SECTANTI care activati pe aci, sa cititi mesajul acesta, si cand mai invitati pe cineva la biserica, sa o faceti din dragoste.daca nu, rugati-va Domnului sa va dea putere sa iubiti.daca nu faceti nici asta, mai bn abtineti-va.
2.Pozitia oficiala a BOR referitor la mantuirea, ideea ca BO e singura care poate garanta mantuirea, este una NEBiblica, eretica!"Cine va crede si se va Boteza se va mantui,iar cine nu se va osandi"Marcu 16.16.Mantuirea este prin credinta si botez.atat!Nu prin apartenenta la un cult!Primii crestini erau ortodocsi sau catolici?lamuriti-ma!
Erau martori!;)ei insisi declara asta!
De retinut: eticheta pe care o purtam, de multe ori insala....
asadar, dragii mei, mantuirea nu ti-o garanteaza nici o religie sau cult, ci credinta ta personala in Isus Cristos, si Botezul in numele Tatauli, al Fiului si al Duhului Sfant!despre asta,in ep urmator;)
3.Nu avem continuitate istorica!E DREPT!unii din noi incearca sa se identifice cu tot felul de miscari precedente, insa e drept, nu avem continuitate istorica, cu toate ca d.p.d.v. teologic, acceptam elementele multor "secte" precedente.Insa va rog sa va deschideti ochii la problema continuitatii istorice:
3.1Religia mozaica:continuitate istorica:f mare.:D aproape 3000 de ani.Origine: Divina.Ce vorbeste Pavel despre Biserica Mozaica?:"sinagoga a satanei"...de ce a decazut religia mozaica?din cauza mandriei!Astfel ca, atunci cand Mesia a venit, cand Domnul parintilor lor, cand Dumnezeul intregului pamant S-a intrupat si a coborat intre ei,L-au rastignit!si au zis ca scoate draci cu ajutorul lui beelzebul....
3.2Apocalipsa cap1,2,3:din 7 biserci, una singura(Smirna),prin excelenta doua(Filadelfia) si-au pastrat starea, dupa voia Domnului.Si ele au decazut in mai putin de 100 de ani (am zis 100 desi probabil au fost mult mai putini...)
ce va face sa credeti ca BO, timp de 2000! de ani a ramas incoruptibila??Sunteti dvs mai credinciosi si mai statornici decat cei din cele 5 biserici aflate in contact direct cu apostolii, Biserici in care Duhul Sfant lucra in mod minunat?Biserica (cultul nu Biserica Trupul, Mireasa Domnului)este o institutie umana,un fel de ambalaj al credintei noastre.Si tot ce e uman, e sortit degradarii.Din tot ce e uman, singurul lucru care nu moare niciodata, este un ceva ce deja a murit....
Este gresit sa dorim mereu o reforma?e gresit ca in fiecare clipa din viata noastra sa dorim sa ne apropiem mai mult de Isus?Iov, om neprihanit, se pocaia in fiecare zi de faptele sale!nu scrie ca s-a pocait, ci in fiecare zi cauta sa isi imbunatateasca starea.Tot asa este si cu religia!Puteti afirma : cunostinta BO in ceea ce priveste invatatura apostolica este deplina, cand Pavel insusi spunea ca "acum cunoastem in parte"? 1Corinteni13.Bisericile penticostale din ro s-au desprins de BO(si noi suntem tot romani,bunicii mei au fost ortodocsi in inceputuri)nu din vointa proprie, ci pentru ca au fost goniti de catre BO, in urma refuzului acesteia de a lua in considerare cea mai mica reforma.Tot asta s-a intamplat si in apus, uunde, dupa cum bn stiti, se ajunsese sa se cumpere indulgentele...Iar in rasarit, dupa moarte, ceilalti ne pot cumpara mantuirea prin pomeni...si in rai se intra pe spaga?
da se intra pe spaga si pe pile!Singura spaga acceptata este sangele Domnului nostru Isus Cristos care S-a dat pe Sine insusi ca jertfa pt pacatele noastre.Si singura pila, este Chiar El SINGURUL MIJLOCITOR
"Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor între Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos."Evrei 2:5.La care avem trecere directa si nemijlocita tocmai datorita faptului ca a fost si Om,nu doar Dumnezeu, si ne cunoaste slabiciunile.
“Caci n-avem un Mare Preot, care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre; ci unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat.” Evrei 4:15.
Ati ajuns pana aici cu cititul?mai aveti rabdare?:D
persupun ca nu. Va rog sa imi raspundeti, iar daca vreti sa vb privat, va pot da id de mess.
Domnul sa ne Binecuvanteze!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00