Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 14.05.2008, 18:05:21
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Mass media este doar un catalizator! Bisericile ramin goale din cauza bunastarii sau alergatului dupa ea. Astazi valoarea umana se masoara in bani nu in inteligenta, caracter samd. Crestinismul ne place sau nu nu este pt bogati si nici pentru cei care doresc bogatia.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.09.2008, 09:54:44
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca Biserica pierde credinciosi din cauza mass media, ceva e in neregula. Adica nu se poate ca un crestin adevarat sa renunte la religia lui din cauza ca asa zice la tv.

Bineinteles, exista si cei pe care eu prefer sa-i numesc crestini de ocazie, stiti voi care, cei care calca in biserica doar la botez, nunta si inmormantare. Ei sunt marea masa a romanilor care se declara crestini si tocmai pentru ca legatura lor cu biserica este atat de slaba, poate fi, probabil, taiata de un reportaj mincinos.

Dar vedeti dumneavoastra, problema se intrevede a fi mai adanca de atat. Dupa 89, BOR a reusit sa fie atacata pe toate fronturile de confesiuni nou intrate in tara. Acestea au reusit sa-si gaseasca adepti foarte repede, intr-o populatie infometata si infrigurata. Cu ajutoarele de la americani au venit si evanghelistii, bonus.

Eu sunt agnostic, dar mama e o buna crestin-ortodoxa. Nu suntem o familie avuta, dar amandoi ne-am dorit o biblie, mama pentru studiu si rugaciune, eu doar pentru studiu. Nu mica ne-a fost mirarea cand am mers la noi in parohie si am intrebat cat costa o biblie. Raspunsul: 70 de lei. O suma prea mare pentru noi.

Alte culte avizate la noi in tara reusesc sa tipareasca nu numai biblii de-ale lor, ci sute de carti si reviste pe care le distribuie pe degeaba, iar BOR, care are atatea surse de venit, nu poate sa distribuie o biblie la fiecare familie din parohie?

De ce nu bate la usa popa sa ma intrebe daca am biblie sau nu? De ce bate doar ca sa-mi puna o icoana in fata si apoi sa tina mana intinsa si eventual se uita urat la mine daca nu am bani?

Asta este, doamnelor si domnilor, motivul pentru care BOR pierde enoriasi. Atatia ani nu a avut nici un fel de concurenta, iar acum simte cum pierde credinciosi. Chiar si asa nu face nimic pentru a contracara acest fenomen. Trebuie sa se trezeasca din pasivitate daca vor sa aiba de castigat. Pana acum au avut enoriasii pe tava, de acum inainte trebuie sa se lupte pentru fiecare, o postura care nu le place de nici un fel.

Va multumesc.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 10.09.2008, 14:39:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi permit sa spun cu nevrednicie si fara a avea pretentia de a fi cineva de acord cu mine citeva cuvinte.Massmedia serveste diferitelor interese de grup.Daca esti un crestin adevarat (si nu asa cum sunt eu care ma uit comentez,citesc,caut),nu te influenteaza nimic decit constiinta propriei tale ticalosii.Oare ce ar fi bine ? Sa vedem numai politica,doua ore la TV asa cum era pina in 89?
Cine a gustat din dulcele-a amar al credintei nu poate fi influentat de numic scris sau vazut in media. Si cine spune ca bisericile sau manastirile sunt goale inseamna ca nu merge acolo!Daca ar fi inca odata biserici cite sunt si tot pline ar fi(asa e la noi in Moldova) Dar asa cum am observat aici pe forum exista tendinta sa vedem numai partea intunecata a lucrurilor unii parca special scriu, pentru a pune in lumina proasta totul!!:)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.09.2008, 15:03:30
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble



Eu sunt agnostic, dar mama e o buna crestin-ortodoxa. Nu suntem o familie avuta, dar amandoi ne-am dorit o biblie, mama pentru studiu si rugaciune, eu doar pentru studiu. Nu mica ne-a fost mirarea cand am mers la noi in parohie si am intrebat cat costa o biblie. Raspunsul: 70 de lei. O suma prea mare pentru noi.
frate, cred ca ai internet, nu?
:thumbsup:
descarca Biblia de pe net, ca sint zeci de site-uri care au Biblia online.
adevarat, te costa foaia si tusul.
putin efort... merita, nu?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.09.2008, 19:21:12
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama nu le are cu internetul, este femeie batrana si vrea o Biblie. Ar putea sa stranga pana la urma bani sa-si cumpere una, dar nu o face din principiu, pentru ca pretul cerut i se pare obscen.

Si nici un text electronic nu se compara cu placerea de a da o pagina mai departe, sau de a inchide cartea seara, apoi veioza, inainte de culcare.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.09.2008, 20:13:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Mama nu le are cu internetul, este femeie batrana si vrea o Biblie. Ar putea sa stranga pana la urma bani sa-si cumpere una, dar nu o face din principiu, pentru ca pretul cerut i se pare obscen.

Si nici un text electronic nu se compara cu placerea de a da o pagina mai departe, sau de a inchide cartea seara, apoi veioza, inainte de culcare.
Atunci tu ca un copil cuminte si credicios daruieste-i se ziua ei sau alta ocazie o BIBLIE si nu mai scoate scuze pe aici.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.09.2008, 20:15:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
In ultima vreme au aparut diverse stiri la TV care, din cate am observat, ii infurie tare pe unii oameni si ii indeparteaza tot mai tare de Biserica. La ora actuala cei mai multi din cei care mai merg la biserica sunt batranii ,care se gandesc la sfarsitul lor probabil,si isi aduc aminte de Dumnezeu, in rest sunt foarte putin adulti si aproape mai deloc copii si tineri. Acest lucru se datoreaza si massmediei care pune paie pe foc de fiecarte data cand se ivesc fapte ale vreunui preot sau calugar, si le face oamenilor o parere proasta despre biserica si tot ce inseamna ea. Astfel, cred ca oamenii IL vor uita de tot pe Dumnezeu , si se va ajunge ,probabil, la alte persecutii a crestinilor.
Ce bine ca nu ma uit la TV decit la timpul probabil si asa evit sa-l vad pe pastor cum zbiara si nu vad nici criticile aduse la preoti :)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.09.2008, 22:07:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

scrabble: Ii poti cumpara mamei tale Noul Testament. Nu costa atat de mult.
Ma mir totusi ca la 20 ani de la revolutie mai e cineva care nu are biblie. Adica in 20 ani nu ai putut aduna acesti bani, daca tot iti doresti atat de mult sa o studiezi?
Mi se pare putin tras de par...sau doar vrei sa dai cuiva peste nas ca bibliile se vand, in loc sa se dea gratis ca la sectari. Hai, fii sincer...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.09.2008, 00:35:52
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
scrabble: Ii poti cumpara mamei tale Noul Testament. Nu costa atat de mult.
Ma mir totusi ca la 20 ani de la revolutie mai e cineva care nu are biblie. Adica in 20 ani nu ai putut aduna acesti bani, daca tot iti doresti atat de mult sa o studiezi?
Mi se pare putin tras de par...sau doar vrei sa dai cuiva peste nas ca bibliile se vand, in loc sa se dea gratis ca la sectari. Hai, fii sincer...
Pai n-ai citit mai sus ce-am scris? Mama are bani sa-si cumpere o Biblie, desi 70 de lei nu e de colo pentru ea. Dar tocmai pentru ca pretul i se pare cam mare, a decis sa protesteze renuntand sa mai cumpere o Biblie.

Eu o sa-i fac cadou una, de ziua ei. Insa era o intrebare de principiu: daca la sectarii aia se poate, BOR de ce nu poate? Cel mai urat raspuns la intrebarea asta ar fi "daca nu-i convine, sa se duca la sectari". Mama se declara crestin ortodoxa de cand se stie si n-ar pleca in ruptul capului la alta confesiune.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.09.2008, 04:53:44
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.710
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Citat:
În prealabil postat de ancah
scrabble: Ii poti cumpara mamei tale Noul Testament. Nu costa atat de mult.
Ma mir totusi ca la 20 ani de la revolutie mai e cineva care nu are biblie. Adica in 20 ani nu ai putut aduna acesti bani, daca tot iti doresti atat de mult sa o studiezi?
Mi se pare putin tras de par...sau doar vrei sa dai cuiva peste nas ca bibliile se vand, in loc sa se dea gratis ca la sectari. Hai, fii sincer...
Pai n-ai citit mai sus ce-am scris? Mama are bani sa-si cumpere o Biblie, desi 70 de lei nu e de colo pentru ea. Dar tocmai pentru ca pretul i se pare cam mare, a decis sa protesteze renuntand sa mai cumpere o Biblie.

Eu o sa-i fac cadou una, de ziua ei. Insa era o intrebare de principiu: daca la sectarii aia se poate, BOR de ce nu poate? Cel mai urat raspuns la intrebarea asta ar fi "daca nu-i convine, sa se duca la sectari". Mama se declara crestin ortodoxa de cand se stie si n-ar pleca in ruptul capului la alta confesiune.
Scrabble,
Sunt si Biblii mai ieftine la 35, 40 de lei, daca mai intrebi in jur sunt convins ca o sa gasesti una si gratis poate usor folosita.

Nu inteleg de ce nu folosesti pe cele sectare? ca sunt aproape identice, poti comanda gratis de pe internet, eu cu ele am inceput sa citesc de pe la baietii care veneau in tara inainte de 89 si le aduceau pe ascuns

deci du-te pe net la free Bible...in romanian
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 21:50:21
Massmedia influenteaza mintile juvenile Pavel_C Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 06.04.2010 19:12:23
Fotografii cu credinciosii de pe forum? Simona-Marilena Generalitati 2 19.09.2009 17:13:13
sminteala cipurilor surprinsă de massmedia logos Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 26.02.2009 17:53:39